Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak rozliczyć ryczałtowo wynajem mieszkania ?


48 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 101326 postów

Napisano 26 luty 2009 - 15:19

Komentarz do artykułu: Jak rozliczyć ryczałtowo wynajem mieszkania?

#2 Gość_BR

Gość_BR
  • Goście

Napisano 26 luty 2009 - 15:19

Wpłacając przelewem zaliczki jaki podaję "tytuł" PIT i co dalej?

#3 Gość_Janek K

Gość_Janek K
  • Goście

Napisano 01 marzec 2009 - 10:53

Jeżeli wynajmuje mieszkanie za sam czynsz nie czerpię żadnych zysków to też muszę odprowadzić podatek od najmu mieszkania.

#4 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2009 - 17:00

Czy ktos moglby mi udzielic informacji jak wyglada sytacja gdy mieszkam i pracuje w Irlandii a w Polsce wynajmuje mieszkanie?Jakie dokumenty powinnam zlozyc w Urzedzie i jak duze znaczenie maja moje dochody z Irlandii?

#5 Gość_andrzej1957

Gość_andrzej1957
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2009 - 11:11

Żeby legalnie wynająć mieszkanie należy wystawiać wynajmującemu rachunek. Ja rachunki za wynajem mieszkania wystawiam programem, który pobrałem ze strony: http://www.pakietprzedsiebiorcy.pl/

#6 Gość_Księgowa Agixa

Gość_Księgowa Agixa
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2009 - 10:19

--> marekJak jest dwóch współwłaścicieli, to zależy który przejmuje przychody. Powinno się złożyć oświadczenie, który z nich będzie opłacał podatek od tych przychodów.W lewym górnym rogu należy podać dane takie jak imię i nazwisko, adres i nip każdego współwłaściciela, a samo oświadczenie kierowane jest do Naczelnika.Poniżej wzór oświadczenia dla współwłaścicieli, którzy są małżonkamiOświadczenieNa podstawie art. 9 ustawy z 20 listopada 1998r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz.930 z późn. zm.) oświadczamy, że jako małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągający przychody z umowy najmu lokalu mieszkalnego położonego w XXX, przy ul. XXXX 00/00, decydujemy, iż przychody te będą opodatkowane w całości przez imię i nazwisko.osobno należy dołączyć jeszcze zaświadczenie podane w artykule i kopię umowy najmu.Jeśli natomiast chodzi o wystawianie rachunków na kwotę wynajmu, to jeżeli w umowie jest zawarte, że miesięczna kwota wynajmu jest taka sama, to nie ma obowiązku wystawiania miesięcznych rachunków. W takiej sytuacji wystarczą same pokwitowania otrzymania zapłaconej kwoty.Pozdrawiam

#7 Gość_Księgowa Agixa

Gość_Księgowa Agixa
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2009 - 10:26

Jeszcze co do tych rachunków, bo wcześniej zapomniałam napisać.Rachunków nie musimy wystawiać, tak jak wcześniej pisałam, gdy kwota wynajmu jest co miesiąc taka sama, a rachunki takie jak czynsz, gaz, woda, prąd i inne opłaca najemca.

#8 Gość_Basia

Gość_Basia
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2009 - 22:49

A jak sprawa wygląda przy wspólnym rozliczeniu z małżonkiem (Pit 37), czy można się wspólnie rozliczać w dalszym ciągu, czy nie?

#9 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 13 listopad 2009 - 19:16

czy kwota najmu mieszkania będzie doliczona do przychodów jakie otrzymuje /pensji/w zakładzie pracy i czy najem wpisuje się w rocznym rozliczeniu o wysokości osiągniętego dochodu/pit-37/czy najem obliczamy osobno?

#10 Gość_Renata Ostojska

Gość_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 16 listopad 2009 - 11:17

Witam,Kwota najmu nie bedzie doliczona do zwykłej pensji, która rozliczamy na PIT-37. Ryczałt rozliczamy oddzielnym dokumentem PIT-28.Pozdrawiam

#11 Gość_Kuba

Gość_Kuba
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2010 - 16:02

1. Jezeli w ciągu roku zmieni sie najemca lub wysokośc czynszu z tym samym najemcą, to czy mam obowiązek poinformowania o tym US? Jeśli tak, to w jakiej formie?2. Co jeżeli najemca przestanie płacić czynsz (nie wystawiam rachunków)? Czy mam prawo nie płacić podatku od czynszu, którego nie dostanę?Dziękuje za odpowiedź

#12 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2010 - 12:37

Skoro podatek ryczałtowy w wysokości 8,5% od przychodu z wynajmu mieszkania dotyczy tylko okresu, w którym przychód nie przekroczył 4000 Euro,co przy przychodzie miesięcznym nastąpi w 5. miesiącu (3000 x 5 = 15000,00).Od tego przychodu zaliczka wynosi 1275 zł (15000x8,5%)Dalsze 7 miesięcy będą objęte podatkiem 20%, czyli łącznie 7 x 3000 x 20% = 4200,00 złSuma tych zaliczek wynosi zatem 1275 + 4200 = 5475,00 zł.Jest to kwota porównywalna z wynikiem od podatku dochodowegoliczonego według dotychczasowej metody. Wynika stąd, że system ryczałtowy jest korzystny tylko dla przychodów znacznie niższych od 3000,00 zł miesięcznie. Jeżeli jestem w błędzie, proszę o sprostowanie. e-mail: z.czemp@gmail.com

#13 Gość_Tym

Gość_Tym
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2010 - 13:51

Do tej pory nie było obowiązku rejestracji umowy, a więc nie trzeba było zgłaszać US jakichkolwiek zmian (zmiana najemcy, zmiana kwoty czynszu). Teraz po zmianie ustawy będzie taki obowiązek, ale tylko jeśli wybierzemy tzw. najem okazjonalny. Jeśli zdecydujemy się na zasady ogólne - to dalej nie będzie rejestracji.Jeśli najemca nie płaci - to nie ma przychodu i nie ma podatku.Od 1 stycznia 2010 r. stawka podatku ryczałtowego jest liniowa i wynosi 8,5% niezależnie od wysokości przychodów.

#14 Gość_joker

Gość_joker
  • Goście

Napisano 02 luty 2010 - 20:05

Witam!Jeżeli wynajmuję pokój w mieszkaniu przez 3 miesiące i wynajmuję go na moją firmę,a właściciel musi wystawic mi rachunek to czy właściciel mieszkania musi zapłacic podatek i jakiego rzędu?

#15 Gość_gosc

Gość_gosc
  • Goście

Napisano 19 luty 2010 - 00:26

Witam,Jeśli wynajmuje mieszkanie firmie, czy komu kolwiek, czy na umowie muszę mieć stempelek od urzedu skarbowego?

#16 Gość_Renata Ostojska

Gość_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 19 luty 2010 - 00:42

Witam gosc,nie ma takiego wymogu,aby us przystawial pieczatke.Nalezy jedynie zglosic fakt wynajmu na oswiadczeniu i oplacac podatek od najmu.Pozdrawiam

#17 Gość_grafix

Gość_grafix
  • Goście

Napisano 02 marzec 2010 - 11:48

Wynająłem mieszkanie zapłacono mi o 23 godzinie i jak mam tego dnia powiadomić Urząd nie później niż do otrzymania pierwszej wpłaty czynszu

#18 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 04 marzec 2010 - 00:02

nie prowadzę działalności gospodarczej,pracuję i płacępodatki na zasadach ogólnych, chcę wynająć mieszkanie na 6 miesięcy, kwota najmu mieszkania ma wynosić 300zł miesięcznie ,jaką najlepiej wybrać formę opodatkowania tego wynajmu

#19 Gość_magda

Gość_magda
  • Goście

Napisano 31 marzec 2010 - 21:33

Witam! czy pracodawca ma prawo odebrania mi ulgi z pensji na umowę o pracę jeśli dowiedział się, że zaczęłam wynajmować mieszkanie i rozliczać je w formie ryczałtu ? pozdrawiam

#20 Gość_certa2009

Gość_certa2009
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2010 - 16:00

wpłacając 8,5 % od przychodu, co m-c plus do tego trzeba złożyć deklaracje PIT-28 do końca stycznia - wykazując tam zaliczki jakie wpłaciliśmy do US.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy