Skocz do zawartości

Zwolnienie lekarskie po wygaśnięciu umowy o pracę

wróć do serwisu Kadry 341 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Rafał

Guest_Rafał
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2013 - 15:51

Witam,

Mam pytanie odnośnie zwolnienia lekarskiego. Jestem na zwolnieniu od 22 maja tego roku umowa wygasła mi 30 czerwca. Lekarz wystawił mi 19 czerwca kolejne zwolnienie które zaniosłem jeszcze do pracodawcy. Zanosi sie na to, że kolejny raz dostane zwolnienie na 30 dni. Czy nadal przysługuje mi zasiłek i gdzie musze dostarczyć kolejne zwolnienie do pracodawcy czy do ZUS ? Jeśli do ZUS gdzie tam się udać do jakiego pokoju ? Proszę o pomoc.

#2 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6408 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 15 lipiec 2013 - 16:20

Dostarczasz zwolnienie do pracodawcy. Jeśli zwolnienie obejmuje koniec umowy i okres po ustaniu stosunku pracy, pracodawca wysyła oryginał zwolnienia wraz z drukiem ZUS Z-3 do właściwego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS po otrzymaniu tych dokumentów wyśle Tobie listownie druk ZUS Z-10, w którym m.in podasz numer rachunku bankowego, na który na zostać przelany zasiłek. Od momentu otrzymania kompletu dokumentów ZUS ma 30 dni na to, aby wypłacić  zasiłek. 

#3 Guest_Rafał

Guest_Rafał
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2013 - 16:44

Właśnie ostatnie zwolnienie z 19 czerwca tak zrobiłem zaniosłem do pracodawcy ale czy kolejne które dostane 17 lipca mam dostarczyć do byłego pracodawcy czy do ZUS ? dodam że umowa wygasła już 30 czerwca. 

#4 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6408 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 15 lipiec 2013 - 17:01

Dostarczasz zwolnienie do  ZUS-u.

#5 Guest_Rafał

Guest_Rafał
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2013 - 17:02

Bardzo dziękuje za pomoc:) czyli mogę liczyc na zasiłek przez kolejny miesiąc zwolnienia tak ?

#6 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6408 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 15 lipiec 2013 - 17:20

Niezdolność do pracy musi powstać w czasie nie później niż 14 dni od zakończenia zatrudnienia a tym samym ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego i  niezdolność do pracy musi trwać co najmniej 30 dni - niezdolność ta nie może być przerwana.

Przepraszam nie doczytałam

#7 Guest_Rafał

Guest_Rafał
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2013 - 17:29

Dziękuje już wszystko wiem. Czyli nadal będe miał zasiłek.

#8 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6408 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 15 lipiec 2013 - 17:36

Zgadza się

#9 Guest_dejwmag

Guest_dejwmag
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2013 - 18:02

Jedna tylko uwaga. To 30 ZUS to o ile pamiętam od decyzji o wypłacie a nie od dostarczenia dokumentów. Chyba że się mylę to poprawcie mnie. 

#10 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8122 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 lipiec 2013 - 18:07

Jedna tylko uwaga. To 30 ZUS to o ile pamiętam od decyzji o wypłacie a nie od dostarczenia dokumentów. Chyba że się mylę to poprawcie mnie. 

O jakiej decyzji mówisz? Zus ma 30 dni na podjęcie decyzji oraz wypłatę od chwili dostarczenia wszystkich niezbędnych i poprawnych dokumentów.także 30 dni musi trwać niezdolność do pracy po ustaniu stosunku pracy ,aby było wypłacane świadczenie.

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2013 - 19:00

czy dobrze zrozumialem: jeśli zwolnienie obejmuje koniec umowy i okres po ustaniu stosunku pracy i trwa nieprzerwanie 30 dni, ale część jest w trakcie umowy, a część po ustaniu stosunku pracy, to należy się jeszcze zasiłek z ZUSu? i jeżeli dostanie się kontynuacje zwolnienia, to zasiłek z ZUS wciąż się należy? 

#12 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8122 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 wrzesień 2013 - 19:06

Zasiłek chorobowy,który przedłuża się  poza okres zatrudnienia jest wypłacana przez ZUS w postaci zasiłku chorobowego.Chorować można 182 dni (taki jest okres zasiłkowy,chyba,że choroba jest w trakcie ciąży lub z powodu chorób zakaźnych to wtedy 270 dni).W tym celu należy dostarczyć do ZUS kserokopie świadectwa pracy i druk Z-10.Pracodawca wypełnia druk Z-3 -zaświadczenie płatnika składek.

#13 kadrowiec

kadrowiec

księgowy, kadrowy i inspektor BHP

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1118 postów

Napisano 22 wrzesień 2013 - 19:07

Zasiłek z ZUS należny się jeśli zachorujesz do 14 dni po rozwiązaniu umowy a zwolnienie trwa powyżej 30 dni. Natomiast jeśli zachorujesz jeszcze w czasie trwania umowy, tak jak opisałeś to nie ma limitu tych 30 dni, ZUS płaci do końca zwolnienia lekarskiego.

#14 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8122 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 wrzesień 2013 - 19:16

Pytanie było o chorobę pod koniec stosunku pracy,więc w tym przypadku nie ma obowiązku ciągnąć tej choroby do 30 dni kalendarzowych.Choroba może rzeczywiście zakończyć się w każdym czasie.

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2013 - 19:37

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Kontynuacja zwolnienia, to już decyzja lekarza.

Podsumuje: zwolnienie w trakcie trwania stosunku pracy wysyła do ZUS z drukiem Z-3 pracodawca. Ja nie nic nie wysyłam i czekam na wypłacenie zasiłku. Jeżeli będzie kontynuacja zwolnienia wówczas wysyłam kopię świadectwa pracy, kolejne zwolnienie oraz wypełniony druk Z-10. I wtedy Zus ma 30 dni do podjęcia decyzji o przyznaniu zasiłku.Czy coś pokręciłem?

#16 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 9950 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 wrzesień 2013 - 19:41

[font="georgia, serif;"]dobrze zrozumiałeś[/font]

[font="georgia, serif;"]dodam, że kolejne zwolnienia będą wystawiane na ostatniego pracodawcę[/font]

#17 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8122 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 wrzesień 2013 - 19:46

Jeżeli zwolnienie,które dostarczysz jeszcze w trakcie zatrudnienia będzie wykraczało poza okres zatrudnienia,to już wtedy musisz dostarczyć do ZUS kopię świadectwa pracy i druk oświadczenia Z-10,do chwili dostarczenia tych dokumentów  ZUS nie naliczy świadczenia.

#18 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 9950 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 wrzesień 2013 - 19:55

[font="georgia, serif;"]W takim przypadku to pracodawca wyśle do ZUS zwolnienie i druk Z-3 oraz prawdopodobnie kserokopię świadectwa pracy. Aczkolwiek nie każdy oddział ZUS tego wymaga, bo w Z-3 jest informacja o dacie ustania stosunku pracy.[/font]

[font="georgia, serif;"]Druk Z-10 jest konieczny, to warunek otrzymania zasiłku /jak pisze Bogusława/.[/font]

[font="georgia, serif;"]Dodam, że możesz uzgodnić z pracodawcą aby w Z-3 wpisał numer twojego rachunku bankowego, jeśli chcesz by ZUS wysyłał ci przelewy a nie przekazy na adres domowy.[/font]

#19 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2013 - 19:56

czyli muszę się wybrać do ZUSu po druk Z-10 i poczekać na świadectwo pracy.

świadectwo pracy wydają ostatniego dnia świadczenia stosunku pracy. Ponieważ jestem na zwolnieniu, a do tego osobą samotną, to zostanie ono wysłane pocztą. Co się wydarzy, jeżeli wymagane dokumenty dostarczę po czasie?

czy rzeczywiście, w razie kontynuacji zwolnienia, musi ono być wystawiane na pracodawcę, z który już wtedy ustanie stosunek pracy?

#20 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 9950 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 wrzesień 2013 - 19:59

[font="georgia, serif;"]druk Z-10 możesz pobrać z internetu[/font]

[font="georgia, serif;"]kolejne zwolnienia na byłego pracodawcę[/font]

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0