Skocz do zawartości

samochód ciężarowy - VAT z paliwa

wróć do serwisu Księgowość 24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Włodek B.

Gość_Włodek B.
  • Goście

Napisano 19 październik 2009 - 11:36

Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym mam że samochód jest ciężarowy to mogę odliczać Vat od paliwa, czy muszę mieć dodatkowe zaświadczenie ze stacji diagnostycznej?Chodzi o samochód LUBLIN i Opel Combo.Dziękuję za odpowiedź.

#2 Gość_Włodek B.

Gość_Włodek B.
  • Goście

Napisano 19 październik 2009 - 15:35

proszę o odpowiedź

#3 Gość_toms

Gość_toms
  • Goście

Napisano 19 październik 2009 - 15:40

czekaj

#4 Gość_ewa

Gość_ewa
  • Goście

Napisano 19 październik 2009 - 16:41

jesli jest to samochod osobowy z kratka to wystarczy ze ma homologacje na ciezarowy i ladowność powyzej 500 kg.Zadna stacja diagnostyczna nie wyda Ci pozytywnej opinii,poniewaz takie odliczenie dokonuje sie wbrew ustawie o vat a zgodnie z wyrokiem ETS.Jesli jest to samochod ktory spalenia warunki ustawy Vat powinn abyc taka opinia stacji diagnostycznej. A od stycznia 2010 i tak bedzie zakaz odliczania od samochodow z kratką

#5 Gość_Włodek B.

Gość_Włodek B.
  • Goście

Napisano 22 październik 2009 - 13:04

Przepraszam, ale teraz to zupełnie już tego nie rozumiem.Mam w dowodzie wpisane że jest to samochód cięzarowy, a nie osobowy.

#6 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 22 październik 2009 - 13:12

masz świadectwa homologacji tych samochodów? Jaka jest ich dopuszczalna masa całkowita?

#7 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 22 październik 2009 - 13:19

Jeśli ich dopuszczalna masa całkowita jest mniejsza niż 3,5 to:-albo masz świadectwa homologacji,i dopuszczalną ładowność powyżej 500 kg,-albo musisz mieć dodatkowe badanie techniczne stwierdzające że jest to samochód spełniający warunki opisane w ust.VAT art 86 ust 3

#8 Gość_Włodek B.

Gość_Włodek B.
  • Goście

Napisano 22 październik 2009 - 13:32

Nie mam świadectwa homologacji, jedynie wpis w dowodzie rejetracyjnym , że jest to samochód ciężarowy.Poprostu myślałem, że jak jest wpis, że ciężarowy to wystarczy, no a okazuję się, że nie.dziękuję za naświetlenie sprawy.Pozdrawiam

#9 Gość_Włodek B.

Gość_Włodek B.
  • Goście

Napisano 22 październik 2009 - 13:34

ihc dopuszczalna masa całkowita przekracza 500 kg, ale bez świadectwa homologacji

#10 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 22 październik 2009 - 13:41

no to jedź na stację diagnostyczną i sprawa załatwiona, a to zaświadczenie które ci wydaja jedno zawozisz do swojego urzędu skarbowego-kopię a drugie trzymasz w swoich dokumentach

#11 Gość_Włodek B.

Gość_Włodek B.
  • Goście

Napisano 22 październik 2009 - 14:02

Jeszcze raz serdeczne dzięki. Jesteś Wielka Dorzia

#12 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 22 październik 2009 - 14:12

WOW - rosną mi piórka

#13 Gość_gp

Gość_gp
  • Goście

Napisano 22 październik 2009 - 14:28

na dostarczenie tego zaswiadczenia masz 14 dni od daty otrzymania

#14 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 27 październik 2009 - 10:09

A ja właśnie wróciłem ze stacji diagnostycznej bo też mam takiego śmiesznego Lublina i zostałem odprawiony z kwitkiem.Mój bolid nie ma świdectwa homologacji, ma za to dopuszcalną masę całkowita -2,9t, ma nawet kratkę, jeden rząd siedzeń i przestrzeń ładunkowa jest większa niż pasazerska.Jest zarejestrowany jako ciężarowy, ale..... liczba miejsc siedzacych to 9 osób (wynika z wpisu w dowodzie), tylże że chyba na dachu, bo z przodu są tylko 3 miejsca siedzące.I przemiły Pan odmówił mi wydania zaswiadczenia, bo zgodnie z jego wytycznymi nie spełnia ... bleblebleA tutaj fragment odpowiedzi w podobnej sprawie:"Jeśli w samochodach są nadal kratki i nadal są one homologowane jako ciężarowe (i mają ponad 500 kg ładowności), to można na bieżąco odliczać VAT od paliwa. Wyrok ETS ma skutek ex tunc (wsteczny), tzn. stwierdza, że prawo krajowe jest od samego początku niezgodne z przepisami krajowymi. Odliczeń na bieżąco można dokonać w deklaracji za grudzień w odniesieniu do wydatków za listopad i grudzień. W odniesieniu do wydatków wcześniejszych należałoby dokonywać korekt deklaracji. Nie są tutaj potrzebne żadne dodatkowe dokumenty czy też zaświadczenia. Wystarczająca jest treść dowodu rejestracyjnego, z którego wynika, że samochód jest zarejestrowany jako "ciężarowy" i ma ładowność wynoszącą co najmniej 500 kg."Podstawa prawna:- art. 86 ust. 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Autorem odpowiedzi jest: Jerzy Bagiński, prawnik specjalizujący się w prawie podatkowymOdpowiedź udzielona: 7 stycznia 2009 r.Całkiem idzie już zgłupieć z tym VAT-em :-((Dorzia podpowiedz coś proszę, odliczać, czy nie?

#15 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 27 październik 2009 - 10:12

a dopuszczalna ładownośc tego bolida to 900 kg.Pozdrówka.

#16 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 28 październik 2009 - 09:40

Dorzia, mogę Cię prosić o opinię w tym temacie? :-))

#17 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 28 październik 2009 - 10:10

a czy te bolidy miały wydawane świadectwa homologacji???

#18 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 28 październik 2009 - 10:24

niestety nie, bo ten Lublinek jest wiekowym pojazdem :-))

#19 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 28 październik 2009 - 10:40

//www.sgk.*********/12,282,105061,0.htmla dzwoniłeś na infolinię krajową??? Może pomogą.

#20 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 28 październik 2009 - 11:20

po rozmowie z flegmatycznym Panem z KIP:Jeśli dopuszczalna masa całkowita jest < 3,5t, a nie ma świadectwa homologacji to konieczne jest zaświadczenie ze stacji diagnostycznej.Nie wsytarczy sam wpis w dowodzie, że sam jest ciężarowy, o ładowności ponad 500kg (tak jak sugeruje ten prawnik z interpretacji)I bądź tu człowieku mądry. - ten tak, drugi siak, a jeszcze inny nijakNo nic, chyba czekają mnie korekty Vat-u :-(((Miłego dnia Dorzia

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych