Skocz do zawartości


Zwolnienie-pomóżcie ;)


wróć do serwisu Kadry 27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_LAURA

Gość_LAURA
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2013 - 08:29

Witam, mamy pracownika (54 l) na świadczeniu rechabilitacyjnym, które  ma jeszcze przez 5 m-cy (a po upływie tych 5 m-cy będzie juz rok) i chcielibyśmy go zwolnić bo wiecej z tego powodu kłopotu niż pożytku. Mam pytania:

 

1. wypowiedzenie umowy o pracę bedzie przez pracodawcę w jego przypadku to 3 m-ce bo pracuje ponad 10 lat, to jaki najlepszy paragraf podać na świadectwie?

 

2. czy należy się mu 3 m-czna odprawa ?

 

3. w którym punkcie w świadectwie wpisuje okresy świadcz.rechab,?



#2 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2013 - 08:56

Chorobowa niezdolność do pracy jest jedną z podstawowych przesłanek objęcia pracownika ochroną przed wypowiedzeniem umowy o pracę przez pracodawcę. Ochronka ta, przewidziana w art. 41 K.p., "działa" jednak przez ściśle określony czas, którego granice wyznacza treść art. 53 K.p. Na jego podstawie pracodawca może zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym z powodu choroby, jeżeli jego niezdolność do pracy z tego powodu trwa dłużej niż m.in. okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące (art. 53 § 1 pkt 1 lit. B) K.p.). Jak widać z przywołanej regulacji, okres ochronny obejmuje m.in. cały okres zasiłkowy i pierwsze 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego (o ile chory pracownik je otrzymał). Należy dodać, że takie granice czasowe ochrony dotyczą tylko tego pracownika, który posiada co najmniej 6-miesięczny zakładowy staż pracy lub którego niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. W przypadku pracownika z krótszym niż 6-miesięcznym stażem w danym zakładzie okres ochrony zatrudnienia trwa tylko przez 3 miesiące choroby.

 

Pracodawca w okresie ochronnym ma radykalnie ograniczoną możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę. Nie może tego uczynić w trybie natychmiastowym na podstawie art. 53 K.p., a także poprzez wypowiedzenie (z uwagi na odesłanie zawarte w art. 41 K.p.). Po upływie okresów ochronnych ma on prawo zwolnić pracownika w obu tych trybach (przy czym zastosowanie art. 53 K.p. będzie dopuszczalne tylko wówczas, gdy pracownik będzie nadal chory). W niektórych sytuacjach chorujący pracownik nie może być jednak pewny swojej posady nawet w czasie, w którym prawo pracy gwarantuje mu ochronę przed zwolnieniem.

 

Podstawa prawnaUstawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)

 



#3 zołza

zołza

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1701 postów

Napisano 14 czerwiec 2013 - 08:57

1. nie można wypowiedzieć mu umowy o prace w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a taką jest świadczenie rehabilitacyjne. Mo zna rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie Art. 53 k.p. jesli zachowane są przesłanki

2. odprawa nie przysługuje

3. 4.10.


CARPE DIEM!


#4 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5963 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 czerwiec 2013 - 09:07

W świetle istniejących przepisów pracownika z powodu długotrwałej choroby można zwolnić z art.53 K.p bez wypowiedzenia .Przegapiliście ten okres ponieważ art. ten mówi :

Art. 53. § 1.  Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:  

a)  dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,   dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,

Pracownik po ustaniu zatrudnienia będzie otrzymywać świadczenie w wysokości nie większej niż średnia krajowa.Należy przeanalizować art.53 i podjąć decyzję.Odprawa nie należy się .



#5 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2013 - 09:52

Nie jestem ekspertem.

 

Ad. 1.

Zgodnie z art. 53 par. 1 Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem bez okresu wypowiedzenia. To znaczy, że po 3 m-cach pobierania przez pracownika zasiłku rehabilitacyjnego Pracodawca może rozwiązać z nim umowę bez żadnego okresu wypowiedzenia (3-m-ce o których Pani piszę nie ma tu zastosowania). Warunkiem natomiast jest, aby w momencie wysłania czy też dostarczenia wypowiedzenia umowy o pracę pracnik nadal był na zasiłku rehabilitacyjnym.

 

Ad. 2

Pracownik, z którym z powodu długotrwałej nieobecności w pracy wskutek choroby rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia może być uprawniony tylko do odprawy rentowej, jeżeli po zakończeniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego otrzyma od ZUS-u decyzję w sprawie przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest to ednorazowa odprawa pieniężna na podstawie art. 92 w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia (obliczanego na zasadach obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop).

 

Nie przysługuje mu standardowa odprawa, jak w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę i to tylko w firmie zatrudniającej powyżej 20 pracowników. To są różne pojęcia: rozwiązanie umowy a wypowiedzenie. W tym przypadku chodzi o rozwiązanie (bez okresu wypowiedzenia, bez odprawy)

 

Ad3.

 

PKT 4 podpunkt 10) - "okresy nieskładkowe, przypadające w okresie zatrudnienia wskazanym w ust. 1,uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty"

 

Powodzenia

 



#6 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2013 - 10:07

CZYLI  MOGE GO ZWOLNIĆ W KAŻDEJ CHWILI NP. Z DATĄ 30.06? I NIE WYPŁACAM MU ŻADNEJ ODPRAWY?



#7 zołza

zołza

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1701 postów

Napisano 14 czerwiec 2013 - 10:10

Nie. Z tego, co piszesz w pierwszym poście wnioskuję, że przegapiłaś termin.


CARPE DIEM!


#8 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2013 - 10:13

CZY DOBRZE ZROZUMIAŁAM : W MOMENCIE GDY GO ZWALNIAMY TZN 30.06 I NIE MA DECYZJI O RENCIE TO NIE WYPŁACAMY MU ŻADNEJ ODPRAWY?



#9 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2013 - 10:14

JAKI TERMIN PRZEGAPIŁAM? TYLKO NAPISZCIE TAK JAK CHŁOP KROWIE NA MIEDZY :):)



#10 zołza

zołza

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1701 postów

Napisano 14 czerwiec 2013 - 10:22

Mogłaś go zwolnić bez wypowiedzenia w dniu, w którym był na św. rehab. 3 m-ce i 1 dzień. Teraz już nie. Musisz czekać do końca św. rehab. i zobaczysz, co dalej - czy dostanie rentę, czy wroci do pracy (badania!).


CARPE DIEM!


#11 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2013 - 10:33

NO TO D.U.P.A :) czyli:

 

1. jak po tym św.rehab. dostanie rente to wypłacam mu jednorazową odprawe i świadectwo pracy i to wszystko i mówie mu " do widzenia" (czy coś jeszcze?)

 2. a jak dostanie zdolnośc do pracy to wtedy możemy go zwolnić?   (no to szef się ucieszy :Dołączona grafika )



#12 zołza

zołza

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1701 postów

Napisano 14 czerwiec 2013 - 10:37

1 - tak; weź pod uwagę, że okres pomiędzy zakończeniem świadczenia rehabilitacyjnego a otrzymaniem renty może trwać (nawet ponad miesiąc), prowadzisz wtedy pracownika jako nieobecność usprawiedliwioną niepłatną i za ten okres nie przysługuje urlop wyp.

 

2 - jesli dostanie zdolność do pracy, to oczywiście możecie go zwolnić. Tyle, że musicie mieć powód.


CARPE DIEM!


#13 KSU

KSU

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 185 postów

Napisano 14 czerwiec 2013 - 10:46

Możesz pracownika zwolnić w trybie art.53 kp nawet w 7 miesiącu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Zapis art.53 określa tylko okres "ochrony" 3 miesięcy w którym nie możesz wypowiedzieć umowy. Od pracodawcy zależy czy jeśli już decyduje się rozwiązać umowę na podstawie art.53 kp zrobi to zaraz po upływie 3 miesiąca czy też w 4, 6, 8 miesiącu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. 



#14 Gość_laura

Gość_laura
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2013 - 10:51

no to pięknie Dołączona grafika a on ma jeszcze 3 dni zaległego urlopu za 2011 + 2012 ( od 19.03-16.09.2012 miał L-4 (182) a potem od 17.09.2012 do nadal ma św rehab.) to ile mu sie należy za 2012 urlopu 26 dni czy proporcjonalnie do 17.09?



#15 Gość_laura

Gość_laura
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2013 - 10:57

" KSU " teraz juz mam namącone w głowie totalnie! to co ja mam teraz zrobic? szef go chce zwolnic, a najlepsze jest to ze od 14.04.2013 czekamy na kolejna decyzje  z ZUS-u czy dostanie przedłużenie świadczenia czy nie, bo był na komisji - i powiedzieli mu ze dostanie na 5 m-cy, ale do nas jeszcze żadne dokumenty nie przyszły z ZUS-u a czekamy już drugi miesiąc? i co w takiej sytuacji mamy zrobić żeby było jak najlepiej?



#16 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5963 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 czerwiec 2013 - 11:00

Za okres świadczenia rehabilitacyjnego należy liczyć normalnie urlop wypoczynkowy .Musisz wiedzieć jeszcze,że po zwolnieniu pracownika z art.53 jeżeli pracownik odzyska zdolność w ciągu 6 -ciu od chwili zwolnienia ,a zgłosi chęć powrotu ,należy pracownika przyjąć.



#17 KSU

KSU

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 185 postów

Napisano 14 czerwiec 2013 - 11:00

Okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego nie powoduje zmniejszenia wymiaru urlopu pracownika.



#18 KSU

KSU

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 185 postów

Napisano 14 czerwiec 2013 - 11:05

Zadzwoń do właściwego oddziału ZUS do Wydziału Orzecznictwa w celu uzyskania konkretnej informacji czy pracownik będzie miał następną decyzję o przyznaniu świadczenia czy też nie.



#19 zołza

zołza

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1701 postów

Napisano 14 czerwiec 2013 - 11:09

Możesz pracownika zwolnić w trybie art.53 kp nawet w 7 miesiącu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Zapis art.53 określa tylko okres "ochrony" 3 miesięcy w którym nie możesz wypowiedzieć umowy. Od pracodawcy zależy czy jeśli już decyduje się rozwiązać umowę na podstawie art.53 kp zrobi to zaraz po upływie 3 miesiąca czy też w 4, 6, 8 miesiącu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. 

Z całym szacunkiem, KSU, ale Art. 53 mowi o rozwiązaniu umowy BEZ wypowiedzenia.


CARPE DIEM!


#20 KSU

KSU

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 185 postów

Napisano 14 czerwiec 2013 - 11:12

Fakt, mój błąd Dołączona grafika





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy