Skocz do zawartości

Wynagrodzenie chorobowe po zmianie wymiaru etatu

wróć do serwisu Księgowość 16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_paola

Gość_paola
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2013 - 16:53

Proszę o poradę. Zmiana etatu miała miejsce 1 czerwca, pracownik chorował od 13 do 20 czerwca i w czerwcu wypracował też nadgodziny.

Do podstawy chorobowego przyjmuję wynagrodzenie za czerwiec - po zmianie etatu. Czy nadgodziny czerwcowe też wchodzą do podstawy chorobowego?

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6343 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 czerwiec 2013 - 17:41

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego po zmianie wymiaru etatu bierzesz wynagrodzenie od miesiąca w którym nastąpiła zmiana do podstawy wchodzą także godziny nadliczbowe.Ponieważ pracownik nie przepracował pełnego miesiąca po dokonaniu zmian wynagrodzenie należy uzupełnić do pełnego miesiąca.Polega to na tym ,że wynagrodzenie za pracę jakie wyliczyłaś pracownikowi za dni przepracowane ,dzielisz przez liczbę dni ,które pracownik przepracował a następnie wynik mnożysz przez liczbę dni ,które w czerwcu pracownik miał przepracować. Od tak wyliczonego wynagrodzenia wyliczasz wynagrodzenie chorobowe.

#3 Gość_paola

Gość_paola
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2013 - 17:50

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego po zmianie wymiaru etatu bierzesz wynagrodzenie od miesiąca w którym nastąpiła zmiana do podstawy wchodzą także godziny nadliczbowe.Ponieważ pracownik nie przepracował pełnego miesiąca po dokonaniu zmian wynagrodzenie należy uzupełnić do pełnego miesiąca.Polega to na tym ,że wynagrodzenie za pracę jakie wyliczyłaś pracownikowi za dni przepracowane ,dzielisz przez liczbę dni ,które pracownik przepracował a następnie wynik mnożysz przez liczbę dni ,które w czerwcu pracownik miał przepracować. Od tak wyliczonego wynagrodzenia wyliczasz wynagrodzenie chorobowe.

Bogusia, dziękuję za odpowiedź, ale czy to nie wychodzi na jedno - od czerwca pełen etat i 2000 wynagrodzenie i takie przyjmuje - to chyba jedno i to samo co radzisz????????? Dobrze rozumiem????

Czyli to nowe wynagrodzenie po zmianie (2000) + nadgodziny (800) biorę do chorobowego za czerwiec (choroba w czerwcu)???

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6343 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 czerwiec 2013 - 18:01

Skoro od czerwca jest pełen etat ,a wcześniej był mniejszy wymiar należy do wynagrodzenia chorobowego przyjąć wynagrodzenie z czerwca .Nie wiem ile pracownica ma podstawy i ile wyniosły nadgodziny w czerwcu .

Jeżeli wynagrodzenie zasadnicze jest stałe i wynosi 2000 to przyjmujesz 2000 zł .

#5 Gość_paola

Gość_paola
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2013 - 18:15

2000 i nadgodziny - tak?

#6 Gość_Paola

Gość_Paola
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2013 - 18:17

Nadgodziny 800 - czyli podstawą chorobowego będzie 2800 minus składki na ub. społ?

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6343 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 czerwiec 2013 - 18:56

nadgodziny trzeba dopełnić do pełnego miesiąca czyli 800 zł : 14 dni przepracowanych x 20 dni do przepracowania czyli 1142,86 zł Razem do podstawy 3142,85 zł

Czyli 3142,85 zł - 13,71 % x 80% = 2169,57 zł

2169,57 zł : 30 dni = 72,32 zł za jeden dzień wynagrodzenia chorobowego

Czyli wynagrodzenie chorobowe 72,32 zł x 8 dni = 578,56 zł brutto

Wynagrodzenie zasadnicze 2000zł : 30 dni = 66,66 zł

8 dni x 66,66 zł = 533,28 zł

2000 zł - 533,28 zł = 1466,72 zł wynagrodzenie zasadnicze za czerwiec

Czyli wynagrodzenie 1466,72 zł plus 800 zł nadgodziny plus 578,56 zł wynagrodzenie chorobowe oczywiście brutto.

--------------------------------------------------

Godziny bierze się w kwocie faktycznej  nie należy dopełniać

Czyli podstawą wyliczenia będzie 2800zł czyli wynagrodzenie chorobowe za 8 dni 515,43 zł brutto

#8 Gość_Paola

Gość_Paola
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2013 - 20:04

Bogusiu, bardzo Ci dziękuję za wyliczenie, zachowam sobie na przyszłość, ale zapomniałam dodać, ze chodzi o nauczyciela. Myślę, że nadgodziny mogę przyjąć w kwocie faktycznie wypłaconej. Tak naprawdę to miotam się tylko z tymi nadgodzinami - czy powinnam je przyjąć do podstawy chorobowego czy nie???  Uważam, że powinnam, ale pracownik był na zwolnieniu w środku m-ca a nadgodziny wypracował w ciągu całego m-ca. Chyba szukam dziury w całym Dołączona grafika .

Co o tym myślisz? 

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 czerwiec 2013 - 20:04

[font="'courier new', courier, monospace;"]A z czego wynika to "dopełnienie" nadgodzin ?[/font]

[font="'courier new', courier, monospace;"]Wg mnie wynagrodzenie za nadgodziny wchodzi do podstawy chorobowego w kwocie faktycznie wypłaconej.[/font]

#10 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6343 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 czerwiec 2013 - 20:29

Przepraszam ,potraktowałam godziny jako premie .Oczywiście ,że wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku bez uzupełniania w kwocie faktycznej.Czyli podstawą będzie 2800zł -13.71 zł x 80 % = 1932,90 zł .Pozdrawiam.

#11 Gość_Krzysztof

Gość_Krzysztof
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2013 - 12:27

Mam pytanie co do składników wchodzących do podstawy zasiłku chorobowego; czy wynagrodzenie za nadgodziny uwzględniamy w pełnej wysokości do średniej wypłaconego wynagrodzenia za rok kalendarzowy?

#12 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6343 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 lipiec 2013 - 13:36

Nadgodziny uwzględniamy do podstawy wynagrodzenia chorobowego wypłacone w kwocie faktycznej.natomiast do podstawy zasiłku chorobowego nie bierzemy roku kalendarzowego ,tylko 12 pełnych miesięcy lub miesięcy w których przepracował przynajmniej połowę dni przypadających do przepracowania przed datą wystąpienia choroby pracownika.

#13 Gość_karina

Gość_karina
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2014 - 20:18

Witam,

mam pytanie do 30.05 mam 7/8 etatu(etat zmniejszylam po powrocie z urlopu macierzynskiego).

Znowu jestem w ciąży, zamierzam pracować do czasu kiedy bede dobrze się czuła.Mam pytanie jak bede miala liczony urlop zdrowotny po zmianie etatu na 8/8? Czy jeśli do czerwca zdarzy mi się z przyczyn niezaleznych kilka dni urlopu zdrowotnego, to zmieni wyliczony urlop w czerwcu?Czy nawet jesli przed zmianą etatu wykorzystałam kilka dni urlopu z tej samej przyczyny(ciąża) to po maju  nie bedzie liczona srednia z 12 miesiecy tylko z miesiecy po zmianie etatu na pełny?

dziekuje za odpowiedz

pozdrawiam

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 styczeń 2014 - 23:12

[font="georgia, serif;"]co oznacza urlop zdrowotny ?[/font]

#15 Gość_karina

Gość_karina
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2014 - 16:01

[font="georgia, serif;"]co oznacza urlop zdrowotny ?[/font]

przepraszam bardzo, chodzilo mi oczywiscie o zwolnienie lekarskie

#16 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6343 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 styczeń 2014 - 16:15

Podstawa do zasiłku chorobowego po powrocie do pełnego etatu będzie naliczana tylko z pełnych przepracowanych miesięcy i wynagrodzenia z nowego wymiaru czasu pracy,a nie z dwunastu miesięcy.jeżeli zachorujesz przed upływem miesiąca od momentu przejścia na pełen etat, do podstawy zasiłku chorobowego zostanie przyjęte wynagrodzenie z umowy o pracę.

#17 Gość_karina

Gość_karina
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2014 - 17:18

Dziekuje za odpowiedz. Mam jeszcze pytanie, czyli jesli do maja bede zmuszona iśc na kilka dni na zwolnienia np:badania itp to nie zmieni to wyliczonego wynagrodzenia chorobowego  juz w pełnym wymiarze?A krótko mówiąc czy zwonienia chorobowe w 7/8 etatu nie wpłyną niekorzystnie na wynagrodzenie chorobowe w pełnym wymiarze, a także na wyliczony urlop macierzyński?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych