Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ulga remontowa 2014

remontowa zwrot vat

wróć do serwisu Księgowość 19 odpowiedzi w tym temacie

#1 daren

daren

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 23 luty 2014 - 12:52

Witam,

Na początku stycznia 2014 r. kupiliśmy z narzeczonym gotowe mieszkanie w stanie deweloperskim - wybudowane w 2013 r (czyli pozwolenie na budowę zostało wydane jeszcze wcześniej) . Oboje mamy po 30 lat. Czy należy się nam zwrot podatku na materiały budowlane potrzebne do wykończenia mieszkania?

#2 agnieszka_ksiegowa

agnieszka_ksiegowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 334 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 23 luty 2014 - 13:09

Od 1 stycznia 2014 roku została uchylona ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zastąpiła ją ustawa z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi . Jest to ustawa skierowana do osób młodych, budujących swoje pierwsze własne mieszkanie. O zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych mogą ubiegać się osoby których pozwolenie na budowe wydane jes po 1 stycznia 2014 roku. Nie ma niestety regulacji przejściowych, dla osób których pozwolenie otrzymały w roku 2013 lub wcześniej a wydatki mieszkaniowe poniosą w roku 2014. W takim przypadku można ubiegać się o zwrot wydatków dokonanych tylko do końca 2013 roku (faktura do 31/12/2013). 

Pozdrawiam,

Agnieszka

#3 daren

daren

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 23 luty 2014 - 13:44

Od 1 stycznia 2014 roku została uchylona ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zastąpiła ją ustawa z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi . Jest to ustawa skierowana do osób młodych, budujących swoje pierwsze własne mieszkanie. O zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych mogą ubiegać się osoby których pozwolenie na budowe wydane jes po 1 stycznia 2014 roku. Nie ma niestety regulacji przejściowych, dla osób których pozwolenie otrzymały w roku 2013 lub wcześniej a wydatki mieszkaniowe poniosą w roku 2014. W takim przypadku można ubiegać się o zwrot wydatków dokonanych tylko do końca 2013 roku (faktura do 31/12/2013). 

Dobrze, tylko ja nie budowałam tego mieszkania, ani nie otrzymałam pozwolenia na budowa. Zrobił to deweloper. Więc z Twojego posta wynika, że nikt nie może sobie odpisać VATu za materiały budowlane jeżeli kupił mieszkanie od dewelopera, bo tylko deweloper dostaje takie pozwolenia. Więc jak to w końcu jest?

Tylko i wyłącznie osoby, które BUDUJĄ dom - bo mieszkania się nie da wybudować, chyba, że budujesz cały blok dla siebie... i tylko oni dostanę zwrot? Czy może dotyczy to osób, które budują dom i dostaną pozwolenie w 2014 r oraz dla ludzi, którzy kupili mieszkanie w stanie deweloperskim w 2014 r i wydadzą kasę na wykończenie tego mieszkania?

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5100 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 luty 2014 - 15:48

[font="georgia, serif;"]Tu chodzi o ponoszenie wydatków na zakup materiałów budowlanych, wy ich w 2013 roku nie ponosiliście, bo kupiliście mieszkanie , więc nie macie prawa do złożenia wniosku VZM.  [/font]

#5 daren

daren

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 23 luty 2014 - 17:01

to może źle zadałam pytanie... Chodzi mi o zwrot VATu poniesiony za wykończenie mieszkania - remont. Nie można na to liczyć?

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5100 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 luty 2014 - 00:00

[font="georgia, serif;"]Dobrze zadałaś pytanie, wiem o co ci chodzi, ale już wyżej masz odpowiedź od Agnieszki - liczą się wydatki poniesione do końca 2013 roku.[/font]

#7 nataliakl

nataliakl

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 35 postów

Napisano 24 luty 2014 - 12:41

Aby otrzymać zwrot VAT za materiały budowlane (na budowę lub remont) na starych zasadach, faktura musi obejmować okres do 31 grudnia 2013 r. W tym roku przepisy się zmieniają i ze zwrotu mogą skorzystać osoby, które nabyły pierwsze mieszkanie lub rozpoczęły pierwszą budowę (pozwolenie na budowę wydane po 1 stycznia 2014 r.). Wygląda więc na to, że nie do końca się kwalifikujecie, ale popytałabym w urzędzie, bo rzeczywiście brakuje przepisów przejściowych, a może coś już się pojawiło nowego.

#8 daren

daren

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 24 luty 2014 - 18:53

Aby otrzymać zwrot VAT za materiały budowlane (na budowę lub remont) na starych zasadach, faktura musi obejmować okres do 31 grudnia 2013 r. W tym roku przepisy się zmieniają i ze zwrotu mogą skorzystać osoby, które nabyły pierwsze mieszkanie lub rozpoczęły pierwszą budowę (pozwolenie na budowę wydane po 1 stycznia 2014 r.). Wygląda więc na to, że nie do końca się kwalifikujecie, ale popytałabym w urzędzie, bo rzeczywiście brakuje przepisów przejściowych, a może coś już się pojawiło nowego.

no właśnie ja nabyłam swoje pierwsze mieszkanie w stanie deweloperskim, nowe...nie mogę odpisać na starych zasadach bo pytam się o nowe zakupy będę robić w tym roku, odpisywać w przyszłym. Więc jak to jest? mogę odpisać vat bo kupiłam pierwsze nowe mieszkanie, czy nie mogę? Czy w ogóle ta ulga to istnieje, czy mogą odpisywać osoby, które budują dom i tylko na materiały potrzebne do jego budowy, a nie do wykończenia?

#9 daren

daren

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 24 luty 2014 - 18:54

[font="georgia, serif;"]Dobrze zadałaś pytanie, wiem o co ci chodzi, ale już wyżej masz odpowiedź od Agnieszki - liczą się wydatki poniesione do końca 2013 roku.[/font]

no, nie mam żadnych wydatków, bo w tym roku dopiero kupiłam mieszkanie, a jeszcze nic nie kupiłam, żeby je wykończyć... Pytanie jest takie, czy wydatki w tym roku za remont można sobie odpisać czy nie?

#10 agnieszka_ksiegowa

agnieszka_ksiegowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 334 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 24 luty 2014 - 20:22

Pierwsza kwestia, nowa ulga dotyczy dofinansowania na zakup nowych mieszkań oraz małych domów jednorodzinnych*, będących pierwszym mieszkaniem (domem) wybudowanych na terytorium Polski przez dewelopera. Młodzi mogą skorzystać z pomocy państwa (zwrot części wydatków) jeśli ponosą wydatki na zakup materiałów budowlanych po 1 stycznia 2014 roku pod warunkiem, że czynności budowlane będą wykonane na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po 1 stycznia 2014 roku.

[color=rgb(0,0,0);font-family:Arial, Helvetica, sans-serif;font-size:12px;]* 75 m[/color]2[color=rgb(0,0,0);font-family:Arial, Helvetica, sans-serif;font-size:12px;] dla lokalu mieszkalnego i 100 m[/color]2[color=rgb(0,0,0);font-family:Arial, Helvetica, sans-serif;font-size:12px;] dla domu jednorodzinnego, [/color]85 m2 dla lokalu mieszkalnego i 110 m2 dla domu jednorodzinnego - w przypadku gdy w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego nabywca wychowuje przynajmniej troje dzieci.

Pozdrawiam,

Agnieszka

#11 daren

daren

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 26 luty 2014 - 21:18

Czyli podsumowując nie ma czegoś takiego jak zwrot VAT za poniesione koszty na materiały wykończeniowe (gres, glazura, kleje itp. itd.) mieszkania, nawet nowego kupionego w 2014 od dewelopera. Ulga remontowa NIE ISTNIEJE od 2014.

Jedynie jest coś takiego jak zwrot VATu z wydatków poniesionych na kupno materiałów budowlanych (cegły, cement, elewacja it.) na dom lub rozbudowę mieszkania dla osoby, który dostała pozwolenie na budowę/rozbudowę w 2014r. owego domu/mieszkania przy warunkach do 35 lat i odpowiedniego metrażu.

Dobrze rozumiem?

#12 daren

daren

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 26 luty 2014 - 21:21

Pierwsza kwestia, nowa ulga dotyczy dofinansowania na zakup nowych mieszkań oraz małych domów jednorodzinnych*, będących pierwszym mieszkaniem (domem) wybudowanych na terytorium Polski przez dewelopera. Młodzi mogą skorzystać z pomocy państwa (zwrot części wydatków) jeśli ponosą wydatki na zakup materiałów budowlanych po 1 stycznia 2014 roku pod warunkiem, że czynności budowlane będą wykonane na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po 1 stycznia 2014 roku.

[color=rgb(0,0,0);font-family:Arial, Helvetica, sans-serif;]* 75 m[/color]2[color=rgb(0,0,0);font-family:Arial, Helvetica, sans-serif;] dla lokalu mieszkalnego i 100 m[/color]2[color=rgb(0,0,0);font-family:Arial, Helvetica, sans-serif;] dla domu jednorodzinnego, [/color]85 m2 dla lokalu mieszkalnego i 110 m2 dla domu jednorodzinnego - w przypadku gdy w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego nabywca wychowuje przynajmniej troje dzieci.

Jesteś pewna, że jest ulga na dofinansowanie zakupu mieszkania? Bo z tego co wiem nie ma czegoś takiego - najwyżej jakaś dopłata rządowa jeśli się spełnia określone warunki, ale to już inna kwestia. Ja się pytam tylki wyłącznie o zwrot VATu za kupione materiały do wykończenia nowego mieszkania kupionego wo 2014. I wychodzi na to, że czegoś takiego nie ma.

#13 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5100 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 luty 2014 - 22:10

[font="georgia, serif;"]24 lutego już miałaś odpowiedzi, że wniosek VZM można złożyć za wydatki poniesione tylko do 2013 roku[/font]

#14 daren

daren

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 02 marzec 2014 - 19:36

[font="georgia, serif;"]24 lutego już miałaś odpowiedzi, że wniosek VZM można złożyć za wydatki poniesione tylko do 2013 roku[/font]

no to nie jest odpowiedz na moje pytanie, bo moje pytanie jest o rok 2014 a nie 2013...

#15 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5100 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 marzec 2014 - 19:39

[font="georgia, serif;"]to chyba nie umiesz czytać ze zrozumieniem [/font]

[font="georgia, serif;"]wydatki z 2014 roku już się nie łapią na wniosek VZM [/font]

#16 Gość_Kaska

Gość_Kaska
  • Goście

Napisano 18 marzec 2014 - 13:10

Mam pytanie dotyczące właśnie nowych odliczeń za materiały budowlane. Otrzymałem pozwolenie na budowę w marcu 2014 r. oboje z żoną nie mamy skończonych 36 lat i planujemy rozbudowę domu teściów. Tzn teściowei są właścicielami domu a my jesteśmy inwestorami. Teraz moje pytanie czy wg nowej ustawy możemy odliczać cokolwiek czy też nie?? Powierzchnia użytkowa dobudowy nie przekracza 75m2.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

#17 Gość_Kowal

Gość_Kowal
  • Goście

Napisano 31 marzec 2014 - 07:10

Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, uprawniająca do zastosowania nowej ulgi remontowej, nie przekracza odpowiednio:a) 75 m2 i 100 m2,b ) 85 m2 i 110 m2 w przypadku gdy osoba fizyczna w dniu wydania pozwoleniana budowę, o którym mowa w pkt 2, wychowywała przynajmniejtroje dzieci.Nowa ulga remontowa ma obowiązywać tylko do dnia 30 września 2018 r.    

#18 Gość_Ewelina

Gość_Ewelina
  • Goście

Napisano 29 maj 2014 - 17:42

W 2012 roku dostaliśmy z mężem w darowiźnie mieszkanie, w 2013 roku wyremontowaliśmy kuchnie i dostaliśmy zwrot z vzm. W tym roku planujemy remont łazienki. czy możemy liczyć na jakieś ulgi? 

#19 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5100 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 maj 2014 - 21:19

moim zdaniem nie możecie

#20 marek980

marek980

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 42 postów

Napisano 05 czerwiec 2014 - 14:51

do kiedy można rozliczać i odzykać vat za remonty w mieszkaniu w 2012 i 2013?

oprogramowanie dla transportu: soot.pl

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: remontowa, zwrot vat

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych