Skocz do zawartości

zasiłek dla bezrobotnych dla niani

wróć do serwisu Sektor Publiczny 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Patrycja

Gość_Patrycja
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2013 - 20:32

Od stycznia jestem zatrudniona jako niania na podstawie umowy uaktywniającej do końca października. Czy po tym jak wygaśnie mi umowa, będę mogła otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych? Ile będzie on wynosił. Z góry dziękuję za odpowiedź.

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 22 wrzesień 2013 - 21:16

Przepisy dot. umowy uaktywizującej wyłączyły  w stosunku do niań obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

Tym samym czas opieki nad dzieckiem nie zostanie wliczony do tego, od którego urząd pracy uzależnia ustalenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Do tego okresu wliczany jest bowiem czas, za jaki została opłacona składka na Fundusz Pracy. Osoby zatrudnione jako nania - nie mają też możliwości dobrowolnego opłacania tych składek.

A zatem nie ma możliwości uzyskania zasiłku dla bezrobotnych.

Składki ZUS, jakie zapłaci za nianię państwo, zapewniają jej w zasadzie jedynie staż emerytalny.

Zatem za legalnie zatrudnioną nianię państwo opłaca składki, ale nie te na Fundusz Pracy. Dlatego nie przysługuje jej świadczenie -zasiłek dla bezrobotnych - w okresie pozostawania bez etatu/pracy.

#3 Gość_gosia

Gość_gosia
  • Goście

Napisano 11 luty 2014 - 21:39

gosia

Od grudnia 2012- stycznia 2014 pracowałam jako niania na umowę uaktywnijącą  Jestam osobą po 50 -ce gdzie pisze w ustawie że pracodawca nie musi odprowadzać składki na Fundusz Pracy dla takich osób .Czy należy mi się zasiłek dla bezrobotnych

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy