Skocz do zawartości


Zdjęcie

samochody na wynajem - odliczenie VAT


wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Neytiri

Neytiri

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 26 sierpień 2013 - 07:38

Podatnik wynajmuje samochody osobowe. Czy może odliczać naliczony podatek VAT w całości, a nie tylko do wysokości 6.000 zł, od zakupionego samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem lub dzierżawę?

 



#2 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1746 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 sierpień 2013 - 23:00

Ustawa z dnia 16.12.2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym

 

Art. 3. 1. W okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2013 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

 

2. Przepis ust. 1 nie dotyczy:

(...)

7) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b.) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

 

więc jeśli będzie najem samochodu nie krótszy niż 6 miesięcy.



#3 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1746 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 sierpień 2013 - 23:07

Interpretacja indywidualna z dnia 23.05.2012 r., sygn. IPPP1/443-228/12-2/EK - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

 

 

(...) samochód, o którym mowa we wniosku, jest używany do celów najmu przez co najmniej 6 miesięcy, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu jego nabycia. Po zakończeniu umowy najmu trwającej powyżej 6 m-cy, istotne znaczenie będzie miał fakt, iż przedmiotowy samochód będzie nadal przeznaczony do dalszego najmu, pomimo iż będzie również wykorzystywany do prowadzenia innej działalności opodatkowanej innej niż wynajem samochodów. W związku z powyższym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego w całości z tytułu nabycia przedmiotowego samochodu (...)



#4 Gość_Kancelaria LEX-TAX

Gość_Kancelaria LEX-TAX
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2013 - 14:28

tak



#5 byczku55

byczku55

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 26 maj 2014 - 22:11

Wejdź na wypożyczalnia samochodów kraków może to Ci pomoże :) 





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych