Skocz do zawartości

wynagrodzenie pracowników samorządowych.

wróć do serwisu Księgowość 1531 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_maria

Gość_maria
  • Goście

Napisano 26 maj 2008 - 20:02

Mam pytanie. Czy sprzątaczka zatrudniona w szkole, której organem prowadzącym jest Urząd Gminy może mieć niższe wynagrodzenie niż 1126 brutto? Czy ta kwota może być obniżona o 10 %?

#2 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 26 maj 2008 - 23:50

Może coś na ten temat znajdziesz w Rozporządzeniu MPiPS z dnia 30IV 2008r Dz.U Nr 82 poz.493 z 14 Maja 2008r w sprawie wynagradzania pracowników nie będących nauczycielami w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej...

#3 Gość_Elżbieta

Gość_Elżbieta
  • Goście

Napisano 27 maj 2008 - 08:27

Wynagrodzenie zasadnicze może być niższe niż 1126 zł. ,gdyż do najniższego wynagrodzenia bierze się w m-cu oprócz pł. zasadniczej premię i dodatek za staż pracy i w sumie jeśli te składniki dają 1126 zł. to najniższe wynagrodzenie zostało zachowane.Wyliczenie wynagrodzenia sprzątaczki wg kategorii zaszeregowania pracownika np. prac ma V kat. (gdzie przykładowo najniższe wynagrodzenie określone przez jedn. prowadzącą wynosi 600 zł. a wartość 1 punktu to 5 zł.) ilość punktów np. 100 to liczymy 600 zł+100punktów x 5 zł.=1100zł, a sprzątaczka ma 5 lat stażu pracy ,gdzie dodatek za staż pracy wynosi 55zł. co daje 1100+55zł.=1155 zł.(kwota jest wyższa niż 1126zł.więc najniższe wynagrodzenie zasadnicze zostało zachowane.Zaś jeśli chodzi o obniżenie o 10% wynagrodzenia pracownika dotyczy to wyłącznie sytuacji w której pracownik np. wg kat. V powinien mieć płacę zasadniczą 1100 zł. ,a otrzymał np. 1090 zł lub 1150 zł.(1100x10%=-110zł lub +110zł.)w obydwu przypadkach zasada została zachowana ponieważ w pierwszym przypadku wg jego kategorii zaszeregowania wynagrodzenie obniżono o 10 zł. a nie 110 zł. zaś w drugim pracownik ma większą płacę zasadniczą o 50 zł. a maksymalnie mógł dostać o 110 zł. wg kat. zaszeregowania.

#4 Gość_dd

Gość_dd
  • Goście

Napisano 29 maj 2008 - 00:21

Ela żle interpretujesz 600 jest nie do ruszenia(poczytaj rozporządzenie) mozesz obnizyć tylko punkty x stawka(5 zł) +_ 10% Pozdrawiam

#5 Gość_Elżbieta

Gość_Elżbieta
  • Goście

Napisano 29 maj 2008 - 08:40

A gdzie ty masz to zapisane?Nie należy obniżać tylko najniższego wynagrodzenia zasadniczego (czyli np. 600+20 punktów x5,-) Punkt 3 mówi... przeczytaj sobie.

#6 Gość_ Stefania tel.kontak. 506 496 393

Gość_ Stefania tel.kontak. 506 496 393
  • Goście

Napisano 26 październik 2008 - 21:02

Pani sprzataczka zatrudniona w szkole na pełen etat z stażem pracy 0-5 lat musi otrzymać to co mówi zorporzadzenie Rady Ministrów na dany rok, a wiec 2008r.1126,-zł.Wylicza sie wg katego. zaszeregowania to jest I-V kat.PANI dd ma racje Elu 600,- zł tj.najnizsze wynagrodz. zasadnicze w I KAT. które uchwala rada miasta/gimine nie wolno obniżać o 10%.Wyjasnienie - najnizsze wynagrodzenie zasadnicze w I kat. to jest kwota którą uchwalaja radni /600 zł/, a wynagrodzenie zasadnicze to jest 600+/ilość punktó x wartość pkt./=WYNAGRODZENIE ZASADNICZE do tego dodajemy premię i inne składniki wynagrodzenia/ jeśli takie są/ i dopiero teraz otrzymujemy wynagrodzenie m-ne.Pani która zadaje pytanie / Maria/ musi otrzymać 1.126,- /w 2008r./ PANI ELU samo 600,- jest najniższym wynagrodzeniem zasadniczym w I KAT. Pozdrawiam przewodniczaca związku pracowników niepedagogicznych "Porozumienie" Leszno

#7 Gość_Stefania Ratajczak telef. 506 496 393

Gość_Stefania Ratajczak telef. 506 496 393
  • Goście

Napisano 27 październik 2008 - 07:56

Pani Mario prawdopodobnie u Pani w mieście zastosowano możliwość obniżenia lub podwyższenia pracownikom wynagrodzenia nie więcej niż o 10% /taki zapis jest w rozpozrądzeniu Rady Ministrów z 2005roku./ obecnie również z zmianami w sprawie zasad wynagradzania pracowników jednostek samorządu terytorialnego.Np. rada miasta uchwala najniższe wynagrodzenie zasadnicze w I kategorii 800,- zł wartość pkt. 3,- zł oraz 20% premii. Przy zastosowaniu w/w rozporządzenia I kategoria ma pkt. od 0-20. w kwotach przedstawia się: 800 - 946+ 20%premii=1135,20 Wniosek- I kategoria osiąga minimalne wynagrodzenie ogłoszone rozporządzeniem Rady Ministrów na 2008r.1.126,-.

#8 Gość_kasia1

Gość_kasia1
  • Goście

Napisano 27 październik 2008 - 08:25

Ok a co będzie od 1 stycznia jeśli najniższe wzrośnie do 1276. Czy automatycznie robimy aneks ze zmianą zasadniczej tak aby w sumie wyszło 1276 i jak liczyć stażowe jeśli amienia się w gudniu. czytałam kiedyś że nie ma mowy o dodatku wyrównawczym bo jak wiemy w szkole, porzedszkolu jest tylko zasadnicza i wysługa. Jak to jest u Was rozwiązane? Zastanawiam się już na przyszłość.

#9 Gość_Stefania 505 496 393

Gość_Stefania 505 496 393
  • Goście

Napisano 31 październik 2008 - 19:18

DO Kasi1 Nie możemu robić automatycznie aneksu.To Rada Miasta oraz Prezydent winni przy opracowaniu budżetu na rok 2009 uwyględnić, ze minimalne wynagrodzenie w 2009 roku wzrośnie do 1275. Winni tak ustalić najnizsze wynagrodzenie zasadnicze w I Kat. oraz wartość pkt.+premia /jesli ją macie w regulaminie/ i po dodaniu tych wszystkich składników winno to być na 2009r. 1275zł. w I kategorii zaszeregowania. Wysługe lat liczymy po 5 latach pracy. PRZYKŁAD najniźsze wynagrodzenie zasadniczew I kat.963,- wartość pkt w zł 5,- oraz 20% premmii 963+/20x5/=1063+20% premii=1275,60 / wyliczony przykład dla pracownika z 0 do 5 lat pracy./ Pani Ksiu ja podałam tylko przykład, a wszystko zależy od radnych i prezydenta jakie ustalą najniższe wynarodzenie zasadnicze w I kategorii zaszeregowania oraz wartość pkt. w złotych.

#10 Gość_Stefania 505 496 393

Gość_Stefania 505 496 393
  • Goście

Napisano 07 listopad 2008 - 09:05

Szanowne kol.i koledzy miło mi WAS poinformować, że wczoraj w sądzie wojewódzkim w Poznaniu wygraliśmy sprawę naszych wynagrodzen, od 2005 roku walczyliśmy o godne zycie.Deprawujaca stała się sytuacja, w której pracownicy nie mają finansowej motywacji do pracy, ani też możliwości utrzymania rodziny z tytułu świadczenia pracy.Temat skierowanego pozwu do sądu "Dyskryminacja pośrednia". Z związkowym pozdrowieniem przewodniczaca związku "Porozumienie" stefania Ratajczak Ps. służe radą i pomocą.

#11 Gość_Sabina

Gość_Sabina
  • Goście

Napisano 13 listopad 2008 - 15:34

Szanowana Pani Ratajczak bardzo dziękuje za wyczerpujacą podpowieź.Polecam wszystkim,ma bardzo duzą wiedze na temat naszych wynagrodzeń.Gratulace za pozytywne wynik sądowy na rzecz wynagrodzen dla pań sprzątaczek.

#12 Gość_Józef wozny/konserwator

Gość_Józef wozny/konserwator
  • Goście

Napisano 16 listopad 2008 - 13:02

Szanowana Pani dziekujemy za informacje - wyrok sądowy na rzecz sprzataczek i nas wszystkich pracowników.Będziemy śledzić dalsze losy.Proszę informować na w/w forum.Pytanie - czy związek "porozumienie" obejmuje swym działaniem wszystkich pracowników; sprzataczki, wożny itd. w Polsce.

#13 Gość_enia

Gość_enia
  • Goście

Napisano 17 listopad 2008 - 10:16

Do pani Stefanii Ratajczak - nurtuje mnie cały czas sprawa dod.funkcyjnego gł.ksiegowego - gr. IX od 0-175% czy od 151-175% ?

#14 Gość_Stefania Ratajczak

Gość_Stefania Ratajczak
  • Goście

Napisano 18 listopad 2008 - 13:02

Pani Eniu w świetle obowiązujacego prawa wynagr. gł księgowego /w szkole/ powinno składać sie z wynagrodzenia zasadniczego,dodatku funkcyjnego wg ustaleń w ramach okreslonych w tabeli oraz dodatku za wieloletnia pracę.Dodatek funkcyjny przysługuje pracow. zatrudnionym na stanow. gł.ksiegowy na podstawie rozporzadzenia, natomiast jego wysokość określa pracodawca w ramach tabeli stawek dod.funkcyjnego tj. od 0% nie od 151% / gr.IX/ Pozdrawiam przewidnicząca związku pracowników niepedagogicznych "Porozumienie"w Lesznie.

#15 Gość_enia

Gość_enia
  • Goście

Napisano 18 listopad 2008 - 14:25

A jednak funkcyjny od 0%. A już miałam nadzieję na małą podwyżkę na święta.... Pomarzyć dobra rzecz. Dziękuję bardzo pani Stefanio.

#16 Gość_Zofia i Janina

Gość_Zofia i Janina
  • Goście

Napisano 18 listopad 2008 - 15:54

Pani Stefanio pracujemy w szkole jako obsługa,wyngrodzenie mamy z 5 grupy ja pracuje 21 lata , a kol.Janina 24lat.Pani dyrektor zatrudniła nowa panią co jeszcze nigdy nie pracowała i dostała aż 4 grupę - czy to sprawiedliwe.Nie godzimy sie z takim traktowaniem nas, ale pani dyrektor powiedziała, wstyd i przykro nawet napisać ale chyba się pani domyśla.Co mamy zrobić gdzie sie pożalić,że to niesprawiedliwe.

#17 Gość_Józef

Gość_Józef
  • Goście

Napisano 18 listopad 2008 - 20:31

Prosze napiszcie jak u was kształtuja sie wynagrodzenia, u mnie mizernie, a w 2009r. moje wynagrodzenie bedzie rowne temu co dostanie pracownik rozpoczynajacy prace chyba 1278,- zl. Ja pracuje jako wozny i mam 17 stażu pracy - ch......a i nie moge nawet utrzymać chora żone która nie może pracować.Czy my jestesmy drugim gatunkiem człowieka, bo tak nas trakują.

#18 Gość_Katarzyna prac.administracji

Gość_Katarzyna prac.administracji
  • Goście

Napisano 19 listopad 2008 - 13:21

Mam pytanie kto mi potrafi odpowiedzięć.Nurtuje to nie tylo mnie ale bardzo dużo osób.Tabela punktowych rozpiętości dla poszczególnych kat. zaszeregowania która obowiązuje wszystkich pracowników/ ale nie nauczycieli/szkoły niegdy nie osiaga w I kategorii zaszeregowania minimalnego wynagrodzenia ogłoszonego przez Radę Ministrów.Mam problem przy zatrudnieniu nowego pracow. z zero stażem pracy bo nie można mu dać I kat. - wynagrodzenie tej osoby nie osiąga w 2008r. 1.126,- zł.Starsi stażem pracownicy buntuja sie, że musiałam przydzielić tej osobie znacznie wyższa grupę.Czytająć forum Pani Zofia i Janina poruszyły taki sam problem jaki wynika u nas.

#19 Gość_Stefania Ratajczak

Gość_Stefania Ratajczak
  • Goście

Napisano 21 listopad 2008 - 08:22

Informaja wyjaśniająca dla Pani Zofi i Janiny. Jeśli Pan/i dyrektor podosi kateg.zaszeregowania ponad wskaznik tabeli tylko w stosunku do nowozatrudnionych pracowników z zero stażem pracy, w takim przypadku dochodzi do nierównego traktowania pracowników.Z Pan wypowiedzi wynika, że pracownicy z dużym stażem pracy są traktowani mniej korzystnie niż nowozatrudnieni z 0 do 5 lat stazm pracy.Jest to w świetle prawa niedopuszczalne,równe trakowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób. W przypadku Pani Zofi i Janiny może dochodzić do dyskryminacji pośredniej. Dyskryminacja pośrednia istnieje wtedy,gdy w skutek pozornie nautralnego postanowienia,stosowanego kryterium lub podjetego działania występują dysproporcje w zakresie warunków zatrudnienia na niekorzyść wszystkich lub znacznej liczby pracowników.Wiecej o dyskryminacji pośredniej mogą Panie same uzyskać z iternetu - p o l e c a m . Ps. Pani Kasiu sądze że temat ten dotyczy również w Pani mieście. Pozdrawiam przwodnicząca związku pracowników niepedagogicznych "Porozumienie" Leszno

#20 Gość_Zofia

Gość_Zofia
  • Goście

Napisano 21 listopad 2008 - 14:19

Pani Stefanio bardzo dziękujemy za uzyskane wyjaśnienia.Teraz dopiero wiemy,że w naszym / i nie tylko naszej szkole/ dochodzi do dyskrminacji pośredniej.Pozostaje nam zgłosić dyskryminacje pośrednią związką zawodowym oraz zapoznanie się z formuła dyskryminacji pośredniej dyrektorów szkół.A powinien to naszym zdaniem dawno poinformować wydział oświaty - no bo od tego oni przecież są biorąc wynagrodzenia i to nie małe.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych