Skocz do zawartości

ile dni opieki nad rodzicem?

wróć do serwisu Kadry 114 odpowiedzi w tym temacie

#21 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7013 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 wrzesień 2013 - 22:20

Zwolnienie lekarskie na opiekę nad chorym członkiem rodziny powinien wydać lekarz prowadzący chorego nad którym trzeba sprawować opiekę.twój lekarz pierwszego kontaktu nie jest w stanie stwierdzić,czy chory potrzebuje takiej opieki,chyba,że przedstawisz dokumenty poświadczające ten fakt.

#22 Gość_Karolina

Gość_Karolina
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2013 - 11:13

Opieka będzie Ci przysługiwała w przypadku ,gdy mama będzie chora i nie będzie mogła sprawować opieki nad tatą lub gdy będzie w szpitalu lub na przykład w sanatorium.Opieka przysługuje bowiem wtedy ,gdy brak jest innych osób poza ubezpieczonym, które mogłyby sprawować opiekę nad chorym członkiem rodziny.

Dziękuję Bogusiu za odpowiedźDołączona grafika Pozdrawiam

#23 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2013 - 21:06

WItam,

Mam pytanie odnośnie tego zapisu:

"Przez pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym powszechnie rozumie się taki stan, w którym brak jest innych osób poza ubezpieczonym, które mogłyby sprawować opiekę nad chorym członkiem rodziny.|"

Moja mama jest wdową, mieszka sama. Czeka ją ciężka operacja i chciałabym skorzystać z prawa do opieki nad nią. Zapis mówi, ze nie może być innych osób, które mogłyby sprawować opiekę. Mam siostrę, ani ja ani siostra nie mieszka z mamą-każda osobno. Czy mogę ja albo siostra skorzystać z praca do opieki? Teoretycznie jest ta druga osoba, która mogłaby wziąć np urlop, ale każda z nam mieskza gdzie indziej.

Jeszcze jedno pytanie - czy na okres operacji czyli pobytu w szpitalu również przysługuje prawo do opieki?

Z góry dzięki za odpowiedź,

M.

#24 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7013 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 wrzesień 2013 - 21:14

Mimo,ze nie mieszkasz z mamą masz prawo do opieki nad chora.Należy jednak pamiętać,że opieka nad chora przysługuje łącznie dla Ciebie i dla siostry w ilości 14 dni.Więc same musicie ustalić,kiedy ta opiekę wziąć,po operacji,czy podczas rekonwalescencji w domu.Ustawodawca nie przewidział niestety więcej dni w roku na ta opiekę.

#25 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2013 - 10:00

Dziękuję za odpowieź Dołączona grafika

#26 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 06 październik 2013 - 14:39

Dzień dobry,

przebywam na urlopie wychowawczym, opiekuję się niemowlęciem i rozchorowałam się. Jutro rano wybieram się do lakarza. Czy ojciec dziecka (nie jesteśmy małżeństwem) może wziąć zwolnienie lekarskie - opiekę nad dzieckiem z powodu mojej choroby - oczywiście jeśli lekarka stwierdzi, że nie jestem sama w stanie w pełni zająć się dzieckiem, a nie jestem... ?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Z góry przepraszam, jeśli pytam w niewłaściwym miejscu, ale ciężko mi się myśli z temperatura i zawalonymi drogami oddechowymi, a tatuś zajmuje się maleństwem.

#27 Gość_zenek

Gość_zenek
  • Goście

Napisano 06 październik 2013 - 15:32

Mam taką sytuację, że przez 5 dni bez weekendu sprawowałem opiekę nad chorą żoną (zwolnienie na opiekę...). Pracodawca odjął mi po prostu od wypłaty te 5 dni (podzielił wypłatę przez 30 dni i odjął wynagrodzenia kwotę za te 5 dni zwolnienia) i twierdzi, że w przypadku małych firm poniżej 20 zatrudnonych jest tak, że firma nie płaci za te dni zwolnienia tylko ZUS wypłaca zasiłek. Czy to się zagadza?

#28 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7013 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 październik 2013 - 20:47

Wszystko się zgadza.Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 osób nie są upoważnienie do wypłacania pracownikom w imieniu ZUS zasiłku chorobowego i zasiłku opiekuńczego.W celu dokonania wypłaty pracodawca złoży dokumenty do wydziału zasiłków chorobowych i tam dokonają naliczenia i wypłaty zasiłku opiekuńczego.W tym celu trzeba dołączyć pracodawcy wypełniony druk ZUS Z-15(znajdziesz na stronie www.zus.pl  w zakładce formularze},bez wypełnienia tego druku wypłata nie będzie dokonana.

#29 mysza64

mysza64

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 08 październik 2013 - 16:16

Mam pytanie, właśnie zwolniłam się z pracy. Po tygodniu dostałam pocztą świadectwo pracy w którym  w pkt 10 (okresy nieskładkowe,przypadające w okresie zatrudnienia wskazanym w ust.1 uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty) wypisano mi dni zwolnienia lekarskiego, oraz pojedyncze dni(5 w sumie) które brałam jako opieka nad chorym ojcem. Problem w tym, że te dni w świadectwie widnieją jako opieka nad dzieckiem. 

Moje dzieci są już dorosłe. Mam 7 dni na ewentualne sprostowanie świadectwa pracy. Proszę mi powiedzieć czy ja muszę to sprostować? Czy opieka nad dzieckiem różni się od opieki nad dorosłym? Czy opieka lub zwolnienie lekarskie nie liczą się do okresów składkowych? Tym samym muszę dłużej pracować na emeryturę o czas zwolnienia chorobowego?

[color=rgb(0,0,0);font-family:helvetica, arial, sans-serif;font-size:12.800000190734863px;]Czytaj więcej na Infor.pl: http://forum.infor.p.../#ixzz2h8zFiXja[/color]

#30 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 09 październik 2013 - 08:12

dni opieki dla ZUS nie róznią się niczym, natomiast różnią się w liczbie dni, za które naliczane są składki (mają więc znaczenie dla kolejnego pracodawcy): na dziecko - 60 dni/rok, na osobę dorosła - 14 dni/rok

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#31 Gość_Monika

Gość_Monika
  • Goście

Napisano 31 październik 2013 - 19:11

Witam. Moje pytanie jest takie pracuję w trybie 12 h i mój grafik jest ruchomy (idę np jeden dzień dwa dni mam wolnę idę 3 dni i potem przypuśćmy mam 5 dni wolnego) pracuję na 3/4 etatu ale jesteśmy rozliczani za kwartał. Na miesiąc listopad miałam zaplanowane łącznie ok 120h i chciałam zapytać jak jest wypłacana opieka na rodzica mam ją wypisana od 1.11 do 15.11 i czy za każdy dzień mam płacone jak za 8h pracy czy tylko za te dni kiedy byłam rozplanowana na grafiku?. W pracy dali mi do wypełnienie druk z-15 wiec pieniądze za opiekę dostanę osobno (wypłata osobno i zasiłe

#32 Gość_Mi

Gość_Mi
  • Goście

Napisano 19 listopad 2013 - 08:50

Dzień dobry, mam jeszcze pytanie odnośnie: "Opieka przysługuje bowiem wtedy ,gdy brak jest innych osób poza ubezpieczonym, które mogłyby sprawować opiekę nad chorym członkiem rodziny."

Trochę to u mnie skomplikowane i zastanawiam się, czy mogłabym skorzystać z prawa do opieki nad tatą. W jednym gospodarstwie domowym żyje mój tata, mama i siostra, ja mieszkam ponad 400 km od nich.

Sytuacja w mojej rodzinie wygląda następująco:

- Tata, zaawansowany (terminalny?) nowotwór płuc, obecnie na oddziale paliatywnym, ale zastanawiamy się nad wypisem do domu żeby mógł spędzić ostatnie tygodnie (dni?) w domu.

Czy przysługuje mi prawo do opieki nad tatą skoro:

- Moja mama teoretycznie może się nim opiekować, obecnie się nim zjmuje, ale od lat choruje na nadciśnienie. Obawiam się, że opieka nad tatą jest dla niej olbrzymim obciążeniem psychicznym, boję się, ze w połączeniu ze znacznym nadciśnieniem (udokumentowane medycznie) może jej się coś stać.

- No i moja siostra... Siostra ma stwierdzoną nerwicę, ma lekki stopień upośledzenia. Do tego moja siostra nadużywa alkoholu, niedawno w sądzie odbyła się sprawa o przymusowe leczenie (niestety nie znam jeszcze wyniku rozprawy). Siostra nie wykazuje zainteresowania pomocą, opieką nad tatą.

Reasumując: teoretycznie przy moim tacie jest mama, która "jest na chodzie" i siostra. Praktycznie wydaje mi się, że stan zdrowia obu nie pizwala na należyte sprawowanie opieki nad umierającym tatą.

Czy mogę się starać o pioekę nad tatą i w jaki sposób udokumentować niemożliwość opieki nad tatą przez mamę i siostrę?

#33 Gość_Mi

Gość_Mi
  • Goście

Napisano 19 listopad 2013 - 08:53

Dzień dobry, mam jeszcze pytanie odnośnie: "Opieka przysługuje bowiem wtedy ,gdy brak jest innych osób poza ubezpieczonym, które mogłyby sprawować opiekę nad chorym członkiem rodziny."

Trochę to u mnie skomplikowane i zastanawiam się, czy mogłabym skorzystać z prawa do opieki nad tatą. W jednym gospodarstwie domowym żyje mój tata, mama i siostra, ja mieszkam ponad 400 km od nich.

Sytuacja w mojej rodzinie wygląda następująco:

- Tata, zaawansowany (terminalny?) nowotwór płuc, obecnie na oddziale paliatywnym, ale zastanawiamy się nad wypisem do domu żeby mógł spędzić ostatnie tygodnie (dni?) w domu.

Czy przysługuje mi prawo do opieki nad tatą skoro:

- Moja mama teoretycznie może się nim opiekować, obecnie się nim zjmuje, ale od lat choruje na nadciśnienie. Obawiam się, że opieka nad tatą jest dla niej olbrzymim obciążeniem psychicznym, boję się, ze w połączeniu ze znacznym nadciśnieniem (udokumentowane medycznie) może jej się coś stać.

- No i moja siostra... Siostra ma stwierdzoną nerwicę, ma lekki stopień upośledzenia. Do tego moja siostra nadużywa alkoholu, niedawno w sądzie odbyła się sprawa o przymusowe leczenie (niestety nie znam jeszcze wyniku rozprawy). Siostra nie wykazuje zainteresowania pomocą, opieką nad tatą.

Reasumując: teoretycznie przy moim tacie jest mama, która "jest na chodzie" i siostra. Praktycznie wydaje mi się, że stan zdrowia obu nie pizwala na należyte sprawowanie opieki nad umierającym tatą.

Czy mogę się starać o pioekę nad tatą i w jaki sposób udokumentować niemożliwość opieki nad tatą przez mamę i siostrę?

Przepraszam, nie tyle upośledzenia co niepełnosprawności (ze względu na nerwicę) - chodzi o siostrę.

#34 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 19 listopad 2013 - 08:56

tak, w trudnej sytuacji przysługuje opieka nad członkiem rodziny, to 14 dni w roku

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#35 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 785 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 19 listopad 2013 - 09:03

Do każdego zasiłku opiekuńczego składa sie wniosek Z-15, w którym oświadczasz, że nie ma innej osoby mogącej w tym czasie sprawować opiekę nad chorym - nie są potrzebne żadnie zaświadczenia.

#36 Gość_Mi

Gość_Mi
  • Goście

Napisano 20 listopad 2013 - 08:13

tak, w trudnej sytuacji przysługuje opieka nad członkiem rodziny, to 14 dni w roku

doriss jest na to jakaś podstawa prawna? Wysłałam zapytanie do ZUSu, dostałam odpowiedź:

Witam,

Odpowiadając na Pani pytanie informuję, że zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny przysługuje pod warunkiem , że osoba pozostają  z osobą sprawującą opiekę we wspólnym
gospodarstwie domowym nawet wówczas, gdy chory członek rodziny pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą sprawującą opiekę tylko przez okres choroby.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje tylko wtedy, jeżeli nie ma innego członka
rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić opiekę.

Za członka rodziny mogącego zapewnić opiekę nie uważa się jednak:
● osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
● osoby chorej,
● osoby, która jest niesprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek,
● osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,
● pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie,
● prowadzącej działalność pozarolniczą osoby, która nie może regulować czasu pracy w sposób dowolny (ma ustalone godziny pracy)

Jeżeli w gospodarstwie domowym pozostaje jeszcze niepracująca mama oraz siostra- będą one traktowane jak osoby mogące zapewnić opiekę.

...

Wygląda na to, że nie ma znaczenia, że moja mama ma ciśnienie na poziomie 180/120 a siostra jest znerwicowaną alkoholiczką, która notabene bywa w stosunku do rodziców agresywna (z powodowaniem złamania włącznie) i z możliwym wyrokiem sądu na leczenie przymusowe. Ech Dołączona grafika

#37 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 785 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 20 listopad 2013 - 09:55

Piszesz, że siostra ma lekki stopień niepełnosprawności, wiec nie jest osoba zdrową, podobnie jak mama. Nie zastanawiałabym sie i brała opiekę, bo przeciez to są osoby, które nie są w stanie zająć się inną ciężko chorą osobą. Ale decyzja nalezy do Ciebie. A czy do Zus-u zwracałaś sie z imienia i nazwiska czy tylko takie luźne pytanie na jakims forum?

#38 Gość_Mi

Gość_Mi
  • Goście

Napisano 20 listopad 2013 - 10:29

Wysłałam zapytanie przez formularz na stronie ZUS, gdzie w odpowiedzi otrzymuje się maila z odpowiedzią od konkretnego pracownika. Poprosiłam jeszcze o doprecyzowanie terminu "osoby chorej" i zapytałam, czy osobę z wysokim nadciśnieniem i osobę z orzeczeniem niepełnosprawności z powodu nerwicy i wobec której toczy się postępowanie o przymusowe leczenie (komisja interdyscyplinarna badająca siostrę uznała, że jest ona uzależniona od alkoholu) mam rozpatrywać w kategorii: zdrowe.

Dobra, nie zastanawiam się dłużej i będę brała tą opiekę, bo tak też radzi osoba z mojego dzialu kadr.

#39 Gość_Mi

Gość_Mi
  • Goście

Napisano 21 listopad 2013 - 07:28

Mam kolejną odpowiedź, wklejam, może komuś się przyda:

W odpowiedzi na Pani pytanie informuję, iż można udokumentować zaświadczeniem lekarskim wystawionym na zwykłym druku ,że mama i siostra są osobami chorymi.W przypadku gdy otrzyma Pani ZUS ZLA  na opiekę nad chorym ojcem może Pani dołączyć do wniosku  Z-15 powyższe zaświadczenie, że mama jest osobą chorą i nie powinna sprawować opieki nad mężem ze względu na swój stan zdrowia jak również  zaświadczenie dotyczące stanu zdrowia siostry.

#40 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 785 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 21 listopad 2013 - 10:15

No i pięknie, jakaś ludzka odpowiedź z ZUS-uDołączona grafika

Dzięki

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2