Skocz do zawartości


ile dni opieki nad rodzicem?


wróć do serwisu Kadry 114 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_nowa

Gość_nowa
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2013 - 08:36

mam chorą mamę i chorego tatę, oboje są leżący, tata bez kontaktu

ile przysługuje mi dni opieki na rodziców?

słyszałam, że 14 dni

1. czy to jest 14 dni na mamę i 14 dni na tatę

2. czy to jest 14 dni na rodziców razem

3. czy te 14 dni liczymy pon-pt 5 dni i pon-pt 5 dni i pon-czw 4 dni czy 14 dni pon-niedziela

może jest jeszcze jakiś inny sposób, jakaś inna usprawiedliwiona opieka nad członkiem rodziny?

mam jeszcze dorosłą córkę, która ze mną mieszka

ile mogę być na zwolnieniu lekarkim na opiekę nad członkami rodziny?

bardzo proszę o pomoc, sytyację w domu mam podbramkową, a urlopu wypoczynkowego niewiele



#2 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3149 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 08:50

Zwolnienie lekarskie- opieka nad członkiem rodziny nad osobą dorosłą przysługuje max 14 dni w roku czyli łącznie ma mamę i tatę. Opieka liczona jest wg wystawionego  zwolnienia lekarskiego z tym, że do zapłaty za opiekę konieczny jest wypełniony przez ciebie wniosek Z-15 na którym wskazujesz dni korzystania z opieki czyli możesz nie ze wszystkich dni  widniejących na zwolnieniu korzystać



#3 Gość_nowa

Gość_nowa
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2013 - 09:02

rozumiem

1. czy z opieki na mamę mogę skorzystać ja 14 dni i mój brat 14 dni

2. czy te 14 dni jest przypisane do mamy i musimy się nimi podzielić z bratem?



#4 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7233 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 czerwiec 2013 - 09:27

Każdy ma prawo do wykorzystania 14 dni w roku  Ty i brat  musicie się nimi dzielić. Żeby wyszło więcej dni poproś o opiekę od poniedziałku do piątku  bez soboty i niedzieli w ten sposób wyjdzie więcej dni. Oczywiście jeżeli sobota i niedziela jest dla Ciebie dniem wolnym od pracy.



#5 Gość_nowa

Gość_nowa
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2013 - 09:33

bardzo dziękuję za ekspresowe odpowiedzi,

nasza kadrowa twierdzi, że musimy się tymi 14 dnioma dzielić z bratem-dlatego piszę o tym, bo wydawało mi się to dziwne

1. czy mogłabyś Bogusławo mi podać link lub podstawę prawną do tych 14 dni, abym jej wyjaśniła że i ja i brat mamy po 14 dni?

2. proszę o poradę, czy przysługuje mi coś jeszcze poza tymi 14stoma dniami, może uda mi się uniknąc urlopu bezpłatnego?



#6 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7233 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 czerwiec 2013 - 09:39

Zasiłek opiekuńczy, a co za tym idzie – prawo do zwolnienia od pracy w celu sprawowania opieki, przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad innym (poza dzieckiem do 14. roku życia) chorym członkiem rodziny (art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy). Za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki. Przez pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym powszechnie rozumie się taki stan, w którym brak jest innych osób poza ubezpieczonym, które mogłyby sprawować opiekę nad chorym członkiem rodziny. Oznacza to m.in., że np. chora matka nie musi mieszkać z pracownikiem, który jest uprawniony do opieki nad nią.

Zasiłek opiekuńczy (czyli też prawo do sprawowania opieki) przysługuje przez okres nie dłuższy niż 14 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 pkt 2 ustawy). Jeżeli opieka ta jest sprawowana w roku kalendarzowym w połączeniu z opieką nad dzieckiem w przypadkach wskazanych w art. 33 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, łączny okres opieki wynosi 60 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 2 ustawy).

Czytaj więcej na Infor.pl: http://kadry.infor.p...l#ixzz2XP6xGlZw


#7 Gość_nowa

Gość_nowa
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2013 - 09:43

a jeszcze na koniec-

czy dobrze zrozumiałam, że przysługuje mi 14 dni na tatę i 14 dni na mamę?



#8 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3149 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 09:44

USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,  Rozdział 7

 
Art. 33 pkt. 3 Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
 
Czyli na mamę nie możesz ty wykorzystać 14 dni opieki i 14 dni brat (albo ty albo brat)


#9 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3149 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 09:45

Tobie przysługuje 14 dni w roku łącznie na mamę i tatę



#10 karolina2x

karolina2x

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 07 lipiec 2013 - 16:51

Opieka nad ojcem

#11 karolina2x

karolina2x

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 07 lipiec 2013 - 16:55

A czy przysługuje mi opieka nad ojcem te 14dni w przypadku gdy moja mama jest na emeryturze i sprawuje jakby ta opiekę nad ojcem?mama też jest osoba starsza i chciałabym jakoś jej pomóc.Czy pozostaje mi wziąć normalny urlop albo urlop na żądanie?

#12 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7233 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 lipiec 2013 - 20:52

Opieka będzie Ci przysługiwała w przypadku ,gdy mama będzie chora i nie będzie mogła sprawować opieki nad tatą lub gdy będzie w szpitalu lub na przykład w sanatorium.Opieka przysługuje bowiem wtedy ,gdy brak jest innych osób poza ubezpieczonym, które mogłyby sprawować opiekę nad chorym członkiem rodziny.



#13 karolina2x

karolina2x

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 08 lipiec 2013 - 09:06

Dziękuję za szybka odpowiedź i pozdrawiam

#14 Gość_Iwona

Gość_Iwona
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2013 - 19:48

Mam pytanie, proszę o odpowiedź - moj ojciec jest po amputacji ( lipiec), mieszkamy od siebie 3 km, jestem jedyną córką, druga mieszka za granicą, ojciec jest wdowcem, czy ja mogę dostać te 14 dni opieki nad nim, potrzebne mi to jest na zwykłe jeżdżenie po lekarzach, jak to załatwić ,czy to to samo co ten zasiłek opiekuńczy czy dwie różne sprawy. Prosze o odpowiedź bo już prawie wysypałam się z urlopu a to dopiero poczatek.



#15 Gość_bartek

Gość_bartek
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2013 - 18:09

a ile jest platna taka opieka? 80% czy 100?



#16 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 22 sierpień 2013 - 18:21

do Iwona

- przeczytaj całą dyskusję a znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

 

14  dni zwolnienia z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad członkiem rodziny - w tym okresie przysługuje zasiłek opiekuńczy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie wystawionego przez lekarza zwolnienia lekarskiego na formularzu ZUS ZLA, które należy złożyć w ZUS (+ wniosek Z-15). Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80 procent wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.



#17 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7233 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 sierpień 2013 - 18:22

Zasiłek opiekuńczy  nad członkiem rodziny jest płatny tak jak zasiłek chorobowy czyli 80% podstawy zasiłku chorobowego.Podstawę wymiaru zasiłku dla pracowników stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu.



#18 Gość_jj

Gość_jj
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2013 - 09:39

A czy osoba odbywająca staż z urzędu pracy ma prawo do skorzystania z takiego zwolnienia?



#19 doriss

doriss

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 23 sierpień 2013 - 09:43

nie, to przywilej pracujących na umowie o pracę


Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#20 Gość_Łukasz

Gość_Łukasz
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2013 - 21:46

ja odnośnie tego tematu mam jeszcze jedno pytanie: czy takie zwolnienie powinienem uzyskać od lekarza leczącego rodzica czy do mojego rodzinnego mogę się udać?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych