Skocz do zawartości

praca na umowę zlecenie i własna działalność

wróć do serwisu Księgowość 47 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 październik 2013 - 11:14

Witam!

Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na następujące pytania:

1) pracuję na umowę zlecenie, jakie będę musieć opłacać składki jeśli założę dodatkowo własną działalność?

2) mam umowę jako fotograf, a chcę założyć mobilne studio fotograficzne, czy dało by się to w jakiś sposób połączyć, tzn. jak by wyglądało gdyby mój obecny pracodawca zatrudnił mnie nie jako osobą tylko jako firmę - jakie opłaty/składki się z tym wiążą i które ponoszę ja, a które on.

ewentualnie proszę o jakieś sugestie w tej sprawie

pozdrawiam serdecznie

#2 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3183 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 14 październik 2013 - 11:34

UMOWA ZLECENIE Z OSOBĄ PROWADZĄCA WŁASNĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ.

Gdy umowa zlecenie zostanie podpisana z osobą prowadzącą własną firmę, przedmiot umowy pokrywa się z przedmiotem działalności gospodarczej oraz dla celów podatkowych przychód z umowy zlecenie traktowany jest jako przychód z działalności gospodarczej, taki zleceniobiorca w ogóle nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym ani obowiązkowo ani dobrowolnie z tytułu umowy zlecenie.

Inaczej będzie wyglądała sytuacja, gdy czynności wykonywane w ramach umowy zlecenie zostałyby uznane przez organ podatkowy za przychody nie pochodzące z działalności gospodarczej, wówczas nastąpiłby zbieg tytułów do ubezpieczeń.

Gdy umowa zlecenie nie jest wykonywana w ramach działalności gospodarczej, zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu obowiązkowo z działalności gospodarczej, jeżeli podstawa wymiaru składek z umowy zlecenie jest niższa od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zleceniobiorca może wówczas zgłosić się do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego dobrowolnie z tytułu umowy zlecenie.

W przypadku, gdy podstawa wymiaru składek z umowy zlecenie jest równa lub wyższa od najniżej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, taka osoba podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu obowiązkowo z tego tytułu, który powstał wcześniej. Z drugiego tytułu może podlegać tym ubezpieczeniom dobrowolnie. Może również zmienić tytuł do ubezpieczeń.

#3 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 17 październik 2013 - 13:02

Ad 2 Jeśli osoba przed dniem rozpoczęcia działalności pracowała wyłącznie na podstawie umowy zlecenia, może ona skorzystać z ulgi przewidzianej dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Z tej ulgi może korzystać nawet wtedy, gdy w zakresie prowadzonej obecnie działalności gospodarczej wykonuje na rzecz byłego zleceniodawcy ten sam rodzaj usług, które świadczyła wcześniej na podstawie zawartej umowy zlecenia. Więc od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej będziesz opłacał składkę społecną 153,12 i zdrowotna 261,73, po dwóch latach będą to już niestety pełne składki, czyli 710,67 społeczna 261,73 zdrowotna i 54,58 fundusz pracy (podaję składki z tego roku).

Dochodzi do tego podatek dochodowy i vat, no i niestety wszystko płacisz Ty.

W przypadku vatu - do ceny usługi doliczasz vat, więc jeżeli nie będziesz miał kosztów to wpłacisz go do urzędu.

#4 leVita

leVita

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 10 listopad 2013 - 20:03

No ale i tak odlicza się ZUS od dochodowego a ta preferencyjna skłatka nie daje prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jest to więc wygoda dla Państwa nie dla osoby otwierającej działalność. Osobom korzystającym z samozatrudnienia przypominam o odpowiednim ubruttowieniu swojego wynagrodzenia. Nie tylko o VAT i 19 - 32% ale i chorobowe, oraz urlopowe.

#5 karina555

karina555

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 16 listopad 2013 - 21:23

Jeżeli działalność a umowa zlecenie to całość składek chyba, że nie powadziłaś wczesniej działalności to zniżka czyli połowa. Jeżeli byś miała umowa o pracę to tylko 261zł z groszami 

#6 Guest_AgAtA

Guest_AgAtA
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2014 - 11:26

Witam, mam podobne pytanie: aktualnie pracuje na umowe zlecenie i chcialabym zalozyc firme. Czy po zalozeniu firmy moge nadal pracowac na umowe zlecenie? Dodam, ze teraz nie mam odprowadzanych skladek zus,poniewaz mam rente rodzinna i zrezygnowalam z nich. Chcialabym jako wlascicielka firmy zaczac placic te skladki, poniewaz jestem w ciazy i zalezy mi na maciezynskim,tym wysokim.

#7 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3183 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 09 styczeń 2014 - 12:44

Przypuszczam,że jesteś studentką do 26 roku życia i dlatego jesteś zwolniona ze składek z tyt.umowy zlecenia.Podsyłam ci ciekawy artykuł.

Jestem na czwartym roku studiów prowadzonych w systemie zaocznym. Zamierzam od maja br. rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Nie mam ukończonych 26 lat (wiek ten ukończę w przyszłym roku). Czy w związku z tym mogę z tytułu tej działalności nie opłacać składek ZUS?

NIE. Student, który nie ma ukończonych 26 lat, z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej ma obowiązek opłacać wszystkie składki ubezpieczeniowe do ZUS, na zasadach obowiązujących przedsiębiorców.

Uczeń gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej, szkoły ponadpodstawowej lub student do ukończenia 26 lat nie podlega ubezpieczeniom społecznym w ZUS. Stanowi o tym art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). Przepis ten zwalnia z obowiązku ubezpieczenia do ukończenia wskazanego wyżej wieku osoby (uczniów, studentów), które wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Reguła ta ma także zastosowanie do składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Przedstawione wyjaśnienia nie mają więc zastosowania do sytuacji przedstawionej w pytaniu. Oznacza to, że z tytułu rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej student będzie podlegał obligatoryjnie ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dobrowolny charakter będzie dla niego miało ubezpieczenie chorobowe, do którego będzie mógł przystąpić na swój wniosek.

Zwracam uwagę, że jeżeli przedsiębiorca spełnia warunki określone w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (patrz ramka), to może skorzystać z ulgi dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Wtedy przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności będzie mógł opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym. W 2013 r. najniższa podstawa wymiaru składek dla takich przedsiębiorców wynosi 480 zł (30% z kwoty 1.600 zł). Dla porównania przedsiębiorca, który nie może skorzystać z omawianej preferencji, opłaca w tym roku składki na te ubezpieczenia od podstawy nie niższej niż 2.227,80 zł (stanowi ją 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia).

#8 Guest_AgAtA

Guest_AgAtA
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2014 - 14:15

Oczywiscie nie ukonczylam 26 lat,jednak z chwila zalozenia firmy, chce zrezygmowac z renty, poniewaz tak jak pisalam chcialabym zaplacic najwyzsza skladke do otrzymywania maciezynskiego. I najwazniejsze pytanie: czy bedac wlascicielka firmy moge pozostac w aktualnej firmie i pracowac w niej na zlecenie? Dziekuje slivznie za odp i pozdrawiam:)

#9 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3183 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 09 styczeń 2014 - 15:20

Oczywiście,że możesz Dołączona grafika

#10 Guest_marek

Guest_marek
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2014 - 18:42

Witam, ja mam w sumie podobne, ale jednak trochę inne pytanie. Mam okazję dorobić sobie trochę do pensji, którą otrzymuję jako zatrudniony o umowę o pracę. Mam możliwość założenia działalności gospodarczej lub podjąć współpracę na umowę zlecenie z osobą, która prowadzi działalność gospodarczą (nie est on moim pracodawcą na umowę o pracę). Co będzie dla mnie korzystniejsze (gdzie więcej zarobię netto po odjęciu wszystkich podatków, zusów, itp.), czy współpraca w zakresie DG, czy umowy zlecenia, gdy jednocześnie pracuję na umowę o pracę z kimś innym?

#11 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 393 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 31 styczeń 2014 - 20:50

Witam, ja mam w sumie podobne, ale jednak trochę inne pytanie. Mam okazję dorobić sobie trochę do pensji, którą otrzymuję jako zatrudniony o umowę o pracę. Mam możliwość założenia działalności gospodarczej lub podjąć współpracę na umowę zlecenie z osobą, która prowadzi działalność gospodarczą (nie est on moim pracodawcą na umowę o pracę). Co będzie dla mnie korzystniejsze (gdzie więcej zarobię netto po odjęciu wszystkich podatków, zusów, itp.), czy współpraca w zakresie DG, czy umowy zlecenia, gdy jednocześnie pracuję na umowę o pracę z kimś innym?

To zależy jaki masz zarobek z umowy o pracę, oraz jaką formę opodatkowania  wybierzesz jeżeli chodz o działalność gospodarczą.

#12 Guest_marek

Guest_marek
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2014 - 21:30

To zależy jaki masz zarobek z umowy o pracę, oraz jaką formę opodatkowania  wybierzesz jeżeli chodz o działalność gospodarczą.

powiedzmy, że na etat przejdę ledwo drugi próg, a dg myślałem o liniowym podatku

#13 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10158 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 31 styczeń 2014 - 21:56

[font="georgia, serif;"]Jeśli masz taki wybór, to moim zdaniem lepsza będzie umowa zlecenia niż dg. [/font]

[font="georgia, serif;"]Bo przy dg masz papierkową robotę, różne formalności, rozliczanie podatków, składki ZUS /co prawda tylko zdrowotne, ale musiałbyś tym też się zajmować/. A przy zleceniu wykonujesz zlecone prace, dajesz rachunek i bierzesz kasę. I nic więcej cię nie obchodzi.[/font]

#14 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 393 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 31 styczeń 2014 - 21:56

Jeżeli z DG wybierzesz liniowy to nie możesz rozliczyć sie z żoną, natomiast dochody z pracy rozliczasz osobno, może Dg bardziej oplacała by się opodatkować ryczałtem? zależy co za typ działalności.

#15 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 393 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 31 styczeń 2014 - 22:10

Ale tak jak koleżanka napisała, przy działalności gospodarczej jest dużo więcej zachodu i pracy, bo jak się nie znasz to musisz komuś zapłacić żeby Ci poprowadził księgowość oraz opłacić zus,

przy umowie zlecenia to te wszystkie sprawy odpadają.  

#16 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 393 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 31 styczeń 2014 - 22:22

Przy działalności to pewnie będziesz miała podane wynagrodzenie brutto, a od tego trzeba odliczyć koszty funkcjonowania działalności, natomiast przy umowie zlecenia masz podane kwote netto, więc tyle ile otrzymasz i nic więcej Cię nie obchodzi.  

#17 Guest_marek

Guest_marek
  • Goście

Napisano 01 luty 2014 - 11:12

dg to ogólnie pojęte doradztwo. papierkowa robota mnie nie przeraża (ktoś musi to zrobić). plany są takie, że praktycznie co miesiąc byłoby coś do zrobienia. żony nie mam, więc nie jestem zainteresowany wspólnym rozliczaniem.  z Waszych wypowiedzi rozumiem, że przy dg oddzielnie się rozliczam z fiskusem i mam mniejsze opłaty na zus, a przy zleceniu dodatkowo płacę zdrowotne, czy dobrze rozumiem? no i pewnie w picie rocznym będę musiał połączyć etatową pracę i na zlecenie, czyli w sumie zapłaciłbym większym podatek niż przy dg? czy dobrze rozumiem? jeśli nie, poprawcie mnie proszę, może na jakimś prostym przykładzie. dziękuję.

#18 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10158 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 luty 2014 - 22:16

[font="georgia, serif;"]Przy zleceniu płaciłbyś składkę zdrowotną, ale przecież jest ona odliczana od podatku, zmniejsza zaliczkę na pdof od zlecenia.[/font]

[font="georgia, serif;"]W rocznym zeznaniu musiałbyś razem rozliczyć etat i zlecenie, ale jeśli dochód łączny nie przekroczy I progu skali podatkowej, to raczej nie wyjdzie dopłata podatku, bo przecież i z etatu i ze zlecenia będą pobierane zaliczki na podatek.[/font]

#19 katarzynap78

katarzynap78

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 23 czerwiec 2014 - 13:19

Witam,

Mnie też bardzo interesuje ten temat prowadzę działalność gospodarczą jestem na niskim ZUSie i dodatkowo mam miećzlecenie pa kwotę wyższą niż najniższe wynagrodzenie .Jak to oskładkować dodam że zlecenie nie wchodzi w profil działalności , czy muszę zleceniodawcy powiedzieć że mam działalność gospodarczą jak to ma wyglądać.

z góry dziękuję za odpowiedzi

Kasia

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2014 - 21:46

Witam, 

A ja mam taką sytuację od kilku miesiecy pracuję na zlecenie (stawka godzinowa) i wychodzi mi ok. 1500 netto po odprowadzeniu przez zeceniodawce zus i innych podatków.

Aby dorobic zastanawiam się nad dzialalnością gospodarczą, ale nie wiem jaki bede musiał płacic zus czy muszę płacic niezależnie ? czy wystarczą skłądki ze zlecenia ? dodam że prowadziłem działalnośc w ostatnim czasie i już mnie nie obowiazują stawki preferencyjne ale może zlecenie pozwala nie płacić dodatkowego zusu tak jak to ma miejsce w przypadku umowy o pracę ? 

Dzieki wielkie za podpowiedź. 

R

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych