Skocz do zawartości


kwestionariusz osobowy pracownika


wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Alison

Gość_Alison
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2013 - 13:42

Witam,

mam następujące pytanie do kolegów bardziej doświadczonych na polu kadrowym:

 

Czy kwestionariusz osobowy dla pracownika (nie dla kandydata!) powinien zawierać oświadczenie pracownika o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych?

Jeśli dobrze rozumiem art 22 (1) par 2 nie ma większego ograniczenia w rodzaju danych jakie zostaną umieszczone w kwestionariuszu, o ile jest to uzasadnione potrzebami pracodawcy?

proszę sprostujcie mnie o ile się mylę? 

a moze dysponuje ktoś jakimś sprawdzonym wzorem kwestionariusza?



#2 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 24 lipiec 2013 - 13:46

wzór kwestionariusza jest częścią rozporzadzenia.



#3 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1133 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 24 lipiec 2013 - 14:02

wzór kwestionariusza jest częścią rozporzadzenia.

 

a dokładniej:

 

Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62 poz. 286) zał nr 1.


Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.


#4 Gość_Alison

Gość_Alison
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2013 - 14:02

owszem, ale jeśli chodzi o kwestionariusz dla pracownika a nie kandydata na pracownika - obejmuje on bardzo niewiele danych. Ja natomiast chciałabym go troche rozbudować, a boje się że to jest niezgodne z prawem.



#5 Gość_Alison

Gość_Alison
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2013 - 14:04

a dokładniej:

 

Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62 poz. 286) zał nr 1.

zał 1 dotyczy kandydata. zał 1a pracownika



#6 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 24 lipiec 2013 - 14:05

wygugluj sobie, jakich pytań pracodawca zadawać nie może. Przecież my na forum też nie zgadniemy, co z tego, co masz na mysli, jest legalne, a co nie


Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#7 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1133 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 24 lipiec 2013 - 14:09

Jeśli kandydat albo pracownik mają podać inne dane nie zawarte w formularzu to powinien on złożyć osobne oświadczenie o wyrażeniu zgody na ich przetwarzanie. Będziesz je mogła przetwarzać, gdy osoba, ta wyrazi na to zgodę (tak:art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie danych osobowych).


Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.


#8 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 24 lipiec 2013 - 14:39

w rozporządzeniu sa oba wzory, dla kandydata i dla pracownika, więc nie widzę żadnego problemu,żeby sobie  oba ściągnąć z neta.



#9 Sobi

Sobi

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 710 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 24 lipiec 2013 - 19:31

Wzór formularza dla pracownika:

http://kadry.infor.p...pracownika.html





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy