Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rozliczenie VAT metodą kasową

vat rozliczenie us kasowa

wróć do serwisu Księgowość 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 MichalRogalski

MichalRogalski

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 11 grudzień 2013 - 00:48

Witam serdecznie, od 3 mc prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą.

Nie korzystam z usług księgowej, z uwagi na bardzo mały obrót w firmie.

Miesięcznie wystawiam maksymalnie 1 fvat.

Ponieważ jestem małym podatnikiem, korzystam z kasowej metody rozliczania podatku VAT.

Dnia 01.10.2013 wystawiłem pierwszą fakturę, 28.10.2013 następną. Chciałem zapytać o kilka kwestii związanych z odprowadzeniem podatku.

[*]Ile mam czasu na rozliczenie się z US (180 dni ? )
    [*]Rozliczam się na druku vat7k ?
    [*]Międzyczasie zakupiłem do firmy urządzenie (dysk twardy), jak mogę odliczyć go od podatku, tj. wrzucić w koszty ?
    [/list]

Z góry dziękuje za informacje.  

#2 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 grudzień 2013 - 22:08

Jeśli chodzi o rozliczenie podatku dochodowego to przychody masz w październiku z tytułu wystawionych faktur(wykonane usługi).

Natomiast VAT należny odprowadzisz z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny. 

Natomiast z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz innego podmiotu (np. osoba fizyczna)

#3 MichalRogalski

MichalRogalski

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 12 grudzień 2013 - 01:43

Witaj, dziękuje za informacje.

Nie bardzo rozumiem. Mam się rozliczyć z US w tym samym dniu, w którym firma przelała mi pieniądze za wykonanie usługi ?

W obydwu przypadkach przelew nastąpił w tym samym mc, czyli w październiku.

Nie wiem czy firmy były podatnikiem VAT. Ale jeśli faktycznie były, powinienem rozliczyć się z US już dawno temu  ?

#4 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 12 grudzień 2013 - 10:46

jeżeli pieniądze otrzymałeś w październiku to rozliczasz vat księgujesz z datą otrzymania zapłaty, ale z racji tego, że jesteś kwartalny to wykażesz go w deklaracji za 4 kwartał.

jak wystawiasz fakturę to odprowadzasz podatek dochodowy w miesiącu wystawienia a vat w miesiącu otrzymania płatności - maksymalnie 180 dni.

składasz druk vat 7k do 25 dnia po zakończonym kwartale, czyli za 4 kwartał do 25 stycznia.

jaka jest wartość dysku twardego?

Mieliśmy u nas kilka kontroli w których urzędy zakwestionowały nam środki trwałe poniżej 3500zł, dlatego do 3500zł księgujemy w wyposażenie i odliczamy vat, powyżej 3500 amortyzujemy i odliczamy vat, a naprawde niskie wartości księgujemy w koszty

#5 MichalRogalski

MichalRogalski

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 12 grudzień 2013 - 16:23

jeżeli pieniądze otrzymałeś w październiku to rozliczasz vat księgujesz z datą otrzymania zapłaty, ale z racji tego, że jesteś kwartalny to wykażesz go w deklaracji za 4 kwartał

Ok, rozumię że chodzi o wpis do KPiR

jak wystawiasz fakturę to odprowadzasz podatek dochodowy w miesiącu wystawienia a vat w miesiącu otrzymania płatności - maksymalnie 180 dni.

To jest dla mnie  trochę niezrozumiałe. Do chwili obecnej nic nie wysyłałem do US, faktury były wystawione w mc 10.2013, czyli od dnia wystawienia mam 180 dni na rozliczenie się z US ?

jaka jest wartość dysku twardego?

Mieliśmy u nas kilka kontroli w których urzędy zakwestionowały nam środki trwałe poniżej 3500zł, dlatego do 3500zł księgujemy w wyposażenie i odliczamy vat, powyżej 3500 amortyzujemy i odliczamy vat, a naprawde niskie wartości księgujemy w koszty

Dysk SSDkosztował ponad 500 pln ..

#6 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 15 grudzień 2013 - 00:00

czyli dysk daj w wyposażenie i jednorazowa amortyzacja.

wytłumaczę na przykładzie

wystawiłeś w październiku fakturę na 1000zł + 230zł vat razem 1230zł

w księdze za październik wpisujesz 1000zł do rejestru vat wpisujesz 230zł i czekasz aż wpłyną pieniądze

jeżeli do końca kwartału nie otrzymasz płatności to 230zł z rejestru vat przesuwasz na styczeń i dalej czekasz

jeżeli otrzymasz np w październiku to te 230zł vat wpisujesz z datą otrzymania, czyli jak październik to zostaje, jak listopad to przenosisz na listopad.

w deklaracji vat będzie widoczna tylko kwota vat jaką wykażesz, a nie miesiące

#7 Twoja księgowa

Twoja księgowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 139 postów
  • LokalizacjaJózefosław

Napisano 15 grudzień 2013 - 19:02

[font="georgia, serif;"]Co do rozliczenia podatku VAT należnego, z racji tego że rozliczasz się kwartalnie to przez ten okres musisz prawidłowo ustalać moment podatkowy dla poszczególnych transakcji sprzedaży i zakupu. Rozliczenie kwartalne polega na tym iż rozliczasz się z Urzędem skarbowym raz na trzy miesiące do 25 tego dnia następnego miesiąca po zakończeniu kwartału. Natomiast inną sprawą jest prawidłowe ustalenie momentu podatkowego na potrzeby podatku VAT.  Poniżej odpowiedzi na twoje pytania:[/font]

[color=#0000ff;][font="georgia, serif;"]Dnia 01.10.2013 wystawiłem pierwszą fakturę, 28.10.2013 następną. Chciałem zapytać o kilka kwestii związanych z odprowadzeniem podatku.[/color][/font]

[color=#0000ff;][font="georgia, serif;"]1. Ile mam czasu na rozliczenie się z US (180 dni ? )[/color][/font]

[font="georgia, serif;"]Jeżeli płatność za powyższe faktury nastąpi w IV kwartale (październik, listopad lub grudzień) to z urzędem rozliczysz się z w/w transakcji do dnia 25 stycznia 2014 r. -termin do złożenia deklaracja VAT-7K i zapłaty podatku. Jeżeli nie to w kolejnych okresach z zachowaniem zależności przedstawionej przez Radmiaka cytat poniżej:[/font]

Natomiast VAT należny odprowadzisz z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny. 

Natomiast z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz innego podmiotu (np. osoba fizyczna)

[font="georgia, serif;"][color=#0000ff;]2. Rozliczam się na druku vat7k ?[/color][/font]

[font="georgia, serif;"]Jeżeli w zgłoszeniu VAT-R zaznaczyłeś, że będziesz rozliczał się na tej deklaracji (rozliczenie kwartalne) to tak składasz VAT-7K[/font]

[font="georgia, serif;"][color=#0000ff;]3. Międzyczasie zakupiłem do firmy urządzenie (dysk twardy), jak mogę odliczyć go od podatku, tj. wrzucić w koszty ?[/color][/font]

[font="georgia, serif;"]Co do dysku który zakupiłeś za 500,00 pln dajesz na wyposażenie i, poprawię koleżankę, wrzucasz od razu w koszty -amortyzacja występuję w przypadku środków trwałych.[/font]

[font="georgia, serif;"]Pozdrawiam,[/font]

#8 Gość_Tomasz

Gość_Tomasz
  • Goście

Napisano 26 grudzień 2013 - 18:19

Witam, czy istnieją jakieś kaloryzatory obliczające, czy automatyzujące proces rozliczenia z US

Może jakieś oprogramowanie, które automatycznie wygeneruje mi właściwą deklaracje do wydrukowania ?

#9 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 grudzień 2013 - 10:15

Deklarację VAT, którą wysyłasz podpisaną do Urzędu Skarbowego sporządzasz na podstawie dwóch rejestrów: sprzedaży - VAT należny i rejestru zakupów - VAT naliczony. Rejestry te możesz prowadzić w formie papierowej, w formie elektronicznej - excel lub program księgowy, który automatycznie tworzy taką gotową deklarację. Jednak , aby deklaracja powstała trzeba taki program zasilić prawidłowymi danymi -zaksięgować dokumenty VATowskie.

#10 Gość_Tomasz

Gość_Tomasz
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2013 - 15:45

Radomiak możesz polecić jakieś darmowe oprogramowanie do rozliczania z US

#11 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 grudzień 2013 - 19:51

O jakie rozliczanie pytasz? Prowadzenie we własnym zakresie księgowości? Nie znam takiego programu, który byłby darmowy. Najtaniej będzie chyba prowadzić swoją księgowość w wersji papierowej jeśli tych dokumentów nie ma dużo. Koszt zaopatrzenia się w drukowane wersje ewidencji, kpir, ewidencji śr. trwałych to kilkanaście złotych. Takie ewidencje można sobie zrobić w Excel, na koniec każdego miesiąca możesz je wydrukować i podsumować każdy miesiąc. Programy księgowe wahają się w granicach 50 zł plus.

#12 Gość_Tomasz

Gość_Tomasz
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2013 - 01:51

Chodzi mi o program, dzięki któremu będę w stanie wydrukować sobie gotową i podliczoną deklaracje dla US .. 

#13 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 grudzień 2013 - 07:39

Formularze interaktywne dla dokumentów składanych drogą elektroniczną - VAT.

http://www.finanse.m.../formularze/vat

Formularze interaktywne dla dokumentów składanych drogą elektroniczną - PIT.

http://www.finanse.m...DF2FB5FAE3D17E5

#14 Twoja księgowa

Twoja księgowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 139 postów
  • LokalizacjaJózefosław

Napisano 30 grudzień 2013 - 10:17

Chodzi mi o program, dzięki któremu będę w stanie wydrukować sobie gotową i podliczoną deklaracje dla US .. 

[font="georgia, serif;"]Tomaszu, jeśli chcesz gotowy program to proponuję Małą Księgowość Rzeczpospolitej. Koszt brutto to około 50,00 a dla ciebie jako przedsiębiorcy będzie on niższy o VAT i podatek dochodowy :) Jeśli dobrze ustawisz wszystkie parametry i będziesz księgować faktury zgodnie z obowiązującymi przepisami (od 1 stycznia rewolucja w VAT zarówno po stronie podatku naliczonego jak i należnego) to po zaktualizowaniu deklaracji która jest częścią programu będziesz miał gotową deklarację VAT-7 lub VAT-7K itp. do wysyłki do Urzędu Skarbowego:)[/font]

[font="georgia, serif;"]Niestety nie ma programów które za nas uzupełnią deklarację, trzeba mieć odpowiednią wiedzę na temat podatku VAT i programy tylko ułatwiają nam pewne rzeczy.[/font]

#15 Gość_Tomasz

Gość_Tomasz
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2013 - 11:39

Bardzo wam dziękuje za informacje.

#16 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 11 styczeń 2014 - 00:18

z tego co wiem to puzzle (pochodna symfonii) są dość nie drogie - kiedyś to było chyba 250 zł na rok, program sam wyliczy deklaracje, wydrukujesz ją gotowa w pdfie, ale na podstawie danych jakie do niego wpiszesz, więc tak jak piszą przedmówcy - musisz mieć wiedze na ten temat

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: vat, rozliczenie, us, kasowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy