Skocz do zawartości

zaświadczenie o przychodach emerytów - do ZUS

wróć do serwisu Księgowość 33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_A.

Gość_A.
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2009 - 13:53

W terminie do końca marca płatnik ma obowiązek przekazania do ZUS informacji o przychodach pracujacych u niego emerytów. Do którego ZUSu wysyłam te informacje? Jak takie zaświadczenie powinno wyglądać?

#2 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2009 - 14:48

Moim zdaniem do końca lutego a nie do końca marca....Do końca lutego emeryci i renciści muszą przesłać do ZUS zaświadczenie od płatnika składek o kwocie przychodu uzyskanego w 2008 roku. Jeśli sami za siebie opłacają składki, muszą złożyć w tej sprawie oświadczenie.Emeryci i renciści mogą dorabiać do wypłacanych przez ZUS świadczeń. Gdy jednak ich przychody przekroczą określony limit - tzw. kwoty graniczne, świadczenie zostaje zawieszone albo zmniejszone.(...)ZUS wybiera najkorzystniejszy dla zainteresowanego wariant rozliczenia. Dlatego trzeba dopilnować, aby w zaświadczeniu albo w oświadczeniu przekazywanym do ZUS podane były przychody w rozbiciu na poszczególne miesiące...

#3 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2009 - 22:45

Zaświadczenie do ZUS do końca lutego,rencistów i wcześniejszych emerytów,ci,którzy osiągnęli wiek emerytalny 60 kobieta i 65 mężczyzna mogą dorabiać bez ograniczeń.Trzeba podać imię i nazwisko,datę ur.nr.renty,emeryturyPesel, okres zatrudnienia,okres przebywana na zasiłkach ,urlopach bezpłatnych no i oczywiście adres.Podaje się tylko ten przychód który podlega składkom na ub.społeczne +kwoty wypłaconych zasiłków{bez nagród jubileuszowych,bez ZFŚS itp.}

#4 Gość_A.

Gość_A.
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2009 - 22:54

tzn. ze jesli pracuje u mnie emeryt w wieku 68 lat, to nie musze takiego zaswiadczenia wystawiac? I który ZUS zawiadamiam?

#5 Gość_mr

Gość_mr
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2009 - 22:58

przecież napisała ci Maria i Mirasek dokładnie gdzie wyczytałaś w ich wypowiedziach ze nie musisz? MUSISZ.

#6 Gość_mr

Gość_mr
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2009 - 22:59

a zus oczywiście ten w którym emeryt pobiera swoją emeryturę.

#7 Gość_do mr

Gość_do mr
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2009 - 23:20

Nie masz racji, pow. 60 (kobieta) i 65 (mężczyzna) nie przekazuje się informacji do ZUSu. Informacja dotyczy osób na wcześniejszej emeryturze. Mr- czytaj zanim udzielisz odpowiedzi.

#8 Gość_xxx

Gość_xxx
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2009 - 23:22

mr czy ty potrafisz czytać ?mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i kobiety, które ukończyły 60 lat, zwolnione są z tego obowiazku informowania zus o swoich przychodach, tak samo zakład pracy nie podaje takiej informacji. Ich emerytury i renty nie będą zawieszane czy zmniejszane - bez względu na wysokość dochodów.

#9 Gość_mr

Gość_mr
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2009 - 23:36

wracam honor mea kulpa, sory, dzieki, dobranoc

#10 Gość_ EMERYT

Gość_ EMERYT
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2009 - 20:27

TO ZNACZY ZE JESLI MAM 67 LAT JESEM EMERYTEM I PRACUJE TO OBOJĘTNE CZY ZAROBIE 50 CZY 500 ZAWIESZA MI EMERYTURĘ???

#11 Gość_xxx

Gość_xxx
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2009 - 22:15

to znaczy ,że jeżeli masz 67 lat to możesz zarabiac miliony i nie ma to wpływuna twoją emeryturę

#12 Gość_EMERYT

Gość_EMERYT
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2009 - 22:38

NO TO SUPER! BYCIE EMERYTEM JEST BOSKIE.

#13 Gość_Kaśka

Gość_Kaśka
  • Goście

Napisano 10 luty 2009 - 10:22

Czy do przychodów należy wliczyć dawny składnik 220 wysługę bez ZUS wypłacaną w czasie choroby?

#14 Gość_aneta

Gość_aneta
  • Goście

Napisano 10 luty 2009 - 11:29

Witam, od grudnia zatrudniamy emerytke ktora wczesnije byla u nas na etacie, ma umowe na rok, jest powyzej 60. Poprosila mnie zebym wydala jej zaswiadczenie do zus o jej przychodach za grudzien, styczen i luty- czy chodzilo jej o dodatkowe rp7 czy normalne zaswiadczenie? Czy ktos moze mi pomoc? Z gory dziekuje

#15 Gość_Martika

Gość_Martika
  • Goście

Napisano 10 luty 2009 - 11:40

Jesli mam emeryta na umowie zlecenie to tez powiadamiam ZUS o dochodach?

#16 Gość_Kaśka

Gość_Kaśka
  • Goście

Napisano 10 luty 2009 - 13:50

O przychodach emeryta zatrudnionego na umowę zlecenie należy poinformować ZUS.Oczywiście jeżeli nie przekroczył wieku 65 lat mężczyzna, kobieta 60.

#17 Gość_ania1

Gość_ania1
  • Goście

Napisano 10 luty 2009 - 14:56

ale umowa o dzieło to nie!!! od tego nie idą skladki zus

#18 Gość_annnnnn

Gość_annnnnn
  • Goście

Napisano 19 luty 2009 - 10:26

witam, podpowie mi ktos moze jak wyglada nr renty czy to sa same cyfry, czy dochodza tez literki ja mam cos takiego 15029611-1/25/E czy to moze byc to?

#19 Gość_ewcia

Gość_ewcia
  • Goście

Napisano 19 luty 2009 - 11:53

Wyjątek stanowią osoby, które kontynuują zatrudnienie podjęte przed przejściem na emeryturę.

#20 Gość_Elżbieta

Gość_Elżbieta
  • Goście

Napisano 19 luty 2009 - 12:27

Tak to jest nr emerytury E oznacza, że jest to emerytura nie pamiętam,ale renta to chyba I (inwalidzka) ale co było dalej to już nie pamiętam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy