Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ulga z tytułu wychowywania dzieci


wróć do serwisu Księgowość 1169 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy
  • 196474 postów

Napisano 06 styczeń 2009 - 17:46



Komentarz do artykułu: Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2013 / 2014

#2 Guest_tok_72

Guest_tok_72
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2009 - 17:46

Witam!We wszystkich artykułach, jakie znalazłem do tej pory, a dotyczących ulgi pro-rodzinnej, jest napisane, że korzystać z niej mogą jedynie ci podatnicy, którzy rozliczają się na *zasadach ogólnych*. Czy wspólne rozliczanie się z dzieckiem, jako samotnie wychowujący rodzic, pozbawia mnie prawa do tej ulgi, czy też jest to objęte *zasadami ogólnymi* i mogę jednocześnie skorzystać i ze wspólnego rozliczenia i z ulgi? Dodam, ze moje dochody otrzymuję jedynie ze stosunku pracy - umowa o pracę, a dziecko ma dopiero nieco ponad rok.

#3 Guest_Paweł Huczko

Guest_Paweł Huczko
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2009 - 12:26

1.Wspólne rozliczenie samotnego rodzica z dzieckiem nie przeszkadza jednoczesnemu odliczeniu ulgi na to dziecko. Preferencyjne rozliczenie z dzieckiem samotnie wychowywanym jest niezależne od możliwości odliczenia od podatku kwoty 1173,70 zł z tytułu wychowywania dziecka.

2. "zasady ogólne" to rozliczenie wg skali podatkowej - dochody z pracy są jak najbardziej opodatkowane wg zasad ogólnych.
Tylko ci podatnicy, którzy osiągają dochody opodatkowane wg skali podatkowej wskazanej w art. 27 ustawy o PIT mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Natomiast ci, którzy wyłącznie osiągają dochody opodatkowane inaczej (ryczałt, karta, podatek liniowy) odliczyć tej kwoty nie mogą. Również rolnicy nie mogą skorzystać z ulgi bo nie płacą w ogóle podatku dochodowego (tylko podatek rolny).

Polecam teksty:

Ulga na dzieci

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach

#4 Guest_tok_72

Guest_tok_72
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2009 - 13:54

serdecznie dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz, ktora w pelni wyjasnila moje watpliwosci.

#5 Guest_zan271

Guest_zan271
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2009 - 20:47

witam-mam pytanie jestem matka wychowujaca samotnie dwoje dzieci moj dochod brutto wynosił w 2008 roku ok.1400 czy bede mogła uzyskac taka ulge na dziecko i jakie jeszcze ulgi mi sie należą.

#6 Guest_raerka

Guest_raerka
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2009 - 15:20

Ulga, do wysokosci odprowadzonego podatku bedzie Pani przyslugiwala. Tak więc, cały podatek bedzie do zwrotu, wiecej nie można, bo nie ma od czego odliczyc.

#7 Guest_MANUELA3410

Guest_MANUELA3410
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2009 - 10:26

WITAM. mam pytanie? Jestem na urlopie wychowawczym,moje dziecko ma 10 miesięcy.rozliczam się wspólnie z mężem.Mąż pracuje sezonowo,ma umowę na czas określony a w obecnej chwili jest na zasilku dla bezrobotnych.Czy mogę korzystać z ulgi na dziecko i co mogę odliczyć? Proszę o poradę.

#8 Guest_raerka

Guest_raerka
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2009 - 11:10

Witaj Manuela3410,

oczywiscie mozesz skorzystac z ulgi na dziecko.

Pytasz co jeszcze mozesz odliczyc, tak więc może masz umowe z uslugodawca internetowym podpisana na siebie lub meża, w miejscu zamieszkania - tez byś mogla odliczyc do kwoty 760 zl.

pozdrawiam :)

#9 Guest_MANUELA3410

Guest_MANUELA3410
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2009 - 21:33

Dziękuję bardzo za odpowiedź! Prosiła bym jeszcze o dokładniejszą poradę co dokładnie mogę odliczyć(leki, lekarza ubrania,a może środki pielęgnacyjne)? POZDRAWIAM:)

#10 Guest_raerka

Guest_raerka
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2009 - 12:14

Ulga na Internet

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760zł.

Należy przedstawic faktury na własne nazwisko.

Co do ulgi rehabilitacyjnej, czy opiekuje sie Pani niepełnosprawną osoba, bo nie bardzo rozumiem pytanie?

#11 Guest_docia231

Guest_docia231
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2009 - 23:27

Witam mam małe pytanie.Jeżeli mój mąż prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jest ryczałtowcem to ma prawo do ulgi?Ja obecnie pobieram zasiłek z Urzędu Pracy ,czy komuś z nas się należy ulga?

#12 Guest_raerka

Guest_raerka
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2009 - 06:59

Witaj docia231,

maz Pani jest na "ryczalcie" wiec tej ulgi nie moze rozliczyc, jedynie Pani moze.

Pozdrawiam

#13 Guest_docia231

Guest_docia231
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2009 - 15:40

Dziękuje ślicznie to w całości wyjaśniło moje wątpliwości.Pozdrawiam :-)

#14 Guest_szyszak19

Guest_szyszak19
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2009 - 14:40

Mam pytanie, urodziłam dziecko w listopadzie, będę się teraz rozliczać z dzieckiem. Czy mam razem z PITem wysłać odpis aktu urodzenia dziecka jako potwierdzenie? I czy odliczając ulgę muszę wypełniać PIT0?

#15 Guest_interpio

Guest_interpio
  • Goście

Napisano 03 luty 2009 - 14:18

Tak ma Pani prawo do całej ulgi prorodzinnej - czyli odliczenie od podatku kwoty maks. 1.173,70 zł. bez względu na datę urodzenia dziecka w 2008 roku, nie potrzeba wysyłać
aktu urodzenia.

Za rok 2009 będzie trochę inaczej, będzie można odliczyć ulgę prorodzinna proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których to faktycznie, wychowywało, sprawowało sie opiekę nad dzieckiem.

#16 Guest_Marecki

Guest_Marecki
  • Goście

Napisano 03 luty 2009 - 21:48

Witam ,jestem studentem zaocznym .Chcialem sie dowiedziec czy jesli w roku 2008 zarobilem w sumie 2,5 tys brutto to czy rodzice beda mogli za mnie wziąć ulge na dziecko ?Czy ja mam sie oddzielnie rozliczac czy jakos z rodzicami ?Mam sam wypelnic pit 37 a rodzice drugi pit 37 i zadnych zalocznikow do tego nie trzeba?Jak to jest.Prosze o odpowiedz zorientowanych.Pozdrawiam.

#17 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 03 luty 2009 - 23:56

jeśli masz mniej niż 26 lat to twoi rodzice będą mogli odliczyć ulgę prorodzinną a ty musisz sporządzić swoje rozliczenie w PIT-37 /dostaniesz zwrot zaliczek z US/
rodzice muszą dołączyć PIT-0

#18 Guest_Marecki

Guest_Marecki
  • Goście

Napisano 04 luty 2009 - 11:16

Wydaje mi sie że ktoś odpisał ale nie widzę odpowiedzi :(.

#19 Guest_Marecki

Guest_Marecki
  • Goście

Napisano 04 luty 2009 - 11:18

O już widzę ,dopiero po napisaniu postu pojawiła się odpowiedź.Dziękuje bardzo za informacje.teraz już wszystko jasne.Pozdrawiam.

#20 Guest_ewelina_ep

Guest_ewelina_ep
  • Goście

Napisano 04 luty 2009 - 14:52

witam prosze podpowiedziec mi czy dobrze mysle,chce sie sama rozliczyc,sama wychowuje synka.Mam przed sobą pit/37 część E-podatek ktory wyniósł 1384,21zł w części F-odliczenia od podatku(wykazane w czesci C załącznik pit/0) kwota tam wyniosła 529,49zł. I teraz uzupełniajac pit/0 cześć C-odliczenia od podatku,poz.3 ulga na dzieci mam wpisac 1.173,70 czy te 529,49? :) z gory dziekuje za odpowiedz :)



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych