Skocz do zawartości


Świadectwo pracy


wróć do serwisu Kadry 21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2013 - 07:26

Witam! Muszę wypisać świadectwo pracy odchodzącemu pracownikowi. Ma on niewykorzystany urlop z tego roku oraz 4 zaległe dni za zeszły rok. Co wpisuje w świadectwie pracy, czy zliczam ilość dni niewykorzystanego urlopu?



#2 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2885 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 07:49

Czyli z tego roku ma 12 dni lub 16?

Za niewykorzystany urlop wypłacasz ekwiwalent. W świadectwie pracy pkt. 4 wpisujesz:

- wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze: 0

 wypłacono ekwiwalent za niewykorzystany urlop w ilości: ......dni tj. .... godz.

 w tym urlop na żądanie: nie korzystał

 

 Oczywiście wpisujesz liczbę dni urlopu wypoczynkowego wykorzystanego na podstawie art. 1672 Kodeksu pracy w roku kalendarzowym,w którym ustał stosunek pracy



#3 zołza

zołza

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1717 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 08:31

Źle. Na św. pracy nie umieszcza się informacji o tym że pracownikowi wypłacono ewkiwalent za niewykorzystany urlop. Po prostu ytaka informacja nikomu do niczego nie jest potrzebna.

Wpisuje się , że wykorzystał ... dni. O wypłacie ekwiwalentu informujje się pracownika odrębnym pismem, żeby miał jasność. Oczywiście wpisuje się tylko urlop przysługujący w roku rozwiązania umowy o pracę.

Doroto, jeśli sprawdzisz wzór św. pracy zgodny z rozporządzeniem to z pewnością nie znajdziesz tam żadnego zapisu o ekwiwalencie.


CARPE DIEM!


#4 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 08:56

tylko z ta małą uwagą,że w niektórych rejonach Polski inspektorzy PIP nakazują wpisanie faktu wypłaty ekwiwalentu w świadectwa i być może tak jest w województwie,  gdzie pracuje Dorota



#5 zołza

zołza

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1717 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 08:59

A to kuriozum!Dołączona grafika


CARPE DIEM!


#6 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 lipiec 2013 - 09:08

poważnie , rozmawiałam swego czasu z kobitkami  u mnie na roku , jak robiłysmy podyplomówkę. Okazało się,że inspektorzy w zaleceniach pokontrolnych nakazywali im wpisywanie wypłaty ekwiwalentu w świadectwa Dołączona grafika



#7 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6326 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 lipiec 2013 - 09:24

Sama miałam kontrolę PiP i sprawdzano wypłacony ekwiwalent z ilością dni wpisaną w świadectwie pracy w jednym przypadku ,gdy pracownica wpisała razem ekwiwalent i wykorzystany urlop kazano to poprawić.Stanowisko było takie ,że pracownik musi wiedzieć za ile dni należy wypłacić ekwiwalent.W komentarzach są różne interpretacje ,ale od tamtej pory wpisuję te pozycje osobno,unikam pytań pracowników za ile dni miał wypłacony ekwiwalent oraz pisania dodatkowych informacji.

W świadectwie pracy pracodawca może zamieścić informację ogólną, tj. że w okresie zatrudnienia pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze łącznie z ekwiwalentem albo informację szczegółową, że pracownik w okresie zatrudnienia wykorzystał urlop w wymiarze xx dni i wypłacono mu ekwiwalent pieniężny za xx dni niewykorzystanego w naturze urlopu. Nie ma to żadnego wpływu na późniejsze uprawnienia pracownika.



#8 Gość_zo

Gość_zo
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2013 - 11:25

Pracownik był na L4 od września ubiegłego roku do 28 lutego 2013 (wypadek w pracy). Płacił ZUS.  Wrócił do pracy i znowu  od 2 marca do 10 marca 2013 był na zwolnieniu i otrzymywał wynagrodzenie chorobowe. Jak zapisac w świadectwie - był niezdolny do pracy - ile dni w tym roku podać? Proszę o pomoc!!



#9 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 26 lipiec 2013 - 11:28

tylko dni za zwolnienie 02.03-10.03

pozostałe zwolnienia wpiszesz w okresy nieskładkowe



#10 Redakcja INFORLEX.PL

Redakcja INFORLEX.PL

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy
  • 269 postów

Napisano 26 lipiec 2013 - 11:34

Jak w świadectwie pracy określić wymiar urlopu wypoczynkowego, jeżeli jego część pracownik ma wykorzystać podczas kolejnego zatrudnienia

 

PROBLEM

 

Pracownik miał z nami zawartą umowę na czas określony na 2 lata. Po jej zakończeniu zawarliśmy z nim kolejną umowę o pracę na czas określony. Ponieważ pracownik jest u nas zatrudniony 24 miesiące i doszło do rozwiązania umowy, musimy mu wydać świadectwo pracy i rozliczyć się z urlopu wypoczynkowego za dotychczasowy okres zatrudnienia. Ustaliliśmy z pracownikiem, że urlop wypoczynkowy wykorzysta podczas dalszego zatrudnienia w naszej firmie, jednak przez kilka dni korzystał już z tegorocznego urlopu. W jaki sposób przygotować adnotację w świadectwie pracy dotyczącą urlopu wypoczynkowego? Czy trzeba zawrzeć pisemną umowę o wykorzystaniu urlopu podczas trwania kolejnej umowy o pracę?

 

RADA

 

Najlepiej będzie określić w świadectwie pracy wymiar urlopu należnego pracownikowi za okres zatrudnienia na podstawie zakończonej umowy na czas określony z zaznaczeniem, jaka część tego urlopu została przeniesiona do kolejnego stosunku pracy. Uzgodnienia w zakresie wykorzystania urlopu w trakcie kolejnego zatrudnienia nie muszą mieć formy pisemnej.

 

UZASADNIENIE

 

Świadectwo pracy za okresy zatrudnienia terminowego (tj. na podstawie umowy na czas określony, na okres próbny oraz na czas wykonywania określonej pracy) należy wydawać raz na 24 miesiące (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). W związku z tym, w momencie wydawania pracownikowi świadectwa pracy często pozostaje on w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy – tyle że na podstawie kolejnej umowy o pracę. Jeżeli w momencie zawierania kolejnej umowy pracownikowi pozostał niewykorzystany urlop wypoczynkowy za dotychczasowy okres zatrudnienia, a nowa umowa jest zawierana bezpośrednio po zakończeniu dotychczasowej – strony mają dwie możliwości. Po pierwsze, pracodawca może wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Po drugie, strony mogą uzgodnić, że urlop zostanie wykorzystany w trakcie kolejnego stosunku pracy. W drugim przypadku powstaje problem związany z określaniem w świadectwie pracy wymiaru wykorzystanego urlopu. Nie ma bowiem przepisów określających, jak postąpić w tej sytuacji.

 

(...)

 

dalsza część porady w serwisie INFORLEX KADRY I PŁACE

Aby uzyskać pełny 14 dniowy dostęp do serwisu INFORLEX KADRY I PŁACE wystarczy wypełnić formularz



#11 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6326 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 lipiec 2013 - 12:51

Pracownik był na L4 od września ubiegłego roku do 28 lutego 2013 (wypadek w pracy). Płacił ZUS.  Wrócił do pracy i znowu  od 2 marca do 10 marca 2013 był na zwolnieniu i otrzymywał wynagrodzenie chorobowe. Jak zapisac w świadectwie - był niezdolny do pracy - ile dni w tym roku podać? Proszę o pomoc!!

W Punkcie 4.4 świadectwa pracy wpisujesz ,że pracownik wykorzystał 9 dni z art.92 K.p,bo taka informacja jest istotna dla przyszłego pracodawcy, natomiast w punkcie 10 tego świadectwa pracy wpisujesz wszystkie okresy nieskładkowe czyli wszystkie daty zwolnień lekarskich.W tym przypadku wrzesień /konkretny dzień/ 2012 r. do 28.02.2013r. oraz 02.03.2013r. do 10.03.2013r.



#12 Gość_zosia5

Gość_zosia5
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2013 - 13:48

Dziękuję za odpowiedzi!!!

#13 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6326 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 lipiec 2013 - 15:52

Dodam tylko,że w punkcie 10 świadectwa pracy w okresach nieskładkowych należy jeszcze wpisać urlopy bezpłatne jeżeli pracownik z takiego urlopu korzystał w okresie zatrudnienia.



#14 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 26 lipiec 2013 - 15:58

urlopów bezpłatnych nie wpisuje sie w okresy nieskładkowe



#15 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6326 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 lipiec 2013 - 17:13

Masz rację.Urlop bezpłatny udzielony na podstawie §174 jest okresem bezskładkowym, a nie nieskładkowym. Nie wpisuje się go w pkt. 10. No, chyba, że urlop bezpłatny był udzielony dawno, dawno temu, kiedy nie było jeszcze urlopów wychowawczych, na wychowanie dziecka sa to urlopy bezpłatne udzielane matkom do 1999 roku.



#16 BOS

BOS

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 27 lipiec 2013 - 13:55

A  czy można wystawić świadectwo pracy w dniu w którym rozwiązuje się umowa za porozumienim stron, a pracownik jest w tym dniu na urlopie wypoczynkowym

 



#17 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6326 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 lipiec 2013 - 21:18

Skoro jest porozumienie obu stron pracownika i pracodawcy i taki termin ustalili, dniem rozwiązania umowy o pracę będzie ta data nawet trzeba wystawić świadectwo pracy.Urlop wypoczynkowy nic nie zmienia w tej kwestii..



#18 BOS

BOS

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 28 lipiec 2013 - 11:34

Skoro jest porozumienie obu stron pracownika i pracodawcy i taki termin ustalili, dniem rozwiązania umowy o pracę będzie ta data nawet trzeba wystawić świadectwo pracy.Urlop wypoczynkowy nic nie zmienia w tej kwestii..

Dziękuję za odpowiedż, Mam wątpliwości co do wystawienia świadectwa pracy, ponieważ moja poprzedniczka, którą teraz zastąpiłam wydawała świadectwo za wczesńiejszym żądaniem pracownika o wydanie takiego świadectwa. Zawsze myślałam, że wydajemy po zakończeniu umowy.



#19 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6326 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 lipiec 2013 - 22:52

Przecież napisałaś,że rozwiązano umowę na mocy porozumienia stron,w dniu ostatniego dnia pracy pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym.Więc umowa się kończy.Czy jest inaczej?



#20 BOS

BOS

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 29 lipiec 2013 - 10:49

Przecież napisałaś,że rozwiązano umowę na mocy porozumienia stron,w dniu ostatniego dnia pracy pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym.Więc umowa się kończy.Czy jest inaczej?

Pracownica złożyła wniosek w dniu 26.07.2013 r. o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron w dniu 31.07.2013 r. Pracodawca wystosował pismo ,że zgadza się na rozwiązanie umowy z dniem 31.07.2013 r.

Jednocześnie złożyła wniosek o wykorzystanie urlopu w ilości 3 dni do końca tj. od 29 do 31.07.2013 r.

Proszę więc podpowiedzieć z jaką datą powinnam wystawić świadectwo pracy.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych