Skocz do zawartości


Zdjęcie

ODWROTNE OBCIĄŻENIE


wróć do serwisu Księgowość 26 odpowiedzi w tym temacie

#1 XSONIA

XSONIA

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 02 październik 2013 - 09:41

JESTEM NABYWCĄ , A ZARAZEM POSREDNIKIEM W SPRZEDAŻY DRUTU  PKWiU: 24.31.20.0 W ZWIĄZKU ZE ZMIANAMI OD 1.10.2013  BĘDE OTRZYMAYWAĆ FAKTURY ZA ZAKUP TEGO TOWARU ZE STAWKA 0 % Z DOPISKIEM (ODWROTNE OBCIĄZENIE). W TAKIM RAZIE Z JAKIM VATEM MAM WYSTAWIAĆ FAKTURY DLA KLIENTÓW NA SPRZEDAZ TEGO SAMEGO DRUTU. RÓWNIEŻ Z 0% VATEM Z TAKIM SAMYM DOPISKIEM. ZAKUP I SPRZEDAŻ ROZLICZAĆ  FAKTURA WEWNĘTRZNĄ, ABY PRAWIDŁOWO WYKAZAC NA DEKLARACJI VAT -7. PROSZE O POMOC .



#2 vatis-ka

vatis-ka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów

Napisano 02 październik 2013 - 11:18

nie z vat 0% tylko bez kwoty i stawki vat z dopiskiem "odwrotne obciążenie"

 

jak musisz to wpisz tam gdzie stawka vat NP lub OO (jak progr.komp.wymaga)

 

[font="arial, helvetica, sans-serif;"][color=#000000;]VAT-7(14):[/color][/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"][color=#000000;]Zakup na odwr.obc. poz.31,32 oraz poz.41,42 jeżeli to zakup do dg opodatkowanej[/color][/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"][color=#000000;]Sprzedaż na odwr.obc. – tylko poz.31[/color][/font]



#3 Gość_Aneta

Gość_Aneta
  • Goście

Napisano 02 październik 2013 - 20:54

a jak sprzedaż będzie dla osoby fizycznej? zakup np i wystawiam fakturę wew z VAT po stronie naliczonego i należnego a później sprzedaż z podatkiem VAT 23 % a dla firmy znów z np ?



#4 Gość_Janusz

Gość_Janusz
  • Goście

Napisano 03 październik 2013 - 08:58

Dla osoby fizycznej naliczasz VAT 23%

Ustawa wymaga trzy spełnione łącznie warunki a jednym z nich jest ażeby kupujący był czynnym podatnikiem VAT (art. 15)



#5 Gość_czapla

Gość_czapla
  • Goście

Napisano 03 październik 2013 - 20:33

Aneta, możesz wystawić fakturę wew, ale też nie ma takiego obowiązku. możesz na fakturze pierwotnej dopisać ten VAT. matko ludzie srania dostali przez te zmiany, a co niektórzy "pseudoksięgowi" tak mącą tym ludziom w głowach.



#6 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1746 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 październik 2013 - 21:15

Art. 17. 1. Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne:

7) nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


    [*]

    - dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

    - nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15,

    - dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2;

    [/list]

     

    Art. 43. 1. Zwalnia się od podatku:

    2) dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego;

    Art. 113. 1. Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

    9. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.



#7 Gość_sebaa

Gość_sebaa
  • Goście

Napisano 05 październik 2013 - 08:33

A co z działalnośćią na ryczałcie? Przecież nie będę sprawdzał czy ktoś jest vatowcem czy nie?



#8 vatis-ka

vatis-ka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów

Napisano 05 październik 2013 - 18:24

a co ryczałt ma do vat ?

 

nabywca ma być podatnikiem i nie ma znaczenia czy na vat czynnym czy na vat zwolnionym



#9 Gość_P

Gość_P
  • Goście

Napisano 08 październik 2013 - 10:43

Dla osoby prowadzącej dziełalnośc ale nievatowca podobnie jak dla rolników jeśli wystawiasz fakturę to z odwrotnym obciążeniem. Najlepiej zabezpieczyć się dodatkowym oświadczeniem kupującego w tym zakresie, żeby za 3 lata nie okazało się że sprzedałeś osobie fizycznej nieprowadzącej działalności.

Zaznaczam, że jeżeli kupi od ciebie taki drut osoba prowadząca działalność lub rolnik ale nievatowiec to  ma obowiązek VAT naliczyć i odprowadzić do US. Służy do tego deklaracja VAT-9M.



#10 Gość_grzes

Gość_grzes
  • Goście

Napisano 08 październik 2013 - 11:08

Dla osoby prowadzącej dziełalnośc ale nievatowca podobnie jak dla rolników jeśli wystawiasz fakturę to z odwrotnym obciążeniem. Najlepiej zabezpieczyć się dodatkowym oświadczeniem kupującego w tym zakresie, żeby za 3 lata nie okazało się że sprzedałeś osobie fizycznej nieprowadzącej działalności.

Zaznaczam, że jeżeli kupi od ciebie taki drut osoba prowadząca działalność lub rolnik ale nievatowiec to  ma obowiązek VAT naliczyć i odprowadzić do US. Służy do tego deklaracja VAT-9M.

Przecież wyraźnie w przepisie napisano, że tą procedurę należy zastosować w przypadku kiedy zarówno podatnik jak i sprzedaż nie jest objędta zwolnieniem z vat (odpowiednio  art 113 i 43). Tak więc procedura oo tylko przy sprzedaży dla "czynnych" vatowców.



#11 Gość_grzes

Gość_grzes
  • Goście

Napisano 08 październik 2013 - 11:09

Dla osoby prowadzącej dziełalnośc ale nievatowca podobnie jak dla rolników jeśli wystawiasz fakturę to z odwrotnym obciążeniem. Najlepiej zabezpieczyć się dodatkowym oświadczeniem kupującego w tym zakresie, żeby za 3 lata nie okazało się że sprzedałeś osobie fizycznej nieprowadzącej działalności.

Zaznaczam, że jeżeli kupi od ciebie taki drut osoba prowadząca działalność lub rolnik ale nievatowiec to  ma obowiązek VAT naliczyć i odprowadzić do US. Służy do tego deklaracja VAT-9M.

Przecież wyraźnie w przepisie napisano, że tą procedurę należy zastosować w przypadku kiedy zarówno podatnik jak i sprzedaż nie jest objędta zwolnieniem z vat (odpowiednio  art 113 i 43). Tak więc procedura oo tylko przy sprzedaży dla "czynnych" vatowców.



#12 Gość_xyz

Gość_xyz
  • Goście

Napisano 09 październik 2013 - 14:42

Przecież wyraźnie w przepisie napisano, że tą procedurę należy zastosować w przypadku kiedy zarówno podatnik jak i sprzedaż nie jest objędta zwolnieniem z vat (odpowiednio  art 113 i 43). Tak więc procedura oo tylko przy sprzedaży dla "czynnych" vatowców.

nie masz racji

 

przeczytaj jeszcze raz,  może zrozumiesz



#13 Gość_xyz

Gość_xyz
  • Goście

Napisano 09 październik 2013 - 14:49

odnośnie nabywcy  (kupującego ) jest tylko jeden warunek - nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15,

 

 Art. 15. 1. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

 

 

więc dotyczy również nievatowców

 

 
 


#14 Gość_Dominika

Gość_Dominika
  • Goście

Napisano 10 październik 2013 - 08:53

Czy na nabywcy ciąży obowiązek poinformowania sprzedawcy o zmianie statusu VAT?

 



#15 Gość_Marek

Gość_Marek
  • Goście

Napisano 10 październik 2013 - 09:53

A co z taką sytuacją? Klient kupuje na pręt stalowy na paragon (z vatem) i za kilka dni przychodzi z paragonem po fakturę... I jaką powinien dostać?



#16 Gość_xyz

Gość_xyz
  • Goście

Napisano 10 październik 2013 - 10:57

Czy na nabywcy ciąży obowiązek poinformowania sprzedawcy o zmianie statusu VAT?

 

Czy na nabywcy ciąży obowiązek poinformowania sprzedawcy o zmianie statusu VAT?

status vat nie ma nic do rzeczy

 

przeczytaj kom powyzej



#17 Gość_EWI

Gość_EWI
  • Goście

Napisano 14 październik 2013 - 17:42

CO TO ZNACZY,ŻE JA MAM NALICZYĆ VAT?



#18 Gość_Małgosia

Gość_Małgosia
  • Goście

Napisano 14 październik 2013 - 18:08

Witam, a pro po tematu... Jestem VATowcem i dostałam FA z informacją odwrotne obciążenie co to właściwie oznacza? Mogę sobie naliczyć VAT naliczony z takiej faktury?



#19 Gość_harry

Gość_harry
  • Goście

Napisano 23 październik 2013 - 21:45

Czy ktos wie jaki jest powód wprowadzenie 'obciązenia odwrotnego" dla wyrobów ze stali ???



#20 Gość_Waldek

Gość_Waldek
  • Goście

Napisano 29 październik 2013 - 12:57

A co robić w przypadku szkół, urzędów, jednostek woskowych? Jak ich traktować?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych