Skocz do zawartości


umieszczenie osoby chorej psychicznie w DPS


wróć do serwisu Sektor Publiczny 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Czesław

Gość_Czesław
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2013 - 14:40

Chcielibyśmy zapisać umieścić mamę w DPS. Problem z tym, że jest ona osobą chora psychicznie. Czy potrzebujemy zgody sądu?

#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 05 czerwiec 2013 - 16:43

Osobę taką kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej.

Składasz wniosek. Pracownik socjalny do 14 dni przeprowadza wywiad środowiskowy, czyli udaje się do miejsca pobytu tej osoby i ocenia jej aktualna sytuację życiową, zdrowotną, mieszkaniową i socjalną.
Potrzebna jest decyzja o przyznaniu świadczenia emerytalno – rentowego, czy wysokości posiadanej emerytury lub renty. Potrzebne jest zaświadczenie lekarskie, o tym, że osoba wymaga całodobowej opieki.
Do 30 dni od złożenia wniosku o skierowanie, kierownik ośrodka pomocy społecznej powinien wydać decyzję o przyznaniu skierowania lub jego odmowie.

#3 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 05 czerwiec 2013 - 16:46

W sytuacji, gdy osoba nie wyraża zgody na skierowanie do domu pomocy społecznej lub nie jest w stanie jej wyrazić, np. w wyniku choroby psychicznej, ustawodawca przewidział zmodyfikowany tryb postępowania.

Art. 38 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego stanowi, że „jeżeli osoba, która wskutek choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i nie ma możliwości korzystania z opieki innych osób oraz potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, lecz nie wymaga leczenia szpitalnego, może być za jej zgodą lub zgodą jej przedstawiciela ustawowego przyjęta do domu pomocy społecznej”.

Jeżeli osoba ta lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na przyjęcie jej do domu pomocy społecznej, a brak opieki zagraża życiu tej osoby, organ do spraw pomocy społecznej może wystąpić do sądu opiekuńczego miejsca zamieszkania tej osoby z wnioskiem o przyjęcie do domu pomocy społecznej bez jej zgody.

Jeżeli osoba wymagająca skierowania do domu pomocy społecznej ze względu na swój stan psychiczny nie jest zdolna do wyrażenia na to zgody, o jej skierowaniu do domu pomocy społecznej orzeka sąd opiekuńczy.
Możliwość uzyskania zgody sądu opiekuńczego na umieszczenie osoby wymagającej opieki w domu pomocy społecznej potwierdzają bardziej szczegółowo przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 lipca 1995 r. w sprawie szczegółowego sposobu działania w sprawach przyjęcia do domu pomocy społecznej oraz wypisania z domu pomocy społecznej osoby chorej psychicznie i upośledzonej umysłowo.

#4 kuntor

kuntor

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 12 maj 2014 - 14:02

Coraz więcej osób trafia do takich ośrodków, ale nie ma w tym nic złego. Osoba z mojej dalszej rodziny jest tutaj - http://www.revita.or.../wolne-miejsca# Ale wiem dokładnie co przeżywali kiedy był w domu - nie byli w stanie opiekować się nim samodzielnie, robił się agresywny, a w domu małe dzieci. Ostatecznie trafił do ośrodka - tam ma opiekę, rodzina ma spokój. Uważam, że to była dobra decyzja.


mspinfo.png




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych