Skocz do zawartości

Zdjęcie

błędne składki zus od umowy zlecenia

wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Asinta

Asinta

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 207 postów
  • Lokalizacjapodkarackie

Napisano 11 wrzesień 2013 - 12:21

Witam, właśnie dostałam pismo z ZUS że muszę zrobić korekty za 2010 rok (2 miesiące). Zatrudniliśmy wtedy pracownika z zewnątrz na Umowę zlecenie, pracownik wypełnił oświadczenie ze  jest zatrudniony na umowę o pracę u innego pracodawcy ale nie zarabia najniższej krajowej, więc liczyliśmy mu wszystkie składki (tak jak przy umowie o pracę), teraz się okazuje że jednak ten pracownik najniższa zarabiał i musimy złożyć korekty (powinniśmy mu potrącić tylko zdrowotna i podatek), pani z ZUS (by nie wyszły duże różnice) poradziła wypełnić druk ZUS KOA i wpisać ze pracownik dobrowolnie podlegał składk. emerytalnym i rentowym, obowiązkowo zdrowotnej, wypadkowej.

I teraz wychodzą mi takie różnice na liście płac:

Wynagrodzenie brutto 0,00

nfz 4,97

chorobowa -55,14

podatek 4,00

do wypłaty 46,17

korekty w zus zrobiłam, muszę teraz wpłacić do ZUS na ubez. zdrowotne 4,97, ze społecznych przy najbliższej wpłacie odjąć sobie 55,14, ale mam problem z podatkiem i wypłatą netto, jak to powinno być załatwione???? wynagrodzenie mam przecież 0,00, pracownik nie pracuje u nas od 2011 roku, a podatek wychodzi 4 zł, no i tak kwota netto do zwrotu dla pracownika, proszę powiedzcie jak to załatwić

pozdrawiam

#2 Asinta

Asinta

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 207 postów
  • Lokalizacjapodkarackie

Napisano 11 wrzesień 2013 - 13:25

czy nikt nie jest mi w stanie pomóc :(

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4612 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 wrzesień 2013 - 21:15

[font="georgia, serif;"]Ponieważ sprawa dotyczy 2011 roku i nie wiadomo czy uda się skontaktować z tym zleceniobiorcą, a kwota dla niego nie jest duża, to myślę, że na koniec roku przeksięgowałabym w ppo te salda.[/font]

[font="georgia, serif;"]A podatek dopłaciłabym na swoj koszt i też do wyksiegowania na koniec roku.[/font]

[font="georgia, serif;"]No, chyba że masz kontakt z tą osobą i możesz jej wypłacić 46,17 zł to tak zrób.[/font]

#4 Asinta

Asinta

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 207 postów
  • Lokalizacjapodkarackie

Napisano 12 wrzesień 2013 - 06:11

jestem w stanie się z tą osobą skontaktować, spokojnie je mogę te środki przelać na konto, ale....mam problem z ujęciem tego i w płacach i w programie księgowym, czy te 46,17 jest jej przychodem i powinnam jej wystawić pit uwzględniający tą kwotę????

#5 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 12 wrzesień 2013 - 09:50

Powinnaś mieć skorygowany pit za tamten okres - ta Pani z Zus tylko Ci narobiła problemu, bo nie możesz zapłacić podatku nie robiąc korekty - będziesz miała nadpłatę na picie i w urzędzie i w programie, więc najpierw byś musiała skorygować pita, jakbyś poprawiła w programie te umowy zlecenia według zaleceń Pani z Zus to wtedy zmienil by Ci się PIT4 i PIT 11 i rachunek z umowy zlecenie, ale byś miała podstawę do wypłaty podatku i kwoty dla pracownika i wszystko zaewidencjonowane w systemie. Nie możesz też wprowadzić teraz umowy zlecenie dla niego w tym roku aby wypłacić te pieniądze bo byś miała nowe naliczenia podatku i składki a tamte nadal nie uregulowane. Moim zdaniem pozostaje Ci tylko i wyłącznie korekta tamtego okresu - warto też poinformować urząd telefonicznie o zamiarze takiej korekty (może tam Ci coś doradza).

#6 Rozaczek

Rozaczek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 12 wrzesień 2013 - 10:16

jaka korekta tamtego okresu w PIT? przecież pieniądze zostały wyplacone w jakies wysokości i od tego poszedł podatek i zus - zgodnie z rzeczywistoscia. podatek na bieżąco się koryguje a nie cofa do tamtego okresu. PITu się nie koryguje

#7 Asinta

Asinta

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 207 postów
  • Lokalizacjapodkarackie

Napisano 12 wrzesień 2013 - 11:10

pitu się nie koryguje - to wiem na pewno, znalazłam art który to wyjaśnia

http://prawo.rp.pl/a...837812.html?p=1

teraz zastanawiam się jak to zrobić by było oki, wg artykułu kwotę nadpłaconych składek społecznych po stronie pracownika (55,14) powinnam potraktować jako przychód i naliczyć podatek i składkę zdrowotną, a netto wypłacić.

ale co ze składką 4,97 na nfz którą muszę zapłacić w związku z korektą deklaracji, tego trochę nie potrafię zrozumieć ;-/

#8 Rozaczek

Rozaczek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 12 wrzesień 2013 - 12:19

pitu się nie koryguje - to wiem na pewno, znalazłam art który to wyjaśnia

http://prawo.rp.pl/a...837812.html?p=1

teraz zastanawiam się jak to zrobić by było oki, wg artykułu kwotę nadpłaconych składek społecznych po stronie pracownika (55,14) powinnam potraktować jako przychód i naliczyć podatek i składkę zdrowotną, a netto wypłacić.

ale co ze składką 4,97 na nfz którą muszę zapłacić w związku z korektą deklaracji, tego trochę nie potrafię zrozumieć ;-/

jeśli potracone były składki na społeczne to podstawa do zdrowotnego i PIT były zanizone. dlatego teraz masz do dopłaty zdrowotne i PIT. dlaczego "tego troche nie potrafisz zrozumieć"?

#9 Paweł Sz

Paweł Sz

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 12 wrzesień 2013 - 13:41

Według mnie technicznie powinno to wyglądać nieco inaczej. Owszem, nie korygujemy PITu za lata ubiegłe w związku z czym zwracane składki społeczne które zaniżyły podstawę opodatkowania w ubiegłych są teraz przychodem opodatkowanym według takich samych zasad jak byłyby opodatkowane gdyby pomyłka nie została popełniona - czyli z uwzględnieniem 20% kup.

Nie naliczamy jednak od tej zwracanej kwoty składki zdrowotnej gdyż składka zdrowotna jest korygowana poprzez złożenie poprawnych deklaracji ZUS za minione okresy (dopłata zdrowotnej wychodzi jako różnica pomiędzy deklaracja pierwotną a wykonaną korektą i na tej podstawie należy dokonać dopłaty do ZUS wpisując w przelewie identyfikator okresu który korygujemy.

Oczywiście zdrowotną tą powinien sfinansować zleceniobiorca (gdyż w korygowanym okresie zapłacił jej odpowiednio mniej) w związku z czym potrącamy mu ją z kwoty netto. Jest to jednak potrącenie z wynagrodzenia na rzecz opłacenia zaległej składki zdrowotnej a nie naliczona składka zdrowotna.

Gdybyśmy ujęli ją teraz jako składkę zdrowotną wyszłoby że zapłacimy ją dwukrotnie – raz jako dopłatę wynikającą ze złożonej korekty i drugi raz z tytułu wykazania jej w obecnej deklaracji

Aby skomplikować sprawę jeszcze bardziej 7,75 tej zdrowotnej powinniśmy odliczyć od bieżącego PIT

#10 Asinta

Asinta

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 207 postów
  • Lokalizacjapodkarackie

Napisano 12 wrzesień 2013 - 15:50

Według mnie technicznie powinno to wyglądać nieco inaczej. Owszem, nie korygujemy PITu za lata ubiegłe w związku z czym zwracane składki społeczne które zaniżyły podstawę opodatkowania w ubiegłych są teraz przychodem opodatkowanym według takich samych zasad jak byłyby opodatkowane gdyby pomyłka nie została popełniona - czyli z uwzględnieniem 20% kup.

Nie naliczamy jednak od tej zwracanej kwoty składki zdrowotnej gdyż składka zdrowotna jest korygowana poprzez złożenie poprawnych deklaracji ZUS za minione okresy (dopłata zdrowotnej wychodzi jako różnica pomiędzy deklaracja pierwotną a wykonaną korektą i na tej podstawie należy dokonać dopłaty do ZUS wpisując w przelewie identyfikator okresu który korygujemy.

Oczywiście zdrowotną tą powinien sfinansować zleceniobiorca (gdyż w korygowanym okresie zapłacił jej odpowiednio mniej) w związku z czym potrącamy mu ją z kwoty netto. Jest to jednak potrącenie z wynagrodzenia na rzecz opłacenia zaległej składki zdrowotnej a nie naliczona składka zdrowotna.

Gdybyśmy ujęli ją teraz jako składkę zdrowotną wyszłoby że zapłacimy ją dwukrotnie – raz jako dopłatę wynikającą ze złożonej korekty i drugi raz z tytułu wykazania jej w obecnej deklaracji

Aby skomplikować sprawę jeszcze bardziej 7,75 tej zdrowotnej powinniśmy odliczyć od bieżącego PIT

dzięki wielkie za tak dokładne wyjaśnienie, teraz już wiem o co chodzi i wreszcie zrozumiałam ujęcie tej składki zdrowotnej :-)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych