Skocz do zawartości

termin liczenia amortyzacji

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_joanna

Gość_joanna
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2008 - 14:00

Witam serdecznie! Zakupiliśmy samochód ciężarowy dnia 30-11-2008r.( data wystawienia faktury).W związku z tym , że 30 listopad to była niedziela z jaką datą powinnam przyjąć śr.trwały do używania? Czy 30.11 czy też 01.12? Od kiedy liczyć amortyzację?Bardzo proszę o pomoc! Z góry dziękuję.

#2 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2008 - 14:35

nic nie stoi na przeszkodzie aby przyjąć środek trwały 30,11, Niedziele i swięta dotyczą pracowników.Skoro mogłaś kupować w niedzielę? Amortyzację liczy się od następnego miesiąca od przyjęcia na stan śt. Czy jest to nowy samochód? A może masz prawo do jednorazowej amortyzacji( jesteś małym przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy, lub rozpoczęłaś działalność w 2008 r?

#3 Gość_joanna

Gość_joanna
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2008 - 14:43

Samochód został zakupiony z Niemiec. Jesteśmy Sp. z o.o. i nie mamy prawa do jednorazowej amortyzacji.Samochód jest używany przyjęłam stawkę 20%. Czy mogę ustalić ją indywidualnie? Czy wartość początkowa samochodu powinna być powiększona o zapłacony VAT-25? Po raz pierwszy mam do czynienia z zakupem z za granicy. Czy muszę wystawić fakturę wewnętrzną na wewnątrzwspólnotowe nabycie?Jak to księgować? Bardzo proszę o pomoc.

#4 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2008 - 14:52

na samochód używany min. pół roku można przyjąć stawkę indywidualną na 30 miesięcy czyli 40% art 16j ustv 1 pkt2

#5 Gość_ira

Gość_ira
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2008 - 20:14

Vat nie jest kosztem, jeśli jest to nabycie WNT (obydwie strony muszą być VAT UE)to zapłacony przez Ciebie Vat będzie do zwrotu i dlatego nie zwiększa wartości początkowej, doliczasz do tej wartości wszystkie pozostałe koszty związane z tym zakupem.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy