Skocz do zawartości

zatrudnienie pracownika emeryta

wróć do serwisu Księgowość 24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Wera

Gość_Wera
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 12:09

Chciałabym zatrudnić pracownika który jest na emeryturze. Jakie składki musze obowiązkowo opłacać niego, a jak wygląda w tym przypadku sprawa Funduszu Pracy. ?

#2 Gość_Ania Sz

Gość_Ania Sz
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 14:01

Ja zatrudniam rencistę i w tym przypadku są wszystkie składki zus. A z emerytem nie jest tak samo?Muszę tylko do Zus na koniec roku wysyłać informację, ile zarobił w danym roku, i pilnować aby nie przekroczył określonych kwot, co by spowodowało zmniejszenie świadczenia rentowego. Poza tym w momencie zatrudnienia emeryta albo rencisty trzeba wysłać do Zus informację o zatrudnieniu tej osoby, a sam pracownik również musi złożyć w zusie odpowiednie oświadczenie.

#3 Gość_Doris

Gość_Doris
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 14:16

Waro tez pamiętać, ze dorabiajacy emeryt może skałdać po kazdym przepracowanym kwartale podanie do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury - zawsze to pare złoty wiecej! Pracodawca musi mu wystawic zaświadczenie ile zarobił przez ten okres oraz oświadczyć, ze nie chorował i nie przebywał na urlopie bezpłatnym!

#4 Gość_Dorois

Gość_Dorois
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 14:16

Co do FP - to o tym decyduje wynagrodzenie brutto w przeliczeniu na pełny etat - innych zaleznosci chyba nie ma......

#5 Gość_Wera

Gość_Wera
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 15:14

Trzeba dodatkowo informowac ZUS ? Nie wystarczy zgłoszenie ZUA?Ma być zatrudniony na 1/2 etatu z wynagodzeniem 575 zł brutto. A z tym ponownym przeliczeniem emerytury to ciekawostka, będe musiała go poinformować, dzięki.Słyszałam tez że przy obliczaniu wynagrodzenia emerytów nie stosuje sie kwoty wolnej od podatku, czy to prawda?

#6 Gość_Doris

Gość_Doris
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 15:26

W związku z tym, ze ZUS przy emeryturze/rencie potrącaja juz mu ulge podatkową wiec u ciebie nie powinien taki emeryt złożyć PITu2 - jak nie złozy nie możesz mu odliczać ulgi! W efekcie musiął by dopłacic 30.04.08 prawie 600zł podatku.Oprócz ZUA twoim obowiązkiem - tak jak pisała Ania Sz jest złozyc do końca lutego następnego roku zaśw o zarobkach - na jego podstawie decydują czy mu może obciąć emeryturke czy zaprzestac wypłacać - to wszystko!

#7 Gość_dorota

Gość_dorota
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 15:30

czy wam się coś nie poknociło , nie znam sie na tym ale emeryture chcecie odbierać, albo obcinać?

#8 Gość_Ania Sz

Gość_Ania Sz
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 15:34

Nasz Zus wymaga (poza zgłoszeniem poprzez Płatnik) pisemnego oświadczenia, że zatrudniliśmy pracownika, który jest emerytem lub rencistą. W tej informacji podaje się kwotę wynagrodzenia miesięcznego i okres zatrudnienia. W tym samym czasie tenże pracownik składa do ZUS-u oświadczenie zus rw-73. Proszę o tym przypomnieć pracownikowi, bo pewnie nie będzie wiedział ;]

#9 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 17:20

ciut nie teges :) ograniczenie w zarobkowaniu mają tylko wcześniejsi emeryci, ci ustawowi mogą zarabiać bez żadnych limitówAniu Sz moim zdaniem wasz ZUS jest nadgorliwy, niech poda podstawę prawną swojego żądania tego oświadczeniaa co do FP - ważna jest kwota w przeliczeniu na okres miesiąca a nie na pełny etat, skoro ma mieć 575 zł to FP się nie nalicza

#10 Gość_Wera

Gość_Wera
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 18:17

Dziękuję za odpowiedzi. Dowiem się jak jest w naszym ZUS-ie. A FP dopiero od najniższej krajowej?

#11 Gość_Ania Sz

Gość_Ania Sz
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 20:43

No cóż, skoro Zus kazał mi na piśmie informować, że zatrudniam rencistę czy emeryta to nie będę się z nimi kłócić.

#12 Gość_Wera

Gość_Wera
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 21:00

No, tak. A zapomniałm jeszcze o ZFŚŚ. Czy jest on też obowiązkowy?

#13 Gość_Ania Sz

Gość_Ania Sz
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 21:10

Wydaje się mi, że tak.

#14 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 22:45

w jakim sensie "obowiązkowy" ? to zależy od rodzaju i wielkości zakładu pracy i co ma do tego bycie emerytem ? odpis należy robić na wszystkich pracowników

#15 Gość_Wera

Gość_Wera
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2008 - 11:26

No własnie w takim sensie,od czego zależy?Jest to stacja tankowania LPG i będzie zatrudniać 1 osobe na cały etat z wynagrodzeniem 1126 zł oraz jedną na pół etatu (emeryta) z wynagrodzeniem 575 brutto.Czy w tym wypadku mam obowiazek odprowadzać składki na FGŚP?Dopiero zauwazyłam ze omyłkowo zamiast FGŚP pytałam o ZFŚS. :)

#16 Gość_Doris

Gość_Doris
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2008 - 11:29

Jesli to nei jest np jednosta sfery budżetowej to FGŚP musisz odprowadzić - to nie zależy od wynagrodzenia, etatu itp

#17 Gość_Wera

Gość_Wera
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2008 - 11:33

Dzięki Doris

#18 Gość_dorota

Gość_dorota
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2008 - 11:35

podobno jeśli zatrudniony jest spokrewniony z właścicielem to nie trzeba tego płacić,

#19 Gość_aniad

Gość_aniad
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2008 - 14:38

Jak jest z kosztami i ulgą w przypadku zatrudnienia emeryta w 2 szkołach- jeden zakład to główne miejsce pracy poza miejscem zamieszkania.

#20 Gość_ Ewa

Gość_ Ewa
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2009 - 11:52

zatrudniając emeryta - czy płaci się mu dodatek stażowy za wszystki lata pracy ?. Ewa

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy