Skocz do zawartości


Trzynasta pensja w budżetówce


wróć do serwisu Księgowość 248 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Vena

Gość_Vena
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 09:49

Witam,Mam wątpliwości co do zasadności wypłacenia trzynastej pensji za rok 2009 osobom (nauczyciele) które:a/ były zatrudnione do 19 czerwca, dostały ekwiwalent za urlop - od stycznia do czerwca 2009 nie upłynęło pełnych 6 miesięcy,b/ w ciągu roku 2009 były na macierzyńskim przez 7 miesięcy - fizycznie przepracowały 5 miesięcy,c/ były zatrudnione od 12 marca, czyli na pewno przepracowały 6 miesięcy w roku 2009, ale zatrudnione są na zastępstwo,d/ osoby zatrudnione zgodnie z organizacją roku szkolnego od 01.IX., ale miały w ciągu tych 4 miesięcy 2009 L-4. Na szkoleniu prowadzący stwierdził, że w takim przypadku nie powinny mieć wypłaconej 13 pensji, tak samo w przypadku, jeśli były zatrudnione wymagane 6 miesięcy ale w tym czasie przebywały na chorobowym...Proszę o szybką odpowiedź :)

#2 Gość_Ewa

Gość_Ewa
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 11:16

Witam, mam podobny problem jestem zatrudniona od stycznia 2008 r. w 2009 przebywałam za zwolnieniu lekarskim i urlopie macierzyńskim 190 dni, czy mam prawo do trzynastki za 2009 r.

#3 Gość_dana

Gość_dana
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 11:23

Najgorsze jest LENISTWO!!!!~Vena temat był wałkowany 1000 razy,poszukaj sobie w wyszukiwarce OK?Zwymiotować można co chcwila ktoś pyta kolejny raz o 13-kę , o to samo!!

#4 Gość_Vena1

Gość_Vena1
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 11:47

Moze ktos potrzebuje odpowiedzi szybko, nie ma czasu na szperanie...jesli nie chcesz... nie odpisuj... To jest forum dla miłych i uczynnych ludzi którzy lubia sobie nawzajem pomagac!

#5 Gość_MF

Gość_MF
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 11:50

W pełnej wysokości należy się ono bowiem tylko takiemu zatrudnionemu, który efektywnie przepracował cały rok kalendarzowy u danego pracodawcy. Warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym) jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego - uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 25 lipca 2003 r. (sygn. akt III PZP 7/03, OSNP 2004/2/26). Decydujące znaczenie ma więc rzeczywiste świadczenie pracy, a nie fakt pozostawania w stosunku pracy. To powoduje, że trzeba odliczać okresy nieprzepracowane, czyli okresy niepozostawania w stosunku pracy oraz przypadające na czas trwania stosunku pracy okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy - tu: okres nieobecności w pracy usprawiedliwiony chorobą. Należy przy tym pamiętać, że nie jest okresem nieprzepracowanym zwolnienie od świadczenia pracy ze względu na zadania związkowe (por. wyrok SN z 13 grudnia 2005 r., sygn. akt II PZP 9/05, OSNP 2006/7-8/109). PRZYKŁADPracownik placówki oświatowej, który przez 182 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim, musi mieć zatem co najmniej 6 miesięcy efektywnie przepracowanych, aby za 2008 r. została mu przyznana trzynastka proporcjonalna (art. 2 ust. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Każdy miesiąc w tym minimalnym 6-miesięcznym okresie powinien być liczony jako 30 dni (bez względu na faktyczną liczbę dni miesiąca), czyli o przyznaniu prawa do trzynastki można mówić wtedy, jeśli przepracował 180 dni (6 miesięcy × 30 dni). Należy bowiem postępować zgodnie z art. 114 k.c., bo art. 2 ust. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym nie określa ani sposobu liczenia 6-miesięcznego okresu, ani nie wymaga ciągłości zatrudnienia. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że między okresami zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy w roku kalendarzowym mogą występować przerwy. Dzięki temu przy ustalaniu prawa do trzynastej pensji pracodawca może uwzględnić wszystkie okresy zatrudnienia pracownika w danym roku kalendarzowym (por. uzasadnienie uchwały SN z 15 stycznia 2003 r., sygn. akt III PZP 20/02, OSNP 2004/1/4). Aby ustalić, czy pracownik obsługi przepracował 6 miesięcy (180 dni), należy zsumować okresy jego efektywnej pracy. Załóżmy, że przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r., czyli 182 dni. Od 1 lipca do 31 grudnia pracował, czyli efektywnie przepracował 184 dni (ten wynik to suma liczby dni miesięcy z okresu lipiec - sierpień). Oznacza to, że trzynastka powinna być mu przyznana.

#6 Gość_dana

Gość_dana
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 11:54

Nie ma czasu na szperanie,a ma czas na klikanie i oczekiwanie aż odpowiedzą??? Hipokryzja

#7 Gość_Vena1

Gość_Vena1
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 11:57

dana... Ciebie nikt nie zmusza... Nie chcesz... nie pisz...

#8 Gość_dana

Gość_dana
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 12:13

To moze przeczytaj to co pisze MF-przeanalizuj,dostosuj do siebie.....?Wolisz klikać,twoja sprawa

#9 Gość_Vena1

Gość_Vena1
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 12:48

dana... zestresuj sie... na stronie głównej sa juz 3 tematy odnosnie DWR :]

#10 Gość_dana

Gość_dana
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 12:52

... zestresuj sie... ~Vena1 a co chciałaś napisać?Bo chyba nie do końca rozumiesz słowa któwrych używasz?!Zestresuj???? Ci to jest i po jakiemu to?

#11 Gość_Vena1

Gość_Vena1
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 12:58

"Zestresuj???? Ci to jest i po jakiemu to?" - to jest dopiero kalambur :)PS jesli cos cytujesz... to należy to ując w cudzysłów :) nie staraj sie błyszczeć... bo Ci nie wychodzi :)

#12 Gość_Jola

Gość_Jola
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 13:18

Ok, MF a gdzie w ustawie mówi się o efektywnym czasie pracy? Inny pogląd prezentuje Departament Wynagrodzeń Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z jego poglądem, prawo do trzynastki uzależnia od długości całego okresu pozostawania w stosunku pracy u danego pracodawcy, przemawia również za tym argument, że trzynastka i tak jest liczona tylko od wynagrodzenia za pracę, nie zaś od świadczeń z ubezp. społecznego np. zasiłku chorobowego, czy macierzyńskiego. Za tym poglądem przemawia również zasada uprzywilejowania pracownika.

#13 Gość_MF

Gość_MF
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 13:40

OK,OK róbta co chceta ja podaję tylko wyroki sądu i cześć!!!Od pieniactwa są inniJola chcesz się kłócić? Zaczepny ton za tym przemawiaJola polityka czeka na ciebie

#14 Gość_Jola

Gość_Jola
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 14:20

Bez przesady, jaka kłótnia?Takie nasze prawo, jak kto chce.

#15 Gość_dana

Gość_dana
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 16:23

"dana... zestresuj sie..." teraz zacytowałamwytłumacz to,co to znaczy? mam się zestresować?To dopiero łamigłówka panny od błyszczenia, która ma czas na pyskówki ale nie na szukanie własciwej odpowiedzi,baba z jarmarku,a feeeZłap "wenę" i do roboty

#16 Gość_Tato

Gość_Tato
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 17:12

vena1 każe danie ZESTRESOWAĆ SIĘ????No to ona wtedy nas pobije :)))vena1 a kto tu mówi o błyszczeniu? tobie takie myśli chodzą po głowie? po to tutaj zajrzałaś?zajrzyj dziewczę do słownika czasami(nie wstydź się po to on jest) i zobacz znaczenie niektórych słów

#17 Gość_kam

Gość_kam
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 21:02

w razie wątpliwości proszę o pisemną opinię radcę prawnego - i postępuję zgodnie z tą opinią

#18 Gość_Tedzik

Gość_Tedzik
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2010 - 17:36

Czy do trzynastki wliczane sa premie a jesli tak to czy musza byc regularne ??

#19 Gość_Eliza

Gość_Eliza
  • Goście

Napisano 04 luty 2010 - 19:58

Czy ktoś może mi udzielić odpowiedzi, czy przysługuje mi 13-ta pensja za przepracowany 2009 rok, pomimo, że moja umowa wygasła z dniem 31.12.2009 i nie jestem już pracownikiem tego zakładu?

#20 Gość_madzia

Gość_madzia
  • Goście

Napisano 04 luty 2010 - 20:03

Jeżeli cały rok przepracowałaś, to jak najbardziej przysługuje 13-ta pensja.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych