Skocz do zawartości

Zdjęcie

Becikowe 2014

wróć do serwisu Sektor Publiczny 21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Samorząd

Admin Samorząd

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 29999 postów

Napisano 12 lipiec 2013 - 13:57

Becikowe w 2014 roku, stanowiące jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka żywego, uzależnione będzie od spełnienia kryterium dochodowego. Powrót do artykułu: Becikowe 2014

#2 Gość_Olga

Gość_Olga
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2013 - 13:58

Obecnie jestem w ciąży i w 2014 roku będę chciała złożyć wniosek o becikowe. Czy dużo jest w związku z tym formalności?

#3 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 13 lipiec 2013 - 17:21

W powyższym artykule jest wszystko napisane, polecam go przeczytać.

Do wniosku o przyznanie jednorazowej zapomogi przysługującej w związku z urodzeniem żywego dziecka, dołącza się między innymi dokument stwierdzający tożsamość wnioskodawcy, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz pisemne oświadczenie, że na dziecko nie została już pobrana jednorazowa zapomoga.

Becikowe przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną, nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Co potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. Zaświadczenie to załącza się do wniosku o przyznanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka żywego.

Ważne jest to, że wniosek należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. przysługuje matce, ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę, nie przekracza kwoty 1922,00 złotych.

#4 Gość_kasia

Gość_kasia
  • Goście

Napisano 18 październik 2013 - 02:58

Witam, a czy ta kwota 1922 zł to netto czy brutto?

#5 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 18 październik 2013 - 07:05

Netto.

Dochód dokumentujemy zaświadczeniem z urzędu skarbowego dla każdego pełnoletniego członka rodziny lub oświadczeniem własnym. Należy jednak pamiętać, że dokument musi zawierać informację o wysokości dochodu, podatku oraz składek na ubezpieczenie społecznie i zdrowotne.

Dochód przypadajacy na cżłonka rodziny oblicza się : nalezy zsumować dochody członków rodziny odjąć składki na ubezpieczenie społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne i podatek. Następnie dzielimy przez ilość członków rodziny i jeszcze raz przez 12 (bo tyle jest miesięcy w roku).

#6 Gość_Aga

Gość_Aga
  • Goście

Napisano 25 listopad 2013 - 16:55

Czy przeliczając dochód netto "na osobę" wliczamy też nowonarodzone dziecko?

#7 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1133 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 25 listopad 2013 - 17:54

Witaj !

Dochodu raczej nie wliczamy a dzielimy przez ilość członków rodziny w tym nowo narodzone dziecko.

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

#8 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 25 listopad 2013 - 18:00

Tak. Nowonarodzone dziecko też wliczamy jako członka rodziny ;-)

To często pojawiająca się wątpliwość.

We wniosku wpisujemy aktualną na dzień jego składania liczbę członków rodziny. Jeżeli w skład rodziny wchodzi tata dziecka, mama i dziecko, na które przysługuje nam świadczenie, to tyle osób należy wskazać w formularzu.

Jeżeli nastomiast w dniu składania wniosku zabraknie osoby, która jako członek rodziny osiągała dochód w okresie, z którego brany jest pod uwagę dochód.  We wniosku tylko „istniejących” w dniu jego składania członków rodziny.

#9 Gość_maj

Gość_maj
  • Goście

Napisano 29 listopad 2013 - 10:31

Witam, mam pytanie o zaświadczenie lekarskie. Do 16 tygodnia ciąży przebywałam za granicą oczywiście pod opieką lekarza prowadzącego ciąże od 5tyg. Od powrotu do Polski jestem pod opieką polskiego lekarza, który będzie zajmował się mną już do końca ciąży. Kto może wystawić mi zaświadczenie o przebywaniu pod opieką lekarską od 10 tyg.? Czy to w ogóle możliwe? Pozdrawiam

#10 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 03 grudzień 2013 - 10:30

Zaświadczenie lekarskie wystawione przez położną potwierdzajace pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu (...)

jeżeli masz dokumentację medycznę od poprzedniego lekarza (a powinnaś mieć) to nie widzę problemu, aby na tym ww. zaświadczeniu lekarz wpisał datę pozostawania pod opieką medyczą od... - tu stosowna data wynikajaca z przedstawionej dokuemntacji od poprzedniego lakarza.

Bądź też lekarz z zagranicy może wystawić takowe zaświadczenie.

Tak wygląda to zaświadczenie: http://nbip.pl/mopstomaszow/i/?i=12565

#11 Gość_witek

Gość_witek
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2014 - 14:46

[color=rgb(63,69,73);font-family:'Helvetica Neue', arial, sans-serif;font-size:15px;]Witam. W maju 2014 urodzi nam się dziecko. W 2013 roku pracowałem trochę za granicą i dochód liczony na 3 osoby (ja, żona i jeszcze nie narodzone dziecko) przekroczy limit, czyli 1922 zł netto/os. Więc becikowe się nie należy. Jednak, w tym roku (2014) będę pracował tylko w kraju i dochód na osobę nie przekroczy 1500 zł/osoba. Czy w takiej sytuacji, biorąc pod uwagę fakt, że na złożenie wniosku mamy 12 miesięcy od narodzin dziecka, możemy złożyć wniosek o becikowe np. w styczniu 2015 i wówczas przedstawić PIT za rok 2014? Czy wtedy becikowe będzie się należało? pozdrawiam[/color]

#12 Gość_avelina

Gość_avelina
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2014 - 09:45

Nie jestem pewna, ale skoro rodzisz w maju to BYĆ MOŻE dochód jest brany z 2012 roku anie 2013. Ja rodzę w lutym 2014 i z tego co się dowiedziałam to mam wziąć rozliczenie za rok 2012.

#13 Gość_katarin

Gość_katarin
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2014 - 13:32

Witam mam pytanie odnośnie becikowego z tego co przeczytałam trzeba być pod opieką lekarza do 10 tyg a jeżeli ja dowiedziałam się dopiero w 15 tyg  mam nieregularny okres i nic nie wskazywało na to że jestem w ciąży czy lekarz wypisze mi takie zaświadczenie do becikowego że byłam pod opieką od 10 tyg pomimo że dopiero w 15 tyg się dowiedziałam? Dziękuje za odpowiedź

#14 Gość_Ewa

Gość_Ewa
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2014 - 13:29

Jestem w 12 tygodniu ciąży, moja pierwsza wizyta u lekarza była wczoraj.

Ciąże miałam potwierdzoną na izbie przyjęć na początku grudnia - usg dopochwowe, badania hcg, morfologia.

Od tego czasu czekałam prawie dwa miesiące na wizytę, wszędzie brak miejsc, nie chcieli mnie zapisać. 

Między czasie trafiłam do szpital, zrobili usg ciąża miała 10 tg. 4 dni. Morfologia plus inne badania

związane z przyczyną mojej wizyty w szpitalu. Wychodzi na to, że nie z mojej winy ale nie należy mi się becikowe?

Czy jednak badania w szpitalu mają jakiś wpływ na to ?

#15 Gość_tekla

Gość_tekla
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2014 - 20:14

do becikowego liczys ie dochod za 2 lata wstecz, dziecka, ktore jest nienarodzone nie wlicza sie.

#16 jezyk2002

jezyk2002

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 02 luty 2014 - 22:44

do becikowego liczys ie dochod za 2 lata wstecz, dziecka, ktore jest nienarodzone nie wlicza sie.

#17 jezyk2002

jezyk2002

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 02 luty 2014 - 22:45

Witam,

Dziecko urodziło nam się 31.12.2013 - a jest taki podpunkt w dokumentacji jaką trzeba złożyć i troszkę się zamieszałem :

"[color=rgb(51,51,51);font-family:'Open Sans', sans-serif;font-size:13px;]oświadczenie członków rodziny o wysokości dochodów za rok poprzedzający rok złożenia wniosku (lub: dokument potwierdzający uzyskanie lub utratę dochodu, zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej, zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego – jeśli o wsparcie ubiega się osoba będąca właścicielem takiego gospodarstwa)"[/color]

ponieważ byłem w MOPS i szanowna Pani stwierdziła jeden fakt o utracie albo nabyciu dochodu w roku 2013 ...

jej zdaniem ma być wszystko aktualne hmmm.. cokolwiek to znaczy

a z tego co wiem to rozliczamy się wyłącznie z rokiem poprzedzającym rozliczenie jak to jest ..

w 2013 zmieniła sie moja oraz mojej żony sytuacja czy powinniśmy przedstawić nowe umowy o pracę za rok 2013 czy przedstawić rozliczenie za rok 2012 ...?

#18 Gość_narta

Gość_narta
  • Goście

Napisano 04 luty 2014 - 10:08

Witam mam pytanie odnośnie becikowego z tego co przeczytałam trzeba być pod opieką lekarza do 10 tyg a jeżeli ja dowiedziałam się dopiero w 15 tyg  mam nieregularny okres i nic nie wskazywało na to że jestem w ciąży czy lekarz wypisze mi takie zaświadczenie do becikowego że byłam pod opieką od 10 tyg pomimo że dopiero w 15 tyg się dowiedziałam? Dziękuje za odpowiedź

To jesteś w podobnej sytuacji co moja. Lekarz może odmówić, bo będzie się bał że dostanie jakąś karę. Ja jestem juz pod koniec 5tego miesiąca i byłam już u kilku i nikt nie chce iść na rękę. Może jak się pójdzie prywatnie...ale ...słyszałam że to nie musi być ginekolog tylko jakikolwiek lekarz. Może byłaś w tym czasie u dentysty albo u lekarza pierwszego kontaktu? To by ci załatwiło problem. Ja nie choruję więc nie byłam  i teraz liczę się z tym że na becikowe nie ma szans.
Moja sąsiadka jest w podobnej sytuacji i też na becikowe nie liczy. Zatem raczej trzeba się z tym pogodzić bo nie ma wyjścia Dołączona grafika
Ja co prawda zapisalam się w 10tyg do przychodni, ale mi odmówiono wizyty, bo limity nfz się skończyły, więc u mnie skończyło się tak, że mi lekarka odmówiła później pomocy formalnej, mimo że przy zapisie rejestratorki (aż 3 kobitki)mówiły że nie będzie problemu bo przecież przychodzę w 10tygodniu. no ale jak widzisz jak nie masz nic na piśmie to potem zostajesz z niczym.

#19 Gość_przyszla mama

Gość_przyszla mama
  • Goście

Napisano 07 luty 2014 - 21:05

Dzien dobry,

w marcu zostanę mamą, rozumiem, że muszę złóżyć zaświadczenie o dochodach z 2012? czy moj dochód z 2012 będzie już dzielony na 2 osoby? czyli na mnie i moje nienarodzone dziecko? Bardzo proszę o odpowiedź?

#20 Gość_Paulina

Gość_Paulina
  • Goście

Napisano 17 luty 2014 - 09:18

Witam, mam pytanie zlożyłam wniosek o becikowe 8 stycznia, Pani w MOPS powiedziała mi że od tej daty w ciągu miesiąca musi być wszystko załatwione, jest 17 luty a ja nawet nie otrzymałam decyzji gdy dzwoniłam 3 lutego prosiła mnie o cierpliwość. Czy MOPS może przekroczyć ten czas jednego miesiąca?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych