Skocz do zawartości

zatrudnienie na umowe zlecenie

umowa zlecenie zus składki pracownik

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_mari

Gość_mari
  • Goście

Napisano 22 listopad 2013 - 20:09

[color=rgb(68,68,68);font-family:'Lucida Grande', Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:12px;background-color:rgb(239,242,245);]Dzień dobry. Szanowni Państwo, [/color]
[color=rgb(68,68,68);font-family:'Lucida Grande', Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:12px;background-color:rgb(239,242,245);]piszę temat na tym gdyż jako laik liczę na pomoc fachowców w zakresie kadr i płac. Jeśli umieszczam niniejszy wątek niezgodnie z regulaminem forum, to bardzo przepraszam. Niestety nie mam do kogo zwrócić się z pytaniem, które mnie nurtuje.[/color]

[color=rgb(68,68,68);font-family:'Lucida Grande', Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:12px;background-color:rgb(239,242,245);]Prowadzę firmę zajmującą się szkoleniami. Chcę zatrudnić na umowę zlecenie wykładowców. Nie znam tych osób osobiście. Jak sprawdzić czy dana osoba, którą chcę zatrudnić jest faktycznie gdzieś już zatrudniona (na umowę o pracę, inną formę, jest rencistą, itp.)? Jak zweryfikować czy osoba podaje mi prawdziwe informacje o swoim zatrudnieniu czy wprowadza mnie w błąd by uniknąć płacenia odpowiednich składek wynikających z tej umowy zlecenia. Bo jak rozumiem, to mnie ZUS "ścignie" jeśli okaże się, że zatrudniłem osobę nigdzie nie zatrudnioną, która oświadczyła mi, że pracuje na umowę o pracę u innego pracodawcy, a ja nie odprowadziłem od jego wynagrodzenia odpowiednich składek? Czy istnieją jakieś wzory oświadczeń o zatrudnieniu? Kiedyś był zusowski ale go wycofano? Jak Państwo radzicie w takiej sytuacji?[/color]

[color=rgb(68,68,68);font-family:'Lucida Grande', Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:12px;background-color:rgb(239,242,245);]I kolejna rzecz. Czy mogę zatrudnić szkoleniowca w taki sposób, że podpiszę z nim umowę zlecenie na prowadzenie zajęć na początku roku, z datą końca umowy na końcu roku? I później za każdym razem jeśli przeprowadzi szkolenie to wypłacę mu wynagrodzenie na podstawie time sheet czy karty czasu pracy, dziennika zajęć i wystawionego przez wykładowcę rachunku. Czy muszę za każdym razem, kiedy proszę go o prowadzenie szkolenia, podpisać z nim nową umowę zlecenia?[/color]

[color=rgb(68,68,68);font-family:'Lucida Grande', Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:12px;background-color:rgb(239,242,245);]Do tej pory działałem sam. Nie jestem biegły w tematyce kadrowej a muszę posiłkować się wsparciem innych osób przy prowadzeniu szkoleń. Stąd nurtujące mnie pytania. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi, wyrozumiałość i życzliwość. Pozdrawiam serdecznie :)[/color]

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 22 listopad 2013 - 20:33

Faktycznie, na Tobie jako płatniku spoczywa obowiązek prawidłowego odprowadzania składek jak i podatków.

Podpisując umowę zlecenia, odbierasz od zleceniobiorcy- na piśmie-  oświadczenie dla celów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego - wzór dostępny w necie np. http://www.google.pl....56988011,d.bGE

Na podstawie tego oświadczenia ustalasz tyt. ubezpieczenia.

Wynagrodzenie z tyt. umowy zlecenia możesz płacić na podstwie rachunku przedłożonego przez wykonawce zlecenia bądź wg innych zasad ustalonych ze zleceniobiorcą - najlepiej zasady te określić w umowie.

Umowę możesz sporządzać na każdy wykład/szkolenie osobno - wygodne, gdy rzadko spotykasz się z danym trenerem/szkoleniowcem bądź

jedna umowa na cały cykl szkoleń czy też okres czasu podczas którego zleceniobiorca zobowiąże się do przeprowadzenia określonej liczy szkoleń z danego zakresu - wzory również dostępne w necie.

http://kadry.infor.p...ntrowersje.html

#3 agnieszka_ksiegowa

agnieszka_ksiegowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 332 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 22 listopad 2013 - 21:00

Zapewniam Cię, że żaden z pracodawców nie będzie się bawił w detektywa i sprawdzał, czy osoba, którą chce zatrudnić na podstawie umowy zlecenie pracuje gdzieś, czy nie. Wystarczy, że podpisze się własnoręcznie na umowie na której zamieścisz np takie oświadczenie:

"Oświadczam, iż wszystkie informacje są zgodne ze stanem faktycznym i prawnym, a odpowiedzialność karna za podanie informacji

niezgodnych z prawdą lub ich zatajenie jest mi znana. Zobowiązuję się do niezwłocznego poinformowania Zleceniodawcy o wszelkich

zmianach dotyczących treści niniejszego oświadczenia oraz przejmuję odpowiedzialność z tytułu niedotrzymania powyższego

zobowiązania.Upoważniam Zleceniodawcę do dokonania w moim imieniu zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i/lub społecznego, o ile wykonywanie przeze mnie umowy zlecenia podlegać będzie tym ubezpieczeniom zgodnie z obowiązującymi przepisami."

Jeśli chodzi o pytanie dotyczące częstotliwości wystawiania umowy zlecenie, to możesz faktycznie, jak doradza Ania_B spisać umowę na przykład raz w miesiącu, że w tym okresie będzie przeprowadzona określona ilość szkoleń. 

Pozdrawiam,

Agnieszka

#4 Gość_mari

Gość_mari
  • Goście

Napisano 22 listopad 2013 - 22:08

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Przydadzą mi się przytoczone przez Was treści, które dopiszę do oświadczenia dla zleceniobiorcy. Co do drugiej części pytania, to niestety nie wiem ile tych szkoleń w przeciągu roku jest w stanie przeprowadzić wykładowca. Zależy to od ilości szkoleń, które zorganizuję... a tego przewidzieć nie jestem w stanie. Dlatego chyba najlepszym rozwiązaniem będzie podpisywanie umowy zlecenia + oświadczenia za każdym razem kiedy będę zatrudniał człowieka do prowadzenia szkoleń. Dziękuję bardzo raz jeszcze za udzielone informacje :-)

#5 Sobi

Sobi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 773 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 24 listopad 2013 - 20:40

Ja bym podpisywała umowę na każde szkolenie - tzn. przed szkoleniem. Że szkoleniowiec ma przeprowadzić szkolenie, w tym i w tym miejscu, jakie przysługuje mu wynagrodzenie. Co w wypadku kiedy się na szkoleniu nie pojawi itd. Póki jest dobrze to okej, ale jak Ci jeden i drugi zadzwoni rano przed szkoleniem, że ma katar itd. to puści Cię z torbami. Takie sprawy trzeba odpowiednio formalizować. pzdr

#6 kanalia

kanalia

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 25 listopad 2013 - 14:00

Witam, czy są jakieś limity odprowadzanych składek na zus na umowę o zlecenie? Ile może wynosić minimalna składka na pracownika?

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7556 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 listopad 2013 - 16:06

Składki społeczne od umowy zlecenia nalicza się wtedy, jeżeli z oświadczenia zleceniobiorcy to wynika,od podstawy wynagrodzenia zapisanego w tej umowie.Ustawodawca tego nie określił.kwotę wynagrodzenia ustala zleceniodawca ze zleceniobiorcą.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: umowa, zlecenie, zus, składki, pracownik

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych