Skocz do zawartości

odstąpienie od umowy kupna/sprzedaży Allegro "kup teraz

58 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-matthiole

Gość_-praw-matthiole
  • Goście

Napisano 22 październik 2007 - 11:39

Witam ponownie!
Na szczęście dla mnie, moje przypuszczenia potwierdził również sympatyczny pan prawnik z Federacji Konsumentów a równocześnie sytuacja wyjaśniła się - sprzedający swoją drogą zwrócił się do Allegro, po czym napisał do mnie cytując odpowiedź uzyskaną z Allegro którą pozwolę sobie również zacytować:

"Uprzejmie informuję, że aukcje na Allegro są to procedury zawierania umów sprzedaży towarów określone w Regulaminie obejmujące dwa tryby: ofertowy (gdzie mamy opcję Kup Teraz) oraz licytacji (tj. aukcja w rozumieniu Kodeksu Cywilnego). Oferta "Kup teraz!" nie jest wiec aukcją w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.

Sprzedawca jednocześnie poprosił o odesłanie towaru, co zrobię niezwłocznie wsadzając tam jednak oświadczenie od odstąpienia od umowy sprzedaży bo strzeżonego pan Bóg strzeże

bardzo dziękuję za odpowiedzi,
pozdrawiam
matthiole

#2 Gość_-praw-monk

Gość_-praw-monk
  • Goście

Napisano 22 październik 2007 - 20:53

proponuję napisać do allegro - opcja: kup teraz, to nie licytacja, a ponieważ udało mi sie zwrócić zakupiony w ten sposób towar, po tym jak wystosowałam kilka długich i treściwych mejli do sprzedającego, to polecam szybko wysłać wiadomość do allegro

nie ukrywam, że jestem ciekawa, jak sprawa się rozwiąże, więc czekam na informacje na forum:)

pozdrawiam

#3 Gość_-praw-matthiole

Gość_-praw-matthiole
  • Goście

Napisano 22 październik 2007 - 13:17

sprzedający przysłał mi linki zawierające następujące haki

to fragment ze strony federacji konsumentów:

Prawa e-konsumenta

Z przyjemnością podajemy Państwu przepisy, które wynikają z Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, gdyż dają one Państwu całkiem przyzwoity poziom ochrony w trakcie zakupów internetowych.

Na początek jednak należy zdać sobie sprawę, że ustawa ta nie dotyczy: inwestycji kapitałowych, ubezpieczeń, czynności bankowych, sprzedaży z licytacji, czyli aukcji internetowych, a także nieruchomości z wyjątkiem najmu.[/color]

a to fragment ustawy:

[color=red]Art. 16.

1. Przepisów o umowach zawieranych na odległość nie stosuje się do umów:

10) sprzedaży z licytacji.

ja czuję instynktownie, że to nie mój przypadek, ale nie wiem, jak jednoznacznie wykazać sprzedającemu przedsiębiorcy, który sprzedaje wyłącznie poprzez opcję kup teraz, ze nie może powoływać się na ten zapis....

#4 Gość_-praw-matthiole

Gość_-praw-matthiole
  • Goście

Napisano 22 październik 2007 - 12:43

bardzo dziękuję; forma sprzedaży "kup teraz" jest dla mnie również oczywista, tylko jak przekonać o tym sprzedającego? ale to już chyba temat na inne forum ;-)

#5 Gość_-praw-krzysztofn

Gość_-praw-krzysztofn
  • Goście

Napisano 22 październik 2007 - 12:38

witam

prawo odstąpienia od umowy sprzedaży konsumenckiej na odległość przewiduje art.7 ustawy z dnia 2.03.2000r.o ochronie niektórych praw konsumentów (...) (Dz. U. Nr 22, poz 271 z późn. zm.);
sprzedaż konsumencka na odległość to każda sprzedaż dokonywana za pomocą środków porozumiewania się na odległość, jeżeli sprzedawca jest przedsiębiorcą i sprzedaje towar także za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, a kupującym jest konsument w rozumieniu art.22[1]kc; nie ma więc znaczenia, czy sprzedawca rozgarnizował sobie sprzedaż w formie sklepu internetowego, czy też dokonuje tej sprzedaży w inny sposób na odległość, np. aukcja allegro z opcją "kup teraz" (bez licytacji) - ważne jest by tej sprzedaży dokonywał w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą; zresztą oczywistym jest, że sprzedaż na allegro z opcją "kup teraz", to zwykła sprzedaż, a nie licytacja, gdyż każdy może kupić wystawioną na allegro w tej opcji rzecz i nie musi się licytować z innymi kupującymi; musi tylko szybko zareagować na ofertę sprzedaży, by móc dostać tę rzecz po wskazanej przez sprzedającego cenie sprzedaży

pzdr

#6 Gość_-praw-matthiole

Gość_-praw-matthiole
  • Goście

Napisano 22 październik 2007 - 11:39

Witam wszystkie mądre głowy!
Mam problem, myślę, że rozwiązanie będzie przydatne dla wielu z nas :-/
1. Zakupiłam na Allegro towar (płaszcz nowy)
2. Użytkownik prowadzi działalność gospodarczą (nie osoba prywatna), sprzedaje towar wyłącznie w opcjach kup teraz, ma na stronie info o możliwości wystawienia faktury VAT itp, należnośc wpłacałam na konto firmy a nie osoby fizycznej;
3. Ponieważ towar nie spełniał moich oczekiwań, co czasem zdaża się przy takiej formie sprzedaży chcę go zwrócić o czym powiadomiłam sprzedającego niezwłocznie po otrzymaniu przesyłki, aby zmieścić się w ustawowych 10 dniach.
4. Sprzedający twierdzi, że nie mam takiego prawa bo prawo do odstąpienia od umowy kupna/sprzedaży nie obowiązuje przy sprzedaży z aukcji internetowych oraz, ze użytkownik nie jest sklepem internetowym.
5. Ja natomiast jestem przekonana, że w tym przypadku jest to standardowa umowa - jest to firma sprzedająca odzież wyłącznie nową, wyłącznie w opcji "kup teraz" - na stronie ma nawet zapis o możliwości wystawienia faktury VAT za zakupiony towar. Ma na stronie zapis o tym, że nie ma mozliwości zwrotu w celu wymiany na inny rozmiar - ja jednak nie chcę zwrócić w celu wymiany tylko zwrócić i już.
Dodam, że jestem uczciwą Allegrowiczką, nie dokonuję nieprzemyślanych zakupów no i szukam wyjścia z tej sytuacji.
Bardzo liczę na Państwa pomoc...
OTO STRONA WW SPRZEDAWCY: http://www.allegro.p...php?uid=6672519
PYTANIE-CZY JEST PAńSTWU ZNANA PODSTAWA PRAWNA NA KTóRą MOGłABYM SIę POWOłAć CHCąC ODSTąPIć OD UMOWY KUPNA/SPRZEDAżY W PRZYPADKU ZAKUPU TOWARU W OPCJI "KUP TERAZ" OD FIRMY NA AKCJI INTERNETOWAEJ BEZ LICYTACJI?
POZDRAWIAM
MATTHIOLE

#7 Gość_-praw-regina

Gość_-praw-regina
  • Goście

Napisano 27 marzec 2008 - 08:52

Już to Iza Panu wyjaśniała: ewentualne odszkodowanie jeśli kupujący będzie w stanie wykazać, że poniósł szkodę w związku z tym, że liczył na wywiązanie się z umowy (np. zarezerwował przejazd, hotel, wziął urlop itp.).

#8 Gość_-praw-pineska

Gość_-praw-pineska
  • Goście

Napisano 26 marzec 2008 - 23:40

Panie Łukaszu no całe życie sie uczymy a nie myli sie ten co nic nie robi.
Oczywiście zawaracie umowy miedzy nami podyktowane było nieznajomośca wszystkich postanowien regulaminu internetowej dystrybucji biletow.
Niedopatrzenie to jest wynikiem mojej nieuwagi. Jednak skoro zakupiłem bilety na zasadach określonych w regulaminie to jestem niz związany także w zakresie ich ewentualnej odsprzedaży z czego nie zdawałam sobie sprawy. Dlatego wydaje mi sie ze sprzedając bilet narazilbym kupującego na niepotrzebne nieprzyjemnosci i sankcje o czym dotad nie mialem pojęcia NIe ukrywam ze i sam moglbym miec z tego tytulu klopoty

Pytanie tylko co może mi grozić jesli sprawa trafi do sądu...

#9 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 26 marzec 2008 - 22:32

Cóż - takie jest życie. Kupujący może domagać się wykonania umowy, a Pani twierdzić, że umowa jest nieważna ze względu na świadczenie niemożliwe.

Trzeba było pomyśleć przed wystawieniem aukcji a nie teraz się żalić.

#10 Gość_-praw-pineska

Gość_-praw-pineska
  • Goście

Napisano 26 marzec 2008 - 19:42

Pani Izo.. ignorowac.. tylko jak jak ciagle dostaje maile w ktorych kupujący ciągle pisze ze odda sprawe do sądu, że spotkamy sie w sądzie ... itp
i ciągle cos wymysla...
ostatni mail jaki wysłał to bylo ze moge kupic bilet taki sam ale z innych zródel.. tak abym legalnie mogla sprzedac i wtedy mu odsprzedac:(..
przeciez wtedy to juz inna aukcja chyba ?

#11 Gość_-praw-iza

Gość_-praw-iza
  • Goście

Napisano 26 marzec 2008 - 15:40

Art. 471. Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Pozostaje Panu ignorować roszczenia kupującego.

#12 Gość_-praw-pineska

Gość_-praw-pineska
  • Goście

Napisano 26 marzec 2008 - 15:07

Aha
No a to odszkodowanie to jak obliczyc? i odszkodowanie za co ma być??

Ponad to kupujący ciągle mi pisze że chce te bilety bo je kupił.

napisał rownież:
cytuje:

" Jeżeli nie otrzymam biletów to informuję Panią że w trybie ustawowym
sprawa zostanie przekazana do odpowiednich instytucji, no i nie omieszkam przy
okazji poinformować o tym mediów."
"W tym przypadku pozostawia mi Pani tylko jeden wybór
Ja proponuję że od razu udaję się z doniesieniem o złamanie prawa - do prokuratury, dystrybutora biletow, Kupbilet.pl i swojego prawnika"

Co mam zrobić skoro nie mogę ich przekazać zgodnie z prawem. Czy ta osoba nakłania mnie do złamania prawa???

I jak może napisac do kogo kolwiek że złamałem prawo dot. zakazu odsprzedaży biletów skoro jeszcze tego nie wykonałem, ponieważ biletu nie przekazałem ani żadnych pieniędzy za to nie wziąłem..
Juz nie wiem jak z tą osoba rozmawiac??:|
Pozdrawiam

#13 Gość_-praw-iza

Gość_-praw-iza
  • Goście

Napisano 26 marzec 2008 - 14:10

Nie można domagać się spełnienia świadczenia niezgodnego z prawem. Nie zwalnia to Pana jednak od ewentualnego odszkodowania w związku z niewykonaną umową (art. 471 kc).

#14 Gość_-praw-pineska

Gość_-praw-pineska
  • Goście

Napisano 26 marzec 2008 - 11:54

Panie Łukaszu czyli rozumiem ze kupujący jesli by chciał dochodzić wydania przedmiotu to sąd uznalby umowę za nieskuteczną gdyż byla zawarta wbrew umowie (regulaminowi) wiążącemu mnie z dystrybutorem biletów. Przepis ten mówi że nie mogę odsprzedawać ani przekazywac ich osobom trzecim.
A skoro umowa była zawarta niezgodnie z przepisami nie można wywodzić z niej roszczeń. np o wydanie przedmiotu umowy.

Czyli jedyne wyjście jakie ma kupujący .. to chyba rozwiązanie ze mną umowy za porozumieniem stron?? czy może jest jeszcze coś o czym nie wiem??

Pozdrawiam

#15 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 25 marzec 2008 - 21:23

W takim wypadku umowa jest nieważna.

#16 Gość_-praw-pineska

Gość_-praw-pineska
  • Goście

Napisano 25 marzec 2008 - 20:15

Panie Łukaszu ale co w sytuacji jeśli dowiedziałam sie ze sprzedaz tego biletu jest wbrew prawu. A umowa zawarta wbrew prawu chyba nie jest ważna.
kupujący powołuje się na regulamin Allegro, natomiast przepisy kodeksu cywilnego są przepisami wyższego rzędu niż regulamin i je należy stosowac? tak przynajmniej mi sie wydaje.

#17 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 25 marzec 2008 - 17:37

Pacta sund servanda - umów należy dotrzymywać. Sprzedał Pan więc trzeba się wywiązać z umowy a nie kombinować. A jak kombinować to trzeba się liczyć z konsekwencjami.

#18 Gość_-praw-pineska

Gość_-praw-pineska
  • Goście

Napisano 25 marzec 2008 - 15:42

Aha
no wiec co w takiej sytuacji zrobic??
Bo jesli sprzedam i wydam przedmiot... to grozi mi z koleji sprawa za odsprzedanie towaru za co grozi"artykuł 133 § 1 Kodeksu Wykroczeń:

A jak wielkie są te ewentualne koszta? i co zrobic aby dojść do porozumienia??

#19 Gość_-praw-iza

Gość_-praw-iza
  • Goście

Napisano 25 marzec 2008 - 14:24

CYTATCzy jak nie sprzedam tej osobie z Allegro to jakie czekają mnie konsekwencje?? Czy to chodzi tylko o konsekwencje na allegro typu negawtyw, ostrzezenie lub usuniecie konta?
Nie tylko - realna groźba sprawy sądowej o nakazanie wydania przedmiotu umowy. A sprawa taka wiąże się z dużymi kosztami.

#20 Gość_-praw-pineska

Gość_-praw-pineska
  • Goście

Napisano 25 marzec 2008 - 12:46

Aha
ale sprawa jest tego typu, że jesli sprzedam ten przedmiot to bedzie mi groziła kara z kodeksu wykroeczen.
Zapoznalem sie z regulaminem gdzie kupowalem ten przedmiot i tam jest w regulaminie ze nie moge odstepowac ani sprzedawac tego przedmiotu osobom trzecim.

Teraz moje pytanie
Czy jak nie sprzedam tej osobie z Allegro to jakie czekają mnie konsekwencje?? Czy to chodzi tylko o konsekwencje na allegro typu negawtyw, ostrzezenie lub usuniecie konta?

Oraz jakie konsekwencje z kodeksu wykroczen? tu pewnie jakies grzywny dochodzą itp.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych