Skocz do zawartości

emeryt - zaswiadczenie do zus o dochodach

wróć do serwisu Księgowość 61 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_mijo

Gość_mijo
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2009 - 23:40

Witam,Zatrudniamy emeryta na 1/4 etatu, podobno do konca lutego powinismy jako zaklad pracy oraz emeryt dostarczyc zaswiadczenie o dochodach emeryta za ubiegly rok.Problem w tym ze nie mam pojecia jak takie zaswiadczenie powinno wygladac, czy sa jakies gotowe druki, formularze?

#2 Gość_Ania Sz

Gość_Ania Sz
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2009 - 23:55

Może być ksero pit-u 11.

#3 Gość_mandziola

Gość_mandziola
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2009 - 00:07

Cześc Aniu Sz:)) U mnie emerytom co 3 m-ce wystawiamy takie cudo:Pan taki i taki w i kwartale 2009 roku otrzymał wynagrodzenie brutto w kwocie ...... Chyba jeszcze cos o zwolnieniach jest, ale nie ja pisze to cudo...

#4 Gość_Ania Sz

Gość_Ania Sz
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2009 - 00:10

Cześć MAndziola! Jeszcze nie śpisz?? Mi kazali w zusie ksero pitu dać, raz w roku, do końca lutego.

#5 Gość_mandziola

Gość_mandziola
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2009 - 00:21

Co zus to obyczaj:)) Moi przychodza i sie upominaja co 3 m-ce (mam trzech) to im wystawiamy.:)Niespię Aniu bo jakos szkoda mi czasu - w pracy praca w domu dzieci - musze cos dla siebie zostawic..

#6 Gość_Ania Sz

Gość_Ania Sz
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2009 - 00:25

A ja idę spać. Może jak jutro przyjdę do pracy, to jakiś skrzat zrobi za mnie RB-30,RB-N i RB-Z i PIT-4R i IWA i opisówkę i rozliczenie dotacji, inwestycji ... itp, itp, itp i wszystko oddam w terminie :)

#7 Gość_mandziola

Gość_mandziola
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2009 - 00:31

To spij dobrze Aniu:). Ja mam juz wszystko zrobione. Wczoraj zaczęłam zamykac rok i zrobiłam bilans:) A jutro mam urlop:)))A co:)

#8 Gość_mijo

Gość_mijo
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2009 - 10:16

czyli rozumiem ze jakis gotowych drukow, formularzy nie ma?i czy na takim zaswiadczeniu pownno byc ujete tylko wysokosc wynagrodzenia brutto czy jeszcze jakie inne elementy, np. skladki spoleczne, zdrowotne? no na picie-11 akurat takie elementy by byly, ale przeczytalam gdzies ze powinny byc jeszcze ujete zaisilki, dodatki i jakies inne swiadczenia...i mam jeszcze pytanie czy oprocz takiego zaswiadczenia jako zaklad pracy powinnismy jeszcze cos zlozyc? bo nie zlozylismy chyba zaswiadczenia o zatrudnieniu emeryta na samym poczatku ale nie wiem czy z rocznym opoznieniem mozna takie cos zlozyc razem z takim zaswiadczeniem o dochodach za zeszly rok?

#9 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2009 - 15:05

gotowych druków nie ma, ja napisałam takie zaświadczenie:Zaświadczenie W okresie od ...... do nadal zatrudniamy na podstawie umowy o pracę na .... etatu Panią ........, nr PESEL ........, zamieszkałą .............., mającą ustalone prawo do emerytury o symbolu .........

#10 Gość_mijo

Gość_mijo
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2009 - 15:25

ale jeszcze kwota wynagrodzenia??(suma z calego roku, czy za poszczegolne miesiace?) i takie zaswiadczenie wysylam jako zaklad pracy do zus i jednakowy drugi egzemplarz dajemy emerytowi ktory tez go dostarcza do zusu?

#11 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2009 - 15:27

oczywiście kwoty też, rozbiłam na poszczególne m-ce, wysyłam do ZUSu i dla emerytów

#12 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2009 - 15:37

Pracowenicy emeryci i renciści podają co kwartał zaświadczenie o dochodach bo ZUS im podwyższa podstawę. A zaświadczenie za rok ( do końca lutego) w celu ustalenia czy nie ma kwoty przekroczenia."...Emeryci i renciści mogą dorabiać do wypłacanych przez ZUS świadczeń. Gdy jednak ich przychody przekroczą określony limit - tzw. kwoty graniczne, świadczenie zostaje zawieszone albo zmniejszone.(...)ZUS wybiera najkorzystniejszy dla zainteresowanego wariant rozliczenia. Dlatego trzeba dopilnować, aby w zaświadczeniu albo w oświadczeniu przekazywanym do ZUS podane były przychody w rozbiciu na poszczególne miesiące.Ja mam taki druk roczny:…………………………………Pieczątka firmy Zakład Ubezpieczeń Społ Inspektorat w ..... Ul. .....Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniuDane pracownika: ..................NIP – ................PESEL – ................Adres zamieszkania: .............. Firma ...............zaświadcza, że Pan .......................jest zatrudniony w naszej firmie na zasadzie umowy o pracę i w roku 2008 otrzymał wynagrodzenie w kwocie:Brutto : ...............złOd w/w wynagrodzenia odprowadzano składki ZUS - emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz składkę zdrowotną.Składki ZUS finansowane przez ubezpieczonego - ........... zł( emerytalne , rentowe, chorobowe)Pracownik w okresie zatrudnienia nie chorował i nie przebywał na urlopie bezpłatnym.Druk miesieczny:Wynagrodzenie brutto za IV kwartał wynosi:1. Październik – 600 zł2. Listopad – 600 zł3. Grudzień – 600 złOd w/w wynagrodzenia odprowadzano składki ZUS - emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz składkę zdrowotną.Pracownik w okresie zatrudnienia nie chorował i nie przebywał na urlopie bezpłatnym.

#13 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2009 - 15:54

ksero PIT to nie to samo bo w przychodach na pit moze byc cos co nie podlaga oskladkowaniu i wtedy nie wykazujesz bo podwyzysz kwote przychodu/ np nagroda jubileuszowa/ ja pisze.... osiagnął w roku 2008 przychod w wysokości.... -jeżeli jest wysoki i może spowodować przekroczenie dozwolonego progu to wtedy z podziałem na miesiące. U nas zwracają uwage ze musi byc napisane "przychód"

#14 Gość_mijo

Gość_mijo
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2009 - 11:04

czyli takie zaswiadczenie roczne o dochodach nie spowoduje ze zus podwyzszy emeryture?

#15 Gość_do mijo

Gość_do mijo
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2009 - 22:57

myslę,że pytanie twoje jest o zaswiadczeniu o przychodach emerytow i rencistów o ktorych zakład ma obowiązkowo informowac ZUS do konca lutego. informacje te sa niezbedne aby ZUS ustalił czy nie nastapilo przekroczenie dozwolonych progów powodujących albo "uszczkniecie albo zawieszenie emerytury lub renty. Czym innym jest zaswiadczenie o zatrudnieniu i okresach skladkowych na podstawie ktorego zus dolicza okresy pracy i powodują one przeliczenie stazu, zarobki tez ZUS przelicza ale do tego potrzebny jest chyba dluższy okres pracy no i do tego PIT tez moze nie b yc dobry, bo do przeliczenia wysokości renty też potrzebna sa zarobki od których oplacane sa skladki/ Jak RP-7/

#16 Gość_mijo - do Mirasek

Gość_mijo - do Mirasek
  • Goście

Napisano 02 luty 2009 - 13:14

podajemy tylko wysokosc skladki spolecznej finansowanej przez pracownika za caly rok?? skladki zdrwotonej i zaliczki na podatek juz nie?

#17 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 02 luty 2009 - 13:18

Ja podaję kwotę składek finansowanych przez pracownika.W ogólnej informacji podaję, że: Od w/w wynagrodzenia odprowadzano składki ZUS - emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz składkę zdrowotną.Składki ZUS finansowane przez ubezpieczonego - ........... zł( emerytalne , rentowe, chorobowe)

#18 Gość_mijo

Gość_mijo
  • Goście

Napisano 02 luty 2009 - 13:23

czyli tylko kwota skladek spolecznych? a skladka zdrowotna i zaliczka na podatek tez finansowana przez pracownika, ale tego juz nie podajemy? nie wiem czy to wazna informacja czy tylko spoleczne

#19 Gość_mijo

Gość_mijo
  • Goście

Napisano 03 luty 2009 - 14:43

Witam,Mam jeszcze pytanie bo troche sie poglubilam, co emeryt musi zlozyc aby mu podwyzszyli emeryture w zwiazku z tym ze ma dodatkowe dochody?

#20 Gość_rencistka

Gość_rencistka
  • Goście

Napisano 11 luty 2009 - 13:17

Może ktos mi pomoże - jak mam rente od polowy pazdziernika i jednoczesnie samego od tego dnia pracuje na 1/2 etatu to czy zaswiadczenie powinno dotyczyc tylko tego okresu?????? Wczesniej pracowalam na pelnym etatcie, a potem chorowalam przez 182 dni. Z zakladu dostala PIT 11 za caly rok lacznie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych