Skocz do zawartości

zwolnienie lekarskie po rozwiązaniu umowy o pracę

zwolnienie lekarskie

wróć do serwisu Kadry 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Tomek

Gość_Tomek
  • Goście

Napisano 03 listopad 2013 - 13:01

Witam
Może powielę pytanie, za co z góry przepraszam.
 Jestem świeżo po rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron 31.10.2013), zostałem poniekąd zmuszony do tego (zaskoczenie).
Chciałbym pójść do lekarza, bo od dłuższego czasu miałem i mam uczucie, jakby miało mi się kręcić w głowie. Nie jest to codziennie, a na wieczór praktycznie mija. Jak pracowałem, bagatelizowałem to, mimo, że czasem nie pozwalało mi się skupić.
 Wiem, że jeszcze przez miesiąc od wyrejestrowania z ZUS mogę korzystać z leczenia "państwowego".
Proszę mi podpowiedzieć, czy jeśli dostanę zwolnienie, to zostanie mi wypłacany również zasiłek chorobowy? Do kogo mam wysłać zwolnienie lekarskie, ZUS były (już) pracodawca? Jakie są skutki tego zwolnienie lekarskiego już po rozwiązaniu umowy?

Czy i kiedy mam się zarejestrować w Urzędzie Pracy?
Dodam, że mam 47 lat.

Może powielam jakiś temat, ale .... pierwszy raz jestem w takiej sytuacji i nie wiem co mam zrobić. Dołączona grafika

Z góry dziękuję za pomoc.

#2 kardaw

kardaw

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 142 postów

Napisano 03 listopad 2013 - 15:44

zasiłek chorobowy przysługuje, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu 14 dni od rozwiązania umowy
zwolnienie lekarskie wystawione na ostatniego pracodawcę należy dostarczyć/wysłać do zus właściwego miejscem zamieszkania (najlepiej dostarczyć, a na kopii niech przybiją pieczątkę z datą wpływu)

dla chorób zakaźnych okres 14 dni od ustania zatrudnienia jest wydłużony do 3 miesięcy

#3 Gość_Tomek

Gość_Tomek
  • Goście

Napisano 03 listopad 2013 - 21:24

Dzkękuję za podpowiedź.

Czy do ZUS mam dostarczyć tylko zwolnienie, czy może jakiś jeszcze przez nich określony druk? Zostałem zwolniony z dniem 31.10.2013 - podejrzewam, że jeszcze były pracodawca nie zdążył mnie wyrejestrować, więc czy nie będzie to dla ZUSu zaskoczeniem, innymi słowy, czy będą wiedzieć co mają robić dalej - wiemy jak potężna jest tam biurokracja?

I jeszcze jedno - trudno dostarczyć swoje zwolnienie, będąc chorym,  a nie mam kogo prosić o przysługę.

Poczta (polecony za potwierdzeniem odbioru) wchodzi w grę?, jeśłi tak to czy mam coś napisać, aby aby przybliżyć im moją sprawę?

Z góry dziękuję za pomoc. Ale jestem jak dziecko we mgle... Dołączona grafika

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6608 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 listopad 2013 - 21:52

Wraz ze zwolnieniem lekarskim do ZUS należy wysłać kopię świadectwa pracy i wypełnione oświadczenie Z-10 (znajdziesz do wydruku na stronie www.zus.pl w zakładce formularze). Natomiast aby świadczenie było wypłacone pracodawca musi dostarczyć do ZUS druk Z-3 zaświadczenie płatnika składek.Pracodawca nie wie,że jesteś na zasiłku chorobowym po zakończeniu umowy o pracę,więc może zadzwoń i poproś o przesłanie wypełnionego Z-3 do ZUS według miejsca zamieszkania.

#5 Gość_Tomek

Gość_Tomek
  • Goście

Napisano 04 listopad 2013 - 07:11

dzięki za odpowiedź. Tylko jeszcze nie mam jeszcze świadectwa pracy Dołączona grafika

#6 Gość_Tomek

Gość_Tomek
  • Goście

Napisano 04 listopad 2013 - 07:23

dzięki za odpowiedź. Tylko jeszcze nie mam jeszcze świadectwa pracy Dołączona grafika

Powiedzcie mi proszę ile czasu mogę być na zasiłku chorobowym?

z góry dzięki

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6608 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 listopad 2013 - 09:32

Okres zasiłkowy trwa 182 dni i tyle możesz chorować.Trzeba zliczyć wszystkie dni od początku choroby.Do tylu dni ZUS może wypłacać zasiłek chorobowy.Po wyczerpaniu  tego okresu,jeżeli choroba nadal trwa można składać dokumenty na zasiłek rehabilitacyjny lub rentę chorobową.

#8 Gość_Tomek

Gość_Tomek
  • Goście

Napisano 04 listopad 2013 - 13:21

BARDZO DZIĘKUJĘ za pomoc.

Pozdrawiam

#9 Gość_Tomek

Gość_Tomek
  • Goście

Napisano 05 listopad 2013 - 11:56

BARDZO DZIĘKUJĘ za pomoc.

Pozdrawiam

Okres zasiłkowy trwa 182 dni i tyle możesz chorować.Trzeba zliczyć wszystkie dni od początku choroby.Do tylu dni ZUS może wypłacać zasiłek chorobowy.Po wyczerpaniu  tego okresu,jeżeli choroba nadal trwa można składać dokumenty na zasiłek rehabilitacyjny lub rentę chorobową.

Mam jeszcze pytanie. O ile wiem, po wyrejstrowaniu przez pracodawcę z ZUS ubezpieczenie ważne jest jeszcze przez miesiąc. Tzn. że po tym okresie muszę płacić za każdą wizytę u lekarza, aby uzyskać następne zwolnienienia L4, które muszę do przesłać do ZUSu?

#10 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 05 listopad 2013 - 11:57

nie, jesli twoja choroba trwa bez przerwy, to ZUS wypłaci ci za cały okres zwolnień, max 182 dni

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#11 Gość_Tomek

Gość_Tomek
  • Goście

Napisano 05 listopad 2013 - 12:06

nie, jesli twoja choroba trwa bez przerwy, to ZUS wypłaci ci za cały okres zwolnień, max 182 dni

Tak, wiem. tylko to będzie parę zwolnień. I czy mnie nie pogonią w przychodzni, jak skończy się miesiąc od chwili wyrejestrowania, a ja będę potrzebował następnej wizyty u lekarza?

#12 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 05 listopad 2013 - 12:10

nie, jesli nie będzie przerwy w chorobie - juz ci to napisałam

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#13 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6608 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 listopad 2013 - 12:33

W trakcie choroby po zakończeniu umowy o pracę podlegasz pod ubezpieczenie zdrowotne z ramienia ZUS do końca choroby,możesz korzystać bez obaw z bezpłatnej opieki zdrowotnej.Gdyby w systemie e-wuś nie wykazało podlegania pod ubezpieczenie zdrowotne,należy zgłosić się wtedy do ZUS i zgłosić problem.W przychodni podpisujesz oświadczenie, a na załatwienie ewentualnych formalności masz 7 dni.

#14 Gość_Tomek

Gość_Tomek
  • Goście

Napisano 05 listopad 2013 - 13:00

Dziękuję za cierpiwość i pomoc.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zwolnienie lekarskie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych