Skocz do zawartości


Zdjęcie

Badania kontrolne po urlopie macierzyńskim


wróć do serwisu Księgowość 21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy
  • 194905 postów

Napisano 24 październik 2007 - 18:05

Pracownica przez 7 tygodni przed porodem przebywała na zwolnieniu lekarskim, a później była na urlopie macierzyńskim. Na kilka dni przed końcem urlopu zwróciła się do działu kadr z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego za bieżący rok. Czy przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego muszę skierować pracownicę na kontrolne badania lekarskie? Powrót do artykułu: zus[/acronym]-kadry/inne/60096,Badania-kontrolne-po-urlopie-macierzynskim.html]Badania kontrolne po urlopie macierzyńskim

#2 Gość_Aga

Gość_Aga
  • Goście

Napisano 24 październik 2007 - 18:05

...Pracodawca nie może DOPUŚCIĆ DO PRACY osoby, która nie ma aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.... Pracownik na urlopie nie wykonuje pracy - odpoczywa od niej. Jak zatem uzasadnić interpretację wyżej przytoczonego fragmentu przepisu, wg której aby pracownik mógł skorzystać z urlopu wypoczynkowego i wylegiwać się na plaży musi mieć zaświadczenie od LMP, że jest zdolny do np. kierowania wózkiem widłowym ???????Moim zdaniem jest to odejście od przeznaczenia tego prawa, które zosytało stworzone w celu uniknięcia WYKONYWANIA pracy w sytuacji gdy długotrwała choroba wpłynęła znacząco na zdrowie pracownika czym mogła uczynic go niezdolnym do do WYKONYWANIA obowiązków. Prawdopodobnie powyższa interpretacja ma podstawy, jakkolwiek byłyby pokrętne. Nie zgadzam się z nią jednak poniewaz w opisanej sytuacji nie DOPUSZCZAM kobiety DO PRACY tylko udzielam jej, na jej wniosek, urlopu wypoczynkowego podczas którego nie wykonuje pracy .

#3 Gość_Aga

Gość_Aga
  • Goście

Napisano 24 październik 2007 - 18:09

Dodam jeszcze zdanie, które padło w komentowanym artykule: ..... Kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w celu ustalenia zdolności do WYKONYWANIA pracy na dotychczasowym stanowisku.....

#4 Gość_jerzy brzeski

Gość_jerzy brzeski
  • Goście

Napisano 24 październik 2007 - 21:21

interpretacja "Kodeksu pracy" w odpowiedzi na proste pytanie jest pokretna i nie ma nic wspólnego z normami współżycia społecznego. Jeżeli zwolnienie lekarskie w okresie ciązy było wydane w związku z zagrożeniem ciąży, to po urodzeniu dziecka przyczyna zwolnienia ustaje. jeżeli następnie, pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego i po nim zwraca się o urlop wypoczynkowy, to nie ma żadnych podstaw, by kierować ją na kontrolne badania lekarskie. zgodnie z "Kodeksem pracy" art. 165 par. 3 pracownicy udziela się urlopu wypoczynkowego na jej wniosek bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jeżeli natomiast pracownica byłaby niezdolna do pracy po urlopie macierzyńskim, skorzystałaby napewno ze zwolnienia lekarskiego Dopiero przebywanie na takim zwolnieniu powyżej 30 dni (art. 229 par.2) rodzi konieczność skierowania pracownicy na kontrolne badania lekarskie. Uważam zatem, że odpoiedź Pani Nowak na zadane pytanie jest błędna i mija się z duchem prawa pracy.Jurek (2007-10-24)

#5 Gość_Beata

Gość_Beata
  • Goście

Napisano 30 październik 2007 - 09:37

A ja się zgadzam z tą interpretacją. Prawo do urlopu ma pracownik, który jest zdolny do pracy. Jeśli ktoś był na macierzyńskim, to nikt nie każe mu robić badań kontrolnych ale jeśli ktoś był na zwolnieniu chorobowym (nawet w związku z ciążą), to nie ma 100% pewności, że nadal jest zdolny do pracy...

#6 Gość_dada

Gość_dada
  • Goście

Napisano 08 listopad 2007 - 09:33

nie udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim jest też niezgodne z KP.Rozumiejąc "ducha ustawy" zabraniającej udzielenia urlopu wypoczynkowego po przeszło 30-dniowej chorobie doskonale wiadomo o co ustawodawcy chodziło. A może by tak nie udzielać też urlopu macierzyńskiego po takim zwolnieniu , bo może pracownica jest jeszcze chora i nie powinna rodzić.kj

#7 Gość_gosia

Gość_gosia
  • Goście

Napisano 11 listopad 2007 - 12:45

Uwazam, ze jesli pracodawca udzielil pracownikowi urlop wypoczynkowy odrazu po urlopie macierzynskim, i nie przypomnial wtedy o obowiazku dokonania badan kontrolnych, to nie ma prawa wymuszac na pracownikowi pojscie na badania kontrolne w trakcie urlopu. W art. 229 § 2 k.p pisze, ze badania kontrolne robi sie w miare mozliwosci w trakcie pracy, wiec dlaczego poswiecac chociazby jednego dnia urlopu, jesli rownie dobrze na takie badania mozna pojsc i pierwszego dnia pracy.

#8 Gość_jastyna

Gość_jastyna
  • Goście

Napisano 16 listopad 2007 - 12:39

To co gosia pisze jest sensowne. Udzielając pracownikowi urlopu wypoczynkowego nie dopuszczamy go do stanowiska pracy a więc nie musimy mieć w tym momencie badań aktualnych wystarczy jak pujdzie na badania po urlopie. Gdyby pracownica w trakcie urlopu wypoczynkowego wystąpiła z wnioskiem o urlop wychowawczy (co musi zrobić 2 tygodnie przed planownym rozpoczęciem urlopu wychowawczego) to po co nam te badania będą potrzebne jeżeli jeszcze do tego pujdzie na 2 letni urlop wychowawczy - naprzykład

#9 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 17 listopad 2007 - 03:55

Uważam, że powrót pracownicy do pracy po urlopie macierzyńskim to tak jak powrót po przerwie w pracy spowodowany chorobą, jeżeli nieobecnośc pracownika spowodowana choroba trwała powyżej 30 dni wtedy pracownik musi nam dostarczyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolnośc do pracy, uważam że jest zrozumiałe że i po powrocie z urlopu macierzyńskiego takie zaświadczenie jest wymagane, nie ważne że nie dopuszczamy go do pracy ale udzielamy pozwolenia na urlop wypoczynkowy co jest jednoznaczne z nabyciem przez pracownika świdczeń pracowniczych, a nawiązując do przejścia po macierzyńskim na urlop wychowawczy pracodawca może rządać oświadczenia czy pracownica wróci do pracy po urlopie macierzyńskim musi się liczyć z zatrudnieniem na jej miejsce drugiej osoby. Pracownica powinna powiadomić pracodawcę o chęci podjęcia pracy lub nie jeszcze w czasie trwania urlopu macierzyńskiego.Pracodawca musi bowiem dokonać zmian w organizacji pracy , a to wymaga czsu.

#10 Gość_Mirka

Gość_Mirka
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2007 - 11:08

Wszystko się zgadza , ale na badania po urlopie macierzyńskim , a przed urlopem wypoczynkowym musimy dać pracownikowi dzień wolny na wykonanie badań .

#11 Gość_Celinka z Z.G.

Gość_Celinka z Z.G.
  • Goście

Napisano 14 październik 2008 - 09:53

A co z innymi nieobecnościami np. urlop bezpłatny powyżej 3 miesięcy, czy wychowawczy. Czy też należy kierować pracownika na badania kontrolne???

#12 Gość_Deshe

Gość_Deshe
  • Goście

Napisano 05 marzec 2009 - 15:52

Powyzszy fragment jest bardzo jasny i sensowny. Skoro prawo do urlopu ma pracownik - a aby być pracownikiem, trzeba byc zatrudnionym...a aby być zatrudnionym, trzeba mieć orzeczenie lekarskie o dopuszczalnosci do pracy na danym stanowisku...to skoro po 30 dniach nieobecności pracownika w pracy, traci ono swoją ważność, to i samo dalsze zatrudnienie staję się bezprawne...co dopiero pisac o urlopach...

#13 Gość_Deshe

Gość_Deshe
  • Goście

Napisano 05 marzec 2009 - 15:57

Celinka - tylko te spowodowane chorobą...wsród urlopów zaliczyć nalezy do tej grupy jedynie macierzyńki...potrzebne jest bowiem odpowiednie zaswiadczenie lekarskie - na ładne oczy i duzy brzuch macierzyńskiego nie dostaniesz a inne urlopy a i owszem :)

#14 Gość_majka

Gość_majka
  • Goście

Napisano 01 marzec 2010 - 18:11

Uważam, że ciąża to nie choroba, a zwolnienie można mieć nie dla tego, że ma to wpływ na zdrowie matki, ale np. dziecka, no i urlop macierzyński także nie jest stanem chorobowym.

#15 Gość_ewa

Gość_ewa
  • Goście

Napisano 04 marzec 2010 - 23:49

a ja mam pytanie dot.zwrotu za dojazd na badania okresowew naszym zakładzie wymaga się aby przyjść do pracy na 7 rano a potem o 7,30 jechać na badania i potem wrócić z powrotem do pracyporadnia w której przeprowadzane są badania znajduje się w tym samym mieście ale w odległości 4 przystanków autobusowych tj ok. 8 kilometrów i zwrotu za bilety nie ma .czy tak powinno być?

#16 Gość_Piotr

Gość_Piotr
  • Goście

Napisano 05 marzec 2010 - 09:26

A nikt mu nie powiedział,że ma jechać! Moze iść Kobieto a co ma mówić warzsawiak który na badania w tym samym mieście musi jechać 3 tramwajami i zajmuje mu to w 1 stronę 1,5 godziny???!!!1 bilet 2,80 tam i powrót 6 biletów = 16,80!!!!!!Nie ma podstaw do zwrotu tych kosztów,to pracownik ma udowodnić ze jest zdolny do pracyNa rozmowę kwalifikacyjną ludzie jadą z jedneo krańca Polski na drugi i jakoś nikomu do głowy nie przyjdzie żądać od rządu polskiego albo urzędu pracy zwrotu kosztów

#17 Gość_małgosia

Gość_małgosia
  • Goście

Napisano 18 marzec 2010 - 16:23

jest zmiana w orzecznictwie - można isc na urlop wypoczynkowy po chorobie trwającej dłużej niz 30 dni lub po macierzyńskim

#18 Gość_magda

Gość_magda
  • Goście

Napisano 05 maj 2010 - 10:46

Cześć Małgosia, proszę podaj jakiś link/ namiar na szersze informacje dot. nowego orzecznictwa. Dzięki

#19 Gość_graS

Gość_graS
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2010 - 23:56

Małgosia, Też chciałabym poznać te zmiany dot. urlopu wypoczynkowego bezposednio po 35 dniach chorobowego czy idąc na urlop musimy mieć badania kontrolne przed urlopem czy wystarczy po urlopie

#20 Gość_asd

Gość_asd
  • Goście

Napisano 17 czerwiec 2010 - 13:39

gg



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy