Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak sprzedać mieszkanie nie płacąc podatku dochodowego

45 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 101332 postów

Napisano 01 marzec 2009 - 23:32

Komentarz do artykułu: Jak sprzedać mieszkanie nie płacąc podatku dochodowego?

#2 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 01 marzec 2009 - 23:32

witam sprzedaje mieszkanie siostrze nabyte przed 01.01.2007 za kwotę 110000 natomiast kupuje domek do remontu za kwotę 100000 i planuje rozbudowę i remont czy ulga mnie obowiązuje jeżeli reszta pięniędzy przeznaczona będzie na remont wraz z rozbudową ?

#3 Gość_Adam Kret

Gość_Adam Kret
  • Goście

Napisano 05 marzec 2009 - 14:42

Listę inwestycji skutkujących zwolnieniem od podatku znajdziesz tutaj

#4 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 17 marzec 2009 - 13:41

Witam, Chcę przeprowadzić zamianę mieszkań z różnych spółdzielni: ja jestem właścicielką swojego od listopada 2006 i od tej daty jestem tam zameldowana, natomiast druga osoba w swoim mieszkaniu jest zameldowana lat kilkanaście i wykupuje właśnie mieszkanie ze spółdzielni "za grosze". Czytaka zamiana jest możliwa? pozdrawiam

#5 Gość_elżunia

Gość_elżunia
  • Goście

Napisano 22 marzec 2009 - 14:27

Witam.Decyzją sądu nabyłam dom, pochodzący ze spadku w styczniu 2008r,sprzedałam go w lutym 2008r.Jednocześnie zostałam zwolniona z podatku od spadku.Dochodzi do tego fakt że nie byłam zameldowana w tym domu. Pieniądze ze sprzedaży zamierzam przeznaczyć na zakup innej nieruchomości.Moje pytanie brzmi: Czy mam obowiązek zapłacić 19% podatek dochodowy ?Proszę o szczegółową odpowiedź, gdyż zdania w tej kwestii są znacznie podzielone. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

#6 Gość_Adam Kret

Gość_Adam Kret
  • Goście

Napisano 24 marzec 2009 - 10:17

To zależy- krytyczną sprawą jest to, kiedy zmarł spadkodawca (nie kiedy odbyła się sprawa spadkowa). Jeśli otwarcie spadku nastąpiło przed 2007 r. - podatku od sprzedaży nie zapłacisz. Jeśli później- podatek niestety jest należny- a jedynym sposobem jego uniknięcia było skorzystanie z ulgi meldunkowej (co wymaga zameldowania w danym lokalu przez co najmniej 12 miesięcy przed sprzedażą). W zakresie sprzedaży nieruchomości nabytych w okresie 2007- 2008 r. przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży na inny cel mieszkaniowy nie ma żadnego wpływu na podatek dochodowy z tytułu sprzedaży nieruchomości.

#7 Gość_Włodzimierz

Gość_Włodzimierz
  • Goście

Napisano 26 marzec 2009 - 19:12

Zapytanie.Mama zamierza sprzedać swoje mieszkanie na wsi nabyte od gminy w 1999 roku (chociaż mieszkała w nim od 1946 r), wraz z niewielkim 1 arowym ogródkiem. ponieważ przeprowadza się do miasta na mieszkanie otrzymane od synowej (mojej żony) będącej jego jedyną właścicielką, z którą zawarła umowę użyczenia na to mieszkanie na czas nieokreślony. Czy mama z tego tytułu zapłaci podatek, co zrobić, aby uniknąć jego płacenia?Będę zobowiązany za udzielenie odpowiedzi, ewentualnie wskazówek na ten temat.

#8 Gość_matiD

Gość_matiD
  • Goście

Napisano 29 marzec 2009 - 22:14

Chcę sprzedać dom,który otrzymałam w drodze spadku w 1/2 po mojej mamie.Sprawa spadkowa odbyła się1999r.Pozostała częsc 1/2 miał mamy brat.Byłam wpisana w księdze wieczystej z moim wujkiem,każy po 1/2 części. 8maja 2008r.odkupiłam od wujka tę 1/2 część i jestem właścicielką.Jestem tam zameldowana.Kiedy mogę sprzedać ten dom? Czy mam obowiązek zapłacić 19% podatek dochodowy ?

#9 Gość_Marek

Gość_Marek
  • Goście

Napisano 08 kwiecień 2009 - 00:45

Po 20 latach, w 2006 roku,za kilka tysięcy wykupiłem mieszkanie spółdzielcze. Niedługo później można było je kupić za... kilkadziesiąt złotych. Teraz chcę je sprzedać, żeby kupić mieszkanie za granicą. Okazuje się jednak że nie obejmuje mnie nowa ustawa która rozszerza zwolnienia z podatku o:"wydatki poniesione na: ... nabycie budynku mieszkalnego ... położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej ..."Przeczytałem coś o "zasadzie ochrony praw słusznie nabytych" co można tłumaczyć tak:"uzyskane raz prawo nie może być odebrane lub w niekorzystny sposób zmodyfikowane".Do tego dołożę jeszcze jeden cytat:"Równość wobec prawa, zasada konstytucyjna nakazująca, aby prawo traktowało w podobny sposób osoby znajdujące się w podobnej sytuacji.Prawne zróżnicowanie sytuacji obywateli jest niedopuszczalne, zwłaszcza gdy sprzeciwia się temu zasada niesprawiedliwości społecznej. Od równości wobec prawa należy odróżnić równość w prawie, nakazującą ukształtowanie treści prawa w sposób wykluczający nieuzasadnioną dyskryminację lub uprzywilejowanie."Czy to wszystko to tylko frazesy?Czuje się po raz kolejny nabity w butelkę.

#10 Gość_ja

Gość_ja
  • Goście

Napisano 29 maj 2009 - 21:40

zapytanie:sprzedaję mieszkanie i korzystam z ulgi meldunkowej a co z gruntem ? jak obliczyć podatek od gruntu na którym jest blok z mieszkaniem które sprzedałem ? kupując mieszkanie zapłaciłem podatek od gruntu i teraz jeszcze raz mam płacić za sprzedaż ?

#11 Gość_krzysztof

Gość_krzysztof
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2009 - 15:47

Panie Adamie.Na końcu artykułu pisze Pan: "skrócenie okresu 5 lat (bez meldunku) jest możliwe tylko wobec nieruchomości nabytych/wybudowanych przez nas przed 01.01.2007 r." Kupiłem mieszkanie w 2004 roku, teraz muszę je sprzedać. Zabrakło mi 4-5 miesięcy aby nie płacić podatku. Jak mogę skrócić okres 5 lat??

#12 Gość_Dagmara

Gość_Dagmara
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2009 - 19:51

Panie Adamie bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości co do podatku. W roku 1999 otrzymałam mieszkanie w formie darowizny. Nie jestem zameldowana w tym mieszkaniu. Czy rzeczywiście jestem zwolniona z podatku sprzedając to mieszkanie w roku 2009? Dziękuję i pozdrawiam.

#13 Gość_Andrzej

Gość_Andrzej
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2009 - 00:39

Sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat (pełnych) bez spełnienia warunku "licząc od końca roku kalendarzowego ..." w skrajnych przypadkach "takie 5 lat" to prawie 6 lat lecz bez jednego dnia. Doświadczyła takiego przypadku moja mama (emerytka 82 lata), którą zobowiązał US do zapłaty 10% podatku. Zadeklarowała zainwestowanie tych pieniędzy w przeciągu najbliższych dwóch lat (jak sądzę, by odwlec w czasie te zobowiązania. Chciała te pieniądze przeznaczyć na inne cele. Czy jest możliwość wniesienia "odwołania" od decyzji US, np. do jednostki nadrzędnej?

#14 Gość_dor

Gość_dor
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2009 - 16:22

PANIE ADAMIE,Wyczytalam w internecie, ze formalnie data nabycia nieruchomosci jest podpisanie aktu notarialnego.....Jestem wlascicielem nieruchomosci od ponad 7 lat ale na podstawie orzeczenia sadu i wpisu do KW. Czy to oznacza ze nie moge jej sprzedac bez aktu notarialnego?Jak Notariusz naliczalby wartosc mojej nieruchomosci jesli jutro np udalabym sie do niego w celu sporzadzenia aktu? - jest to cena z dnia podpisania aktu czy tez ta "realna"z przed 7 lat? Bo jak mam wtedy rozumiec nowe przepisy ? Jezeli formalnie nabede poprzez akt notarialny prawo do mojej nieruchomosci w tym roku 2009(czyli po 1.01.2007 )i wartosc tej nieruchmosci okreslimy np. na 100tys pln i w nastepnym dniu sprzedam ja za te same 100tys to nie musze placic podatku dochodowego?czy sie zgadza? mimo ze kupilam moja nieruchomosc naprawde 7 lat temu i za np.polowe powyzszej kwoty?pozdrawiam

#15 Gość_Andrzej

Gość_Andrzej
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2009 - 18:18

Witam W tym roku zmarli moi rodzice. Odziedziczyłem po nich mieszkanie , które chcę sprzedać . Jak mam traktować okres " posiadania" czy spadek jest nabyciem w dniu otrzymania spadku czy liczy się że rodzice posiadali to mieszkanie przez ostatnie 40 lat. Nadmieniam że mieszkałem razem z rodzicami w tym mieszkanie przez 18 lat do 1992 roku i się wymeldowałem.

#16 Gość_Jurek47l

Gość_Jurek47l
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2009 - 17:41

Witam.Mam takie pytanie .Ojciec posiadał udziały w kamienicy jako współwłasciciel.Zmarł w 2001r.Po smierci Ojca został sądownie przeprowadzony spadek.W 2001r.W 2007r sprzedaliśmy mieszkanie które zostało przepisane Ojcu .Mam pytanie czy musiałem coś zgłaszac do Urzedu Skarbowego i czy musiałem zapłacic podatek .Bo Notariusz poinformował Nas że nie musimy składac nic do Urzedu oraz nie płacimy podatku ponieważ sprzedaż nastapiła po 5 latach.Bardzo proszę o wyjaśnienie .

#17 Gość_Siwy

Gość_Siwy
  • Goście

Napisano 29 październik 2009 - 17:57

Witam, zakupiłem grunt w marcu 2007r. niestety jestem zmuszony sprzedac te dzialke juz dzis. zysku bede mial ok 100000 po odciagnieciu innych kosztow zwiazanych z zakupem. moje pytanie brzmi czy jest jakas mozliwosc unikniecia zaplaty ttych 19000 zl? co by bylo w przypadku jak bym darowal te dzialke zonie a ona by ja sprzedala ?pozdrawiam

#18 Gość_krzysiek b

Gość_krzysiek b
  • Goście

Napisano 09 listopad 2009 - 22:41

Witam,mam pytanie. Rodzice mojej żony kupili mieszkanie w grudniu 2005 roku. Teraz chcą je sprzedać, a całość kasy przenieść darowizną na moją żonę. Dodam tylko, że całą otrzymaną kasę chcemy przeznaczyć na zakup domu, no i jeszcze parę złotych dołożyć z naszych odłożonych oszczędności. Jaki i czy w ogóle w tej sytuacji trzeba zapłacić podatek?

#19 Gość_mariuszskrzypek

Gość_mariuszskrzypek
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 01:28

WITAMW roku bieżącym 2009 zamieniłam się z prywatnej kamienicy, gdzie byłem najemcą na spółdzielcze lokatorskie prawo do mojego mieszkania. Przy owej zamianie wniosłem wkład mieszkaniowy w wysokości ok 120 tyś. na co posiadam dowód wpłaty w kasie spółdzielni.W wakacje bieżącego roku przekształciłem moje spółdzielcze prawo w odrębną własność i właśnie kilka dni temu uprawomocniła mi się założona na tę nieruchomość Księga Wieczysta.Czy jeśli będę chciał teraz sprzedać moje mieszkanie za 150 tyś. mogę wpłatę wkładu mieszkaniowego uwzględnić jako koszt nabycia nieruchomości i zapłacić podatek dochodowy od różnicy pomiędzy kwotą sprzedaży nieruchomości a wniesionym do spółdzielni wkładem?

#20 Gość_D

Gość_D
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 21:51

Brakuje mi jednej rzeczy, dotyczącej opodatkowania 10% i 2 lat na wykorzystanie śrdoków ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe.Mianowicie, co dla urzędu skarbowego stanowi dowód przeznaczenia tych środków? Rozumiem, że akt notarialny?Co w przypadku gdy na zakup nowego mieszkania, przed sprzedaniem starego, wzięty został kredyt hipoteczny? Czy US tego nie zakwestionuje? Warunki niby są spełnione: Akt notarialny zakupu nowego mieszkania został wystawiony w przeciągu dwóch lat od daty sporządzenia aktu notarialnego sprzedaży mieszkania...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych