Skocz do zawartości


Wartości niematerialne i prawne jaki symbol klasyfikacji środka trwałego

Wartości niematerialne i praw

wróć do serwisu Księgowość 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Rafał

Gość_Rafał
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2012 - 19:21

hej,musze wprowadzic nową pozycje do moich srodków (jest to pozycja praw autorskich) wartości niematerialne i prawne, tylko ze musze wpisac również symbol w klasyfikacji środków trwałych, jaki wpisać?dziekuje

#2 Barbara

Barbara

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1020 postów

Napisano 10 kwiecień 2012 - 21:02

Nie wpisujesz symbolu KST dla WNIP, bo takiego nie mają.

#3 Gość_Rafal

Gość_Rafal
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2012 - 10:12

to co wpisac jezeli system mnie prosi (Mala ksiegowosc), to jest portal internetowy ktory musi byc amortyzowany przez 24 miesiace.

#4 Gość_Rafał

Gość_Rafał
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2012 - 19:43

czy zna ktoś odpowiedź na to pytanie? jeśli nie ma klasyfikacji symbolów wartości niematerialnych i prawnych to jak księgowi wprowadzają do systemu księgowego dany składnik wartości niematerialnych i prawnych jako część majątku trwałego przedsiębiorstwa podlegającego amortyzacji?liczę na odzew jakiegoś eksperta w tej dziedzinie bo jak na razie to mało profesjonalnie to widzę.

#5 Artur

Artur

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 52 postów
  • Lokalizacjalubelskie

Napisano 12 kwiecień 2012 - 20:42

W opisanej przez ciebie sytuacji nie wpisujesz tej wartości do ewidencji środków trwałych, robisz sobie( poza programem) ewidencje wartości niematerialnych i prawnych i w niej rozpisujesz długość okresu amortuzacji, i co miesiąc wprowadzasz w koszty odpis np. na podstawie ręcznie wystawionego PK. Program mała ksiegowość nie przewiduje w ewidencji srodków trwałych amortyzacji wartości nie materialnych i prawnych. Możesz jednak upierając sie aby dokonac tego wpisu w polu symbolu srodka trwalego wpisac 0 lub jakikolwiek inny znak MK nie posiada bazy i napewno nie odrzuci wstawionego symbolu.

Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nie może być krótszy niż:

    [*]od licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich - 24 miesiące;
    [*]od licencji na wyświetlanie filmów oraz na emisję programów radiowych i telewizyjnych - 24 miesiące;
    [*]od poniesionych kosztów zakończonych prac rozwojowych - 12 miesięcy;
    [*]od pozostałych wartości niematerialnych i prawnych - 60 miesięcy.
    [/list]

#6 Barbara

Barbara

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1020 postów

Napisano 12 kwiecień 2012 - 20:43

Możesz wpisać cokolwiek, np. numer konta syntetycznego/analitycznego pod jakim jest zaewidencjonowana dana wartość niematerialna /jeśli prowadzisz pełne księgi/, ja osobiście wpisuję po prostu WNIP.

Być może wypowiedź eksperta ze strony pit.pl dodatkowo cię zadowoli. Wklejam artykuł.



Tytuł: Czy stosuje się jakies oznaczenia KŚT dla wartości niematerialnych i prawnych?
Pytanie: Co wpisać w rubryce grupa KŚT ewid. ŚTWNiP dla programu komputerowego - wartość niematerialna i prawna. Wiem, że nie ma klasyfikacji wartości niematerialnych i prawnych, jednak w wersji jednego z programów księgowych w przykładzie podano oznaczenie 020 KŚT dla programu komputerowego, w związku z tym czy stosuje się jakieś oznaczenia?


Odpowiedź nr 17604: Nie, w przypadku wartości niematerialnych i prawnych nie jest wymagane ich oznaczanie w ramach dodatkowych klasyfikacji. W ewidencji nie wpisuje sie żadnego numeru. KŚT jest ewidencją środków trwałych i ze swej istoty nie obejmuje innych składników majątku.


Podstawa prawna:
Art. 22a ust. 1
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 1991-07-26
(Tekst jednolity 2012r. Dz.U. Nr , poz. 361)


#7 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2013 - 10:03

a czy moge zastosowac 60 miesiecy na program komputerowy a nie 24 ? czy to chodzi o to ze nie mniej niz 24?

#8 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2013 - 10:38

Prosze o odpowiedz

#9 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2013 - 12:59

/??

#10 Barbara

Barbara

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1020 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 20:11

Tak, okres amortyzacji nie moźe być krótszy niż 24 m-c, dłuższy zatem może być.


Art. 22m. 1. Z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 22ł ust. 1-3, okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nie może być krótszy niż:
1) od licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich - 24 miesiące;


#11 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2013 - 08:27

oki , dziękuje

#12 Gość_Karol

Gość_Karol
  • Goście

Napisano 13 listopad 2013 - 09:35

czy wartości niematerialne i prawne o wartości do 3.500 mogę dać od razu w koszty czy powinnam za każdym razem jeszcze wykazać je na koncie 020 i 072





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych