Skocz do zawartości

kontrola dokumentów księgowych

wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_ela

Gość_ela
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2008 - 16:06

czy dokumenty księgowe powinny być (między innymi) sprawdzane pod względem merytorycznym czy rzeczowym. Na ostatnim szkoleniu pani z RIO powiedziała, że na pieczątce powinno być: sprawdzono pod względem rzeczowym, formalnym i rachunkowym. Zatwierdzenie do wypłaty tylko kierownik jednostki.

#2 Gość_mandziola

Gość_mandziola
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2008 - 16:37

Dziwne. Wszystkie pieczątki, które widziałam miały:merytorycznym - iwydaje mi się to jak najbardziej prawidłowe, bo meritum - to jest istota, treść sprawy i to właśnie sprawdzasz - czy faktura jest zgodna np. z zamówieniem i dostarczonym towarem itp., formalnym - czy jest wystawiona zgodnie z przepisami, rachunkowym - czy obliczenia sa ok.A cóż znaczy rzeczowy - pełen treści, konkretny, dotyczacy rzeczy...

#3 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2008 - 16:45

Ja mam pieczątki w/g wzoru podanego w materiałach do "Organizacji rachunkowości w firmie" i tam jest taki wzór: Sprawdzono pod względem merytorycznym firmalnym i rachunkowym. Zatwierdzono do wypłty kwotezł....................słownie.....................dnia...........................Gł.Księgowy Dyrektor/kierownik jednostki

#4 Gość_Ela

Gość_Ela
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2008 - 17:30

A co jeśli merytorycznie spradza kto inny i formalnie i rachunkowo kto inny a jeszcze inny jest gł. księgowy który dopiero zatwierdze, że dokument jest poprawny i można go zadekretować i wypłacić :), należy posiadać trzy a może i nawet więcej pieczątek :)))))), bo później jeszcze kto inny przelewa i też musi sie podpisać, że przelano albo zapłacono gotówką i kiedy :))))) oj jest tych forlalności. W jednostkach, które rozliczaja się z pieniąków publicznych, powinny jeszcze posiadać pieczątke, że zakup jest uzasadniony pod względem celowości i gospodarności i legalności no i ,że mieści sie w planie finansowym. :))))

#5 Gość_mandziola

Gość_mandziola
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2008 - 23:04

W tym poście nie chodziło o ilość pieczątek, tylko o to co na jednej z nich ma byc napisane.A to ile osób sprawdza FV jest bez znaczenia.Robisz taką pieczątkę jakiej potrzebujesz, możesz i taką gdzie jest:Sprawdzono pod względem merytorycznym (podpis),formalnym (podpis) i rachunkowym (podpis).I nie trzeba 3 pieczatek wystarczy jedna nieco większa.Jak dla mnie wymienienie merytoryczny na rzeczowy jest bez sensu.

#6 Gość_ela

Gość_ela
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2008 - 00:08

dzięki drogie koleżanki za dyskusję. Ja również uważam, że nie powinnam zmieniać piczątki, której treść brzmi:sprawdzono pod wzgledem merytorycznym, formalnym i rachunkowym.Natomiast zatwierdzono do wypłaty chyba zmienię, bo miałam podpis gł. ksiegowego i dyrektora

#7 Gość_enia

Gość_enia
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2008 - 20:13

Zgadzam się z Elą - też niedawno byłam na szkoleniu, które prowadziła pani z RIO i także mówiła, że do wypłaty zatwierdza tylko kierownik/dyrektor jednostki, nie główna księgowa.

#8 Gość_Asik

Gość_Asik
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2008 - 20:28

ja rok temu zmieniłam pieczątkę, teraz mam taką że dyrektor zatwierdza do wypłaty, a główny księgowy podpisuje się pod zdaniem: Wydatek mieści się w planie finansowym jednostki.

#9 Gość_teska

Gość_teska
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2008 - 22:22

u nas po kontroli z rio zmieniliśmy pieczątkę ..Sprawdzono pod względem merytorycznym" na ,,Sprawdzono pod względem celowości, gospodarności i legalności"

#10 Gość_mandziola

Gość_mandziola
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2008 - 22:55

RIO samo nie wie jak powinno byc raz "rzeczowy" raz "celowy" - co jedna RIO - wka to mądrzejsza:))).

#11 Gość_sarenka

Gość_sarenka
  • Goście

Napisano 19 marzec 2009 - 13:05

wysłałaby ktoś mi skan swojej pieczątk? badamczuk@wp.pl

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych