Skocz do zawartości

kiedy pierwsza deklaracja pit-5

wróć do serwisu Księgowość 23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Przedsiębiorczy

Gość_Przedsiębiorczy
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2013 - 17:40

Witam!

01.08 br założyłem własną działalność gospodarczą.

Koszty miałem większe niż dochody i po zestawieniu mam stratę za sierpień 2013 r.

Kiedy należy złożyć pierwszą deklarację pit-5 do US?

Czy można to zrobić elektronicznie?

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4612 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 wrzesień 2013 - 20:51

[font="georgia, serif;"]wcale - już od wielu lat w trakcie roku nie składa się żadnych deklaracji na podatek dochodowy[/font]

[font="georgia, serif;"]należy tylko wpłacać zaliczki na pdof, jeśli wyjdą do zapłaty[/font]

#3 Ewa Szpytko

Ewa Szpytko

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 17 wrzesień 2013 - 21:06

W sytuacji, gdy w danym miesiącu wystąpiła strata (a więc koszty prowadzonej działalności przekroczyły przychody) nie ma obowiązku opłacania zaliczki ani wysyłania do urzędu skarbowego żadnych deklaracji. Zaliczkę na podatek dochodowy opłaca się (mozna przelewem) za miesiące w których taka wystąpi ale nie potwierdzam nie ma obowiązku składania okresowych deklaracji (danwniej PIT-5). Wszystkie zaliczki na podatek dochodowy zostaną wykazane dopiero w zeznaniu rocznym - deklaracji rocznej PIT o czym można również przeczytać szczgółowo w artykule: http://poradnik.wfir...k-dochodowy-pit

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4612 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 wrzesień 2013 - 21:14

W sytuacji, gdy w danym miesiącu wystąpiła strata (a więc koszty prowadzonej działalności przekroczyły przychody) nie ma obowiązku opłacania zaliczki ani wysyłania do urzędu skarbowego żadnych deklaracji. Zaliczkę na podatek dochodowy opłaca się (mozna przelewem) za miesiące w których taka wystąpi ale nie potwierdzam nie ma obowiązku składania okresowych deklaracji (danwniej PIT-5). Wszystkie zaliczki na podatek dochodowy zostaną wykazane dopiero w zeznaniu rocznym - deklaracji rocznej PIT o czym można również przeczytać szczgółowo w artykule: http://poradnik.wfir...k-dochodowy-pit

a [font="georgia, serif;"]czegóż to nie potwierdzasz ?[/font]

#5 Gość_Przedsiębiorczy

Gość_Przedsiębiorczy
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2013 - 21:46

Ok, faktycznie od kilku lat nie składa się już pit-5.

A kiedy zacząć płacić zaliczki?

Kiedy przekroczę kwotę wolna od podatku czy kiedy osiągnę jakikolwiek przychód?

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4612 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 wrzesień 2013 - 21:50

[font="georgia, serif;"]zaliczka wyjdzie gdy dochód przekroczy kwotę wolną od podatku, ale jeszcze po drodze trzeba /można/ odjąć od podatku zapłacone składki zdrowotne /do odjęcia jest 225,38 zł z wpłaty 261 z groszami/[/font]

#7 Gość_Przedsiębiorczy

Gość_Przedsiębiorczy
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2013 - 22:01

Dzięki za informacje :-)

A jak płacę samą zdrowotną z dg to w książce nic sobie nie odliczę co miesiąc?

Dobrze rozumiem?

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4612 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 wrzesień 2013 - 22:04

[font="georgia, serif;"]dobrze rozumiesz, bo składek zdrowotnych nie wpisuje się do KPiR, tylko odlicza się od podatku /część, jak wyżej napisałam/[/font]

[font="georgia, serif;"]one nie są kosztem[/font]

#9 Gość_Przedsiębiorczy

Gość_Przedsiębiorczy
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2013 - 22:14

Ale jeśli mam stratę to nie odliczę składek zdrowotnych od podatku bo nie mam podatku?

Prawdopodobnie przez kilka pierwszych miesięcy dg będę ponosił znaczne koszty a przychody będą niewielkie, więc być może w tym roku nie przekroczę kwoty wolnej od podatku.

Powstaje pytanie: czy będę mógł sobie odliczyć te zapłacone składki zdrowotne w pit-36 za 2013 r.?

#10 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 wrzesień 2013 - 22:19

potwierdzam, że nie ma obowiązku składania miesięcznych pit-5/5l w podatku dochodowym od 2007 roku. Pamiętamy, że od zeszłego roku nie mamy również podwójnej zaliczki za listopad:

http://pit.wieszjak....-dochodowy.html

tu też ciekawy artykuł z możliwością uproszczonego wpłacania zaliczek na podatek:

http://ksiegowosc.in...le-wyniosa.html

#11 Gość_Przedsiębiorczy

Gość_Przedsiębiorczy
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2013 - 22:25

Dzięki wszystkim za ogromną pomoc oraz dzięki za linki do ciekawych artykułów Dołączona grafika

#12 Ewa Szpytko

Ewa Szpytko

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 19 wrzesień 2013 - 19:59

a [font="georgia, serif;"]czegóż to nie potwierdzasz ?[/font]

zwykła pomyłka o jedno "nie" za dużo :) ale z odpowiedzi wynika, że potwierdzam

#13 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4612 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 wrzesień 2013 - 20:49

[font="georgia, serif;"]no to fajnie, bo już się zmartwiłam  Dołączona grafika[/font][font="georgia, serif;"] [/font]

#14 Gość_BEATA

Gość_BEATA
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2014 - 12:58

Witajcie,

mam nadzieję, ze jeszcze znajdzie się ktoś kto mi pomoże...

prowadzę od roku działalność, na zasadach ogólnych, podatek dochodowy 18%,

i wszystko byłoby pieknie, ale długo, jakieś 4miesiące,nie musiałam płacić zaliczki na podatkek dochodowy..

a potem w ogole o tym zapomniałam!!!!!!!

skończył się rok 2013 a ja nie mam pojęcia co teraz zrobić? wyciągnęłam KPiR, podliczyłam wszystko po całym roku i wyszło, ze powinnam zapłacić do US 12,66zł...... nie wiem czy od tej kwoty mam liczyć odsetki od zwłoki?

Czy mam liczyć każdy miesiąc 2013 roku po kolei, i w momencie gdy pojawi się obowiązek (i jakaś kwota) to liczyć odsetki od tejże kwoty?

Pomożcie, jak moge rozwiązać tą sprawę i rozpocząć 2014 rok z czystym kontem. Jestem sobie księgowością stąd moje pytania, bo trochę zaniedbałam sprawę....

#15 Gość_BEATA

Gość_BEATA
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2014 - 13:00

Witajcie,

mam nadzieję, ze jeszcze znajdzie się ktoś kto mi pomoże...

prowadzę od roku działalność, na zasadach ogólnych, podatek dochodowy 18%,

i wszystko byłoby pieknie, ale długo, jakieś 4miesiące,nie musiałam płacić zaliczki na podatkek dochodowy..

a potem w ogole o tym zapomniałam!!!!!!!

skończył się rok 2013 a ja nie mam pojęcia co teraz zrobić? wyciągnęłam KPiR, podliczyłam wszystko po całym roku i wyszło, ze powinnam zapłacić do US 12,66zł...... nie wiem czy od tej kwoty mam liczyć odsetki od zwłoki?

Czy mam liczyć każdy miesiąc 2013 roku po kolei, i w momencie gdy pojawi się obowiązek (i jakaś kwota) to liczyć odsetki od tejże kwoty?

Pomożcie, jak moge rozwiązać tą sprawę i rozpocząć 2014 rok z czystym kontem. Jestem sobie księgowością stąd moje pytania, bo trochę zaniedbałam sprawę....

ps. czy muszę pisać jakieś pismo do US, prostujące sprawę, czy po prostu wpłącić wynikającą kwotę 12,66zł na konto i jakoś mądrze zatytułować przelew? jakieś sugestie???? 

Niektórzy pisza o jakichś deklaracjach rocznych i "czynnym żalu" (wiedza z internetu) ale nie wiem jak się do tego odnieść........

#16 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4612 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 styczeń 2014 - 13:09

[font="georgia, serif;"]Do US nie musisz pisać żadnego pisma. [/font]

[font="georgia, serif;"]Do jutra jest termin na wpłacenie zaliczki za grudzień. [/font]

[font="georgia, serif;"]Do końca kwietnia jest termin złożenia rocznego zeznania, dla ciebie to PIT-36 plus PIT/B.[/font]

[font="georgia, serif;"]Napisz jak wyliczyłaś to 12,66.[/font]

#17 Agnieszkakk

Agnieszkakk

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 19 styczeń 2014 - 21:55

Witam,

prowadzę od sierpnia działalność gosp. i jestem Vatowcem, jednocześnie pracując na etacie. Pierwszy niewielki przychód w firmie- 800zł pojawił się w grudniu. W związku z tym w KPiR jest strata, bo ponoszę koszty. Czy mam jutro złożyć do US deklarację PIT wskazując stratę czy też ma złożyć PIT roczny do kwietnia wskazując stratę z działalności i dochody z pracy na etacie? Wcześniej nie składam żadnych dokumentów bo nie było przychodów a jedynie koszty a  z drugiej strony nie chcę podpaść. Bardzo proszę o pomoc, bo nie mogę się nigdzie doczytać co zrobić. Dziękuję

#18 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4612 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 styczeń 2014 - 22:22

[font="georgia, serif;"]Do końca kwietnia składasz PIT-36 plus PIT/B, w którym rozliczysz dg /czyli wykażesz stratę/ oraz przychody z etatu /na podstawie otrzymanego PIT-11/.[/font]

#19 Agnieszkakk

Agnieszkakk

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 19 styczeń 2014 - 22:27

Bardzo dziękuję za informację :-) ulżyło

#20 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie