Skocz do zawartości


Odszkodowanie za zagubioną przesyłke


25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-krzysztofowicz

Gość_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2009 - 18:58

Nie trzeba wskazywać podejrzanego - składa Pan zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępsta - opisując okoliczność nadania paczki, przedkladając kopię dowodu nadania paczki i odpowiedz poczty w wyniku reklamacji.

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem po upływie 1 miesiąca przyjdzie postanowienie, że umorzono postępowanie z uwagi na niewykrycie sprawcy.

#2 Gość_-praw-krzysztofowicz

Gość_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2009 - 10:29

Dziękuję, a w pozostałych wątpliwościach z mojej strony?

Pozdrawiam
Krzysztof

#3 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2009 - 18:01

Urząd Pocztowy nie ma obowiązku informowania o wysokości odszkodowania w przypadku zaginięcia paczki.

#4 Gość_-praw-krzysztofowicz

Gość_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2009 - 16:52

Dzień dobry.

Ta część niestety jest mi teraz już znana :szok

Pytanie czy Urząd Pocztowy powinien mnie poinformować przy nadawaniu przesyłki za pobraniem, że w przypadku "zaginięcia" zwraca pięciokrotność kosztu nadania plus koszt nadania. Oraz czy powinien mnie zapytać co jest przedmiotem nadania za pobraniem?

Czy "Regulamin", powinien być wywieszony i ogólnodostępny, czy może być tylko dostępny na życzenie?

Oczywiście sprawę zgłoszę na Policję - bo dla mnie słowo zaginęła jest nie na miejscu, bo to nie worek Świętego Mikołaja, że coś może się zapodziać i dostane inny prezent, ale w zamian Poczta Polska oferuje mi 1/6 wartości pobrania. Pytanie czy jako podejrzane mam wskazywać Pocztę Polską? W sumie to Poczta przyjęła przesyłkę ja zapłaciłem i to Poczta miała wykonać usługę, a to jak już to zrobi i robi to wewnętrzna sprawa Poczty.

Pozdrawiam
Krzysztof

#5 Gość_-praw-iza

Gość_-praw-iza
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2009 - 22:01

Wysokość odszkodowania przewiduje prawo pocztowe i niewielkie ma tu Pan pole manewru.

Art. 58. 1. Z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania powszechnej usługi pocztowej przysługuje odszkodowanie:

1) za utratę przesyłki poleconej - w wysokości żądanej przez nadawcę, nie wyższej jednak niż pięćdziesięciokrotność opłaty pobranej przez operatora publicznego za traktowanie przesyłki jako przesyłki poleconej;

2) za utratę paczki pocztowej - w wysokości żądanej przez nadawcę, nie wyższej jednak niż dziesięciokrotność opłaty pobranej za jej nadanie;

3) za utratę przesyłki z zadeklarowaną wartością - w wysokości żądanej przez nadawcę, nie wyższej jednak niż zadeklarowana wartość przesyłki;

4) za ubytek zawartości lub uszkodzenie paczki pocztowej lub przesyłki poleconej - w wysokości żądanej przez nadawcę lub w wysokości zwykłej wartości utraconych lub uszkodzonych rzeczy, nie wyższej jednak niż maksymalna wysokość odszkodowania, o którym mowa w pkt 1 lub 2;

5) za ubytek zawartości przesyłki z zadeklarowaną wartością - w wysokości zwykłej wartości utraconych rzeczy;

6) za uszkodzenie zawartości przesyłki z zadeklarowaną wartością - w wysokości zwykłej wartości rzeczy, których uszkodzenie stwierdzono.

2. Odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, nie może być wyższe niż zadeklarowana wartość przesyłki.

#6 Gość_-praw-krzysztofowicz

Gość_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2009 - 18:58

Dzień dobry.

Dziś otrzymałem odpowiedź, że PP przyznaje mi odszkodowanie w wysokości 5 krotnej wartości opłaconej przesyłki oraz dodatkowo zwrot kosztów wysłania przesyłki pobraniowej.

Razem wychodzi to około 60 zł.

Wartość pobrania to 345 zł.

Przyznam, że nie zadowala mnie ta kwota. Jest to mój pierwszy "zagubiony" list jaki nadałem w swoim życiu, a było ich dużo.

Przysługuje mi odwołanie.

Co można zrobić, na co się powołać?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Krzysztof

#7 Gość_-praw-krzysztofowicz

Gość_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2009 - 01:03

Dobry wieczór.

Właśnie zabieram się za napisanie odwołania i bardzo zastanawia mnie wybór w uzasadnieniu, co do wysokości żądanego odszkodowania, mianowicie:

" za utratę przesyłki pobraniowej bez zadeklarowanej wartości ustala się w wysokości żądanej przez nadawcę, nie wyższej jednak niż pięciokrotność opłaty pobranej za przyjęcie, przemieszczenie i doręczenie przesyłki ( 5 x 11,50 zł = 57,50 zł). "

I tutaj wpada mi z regulaminu:

"Art. 59.
W przypadku niezrealizowania przekazu pocztowego przysługuje odszkodowanie
w wysokości pięciokrotnej opłaty pobranej za jego nadanie. Ponadto zwrotowi podlega
kwota pieniężna określona w przekazie pocztowym."

Rozumując takim tokiem, to zaproponowali odszkodowanie za przekaz pocztowy, a zapomnieli za nadanie paczki pocztowej, chociaż mowa w uzasadnieniu jest o przesyłce, a nie o przekazie.

Idąc takim tokiem rozumowania słuszne wydaje mi się stanowisko, że przesyłka pobraniowa to zarazem paczka pocztowa oraz przekaz pocztowy ( inaczej jak pieniądze mają trafić na konto wskazane - a za to płaci się więcej niż za zwykłą paczkę ) to odszkowanie powinno wynosić:

10 x kwota za trakowanie przesyłki jako paczka pocztowa priorytetowa
5 x kwota za dokonanie przekazu pocztowego
oraz zwrot opłaty za nadanie

Pozdrawiam
Krzysztof

#8 Gość_-praw-krzysztofowicz

Gość_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 21 maj 2009 - 23:06

Dzień dobry ponownie.

I niestety PP nie pofatygowała się odpowiedzieć na odwołanie w którym podtrzymałem swoje stanowisko dotyczące wysokości odszkodowania oraz uzasadnienie dla podtrzymanego stanowiska. Termin na odpowiedź został już przekroczony o 5 dni.

W związku z powyższym w poniedziałek zaniosę im ostateczne wezwanie do zapłaty brakującej kwoty + odsetki za zwłokę z terminem 7 dni, a jak to nic nie da wystąpię z postępowaniem uproszczonym, niech Sąd ocenii, czy moja racja jest mojsza, bo dla mnie jest.

Pozdrawiam
Krzysztof

#9 Gość_-praw-krzysztofowicz

Gość_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 25 maj 2009 - 18:59

Dziękuję.

Ale należy rozumieć, że złożenie odwołania w pierwszej instancji we wskazanym 14 dniowym terminie jest skuteczne w momencie złożenia w/w instacji, a nie w momencie otrzymania odwołania przed drugą instację?

Pozdrawiam
Krzysztof

#10 Gość_-praw-iza

Gość_-praw-iza
  • Goście

Napisano 24 maj 2009 - 21:38

czy od momentu kiedy druga instancja go otrzymała?

Od dnia kiedy organ odwoławczy otrzyma treść odwołania.

Oraz czy terminem słusznym będzie dzień odbioru pisma (odpowiedzi) przez moją osobę, czy w przypadku awiza, za dzień odbioru będzie odnotowany dzień odbioru przesyłki na poczcie?
Dzień nadania odpowiedzi przez organ odwoławczy. To kiedy Pan odbierze nie ma żadnego znaczenia.

#11 Gość_-praw-krzysztofowicz

Gość_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 24 maj 2009 - 13:53

Ponieważ mam jeszcze jeden problem, proszę o pomoc:

"1. Jednostką organizacyjną drugiej instancji, do której można wnieść odwołanie
za pośrednictwem właściwej jednostki pierwszej instancji, jest jednostka organizacyjna
nadrzędna nad jednostką pierwszej instancji.6)
2. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od daty otrzymania odpowiedzi z jednostki
organizacyjnej pierwszej instancji.
3. Jednostka organizacyjna drugiej instancji, do której wpłynęło odwołanie, informuje
reklamującego w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania odwołania o:"

Czy termin 30 dni jest od momentu kiedy zostawiłem za potwierdzeniem odwołanie na pierwszej instancji? Czy od momentu kiedy druga instancja go otrzymała?

Oraz czy terminem słusznym będzie dzień odbioru pisma (odpowiedzi) przez moją osobę, czy w przypadku awiza, za dzień odbioru będzie odnotowany dzień odbioru przesyłki na poczcie?

W sumie jest to analogiczna sytuacja jak w przypadku pierwszej instancji, ale nie jestem pewny, a nie chciałbym wyskoczyć z wezwaniem do zapłaty przed czasem.
Odpowiedzi z Poczty Polskiej do dziś jeszcze nie otrzymałem.

Pozdrawiam
Krzysztof

#12 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 30 maj 2009 - 10:11

Można od razu do sądu. Ostateczne wezwanie do zapłaty jest bezcelowe z uwagi na wcześniejsze stanowisko obu "instancji".

#13 Gość_-praw-krzysztofowicz

Gość_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 30 maj 2009 - 00:52

Dobry wieczór.

Dostałem odpowiedź ze strony drugiej instancji, która podtrzymała stanowisko pierwszej instancji. Jednak nadal nie zgadzam się z tym samym stanowiskiem.

Czy w takim przypadku muszę wystąpić z ostatecznym wezwaniem do zapłaty (teoretycznie wyczerpałbym wtedy wszytkie drogi), czy też mogę wystąpić już z pozwem do Sądu?

Pozdrawiam
Krzysztof

#14 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2009 - 19:38

Oddział nie posiada osobowości prawnej - pozywa się centralę.

#15 Gość_-praw-krzysztofowicz

Gość_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2009 - 15:13

Dzień dobry.

Jeszcze tylko jedno pytanie, pozywać mam Pocztę Polską ale jaki oddział?

Pozdrawiam
Krzysztof

#16 Gość_-praw-krzysztofowicz

Gość_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 08 luty 2010 - 23:17

Witam,

2 marca 2010 roku mam sprawę w związku z powyższym, pomijając kwotę wynikającą z różnicy odszkodowania w stosunku do wartości jaką miałem otrzymać, wystąpiłem także o zwrot poniesionych kosztów w związku z niewywiązaniem się przez Pocztę Polską ze zobowiązania.

Dam znak jak będzie już po.

Pozdrawiam
Krzysztof

#17 Gość_-praw-krzysztofowicz

Gość_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2010 - 14:19

Witam,

obecnie jestem po drugiej rozprawie i wyroku.

Sąd uznał moje roszczenia ale tylko częściowo, jednakże przyznał mi rację odnośnie nieważności regulaminu dotyczącego przesyłek pobraniowych i jego dostępności. Tym samym uznał zapisy zawarte w nim za nieważne z racji braku ogólnego dostępu.

W związku z powyższym Sąd zwrócił uwagę tylko na jeden fakt iż była to usługa w formie paczki pocztowej zgodnie z Prawem Pocztowym, nie biorąc pod uwagę faktu iż w była to usługa w formie paczki pocztowej oraz przekazu pocztowego.

Dodatkowo problem poruszony w oddzielnym temacie, mianowicie czy Prawo Pocztowe może ograniczać prawo własności zagwarantowane w Konstytucji.

Patrząc na powyższe widzę, że mam rację, teraz będzie mi łatwiej zebrać argumenty aby wyegzekwować swoje prawo.

Tym samym wystąpię o uzasadnienie i będę wnosił o apelację.

Pozdrawiam
Krzysztof

#18 Gość_-praw-krzysztofowicz

Gość_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 05 maj 2010 - 11:51

Witam,

niedługo otrzymam uzasadnienie wyroku, czy dobrze zakładam, że wnosząc apelację mogę przytoczyć zupełnie inne argumenty i formę uzasadnienia?

Pozdrawiam
Krzysztof

#19 Gość_-praw-krzysztofowicz

Gość_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 17 maj 2010 - 10:16

Witam,

apelacja złożona, teraz tylko czekać na termin rozprawy,
o wyniki poinformuję oraz postaram się umieścić wyrok z uzasadnieniem.

Ale to pewnie za 2 miesiące najwcześniej będzie :-)

Pozdrawiam
Krzysztof

#20 Gość_-praw-krzysztofowicz

Gość_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2010 - 23:19

Witam,

24 czerwca mam już w Sądzie Okręgowym rozprawę apelacyjną,
obecność nieobowiązkowa, ale będę na 100% aby bronić swoich racji i przekonań.

O wyniku poinformuję.

Pozdrawiam
Krzysztof



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych