Skocz do zawartości


Zdjęcie

odbiór odpadów komunalnych


wróć do serwisu Księgowość 20 odpowiedzi w tym temacie

#1 snejk

snejk

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 525 postów

Napisano 10 czerwiec 2013 - 11:23

Skoro [color=rgb(0,0,0);font-family:verdana, sans;font-size:12px;]dotychczasowe opłaty za odbiór odpadów komunalnych z charakteru cywilnoprawnej należności za usługę (par.4300), stają się opłatą-daniną publiczną na rzecz gminy, do której stosuje się te przepisy, jakie dotyczą publicznoprawnych opłat ponoszonych na rzecz gminy to rozumiem, że wydatki jednostek budżetowych należy klasyfikować w paragrafie 4430 Różne opłaty i składki i na koncie 403. Należy więc dokonać na czas stosownych przeniesień w planie budżetowym. [/color]

[color=rgb(0,0,0);font-family:verdana, sans;font-size:12px;]Co sądzicie? Bo jakoś się o tym nie mówi.[/color]



#2 Gromit

Gromit

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 83 postów

Napisano 12 czerwiec 2013 - 08:00

Pracuję w jednostce budżetowej, ale nie posiadamy  własnego budynku, wynajmujemy pomieszczenia, dlatego tez nie uważam za konieczne dokonywania żadnych zmian. Opłaty z tytułu wywozu smieci ponosi zarządca budynku i to on rozlicza się z gminą. Nie składałam jako jednostka żadnej deklaracji śmieciowej, więc mnie ten problem nie dotyczy i księgowanie u mnie nie ulegnie zmianie. Tak myślę. Dołączona grafika



#3 snejk

snejk

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 525 postów

Napisano 12 czerwiec 2013 - 08:55

Czyli płacisz za wszystko zarządcy w czynszu, no to ci to obleci. My mamy trwały zarząd i złożyliśmy deklarację.



#4 Gość_ola

Gość_ola
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2013 - 12:41

Czyli płacisz za wszystko zarządcy w czynszu, no to ci to obleci. My mamy trwały zarząd i złożyliśmy deklarację.

 

Skoro [color=rgb(0,0,0);font-family:verdana, sans;font-size:12px;]dotychczasowe opłaty za odbiór odpadów komunalnych z charakteru cywilnoprawnej należności za usługę (par.4300), stają się opłatą-daniną publiczną na rzecz gminy, do której stosuje się te przepisy, jakie dotyczą publicznoprawnych opłat ponoszonych na rzecz gminy to rozumiem, że wydatki jednostek budżetowych należy klasyfikować w paragrafie 4430 Różne opłaty i składki i na koncie 403. Należy więc dokonać na czas stosownych przeniesień w planie budżetowym. [/color]

[color=rgb(0,0,0);font-family:verdana, sans;font-size:12px;]Co sądzicie? Bo jakoś się o tym nie mówi.[/color]

myślę, że paragraf 4520 byłby lepszy



#5 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2013 - 08:59

Też złożyliśmy deklarację zbiorczą do Gminy, jesteśmy jednostką budżetową i nieruchomość jest w trwałym zarządzie. Zastanawiam się jak przeprowadzić księgowania. Opłata za śmieci będzie w czynszu, ale nie będzie to naszym dochodem, tylko dochodem Gminy. Czy robicie przypis 221/720 ? Jak prawidłowo zaksięgować opłatę śmieciową



#6 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2013 - 12:37

u mnie w jst mówią że "opłata śmieciowa" podlega ordynacji podatkowej, więc powinna być traktowana jak podatek, czyli § 4500?

 



#7 Gromit

Gromit

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 83 postów

Napisano 13 czerwiec 2013 - 13:40

Wszyscy używaja określenia "podatek smieciowy: a w ustawie art 6a ust. 2 i 3 jest mowa o opłacie ponoszonej przez właścicieli nieruchomości a nie o podatku.  Dlatego bardziej właściwym § jest 4520.



#8 snejk

snejk

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 525 postów

Napisano 17 czerwiec 2013 - 09:49

No podatek to nie jest więc jak już 4520, ale jak u nas jest związek międzygminny to to nie będą opłaty wprost do budżetu, dlatego w naszym przypadku myślę, że to będą Różne opłaty i składki.



#9 Gość_Bogumiła

Gość_Bogumiła
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2013 - 14:37

Ja bym dała dalej paragraf 4300, bo jest to opłąta za wywóż śmieci czyli usługę.



#10 Gość_henia

Gość_henia
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2013 - 20:08

Też złożyliśmy deklarację zbiorczą do Gminy, jesteśmy jednostką budżetową i nieruchomość jest w trwałym zarządzie. Zastanawiam się jak przeprowadzić księgowania. Opłata za śmieci będzie w czynszu, ale nie będzie to naszym dochodem, tylko dochodem Gminy. Czy robicie przypis 221/720 ? Jak prawidłowo zaksięgować opłatę śmieciową

Też mam wątpliwości z zaksięgowaniem opłaty śmieciowej, którą pobieramy od naszych lokatorów budynków będących w naszym zarządzie. Opłaty smieciowe będziemy odprowadzać do budżetu gminy więc nie będą naszym dochodem. Myślę, że na rachunek gminy winny byc odprowadzane rzeczywiste wpłaty a nie przypis za śmieci. Proszę o więcej komentarzy zwłaszcza od osób pracujących w jednostkach samorządowych i pobierających opłaty śmieciowe, które potem przekazują gminom.



#11 snejk

snejk

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 525 postów

Napisano 15 lipiec 2013 - 10:40

Założony temat miał dotyczyć wydatków. W każdym razie dostaliśmy dyspozycję "z góry" żeby księgować 4520.



#12 Gość_Bogusia

Gość_Bogusia
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2013 - 15:24

U nas też przyszłą dyspozycja "z góry" par.4520

#13 Gość_Gosia

Gość_Gosia
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2013 - 12:26

a na jakiej podstawie zaksięgujecie?Bo przecież nie będzie żadnej f-ry.Czy robicie PK?Prosze o podpowiedż



#14 Gość_Bogusia

Gość_Bogusia
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2013 - 12:40

Ja robię PK i podpinam ksero deklaracjipod PK

#15 Gość_Gosia

Gość_Gosia
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2013 - 12:49

Dziękuję Bogusia!Dołączona grafika

 



#16 snejk

snejk

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 525 postów

Napisano 01 sierpień 2013 - 07:48

Narazie czekamy, ponoć decyzja ma przyjść, wtedy dołącze PK. Narazie czeski film.



#17 Gość_Gosia

Gość_Gosia
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2013 - 09:03

Witam!

Mam podobny problem z księgowaniem opłaty za śmieci.Myślałam,aby zrobić PK i podpiąć deklarację i zadekretować 403 par 4520/ 201 a zapłatę 201/ 130 4520?

Pomóżcie!!!Z góry dziękuję



#18 Gość_Pat

Gość_Pat
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2013 - 06:56

raczej 225 ponieważ 201 jest dla kontrahentów Dołączona grafika a reszta myślę OK

 



#19 Gość_dom

Gość_dom
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2013 - 15:38

4520



#20 Gość_marty

Gość_marty
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2013 - 07:33

w takim razie księgujecie: 403/225 z par.452 

 

czy raczej

 

402/201 par.4300??





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych