Skocz do zawartości


zaliczenie pracy na roli do stażu pracy


wróć do serwisu Kadry 23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_alicja

Gość_alicja
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2013 - 11:08

witam, urodziłam się 22.08.1978 roku. pracuję na umowę o pracę, mam już ponad 10 lat stażu pracy. słyszałam, że istnieje możliwość zaliczenia pracy w gosp rolnym rodziców-które zresztą w części przejęłam i prowadzę dalej z mężem - do stażu pracy.

czy ustawa z dz u 1990 nr 54 poz 310 dalej obowiązuje?

 



#2 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 29 sierpień 2013 - 12:07

tak, powinnas mieć zaświadczenie o pracy na roli z urzędu gminy i na tej podstawie zostanie ci staż doliczony


Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#3 Gość_alicja

Gość_alicja
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2013 - 12:20

dziękuję za odpowiedź

ok, obliczyłam, że praca na roli była od 23-08-1994 tj, dzień po moich 16 urodzinach

ale czy jest maksymalny okres czasu pracy na roli

chodzi mi o to, że w 2000r ukończyłam studium a od 2001 pracuję

więc, czy pracę w gosp rolnym w czasie nauki w szkole średniej i nauki w studium też można zaliczyć?

 



#4 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5438 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 29 sierpień 2013 - 12:24

A uczyłas sie w tym samym miescie czy mieszkałas w akademiku?



#5 Gość_alicja

Gość_alicja
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2013 - 12:44

dojeżdżałam do szkół i mieszkałam w domu z rodzicami.



#6 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6398 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 sierpień 2013 - 13:45

Do stażu pracy liczymy tylko jeden okres jeżeli się pokrywają w tym samym czasie okres nauki lub okres pracy jeżeli chodzi o kres od którego zależy wymiar urlopu.Z punktu widzenia emerytury lub renty korzystniejszy jest okres pracy w gospodarstwie rolnym.



#7 Gość_tynka

Gość_tynka
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2013 - 14:14

Pracownik przyniósł zaświadczenie o pracy w gosp.rolnym wystawione w 1998r.przez urząd gminy  okres pracy łącznie 3 lata czy to zaświadczenie można uznać za ważnedo wypłaty nagrody jubileuszowej



#8 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6398 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 sierpień 2013 - 14:22

Okresy pracy w gospodarstwie rolnym wliczamy pracownikowi do stażu pracy. na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 1990 r.o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy Dz.U.90.54.310 (Dz. U. z dnia 17 lipca 1990 r.

 

Art. 1. 1. Ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

  1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,

  2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

  3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.



#9 Gość_alicja

Gość_alicja
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2013 - 08:31

byłam dziś u naszej kadrowej w tej sprawie

powiedziała mi, że praca na roli musi być po 16 urodzinach-czyli w moim przypadku od 23.08.1994.

uczyłam się w szkole średniej 09.1993-06.1997 ale dojeżdżałam 30km

i dalej poszłam do studium  09.1997-01.2000, ale mieszkałam na stancji bo to było od domu 200km. 

trochę się boję czy będę miała zaliczoną tą pracę w gosp rodziców, skoro jeździłam do szkoły średniej a nie uczyłam się na miejscu.

kadrowa powiedział mi, że nie wie i musi się zastanowić

czy mają prawo mi tego nie zaliczyć?

 



#10 Gość_Sonia

Gość_Sonia
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2013 - 09:26

Dzień dobry

przepraszam ,że się wtrącę proszę o pomoc i udzielenie odpowiedzi czy na podstawie  tego zaświadczenia będzie mośliwość uzyskać szybciej emeryturę  czy praca na roli u rodziców udokumentowana zaświadczeniem z gminy będzie uwzględniona przy nabyciu prawa do emerytury/ jej przyśpieszenie/



#11 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 30 sierpień 2013 - 09:28

rocznik 78 i już myśli o emeryturze? Do 67 r. ż. trzeba pracować!


Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#12 Gość_Sonia

Gość_Sonia
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2013 - 09:46

rocznik 78 i już myśli o emeryturze? Do 67 r. ż. trzeba pracować!

 

ale takie pytanie zadała nie alicja rocznik 78 lecz nowa osoba / napisalam "przepraszam ,że się wtrącę "/

mi do emerytury bliżej -rocznik 1961 Dołączona grafika niestety to jak z moim pytaniem?



#13 Gość_alicja

Gość_alicja
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2013 - 09:46

do Doriss  ja nie myslę o emeryturze, powiedziano mi, że jak zaliczę pracę na roli to będę miała szybciej wyższy dodatek stażowy

 

 

ponawiam pytanie, czy moją prawo mi nie zaliczyć pracy w gosp rolnym skoro dojażdżałam do szkoły 30km w jedną stronę codziennie i wiadomo, że fizycznie nie byłam w stanie pracować codziennie 8 godzin w polu.



#14 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 30 sierpień 2013 - 09:57

nie, w przypadku przejścia na emeryturę liczy się przecież wiek (staż pracy to druga kwestia)


Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#15 Gość_gość 13

Gość_gość 13
  • Goście

Napisano 12 październik 2013 - 20:24

witam, urodziłam się 22.08.1978 roku. pracuję na umowę o pracę, mam już ponad 10 lat stażu pracy. słyszałam, że istnieje możliwość zaliczenia pracy w gosp rolnym rodziców-które zresztą w części przejęłam i prowadzę dalej z mężem - do stażu pracy.

czy ustawa z dz u 1990 nr 54 poz 310 dalej obowiązuje?

 

Witam serdecznie!jestem tu po raz pierwszy bo szukam tej samej odpowiedzi więc z góry przepraszam,że weszłam w wątek Alicji.Mam tem sam problem - urodziłam się w 1971 roku , kilka lat temu w Urzędzie Gminy świadkowie złożyli  zeznania  a ja  oświadczenie o tzw. pasionkę .Jednakże Pani Kadrowa nie chce mi tego uznać bo powiedziała, że potrzebuje takich dokumentów z aktualną datą . Czy ma rację ? bardzo proszę o pomoc i kontakt 



#16 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6398 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 październik 2013 - 20:33

Witam serdecznie!jestem tu po raz pierwszy bo szukam tej samej odpowiedzi więc z góry przepraszam,że weszłam w wątek Alicji.Mam tem sam problem - urodziłam się w 1971 roku , kilka lat temu w Urzędzie Gminy świadkowie złożyli  zeznania  a ja  oświadczenie o tzw. pasionkę .Jednakże Pani Kadrowa nie chce mi tego uznać bo powiedziała, że potrzebuje takich dokumentów z aktualną datą . Czy ma rację ? bardzo proszę o pomoc i kontakt 

Nie mam pojęcia co to jest " pasionka".J eżeli chodzi o pracę w gospodarstwie rolnym to kadry wymagają zaświadczenia z Urzędu Gminy.Jeżeli posiadasz takie zaświadczenie bez względu na datę zaświadczenia powinna być honorowana



#17 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 12 październik 2013 - 21:32

Dzięki za info Bogusławo! Pasionka to jest właśnie zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym .Pani kadrowa powieziała, że jej mi nie zaliczy bo wg. jej interpretacji ustawy z 20.07.1990r 16 lat ukończyłam po styczniu 1993 roku . nie wiem jak mam to odbierać?gdzie jest prawda?



#18 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 12 październik 2013 - 21:37

sorki - wkradł się błąd w dacie - po styczniu 1983r



#19 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6398 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 październik 2013 - 21:40

Do pracowniczego stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracow­nika wynikające ze stosunku pracy, zgodnie z ustawą z 20.07.1990r. o wliczaniu okresów pracy w in­dy­wi­du­al­nym gos­po­dar­stwie rol­nym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. z 1990r. Nr 54, poz. 310) wlicza się pracownikowi także:

  okresy pro­wa­dze­nia in­dy­wi­du­al­nego gos­po­dar­stwa rol­nego lub pracy w takim gos­po­dar­stwie, pro­wa­dzo­nym przez współ­małżonka,   przypadające przed dniem 1 stycznia 1983r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gos­po­dar­stwie rol­nym pro­wa­dzo­nym przez rodziców lub teściów, poprze­dza­jące objęcie tego gos­po­dar­stwa i rozpoczęcie jego pro­wa­dze­nia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,   przypadające po dniu 31 grudnia 1982r. okresy pracy w in­dy­wi­du­al­nym gos­po­dar­stwie rol­nym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubez­pie­cze­niu spo­łecz­nym rol­ników in­dy­wi­du­al­nych i członków ich rodzin.



#20 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 12 październik 2013 - 21:41

Mam prośbę do użytkowników tego forum - jeśli ktokolwiek z was zechciałby mi pomóc już poza forum w wyjaśnieniu jeszcze  kilku kwestii, które mają dla mnie ogromnie znaczenie to proszę o podanie adresu mailowego lub gg. ż góry serdecznie dziękuję





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy