Skocz do zawartości


podatek od zapomóg z ZFŚS


wróć do serwisu Księgowość 31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_madzia

Gość_madzia
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 10:46

witam,mam prośbę czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak obliczyc podatek od zapomogi z zfśs gdy np kwota zapomogi wynosi 800 zł, bo wg mnie podatek wynosi 122 zł gdyz 800 zł to kwota brutto czyli 118% z podatkiem ale moja szefowa twierdzi że podatek wynosi 144 zł (800 x 18%) a ja nie rozumiem dlaczego jest tak liczony? czym to się róźni że trzeba tak liczyć?

#2 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 11:00

podatek liczy się od kwoty brutto,tj.800x18%=144,00

#3 Gość_madzia

Gość_madzia
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 11:09

Dziękuje ale czy mógłby ktoś mi wyjaśnić dlaczego?

#4 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 11:13

a jak naliczyłaś te 122zł??od czego?

#5 Gość_madzia

Gość_madzia
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 11:21

800 jest to kwota brutto czyli suma netto (100%) i podatku (18%) tym samym stanowi to 118% więc 800 dzielone na 118% daje 678 zł czyli podatek wynosi 122 zł

#6 Gość_Krzychu

Gość_Krzychu
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 11:21

a wracajac do opodatkowania- wolna w roku podatkowym bedzie kwota 380zł , czyli 800zł-380zł=420zł x 18%=76zł a potem juz wszystko opodatkowane w ciagu roku

#7 Gość_madzia

Gość_madzia
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 11:22

800 jest to kwota brutto czyli suma netto (100%) i podatku (18%) tym samym stanowi to 118% więc 800 dzielone na 118% daje 678 zł czyli podatek wynosi 122 zł

#8 Gość_maki

Gość_maki
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 11:24

Jeżeli jest to zapomoga związana z indywidualnym zdarzeniem losowym , długotrwałą choroba itp- zgodna z art.21 pkt 26 uopd od osób fizycznych to powinna być zwolniona z podatku do kwoty 2280 w roku podatkowym??? A przecież tylko takie można dać z ZFŚŚ.

#9 Gość_madzia

Gość_madzia
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 11:27

To nie jest taka zapomoga i nie tylko takie można dawać z zfśs to jest zapomoga pieniężna

#10 Gość_Krzychu

Gość_Krzychu
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 11:37

przeciez sa zapomogi nie tylko losowe , ale i spowodaowane trudna sytuacja materialna , ale wtedy własnie opodatkowane , a rzeczywiscie zxapomogi tzw LOSOWE /POZAR, POWÓDZ, DŁUGOTRWAŁA CHOROBA -wszsytko potwierdzone dokumentem/ korzystaja ze zwolniena z art.21

#11 Gość_maki

Gość_maki
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 11:45

U nas by to nie przeszło, można wypłacić wg dochodów ale świadczenie pieniężne -nie zapomogę i tylko w zamian za coroczne bony świąteczne.

#12 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 11:52

~madzia,nie mam pojęcia,jak i dlaczego tak liczysz,ja naliczam podatki od 1992 roku i po raz pierwszy spotkałam się z takim sposobem naliczania

#13 Gość_madzia

Gość_madzia
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 11:58

Fakt jestem początkująca w tym temacie ale to jest prosta matematyka. Tak oblicza się kwotę netto i podatek Faktur Vat dlatego nie rozumiem dlaczego obliczajc podatek od zapomogi robi się to inaczej?

#14 Gość_limeira

Gość_limeira
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 12:20

www.sgk.*********/12,258,99210,105.html

#15 Gość_maki

Gość_maki
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 12:21

Wg mnie to jest to proste równanie matematyczne z jedną niewiadomą X.Jeżeli 800,00 stanowi 118% bruttoto X stanowi 18%czyli x = 800,00 x 18 : 118 x = 122,00Proste co!

#16 Gość_madzia

Gość_madzia
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 12:59

no niby proste ale własnie jak się liczy podatek od pozyczek to liczy się 800 x 18% = 144 zł a wypłaca sie 800-144= 656 złI nie wiem dlaczego tak?Bo wg mnie to się liczy podatek od podatku skoro 800 zł to jest brutto.

#17 Gość_madzia

Gość_madzia
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 13:00

od zapomóg pienięznych miało byc a nie pożyczek

#18 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 13:08

~madzia,polecam Ustawę o pod.doch.od osób fizycznych

#19 Gość_emeryt do limeiry!

Gość_emeryt do limeiry!
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 02:19

bardzo proszę o radę: czy doraźna pomoc finansowa uzyskana z ZFŚS - /powód: trudna sytuacja mat. wynikła wskutek długotrwałej i przewlekłej choroby/ - winna być opodatkowana 10% zrycz. pod, doch.?

#20 Gość_Maria

Gość_Maria
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2010 - 09:43

powinien to być bezzwrotny zasiłek celowy /zdarzenie losowe/zwolniony z podatku do kwoty 2280 w ciągu roku



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych