Skocz do zawartości


Jak zaksięgować składki na ZUS


wróć do serwisu Księgowość 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2008 - 11:50

Wynagrodzenie wypłacane jest ostatniego dnia m-ca, np 31 grudnia. Czy koszty ubezpieczeń społecznych, FP i FGŚP płatne przez pracodawcę księgowane są 31 grudnia czy w momencie ich poniesienia czyli 15 stycznia? Trochę się już pogubiłam ;-)

#2 Gość_monika

Gość_monika
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2008 - 11:56

księgujesz w miesiącu którego dotyczą czyli XII

#3 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2008 - 11:59

Diękuję, bo w poprzedniej pracy gł. księgowa ujmowała te koszty w miesiącu w którym płaciło się za ZUS. A w nowej pracy właśnie w miesiącu którego dotyczą. I lekko zgłupiałam. Jeszcze raz dziękuję za rozwianie wątpliwości.

#4 Gość_monika

Gość_monika
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2008 - 12:02

proszę

#5 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2008 - 12:08

Aga - Koszty ZUS i wynagrodzeń stanowią KUP w momencie ich poniesienia.Moim zdaniem - Wynagrodzenie wypłacone 31 XII jest KUP w miesiącu XII 2008 zaś składki ZUS za grudzień zapłacone do 15 stycznia 2009 stanowią KUP 2009 roku.

#6 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2008 - 13:05

Czyli dalej jestem w punkcie wyjścia? ;-(

#7 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2008 - 13:08

może ktoś się jeszcze wypowie jak koszty składek ZUS płatne przez pracodawcę księguję u siebie?

#8 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2008 - 13:13

Gazeta Prawna z dnia 2008-07-25Magdalena MajkowskaPracodawcy będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia i składki ZUS już w miesiącu, w którym koszty te powstały. Takie rozwiązanie zakłada senacki projekt zmian w ustawach o PIT i CIT skierowany do Sejmu. Obecnie dla tych kosztów stosowana jest metoda kasowa, tzn., że kosztem uzyskania przychodów są dopiero zapłacone wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne. Zaliczanie wynagrodzeń i składek ZUS do kosztów metodą memoriałową byłoby dostępne tylko dla płatników, którzy terminowo wykonują ciążące na nich obowiązki.Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

#9 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2008 - 13:56

Będą mogli... Czyli od nowego roku 2009.Temat był poruszny niedawno w innym poście.W obecnym stanie prwanym - wynagrodzenie brutto stanowi dla pracodawcy koszt poniesiony w momencie wypłaty wynagrodzenia - Art.23 ust.1 pkt 55 updof. oraz składki ZUS art.23 ust.1 pkt 55a)

#10 Gość_Aśka

Gość_Aśka
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2008 - 15:16

Otóż ja jestem po kontroli UKS. Pani kontrolująca była dodatkowo biegłym rewidentem. Koszty Zus za XII zapłacone 15 I ujmujesz w kosztach XII.- ale to rachunkowo. Natomiast podatkowo musisz te koszty STATYSTYCZNIE odjąć(na kartce papieru może być ręcznie)

#11 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2008 - 15:46

Póki co podatkowo zus płacony przez pracodawce ujmujemy w koszty w mies. zapłaty. Od nowego roku są zmiany. J.w.

#12 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2008 - 16:29

Aśka możesz to wyjaśnic???"....Natomiast podatkowo musisz te koszty STATYSTYCZNIE odjąć(na kartce papieru może być ręcznie)..."Co to znaczy podatkowo musisz te koszty STATYSTYCZNIE odjąc...?

#13 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2008 - 23:59

cześć ;)to tak mądrze nazwane - a chodzi o wyłączenie z kosztów uzyskania przychodu przy wyliczaniu dochodu do opodatkowania składek obciążających płatnika /społ, FP, FGŚP/ zapłaconych w styczniupozdrówka :)

#14 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2008 - 07:36

Witaj Koleżanko ;-)))Wiem... wiem... o czym pisała Aśka, ale takiego określenia nie słyszałam jeszcze.Zapytałam o bardziej precyzyjną odpowiedź.W KH BILASOWO koszty te stanowią KUP danego roku ale PODATKOWO należy je wyłączyc z kosztów ustalając kwotę do opodatkowania.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych