Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pośrednik nieruchomości bez licencji

23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 101332 postów

Napisano 05 sierpień 2010 - 12:32

Komentarz do artykułu: Pośrednik nieruchomości bez licencji

#2 Gość_lukabrazzi

Gość_lukabrazzi
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2010 - 12:32

Autorka chyba trochę się spóźniła z publikacją tego artykułu, gdyż sprawa już dawno nie aktualna- Najpierw koncepcja ministerstwa była taka jak w treści artykułu, czyli likwidacja licencji i obowiązkowe ubezpieczenie OC (grudzień- marzec), potem proponowano zastąpić licencje certyfikatami (kwiecień- lipiec) a obecnie zrezygnowano z regulacji w tej kwestii.

#3 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2010 - 01:43

Nie znasz sie człowieku, poczytaj sobie wiecej i dopiero sie wypowiadaj, zmiany stanely wlasnie na rozwiazaniu ministerstwa, odrzucili certyfikaty i tak pozostalo.

#4 Gość_lukabrazzi

Gość_lukabrazzi
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2010 - 14:10

Dlaczego zarzucasz mi brak wiedzy na ten temat, a potem potwierdzasz moje założenie pisząc "zmiany stanęły właśnie na rozwiązaniu ministerstwa...i tak pozostało". Reasumując- temat już jest nieaktualny.A jeżeli masz obszerniejszą i bardziej aktualną wiedzę popartą kontaktem z osobami bliskimi ministerstwa, to proszę podziel się z nami..

#5 Gość_pomocnik

Gość_pomocnik
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2010 - 14:27

lukabrazzi temat jest aktualny bo pozostało to wlasnie na etapie licencji a nie jak sie wymadrzales na etapie certyfikatow, czytaj wiecej prasy - w tym tygodniu pisala o tym rp

#6 Gość_lukabrazzi

Gość_lukabrazzi
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2010 - 09:44

No matko!!!Czytajcie proszę ze zrozumieniem- sprawa ciągnie się od zeszłego roku. Likwidacja licencji miała róże etapy- min. chciano zastąpić licencję certyfikatem czy też wprowadzenia słynnego art. 15.Po licznych spotkaniach środowiska Pośredników z przedstawicielami ministerstwa (min. z Ministrem Dziekońskim)a po konsultacjach wpłynęło pismo z którego wynika, że Ministerstwo Infrastruktury wystąpiło do Ministerstwa Gospodarki o wycofanie art. 15 z ustawy o znoszeniu barier administracyjnych.Taka jest sytuacja na początek lipca. Sprawdzałem strony Federacji Pośredników, Porozumienia Pośredników, oraz inne serwisy- Beck nieruchomości, Rzeczypospolita Nieruchomości, i wiele innych i nic na ten temat już nie ma...Czyli można założyć, że temat już jest nieaktualny.W Rzeczypospolitej wypowiadał się zapewne Prezes PFRN Kuc- w sprawie "potrzeby utrzymania licencji"- ale o tym pisało się nawet jak licencja nie była zagrożona..Jeżeli macie jakieś aktualne wiadomości, to PROSZĘ O PODANIE LINKÓW.A nie zarzucajcie mi "wymądrzanie"- mnie jak i was sprawa bardzo interesuje..

#7 Gość_GOŚĆ

Gość_GOŚĆ
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2010 - 10:41

Informacje w tej sprawie są sprzeczne. W lipcu Pawlak miał powiedzieć, że odstępują od certyfikatów i powracają do pierwotnego pomysłu zniesienia licencji, jak w artykule, z tym że prace i konsultacje mogą potrwać nawet do końca tego roku.jak większość informacji w tej sprawie, jest to informacja nieoficjalna.Temat tym bardziej wydaje się aktualny, biorąc pod uwagę, że kilka dni temu odbyło się spotkanie ze PRFN ze Szejnfeldem, właśnie w tej sprawie. Poniżej ifnormacja ze spotakania:"Szanowni Państwo W dniu dzisiejszym tj. 30 lipca br. odbyło się spotkanie przedstawicieli PFRN z Posłem Adamem Szejnfeldem w biurze Posła w Pile. Ze strony PFRN udział w spotkaniu wzięli: Jerzy Oleszczuk – Wiceprezydent PFRN, Aleksander Scheller oraz Henryka Wilczyńska. Spotkanie było poświęcone licencjom zawodowym pośrednika w obrocie nieruchomościami. Pan Poseł Szejnfeld jako współautor projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, był orędownikiem likwidacji licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami. Podczas spotkania przedstawiciele PFRN wyjaśnili Panu Posłowi na czym dokładnie polega działalność zawodowa w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, przestawili argumenty przemawiające za utrzymaniem licencji zawodowych oraz kwestie związane z procedowaniem projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Na ręce Pana Posła zostało również przekazane pismo uzasadniające nasze stanowisko. Spotkanie przebiegało w życzliwej atmosferze i mamy nadzieję, że wyjaśniło wiele wątpliwości."Pozostaje nam chyba czekać na oficjalne informacje...

#8 Gość_xxx

Gość_xxx
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2010 - 11:00

Sprawa ciągle aktualnahttp://www.sponpk.ki...lakiem-div.html

#9 Gość_lukabrazzi

Gość_lukabrazzi
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2010 - 11:18

Jak już wspomniałem mam informację z początku lipca- link wstawiony również dotyczy tego okresu (08.07).Choć sprawa likwidacji jest jeszcze oficjalnie nie zamknięta, to mimo to uważam, że wpisywanie, że "powstał projekt ministerstwa w sprawie likwidacji licencji" - jak dla mnie jest lekko nieaktualne...

#10 Gość_zarządca

Gość_zarządca
  • Goście

Napisano 10 sierpień 2010 - 17:34

Zarządca nieruchomości ponosi niewspółmiernie większą odpowiedzialność za nieruchomość niż pośrednik, który ma z nieruchomością styczność tylko przez chwilę. Mimo to właściciel nieruchomości może zatrudnić jako zarządcę każdego, kogo chce. Nie ma obowiązku zatrudniania zarządcy z licencją.A pośrednicy chcą utrzymać monopol na pośredniczenie.Chciałbym móc zatrudnić jako pośrednika każdego kogo chcę i do kogo mam zaufanie. Nie musi to być pośrednik z licencją.Obok siebie powinni występować pośrednicy z licencją i pośrednicy bez licencji. Tak jak jest u zarządców nieruchomości.Jestem za zniesieniem zakazu pośredniczenia dla osób bez licencji. Kto będzie chciał to wybierze sobie osobę z licencją, kto nie będzie chciał to bez licencji.Czy to są nadmierne wymagania?

#11 Gość_lukabrazzi

Gość_lukabrazzi
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2010 - 09:44

Oj widzę, że troszeczkę nie orientujesz się w obecnej sytuacji:Teraz jest tak, że jak chcesz skorzystać z biura obrotu nieruchomościami, to trafiasz na Pośredników ale też na Agentów nieruchomości. Ci ostatni pracują bez licencji. Ale na odpowiedzialność licencjonowanych Pośredników. Więc jeżeli chcesz żeby pracował dla ciebie ktoś bez licencji- proszę bardzo!!Problemem teraz nie jest wybór klienta co do osoby z licencją lub bez niej. Problem jest likwidacja wszystkich licencji. Był też pomysł zastąpienia ich certyfikatem- to tak jakby ci ktos powiedział, że twoje prawo jazdy nie jest już ważne i musisz zrobić nowe, które będzie nazywać się certyfikatem upoważniającym do jazdy.....Sam przyznasz że bez sensu..Obecnie system licencji (może nie doskonały) ale determinuje podmioty związane z pośrednictwem do zachowania szczególnej ostrożności co do transakcji, wymusza na nich ciągłe szkolenie, implikuje działania etyczne zgodne z odpowiednimi normami, itp. Aby zdobyć licencję trzeba mieć odpowiednią wiedzę popartą praktykami. Czy naprawdę chciałbyś żeby twoją transakcję sprzedaży domu obsługiwał ktoś bez licencji- czyli osoba, która nagle postanowiła zajmować się obrotem nieruchomościami, bez podstawowej wiedzy na ten temat??? Nie ma sensu walczyć z licencjonowanymi Pośrednikami, ale właśnie osobami, które chcą wykonywać pracę Pośrednika bez licencji- bo ci są zagrożeniem dla wszystkich stron transakcji obrotu nieruchomościami. Nie dbają o jakość obsługi, łamią wszelkie zasady etyczne, są pazerni i nieodpowiedzialni- tworząc klimat pejoratywizacji pracy licencjonowanych Pośredników.Na koniec dodam, że osobiście wolałbym aby ustawodawca poszedł w drugą stronę- zamiast likwidacji licencji wprowadzeniem większych obostrzeń wobec Pośredników oraz, co chyba najważniejsze- respektowania prawa wobec reszty "oszustów".

#12 Gość_kierowca

Gość_kierowca
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2010 - 22:19

przykład z prawem jazdy nie jest zbyt trafiony. Niestety jesli posiadasz prawo jazdy zawodowe na ciezarówki lub autobusy to i tak nie możesz wykonywac zawodu bo musisz zrobi dodatkowe certyfikaty (swiadectwa kwalifikacji) i za nie zapłacic i dopiero mozesz wkonywac zawód kierowcy. Czyli musisz uzyska prawo do prawa jazdy. Zgadzam sie jednak w jednym ,że to bez sensu !!!!!!!

#13 Gość_Roman Wieniecki

Gość_Roman Wieniecki
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2010 - 16:57

Licencje dla posredników nalezy bezwzglednie zniesc jest to blokada dostepu do zawodu znam posredników z licencją oszukujacych klientów zasłaniając się posiadaniem licencji twierdząc ,że jesli posiadam licencję to jestem solidny co jest totalną bzdurą.Wielu posredników otrzymało licencję bez egzaminu ponadto okolo połowa posredników z licencją posiada srednie wykształcenie ,którzy sami od nowych posredników wymwgają ukonczenia wyzszych studiów oraz podyplomowych a moze jeszcze doktorat.

#14 Gość_Roman Wieniecki

Gość_Roman Wieniecki
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2010 - 17:33

Ten Pan co pisze dyrdymały na temat obrony licencji niech trochę puknie się w głowę po prostu likwidacja licencji zwiekszy mu konkurencję i tego się on boi,mysli o swoim własnym interesie .a co mają powiedziec ci co nie otrzymali licencji z powodu egzaminów na których pytania czesto nie dotyczyły posrednictwa np;czy mozna psa puscic bez kaganca w lesie i czy jest o tym mowa w ustawie o lasach państwowych lub ile razy w roku nalęży czyscic komin w domu jednorodzinnym,Licencje wymysliła grupa posredników w celu zmniejszenia konkurencji a sami otrzymali licencję bez egzaminu.Posrednicy z licencjami zajmijcie się pracą i jesli bedziecie dobrzy to klienci was docenią a nie zasłaniajcie sie licencją a jesli martwicie się o klientów to zróbcie im znizkę w prowizji wówczas będzie widac wasza troskę o dobro klienta.

#15 Gość_Pośrednik

Gość_Pośrednik
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2010 - 10:45

Bełkot w obronie licencji Jednym z podnoszonych argumentów pośredniczych płaczków jest wymagane wykształcenie"Wprawdzie mamy ustalenia dotyczące wykształcenia???????? " Nie bardzo rozumiem tego stwierdzenia. To znaczy że czegoś nie wiem? To znaczy, że kilka tysięcy licencjonowanych pośredników, którzy dostali licencję na drodze awansu a nie wykształcenia, mając raptem wykształcenie ponadpodstawowe, zdało matury i uzupełniło kilkuletnie wyższe wykształcenie kierunkowe???? No oświećcie mnie "pośrednicy" z ponadpodstawowym wykształceniem o co chodzi?Do 1997 roku nie obowiązywała żadna licencja. Wszyscy którzy wykonywali taki zawód DOSTALI z awansu ten dokument. A były w tej grupie osoby z wykształceniem zawodowym i najczęściej średnim. Nikt ustawą nie zobowiązywał tych 'niedokształconych' do podjęcia uzupełnienia wykształcenia średniego ani wyższego co dzisiaj wpisali sobie w ustawie. Wprowadzenie licencji nie było jedyną przeszkodą do wejścia w lukratywny rynek. Co sprytniejsi zawiązali różnego rodzaju stowarzyszenia i federacje czerpiąc z tego profity. Prawdziwą barierą w dostępie do zawodu pośrednika stały się układane przez te grupy uzurpatorów, tendencyjne pytania które są do dzisiaj źródłem kpin. Jedno z wielu absurdalnych pytań na egzaminie pośredników brzmiało: ile razy w roku czyści się komin użyty do opalania paliwem płynnym, stałym i gazowym. Oczami wyobraźni widzę radość absolwenta szkoły zawodowej (licencjonowanego pośrednika a jakże!!), że oblali jakiegoś prawnika. A co, będzie jakiś tam docent jeden z drugim zabierał im chleb. Dlaczego pośrednik zarabia 3% od sprzedawanego majątku a nie za usługę wg ustalonej kwotowo stawki zł, tak jak np. tłumacz który uczestniczy często w miliardowych transakcjach a bierze za stronę...80zł!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dlaczego za pośrednictwo w najmie biura biorą 3% od obrotu w skali wynajmu!!!!!!!!!(np 5 lat. Przykład 30EU/m2 x 5lat = 7200Euro +/- 28800zł!!!!!!!!!! A może by wdrożyć te pomysły na inne branże? Oczami wyobraźni słyszę lament "okradzionych" klientów w wyniku "niedozwolonych praktyk".Wyobraźmy sobie, że właściciel "Fiata-malucha" o wartości 1000zł zapłacił za wymianę oleju... 30zł a właściciel "Mercedesa" o wartości 200000zł zapłacił za tą samą czynność... 6000zł!!!!!! Dociera płaczki pośrednicze??? Przychodzi pan od remontów i kasuje 3% od wartości domu (3% od 2.000.000zł = 60.000zł No każdy by lamentował żeby zachować taki stan "prawny" (hihihihihi) Jak to się mówi "jak się daje to se kraje". I tak trzymać. U tłumaczy przysięgłych którzy mają o wiele trudniejszą i odpowiedzialniejszą pracę (obrót dotyczy czasami miliardów złotych) sprawa jest prostsza. Płaci się od zapisanej kartki A4 np... 80zł! a nie od obrotu!!!!!!!Konia z rzędem temu, kto wskaże mi w tak zwanych 'Standardach' chociaż jedno zdanie co należy do obowiązków... pośrednika nieruchomości (ma obowiązek a nie powinien lub może)? Nie znajdziemy wykładni jakich konkretnie czynności musi dokonać pośrednik. W pianie eufemizmów znajdziemy nakazy niesprecyzowanych zachowań etycznych, ale nic o obowiązku wykonywania czynności na rzecz klienta. W odniesieniu do tak szumnie zwanych Standardów Zawodowych Pośredników można jednym zdaniem określić 'POWINNOŚCI' pośrednika. Do czynności pośrednika należy tylko... skojarzenie stron. Istnieje brak takich jednoznacznych zapisów jak np.: po stronie pośrednika reprezentującego stronę Sprzedającą należy (nie "pośrednik może, powinien" a "pośrednik ma obowiązek", za co ma płacone) załatwienie aktualnego wypisu z Księgi Wieczystej, dopilnowanie ażeby na czas Sprzedający miał aktualne dokumenty świadczące o własności, o tym, że nie zalega z opłatami związanymi z nieruchomościami itdNie bądźcie zazdrośni o źródełko. Jak będziecie dobrzy to monopol wam nie potrzebny. Ci po szkołach ponadpodstawowych niech uzupełnią wykształcenie do wymaganego akademickiego a potem mogą pyskować. Drogie koleżanki i koledzy róbmy swoje rzetelnie i nie błaźnijmy się że pośrednik jest bojownikiem o dobro PolakówJESTEM ZA UTRZYMANIEM LICENCJI POD JEDNYM WARUNKIEM. KILKA TYSIĘCY POŚREDNIKÓW Z PONADPODSTAWOWYM W MYŚL DZISIAJ OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW... UKOŃCZY WYŻSZĄ SZKOŁĘ!!!!!!!!!!!! UCZCIWIE I ZGODNIE Z PRAWEM.

#16 Gość_Tomasz 102

Gość_Tomasz 102
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2010 - 20:11

Te wszystkie licencje potrzebne są jak dziura w moście.Każdy inteligentny człowiek nie koniecznie z wyższym wykształceniem da sobie radę jako pośrednik. Posiadam kilka nieruchomości, które kupiłem bez pomocy licencjonowanych pośredników.Sam znalazłem, sam sprawdziłem stan prawny i sam negocjowałem cenę,to żaden cud. Tysiące transakcji odbywa się bez ich udziału,bo udział ich ogranicza się do przyjęcia oferty i wystawienia jej w internecie lub w prasie no i oczywiście do skasowanie od obu stron prowizji,z reguły 3% od każdego.Niezły zarobek za nie wielki wkład pracy.Jest wiele przykładów na to,że samo wykształcenie nie jest decydujące,wystarczą dobre chęci i odrobina talentu.Mam nadzieję ,że jednak zlikwidują te licencje a to wymusi większą konkurencję.

#17 Gość_pryk

Gość_pryk
  • Goście

Napisano 06 październik 2012 - 23:18

i tak wszystko kończy się u notariusza czyt. brak zagrożeń - więc UWOLNIĆ RYNEK!!!!

#18 Gość_nieruchomosci_waw

Gość_nieruchomosci_waw
  • Goście

Napisano 07 październik 2012 - 15:44

i tak wszystko kończy się u notariusza czyt. brak zagrożeń - więc UWOLNIĆ RYNEK!!!!

Nie jest to prawdą. Bezpieczny zakup nieruchomości jest bardziej skomplikowany niż może się to wydawać. Notariusz sprawdza tylko wpisy w 2 dokumentach (standardowo). To o wiele za mało, aby spać spokojnie.

#19 Gość_Iwona

Gość_Iwona
  • Goście

Napisano 09 październik 2012 - 23:41

Do Pana Tomasz 102.Chcę zająć się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Nie mam w tym względzie żadnego doświadczenia. Za mną kilka lat urzędniczej pracy. Potrzebna mi pomoc. Nie wiem od czego zacząć?

#20 Gość_Nieru

Gość_Nieru
  • Goście

Napisano 31 grudzień 2012 - 19:53

Ja polecam kontakt z firmą Jartom, każdemu kto chcę sprzedać swoją nieruchomość.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych