Skocz do zawartości

Zdjęcie

zwolnienie lekarskie w tym samym miesiącu jak zatrudnienie, po przepracowanym tygodniu pracy

wróć do serwisu Kadry 20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 230 postów

Napisano 18 kwiecień 2012 - 09:18

WitamPracownik zachorował w tym samym miesiącu w jakim został zatrudniony, po tygodniu pracy, nie ma stałej miesięcznej pensji, tylko stawkę godzinową, jaka będzie podstawa do tego chorobowego?Pracownik ten ma większy niż 10 lat stażu pracy (pprzeszło 10 lat okresu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego).Z góry dziękuje za odpowiedź.

#2 Kuba

Kuba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 18 kwiecień 2012 - 09:43

Podstawę chorobowego stanowić będzie wynagrodzenie z miesiąca w którym zachorował jednak po uzupełnieniu. Stawkę godzinową traktujemy w rtym przypadku jako wynagorodzenie stałe więc uzupełniasz na takich zasadach.stwka godzinowa x liczba godzin jaką przepracowałby w tym miesiącu gdyby nie chorował. Kwotę pomniejszasz o składki ZUS pracownika i dzielisz przez 30

"Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz"

#3 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 922 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 18 kwiecień 2012 - 09:44

Witam
Zacytuję z wyjaśnień ZUS:
106. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pierwszego miesiąca kalendarzowego zatrudnienia, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się:
1.) wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie nawiązującym stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysłyguje w stałej miesięcznej wysokości
2.) wynagrodzenie, które pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował pełny miesiąc kalendarzowy, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne.

i dalej:
108. Wynagrodzenie miesięczne zmienne, które pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował cały miesiąc, ustala się:
1.) poprzez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za te dni robocze przez liczbę dni, w których zostało ono osiągnięte i pomnożenie przez liczbę dni, które pracownik był obowiązany przepracować w danym miesiącu - jeżeli przepracował choćby jeden dzień,
2.) przyjmując kwotę zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości wypłaconej za ten miesiąc pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku w zakładzie pracy, w którym przysługuje zasiłek chorobowy - jeżeli pracownik nie osiągnął w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia.

Uważam, że w Twoim przypadku winno się zastosować zasady, które wyróżniłam w tekście powyżej.

Dołączona grafika

#4 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 230 postów

Napisano 18 kwiecień 2012 - 09:48

a jeśli pracownik w tym miesiącu pracował też w godzinach nadliczbowych za które otrzymał wynagrodzenie, do tego miał premię i wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, to te składniki bierze pod uwagę do ustalenia mu podstawy do chorobowego?

#5 Kuba

Kuba

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 18 kwiecień 2012 - 09:53

Składniki za godziny nadliczbowe i nocne przyjmuje się do podstawy w kwocie faktycznie wypłaconejPremia też wchodzi jeżeli pomniejszana jest za czas neizdolności do pracy: - jeżeli w sposób proporcjonalny to ją też uzupełniajsz - jęzeli w inny sposób to w kwocie faktycznie wypłaconejPremia uznaniowa wchodzi też w kwocie faktycznie wypłaconej

"Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz"

#6 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 230 postów

Napisano 18 kwiecień 2012 - 09:53

Sua wyprzedziłaś moje pytanie... :)

#7 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 230 postów

Napisano 18 kwiecień 2012 - 09:57

dzięki za pomoc, jeśli będę miał z tym problem to pod koniec miesiąca zwrócę się do Was z konkretnym już przykładem, jak będę wiedział ile godzin w tym miesiącu pracownik przepracuje

#8 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 922 postów

Napisano 18 kwiecień 2012 - 09:58

Hehe, ale masz ciężki przypadek Dołączona grafika
Ambitny znaczy się.

#9 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 230 postów

Napisano 18 kwiecień 2012 - 10:04

ambitny i to jeszcze jak.... :)

#10 Asia1

Asia1

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 18 kwiecień 2012 - 10:22

Jak ma staż udokumentowany to ok wypłacasz mu wynagrodzenie (no chyba, że to był nie daj bóg wypadek przy pracy). I teraz tak wyliczasz ile zarobi za te dni i dzielisz tą kwotę przez liczbę przepracowanych dni i wtedy tą wyliczoną stawkę za 1 dzień mnożysz przez liczbę dni którą przepracować powinien w ramach nominału i masz podstawę.

#11 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 230 postów

Napisano 03 maj 2012 - 22:47

Wracając do tematu, to mój przypadek wygląda następująco: pracownik ten został zatrudniony 01.04.2012r.,od 01.04.2012 do 16.04.2012r. przepracował 10 dni roboczych, od 17.04.2012 do 30.04.2012 przebywał na zwolnieniu lekarskim.Jego stawka osobistego zaszeregowania to 17,50zł brutto na godzinę.Za przepracowany okres otrzymał:- wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1400,00zł (80 godz. - dniówka po 8 godz.),- wynagrodzenie za godziny nadliczbowe 735,00zł (28 nadgodzin normalnych + 28 "50"-dodatek),- wynagrodzenie za pracę w porze nocnej 3,76zł (2 godziny),- premię uznaniową 225,00zł. Na podstawie powyższych danych jak obliczyć mu podstawę do chorobowego?

#12 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 230 postów

Napisano 04 maj 2012 - 09:10

??

#13 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 04 maj 2012 - 10:11

podstawą do chorobowego będzie kwota z umowy o pracę.

#14 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 230 postów

Napisano 04 maj 2012 - 10:13

wydaję mi się że to będzie tak:160 godz wg normy * 17,50zł = 2800,00zł + 735,00zł + 3,76zł + 225,00zł = 3763,76zł - 13,71% = 3247,75zł - wg mnie taka będzie podstawa do tego chorobowego?

#15 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 230 postów

Napisano 04 maj 2012 - 10:24

ida uważasz że moje obliczenia są prawidłowe?

#16 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 04 maj 2012 - 11:06

jeśli pracownik choruje w tym samym miesiącu , w którym został przyjęty do pracy, to podstawę do chorobowego oblicza się biorąc wynagrodzenie zapisane w umowie o pracę - tak mówi ustawa zasiłkowa. Nie doliczasz godzin nadliczbowych przepracowanych w tym miesiącu.

#17 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 230 postów

Napisano 04 maj 2012 - 13:23

Art. 37. 1. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi:1) wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości;2) wynagrodzenie miesięczne obliczone przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które ubezpieczony będący pracownikiem był obowiązany przepracować w tym miesiącu, jeżeli przepracował choćby 1 dzień;3) kwota zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłacona za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek chorobowy, jeżeli ubezpieczony będący pracownikiem nie osiągnął żadnego wynagrodzenia.

#18 Piotr

Piotr

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 230 postów

Napisano 04 maj 2012 - 13:24

w moim ZUS'ie powiedzieli że ta podstawa powinna być dobrze policzona oraz jeśli dobrze zinterpretowałem powyższy artykuł

#19 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 922 postów

Napisano 07 maj 2012 - 11:07

wydaję mi się że to będzie tak:
160 godz wg normy * 17,50zł = 2800,00zł + 735,00zł + 3,76zł + 225,00zł = 3763,76zł - 13,71% = 3247,75zł - wg mnie taka będzie podstawa do tego chorobowego?

Też mi się tak wydaje Dołączona grafika

#20 Gość_Laszz

Gość_Laszz
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2012 - 15:27

A teraz mam pytanie, czy rozidce dziecka mogą zatrudnić pokrewną osobę (teściową) jako nianię?Wiadomo mi że przy umowie audytowej niebyło takiej możliwości a aktualnie tu nic niepisze iż nianią niemoże być osoba pokrewna z rodzicami dziecka.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych