Skocz do zawartości

praca na umowę zlecenie i własna działalność

wróć do serwisu Księgowość 47 odpowiedzi w tym temacie

#41 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 9930 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 październik 2016 - 21:27

lepiej szukaj gdzie indziej

#42 Guest_Pracownik

Guest_Pracownik
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2017 - 14:37

Witam. Też mam pytanie. Pracuje w pewnej firmie posiadam umowę o dzieło i pracodawca wymaga od nas otworzenia własnej działalności i chodzi o to czy to jest wgl legalne?. Tak jak już wspomniałem pracuje w firmie (przykładowo) maniek u niego jako podwykonawca pracuje (przykładowo) firma Piotr u którego jesteśmy zatrudnieni a umowie o dzieło. Wymagają od nas otworzenia działalności pracodawca powiedział że niby będzie za nas płacił ZUS. W firmie pracuje około 1000 osób z 200 posiada umowy o pracę na pełen etat lub pół reszta na tych umowach smieciowych. No i czy pracodawca postępuje legalnie?

#43 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 9930 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 styczeń 2017 - 22:56

Ciekawe czym się zajmujesz mając umowę o dzieło, bo można sądzić, że to jakieś naciągane dzieło.

I pracujesz jak normalny pracownik, ale firma jak widać  nie boi się kontroli PIP, która pewnie wyłapałaby takie fikcyjne umowy o dzieło.

Ty nie jesteś pracownikiem i nie masz pracodawcy. Taka umowa do niczego ci nie liczy, do żadnego stażu, dajecie się wykorzystywać przedsiębiorcy/cwaniakowi.   

#44 Dobryduszek

Dobryduszek

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 06 luty 2017 - 14:51

Pamiętajcie że tytuł umowy nie świadczy o jej rodzaju ale jej treść i rodzaj wykonywanej pracy.

#45 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 14 luty 2017 - 20:11

Cześć 

Przestudiowałem cały temat ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. 

Jestem studentem, mam 22 lata. Obecnie pracuję na umowę zlecenie lecz chciałbym otworzyć własną działalność zachowując aktualną pracę. 

Czy jest jakaś szansa że mój obecny pracodawca dowie się o mojej działalności? Czy muszę go o tym fakcie poinformować? 
Jak wtedy wygląda kwestia składek, rozumiem wszystkie opłaty ponoszę ja? 

dzięki za odpowiedź ! smile.png

#46 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 9930 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 luty 2017 - 22:40

Twój obecny zleceniodawca, a nie pracodawca, nie musi się dowiedzieć o założonej dg, jeśli go o tym nie poinformujesz. Jako student ze zlecenia nie podlegasz żadnym składkom. 

Jako przedsiębiorca będziesz musiał się zarejestrować w ZUS do składek społecznych i zdrowotnych.

#47 Guest_Kita

Guest_Kita
  • Goście

Napisano 16 marzec 2017 - 10:52

Mam pytanie, pracuje na umowę zlecenie i planuje założyć działalność (nie związaną ze zleceniem), aczkolwiek też mam możliwość przejścia z umowy zlecenia na 1/2 etatu. Co sie bardziej opłaca umowa zlecenie + działalność czy etat + działalność?

#48 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 9930 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 marzec 2017 - 20:19

Mając etat /czy część/ jesteś pracownikiem, masz różne uprawnienia pracownicze, wynikające z Kodeksu Pracy. A zleceniobiorca nie ma takich praw.

Trudno tu jednak radzić mając tak ogólnie zadane pytania.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych