Skocz do zawartości

ustanowienie i zniesienie wspolwlasnosci mieszkania

11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-mibo

Gość_-praw-mibo
  • Goście

Napisano 14 listopad 2006 - 20:56

Jak wyglada sprawa ustanowienia i nastepnie zniesienia wspolwlasnosci mieszkania?Moj ojciec jest wlascicielem mieszkania dopiero od roku.Chce ustanowic mnie wspolwlascicielem w 3/4czesci tego mieszkania.Po jakims czasie tato chce zrzec sie swojego udzialu na moja korzysc.Bede szczery do bolu: chce to mieszkanie sprzedac i procedura ustanowienia i nastepnie zniesiena czesci wspolwlasnosci mieszkania ma na celu unikniecie placenia podatku przez tate( w ciagu 5 lat od nabycia :10% wartosci mieszkania)Czy procedury ustanowienia i zniesienia wspolwlasnosci sa bardzo skaplikowane i gdzie to sie zalatwia?Czy mozemy ustanowic wspolwlasnosc ustalajac wielkosc udzialow dowolnie?Po jakim czasie zrzeczenie sie swojej czesci mieszkania przez mojego ojca moze nastapic od momentu ustanowienia wspolwlasnosci?Jezeli po zniesieniu wspolwlasnoci stane sie jedynym wlascicielem to po jakim czasie bede mogl sprzedac to mieszkanie? Czy ta droga jest w pelni legalna i co na to Urzad Skarbowy?Wiem,ze duzo tych pytan ala moze ktos odpowie.Pozdrawiam.

#2 Gość_-praw-regina

Gość_-praw-regina
  • Goście

Napisano 14 listopad 2006 - 22:50

Myli Pan tu pojecia... :-> Z tą sprawą proszę się udać do notariusza. W obu częściach mamy do czynienia z darowizną. W pierwszej części ojciec daruje Panu udziały czyniąc Pana współwłaścicielem mieszkania.W drugiej również daruje Paniu udziały - czyniąc Pana jedynym właścicielem mieszkania. Z prawnego punktu widzenia nie ma żadnego minimalnego czasu pomiędzy tymi etapami. Oczywiście w grę wchodzi czas potrzebny na doprowadzenie do zgodności z aktualnym stanem księgi wieczystej - o ile to mieszkanie posiada ksiege. Musi Pan również wiedzieć, że darowizna mieszkania o pow. użytkowej do 110 m2 nie jest objęta podatkiem dochodowym, pod warunkiem, że będzie to jedyne Pana mieszkanie i że będzie Pan w nim mieszkał przez okres 5 lat.

#3 Gość_-praw-mibo

Gość_-praw-mibo
  • Goście

Napisano 15 listopad 2006 - 16:54

Uwaza Pani,ze jezeli ktos jestwlascicielem nieruchomosci to jedynym sposobem aby ktos jeszcze zostal wspolwlascicielem to jedynie w drodze darowizny?Nie istnieje cos takiego jak "ustanowienie wspolwlasnosci"?Czy wlasciciel nieruchomosci nie moze w drodze umowy z inna osoba ustanowic go wspolwlascicielem np. 1/2 tej nieruchomosci?

#4 Gość_-praw-regina

Gość_-praw-regina
  • Goście

Napisano 15 listopad 2006 - 19:29

Nie - zle mnie Pan zrozumial.Ustanowienie wspolwlasciciela to czynnosc polegajaca faktycznie na darowaniu okreslonej ilosci udzialow. Nie mozna ustanowic kogos wspolwlascicielem nie darujac mu (lub nie sprzedajac) udzialow.

#5 Gość_-praw-mibo

Gość_-praw-mibo
  • Goście

Napisano 15 listopad 2006 - 21:30

I wlasnie o taka odpowiedz mi chodzilo.Dziekuje.

#6 Gość_-praw-lynott

Gość_-praw-lynott
  • Goście

Napisano 16 listopad 2006 - 13:53

I etap - darowizna udziału wedle uznania stron - np.1/20 częściII etap - umowa zniesienia współwłasności, w wyniku której własność mieszkania w całości nabywasz Ty. Taka czynność nie jest darowizną, choć "z boku" darowiznę przypomina i co do zasady jest opodatkowana jak darowizna. Co do zasady, bo w przypadku nieodpłatnego zniesienia współwłasności przez osoby zaliczone do tzw. I grupy podatkowej ustawa przewiduje całkowite zwolnienie. Taka operacja jest możliwa i stosowana, choć należy się liczyć z tym, że któryś co "wredniejszy" US może ją zakwestionować jako obejście przepisów i potraktować jako jedną darowiznę naliczając podatek. Czy nie lepiej poczekać do stycznia i darować bez podatku i całego zamieszania ?

#7 Gość_-praw-mibo

Gość_-praw-mibo
  • Goście

Napisano 17 listopad 2006 - 22:15

1)No tak,ale jezeli po 1stycznia otrzymam to mieszkanie w formie darowizny a nastepnie bede chcial je sprzedac to czy wtedy zaplace nowy 19% podatek od dochodu?Jezeli tak,to jesli mieszkanie otrzymam za "0" zlotych a sprzedam za 100tys. to zaplace 19 tys. podatku?Zgroza!2)Jezeli natomiast tato nieodplatnie zniesie wspolwlasnosc na moja rzecz,to mam nadzieje ,ze nie zaplace przy pozniejszej sprzedazy tych 19%.Kto odpowie na te 2 bardzo trudne pytania bedzie mial moja wdziecznosc do konca zycia!

#8 Gość_-praw-lynott

Gość_-praw-lynott
  • Goście

Napisano 20 listopad 2006 - 12:54

hmm, czytając projekt zmian w podatku dochodowym można dojść do wniosku, że podatek będzie w wysokości 19 % od różnicy pomiędzy ceną uzyskana ze sprzedaży, a wartością darowizny, kosztów jej uzyskania. Za koszty uzyskania przychodu uważać się będzie udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowiznCzyli - dostajemy mieszkanie warte 100 tys, czynimy nakłady o wartości 5 tys., sprzedajemy potem za 110 tys. - 19 % płacimy od 5 tys.tak by wynikało z projektowanego ustępu 125 art.21 ustawy - [Wolne od podatku dochodowego są] wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20. Czyli IMO do podstawy opodatkowania nie wliczamy wartości tego, co otrzymaliśmy w darowiźnie.

#9 Gość_zonowa

Gość_zonowa
  • Goście

Napisano 28 październik 2012 - 12:47

Chciałabym zabezpieczyć swój wkład w budowę domu przez mego partnera. Jak mogę dokonać zabezpieczenia? Jakie mogą być konsekwencje podatkowe w związku z np. ustanowieniem współwłasności?

#10 Gość_nieruchomosci_waw

Gość_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 28 październik 2012 - 15:33

Chciałabym zabezpieczyć swój wkład w budowę domu przez mego partnera. Jak mogę dokonać zabezpieczenia? Jakie mogą być konsekwencje podatkowe w związku z np. ustanowieniem współwłasności?

Witam,

można się zabezpieczyć, ale dobór zabezpieczeń zależy od woli stron, sytuacji majątkowej i osobistej partnerów i zawsze powinien być dobierany indywidualnie.
Trzeba mieć na uwadze, że w razie rozstania się partnerów rozliczenia takich przedsięwzięć mogą być trudne, tak od strony prawnej jak i podatkowej. Warto zadbać o swoje interesy zawierając odpowiednią umową jeszcze przed przystąpieniem do inwestycji.
Co do podatków, podała Pani zbyt mało informacji.

pozdrawiam
Artur Rosiński

#11 Gość_kasiaxd1418

Gość_kasiaxd1418
  • Goście

Napisano 28 październik 2012 - 16:17

Chcę sie dowiedziec, czy jak dostałem pismo z sądu w którym moja żona pisze różne nie prawdziwe rzeczy na mój temat , czy ja musze odpisać na ten list do sądu ( ze jest to nie prawda ) czy po prostu czekać na sprawe i na sprawie wszystko powiedzieć ? Jak bedzie dla mnie najlepiej ? Proszę o pomoc.

#12 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 29 październik 2012 - 09:44

Witam! Proszę mi doradzić, jaką umowę powinnam zawrzeć, pozdrawiam!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy