Skocz do zawartości


Koszty szkolenia- zwrot w przypadku rozwiązania umowy!!


wróć do serwisu Kadry 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Daria

Gość_Daria
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2009 - 10:35

Pracownik kierowany jest na szkolenie, chciałabym przygotować pismo dotyczące zwrotu kosztów szkolenia w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Nie wiem jak to powinno wyglądać. Czy wystarczy napisać pismo dla pracownika w którym zawieram informację iż w przypadku rozwiązania umowy przez pracownika bądz przez pracodawcę z winy pracownika w przeciągu 3 lat??

#2 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2009 - 11:05

Jeżeli pracownik był skierowany na szkolenie maj aće podnieść jego kwalifikacje w formach poza szkolnych( kurs) to wuinna byc podpisana w tym zakresie umowa , która regulowałaby wzajemne zobowiazania ( koszty pracodawcy, zwrot poniesionych kosztów w przypadku przerwania szkolenia, zwrot kosztów w przypadku wcześniejszego rozwiazania umowy z przyczyn nie dotyczacych pracodawcy). Wprzypadku braku takiej umowy nie ma podstaw żądania zwrotu kosztów szkolenia od pracownika.

#3 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2009 - 11:05

nie, to musi być umowa, bo pracownik musi się na warunki zgodzić!

#4 Gość_Daria

Gość_Daria
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2009 - 11:11

a czy ktoś mógłby podać mi stronę gdzie mogłabym taką umowę/ wzór znaleść?

#5 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2009 - 11:22

Rozporzadzenie MEN Dz.U.Nr103 poz.472 z 1993r. - rozporzadzenie z 12.10.199r.

#6 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2009 - 11:22

WZÓRUmowa o zwrot kosztów szkoleniaZawarta 1 lutego 2008 r. między Janem Kowalskim - wpisanym do rejestru podnazwą Jan Kowalski "Geodezja w Praktyce" z siedzibą w Warszawie przy ul. Moniuszki2 - zwanym dalej Pracodawcą, a Panią Anną Krajewską zamieszkałą w Warszawieprzy ul. Słonecznej 1 - zwaną dalej Pracownikiem, o następującej treści:§ 1Pracodawca zobowiązuje się pokryć Pracownikowi koszt kursu obsługi programugeodezyjnego "GEO-PROGRAM" w kwocie 1.500 zł, zgodnie z przedłożonymrachunkiem, oraz udzielić płatnych zwolnień od pracy w celu uczestnictwa wewspomnianym kursie.§ 21. Pracownik zobowiązuje się do:przepracowania u Pracodawcy co najmniej jednego roku po ukończeniu kursu,uczestniczenia we wszystkich zajęciach oraz przystąpienia do egzaminukończącego kurs.2. W razie nieukończenia kursu lub rozwiązania umowy o pracę przed upływemterminu podanego w punkcie pierwszym Pracownik zobowiązuje się do zwrotu kwoty1.500 zł, a także wynagrodzenia wypłaconego za okres zwolnień od pracy mającychzwiązek z kursem.3. Wysokość kosztów podlegających zwrotowi ulega proporcjonalnemu zmniejŹszeniuw stosunku do okresu przepracowanego po ukończeniu kursu.§ 3W uzasadnionych przypadkach Pracodawca może zwolnić Pracownika z obowiązkuzwrotu świadczeń, o których mowa w § 2 pkt 2 niniejszej umowy.Anna Krajewska(podpis pracodawcy)Jan Kowalski(podpis pracownika)Podstawa prawna:§ 6, § 9, § 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy iPolityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszeniakwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472ze zm.).http://www.geoforum....e.php?1,file=97

#7 Gość_Daria

Gość_Daria
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2009 - 11:25

DZIĘKUJĘ BARDZO!!!POZDRAWIAM

#8 Gość_ProjectKobieta

Gość_ProjectKobieta
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 16:40

Witam , mam pytanie Pracowałem w pewnej firmie 10 dni ( w tym czasie jeszcze nie podpisali ze mną umowy pierwsze 3 m-c zlecenie a po 3 m-c o prace miało być ) minęło 10 dni i przestały mi pasować dojazdy wiec się zwolniłam a firma mi powiedziała że nie dostane wynagrodzenia za te 10 dni oni uznają to za szkolenie mimo że wcześniej nie było o nim mowy i nie było żadnego szkolenia gdyż ja cały czas normalnie pracowałam w pełnym wymiarze godzin, czy musi być podpisana jakaś umowa o szkolenie czy coś takiego kiedy jest szkolenie na początku pracy? z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

#9 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 16:45

oczywiście, nie masz wobec nich żadnych zobowiązań! Nic nie podpisywałaś, to powiedz mi, jak mają cię zmusić do oddania czegokolwiek?Dopilnuj tylko, aby wypłacili ci wynagrodzenie za pracę!

#10 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 16:47

jej raczej chodzi o to,że nie chcą jej zapłacić tłumacząc to tym ,że była cały czas szkolona.

#11 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 16:52

czy w trakcie tych 10 dni wykonywałaś jakieś określone prace? I w jakiej formie jak piszesz "się zwolniłaś" ? Pamiętaj ,że umowa o pracę nawiązuje się w sposób dorozumiany przez dopuszczenie pracownika do wykonywania pracy. Umowa na piśmie wcale nie jest to tego potrzebna. Jeśli pracodawca dopuścił cię do wykonywania pracy oznacza to,że zawarł z tobą umowę o pracę.

#12 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 16:55

ja rozumiem, że pracodawca nie podpisał z nią umowy, ona przepracowała 10 dni, teraz chce się zwolnić, a on jej wmawia, że poniósł koszty jakiegoś szkolenia. Moim zdaniem powinien jej wypłacić za 10 dni, a ona zobowiązań z tyt. szkolenia mieć nie może!

#13 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 16:56

"firma mi powiedziała że nie dostane wynagrodzenia za te 10 dni oni uznają to za szkolenie"

#14 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 17:00

niestety, spotyka się coraz częściej takich wyzyskiwaczy- nie chcą podpisywać umowy, warunki dają koszmarne, a po jakimś czasie mówią, że stracili na przygotowanie ciebie albo, że nie nadajesz się.Mogę tylko powiedzieć: albo sobie odpuść, albo walcz, przepisy są po twojej stronie, ale do walki potrzebna jest wytrwałość i determinacja. Policz, czy warto i rób jak uważasz.

#15 Gość_Projectkobieta

Gość_Projectkobieta
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 18:28

zwolniłam się na zasadzie wyboru powiedzieli " albo ma pani dojazd albo nie proszę się decydować " powiedziałam ze nie mam dojazdu i dokończyłam swoją prace. żadnego wypowiedzenia pisemnego nie było bo umowy nie było. powiedziała mi Pani że 9.09 zadzwoni i powie mi kiedy mam odebrać wynagrodzenie 9.09 nie zadzwonila wiec zadzwoniłam ja i zapytałam spławiła mnie mówiąc że jest na urlopie więc zadzwoniłam 2 dni później i mi powiedzieli że nie dostane pieniędzy bo oni musieli ponieść koszty szkolenia mnie i nie będe miała zapłacone. pare godz. poziej zadzwoniła do mnie Pewna osoba z firmy i powiedziała że mam nie straszyc ich inspekcją pracy i że oni chcieli podpisać ze mna umowe ale ja zrezygnowałam a pod koniec rozmowy wmawała mi że oni mi nie wypłaca dlatego że się dobrze nie wywiązywałam z danej pracy więc i tak nie podpisali by ze mną umowy kazde słowo które mówiła później odwracał twierdząc całkiem inaczej . całą rozmowe nagrałam i jest tam jasno powiedziane w jakiej firmie i ile czasu pracowałam. byłam na stanowisku telemarketera i twierdzą miałam zbyt długie przerwy między połączeniami i mogą to udowodnić bilingiem. czy maja takie prawo? gdybym poszła do sądu jakie szanse mam na wygranie tej sprawy ?

#16 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 21:20

miałaś umowę o pracę, jeśli masz nagranie w którym osoba z firmy potwierdza ,ze pracowałaś u nich możesz wystąpić z powództwem o wypłatę zaległego wynagrodzenia za okres pracy i stwierdzenie nawiązania umowy o pracę przez DOPUSZCZENIE do wykonywania pracy. A osoby z firmy muszą się jeszcze w dziedzinie prawa podszkolić. Pracodawca nie może na pracownika przerzucać kosztów swojej działalności przez obciążaniem go finansowym za zapoznawanie z obowiązkami. A codo zwrotów za szkolenie to mogłoby ono wchodzić w rachubę jeśli wysłaliby cię na jakies płatne kursy poza firmą i podpisali z tobą stosowną umowę .

#17 Gość_ProjectKobieta

Gość_ProjectKobieta
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2009 - 17:03

Czy jest coś takiego jak bezpłatne szkolenie? jeżeli tak to w jakich przypadkach? powiedzieli że w ich firmie dla nowych pracowników jest 2 tygodniowe bezpłatne szkolenie i nie dostane pieniędzy za 10 dni pracy. mimo że żadnego szkolenia nie było całe 10 dni normalnie pracowałam.

#18 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2009 - 17:11

bezpłatne szkolenie wstępne z bhp to musi przejść każdy pracownik, to obowiązek pracodawcy przedstawić ci, jakich norm nalezy przestrzegać. Poza tym, w każdej pracy na początku musisz się zapoznać z regulaminami, specyfiką itp. To nie jest żadne szkolenie, a zwykłe wdrożenie pracownika! Szkolenie byłoby wówczas, gdyby to była jakaś specyficzna praca, zalóżmy klejenie pasków i dostałabyś pracownika, który cię przyucza, zanim zaczniesz sama kleić te paski:-).Jeśli przyszłaś do stadardwoej pracy, zostałaś wprowadzona do firmy i pouczona, co gdzie, i jak, to nie mozna tego nazwać żadnym szkoleniem. Zwłaszcza, kiedy mówisz, że od razu przystąpiłaś do pracy i pracowałaś tak, jak inni przez 10 dni. Kto cię szkolił? czego cię nauczyli?

#19 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2009 - 17:31

jeśli ktoś został już pracownikiem to ma czas pracy płatny, pracownik nie może się zrzec wynagrodzenia, więc szkolenie pracownika bezpłatne to bzdura jakich mało.

#20 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2009 - 17:32

doriss nie wprowadzaj w błąd , pracownik owszem musi przejśc szkolenie wstępne BHP ale pracodawaca musi mu za ten czas zapłacić, nie jest ono w żadnym razie bezpłatne a odbywanie w czasie pracy i płatne.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych