Skocz do zawartości

kontynuacja szkoły w Polsce , powrót z A...

wróć do serwisu Sektor Publiczny 21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Basia

Guest_Basia
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2007 - 19:44

Może ktoś jest mi w stanie pomóc , wróciłam z córką do Polski z Anglii, córka uczęszczała tam do szkoły ukończyła w Polsce szósta klasę więc w Anglii powinna była iść do I Gimnazjum, ale tam jest inny system nauczania i Gimnazjum nie istnieje.Rozmawiałam z Dyrektorką szkoły w Polsce powiedziała, że prawdopodobnie córka będzie musiała zacząć I Gimnazjum więc straciła rok!!(teraz powinna iść do II lasy Gimnazjum) Dlaczego ? Moja córka płacze bo to tak jakby została rok w szkole, przecież można jakim sposobem zaliczyć niektóre przedmioty np: j. polski, fizyka i chemia bo w Anglii nie ma takich przedmiotów a co w momencie gdybyśmy zostały tam 3 lata i co? córka musiałaby się cofnąć o 2 lata! Nasza edukacja nie jest przygotowana na takie sytuacje dlaczego ? proszę może ktoś wie gdzie mam szukać pomocy.

#2 Guest_Alicja

Guest_Alicja
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2008 - 02:00

jestem w zblizonej sytuacji-ale wlasnie to ze zupelnie nie wiem jak szkolnictwo polskie odniesie sie do zaliczenia mojej corce lat uczeszczania do szkoly w Anglii powstrzymuje mnie przed decyzja powrotu do kraju.moze ktos juz przez to przechodzil i ma jakies wskazowki?

#3 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2008 - 12:41

Mam ten sam problem,jezeli ktos cokolwiek wie na ten temat prosimy o podanie informacji:) pozdrawiam

#4 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2009 - 14:57

Jak to w Angli nie ma chemi!Dziwne jakoś ja mam 14 lat i uczeszczam w Angli do szkoły i jakoś mam chemie od 3 lat ; )

#5 Guest_Kamysia

Guest_Kamysia
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2009 - 01:05

Moja corka ma 10 lat i w Primary school nie maja chemii

#6 Guest_Kami

Guest_Kami
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2010 - 09:27

Ja mam 17 lat i chce wrócić do Polski.. Tutaj jest college a w Polsce chciała bym iść do Liceum...Czy może ktoś wie czy sa takie szanse? Czy raczej jest to marzenie ściętej głowy? :(

#7 Guest_Zofia

Guest_Zofia
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2010 - 09:50

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (DzU nr 26, poz. 232 z późn. zm.):„§ 19 ust. 1 pkt 3. Do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy) w szkole podstawowej, gimnazjum oraz szkole ponadgimnazjalnej przyjmuje się ucznia na podstawie świadectwa (zaświadczenia) wydanego przez szkołę za granicą i ostatniego świadectwa szkolnego wydanego w Polsce, na podstawie sumy lat nauki szkolnej ucznia.”.

#8 Guest_monika

Guest_monika
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2010 - 19:14

WITAM JA WŁASNIE WRÓCŁAM Z 10 LETNIĄ CÓRKĄ DO POLSKI. MOJA CÓRKA ZOSTAŁA ZAPISNA DO 4 KLASY CZYLI ZGODNIE ZE SWOIM ROCZNIKIEM . WIDZĘ ZE DUŻO ZALEŻY OD DYREKTORKI SZKOŁY POZDRAWIAM

#9 Guest_emigranci

Guest_emigranci
  • Goście

Napisano 06 październik 2010 - 18:58

Witam,Chcemy wrocic do Polski z synem rocznik 96.Edukacje skonczyl w polsce na 2giej klasie szkoly podstawowej,tu w angli dali go do 5 klasy bo tak wychodziloz rocznika,szkole podstawowa konczy sie tu na 7mej klasie potem idzie sie do secondary school czyli jest 3ci rok w tej szkole(tyle co w polsce trwa gimnazjum) i moje pytanie-jesli wrocimy do polski latem 2011 to czy syn pujdzie do ostatniej klasy gimnazjum wedlug swojego rocznika,czy moze bedzie wziente pod uwage to ze skanczyl 3 lata secondary school(odpowiednik naszej szkoly ponadpopdsawowej)i bedzie mogl pujsc do 1 klasy ponadgimnazjalnej.dodam ze na koniec tego roku bedzie pisal KEY STAGE 3.czyli mysle,ze mozna to brac za nasz egzamin gimnazjalny ????? skoro pisze sie to na koniec 3 go roku w szkole ponadpodstawowej-tak jak w polsce.Bedziemy wdzieczni za ew.wyjasnienie nam sprawy.

#10 Guest_emigranci

Guest_emigranci
  • Goście

Napisano 06 październik 2010 - 19:36

Dla wyjasnienia dodam,ze to zakonczenie w polsce na 2 giej klasie to znaczy ostatnie swiadectwo w polsce,bo wyjechalismy w 2gim miesiacu 3 klasy.Prosimy kogos kto jest w temacie o informacje.

#11 Guest_atttattatat

Guest_atttattatat
  • Goście

Napisano 10 luty 2011 - 14:52

Moj syn w lipcu konczy 15 lat musimy wracac do polski ,bylam w szkole prywatneji tam dyrektor powiedzial ,ze musze isc do kuratorium aby okreslili do ktorej klasy pojdzie moj syn a w Anglii jest w 10 zostal mu rok gimnazjum , dyrektor powiedzial ze mam wziasc zaswiadczenia ze szkoly angielskiej :wykaz ocen ilosc godzin z przedmiotow,czyli wszystko co zwiazane z nauka , zasugerowal mi ,ze syn prawdopodobnie powtorzy rok ,a wlasciwie nie wiem dlaczego ,wbrew opiniom o ANGIELSKICH szkolach moj syn ma szkole na wysokim poziomie ,i egzaminy tez nie sa latwe ,a w Polsce wiekszosc lekcji to przeciez rodzice tlumacza w domu ,i odrabiaja prace domowe po 4 godziny , w klasie sa pupilki gdzie reszta dzieci jest szykanowana , w Anglii to jest nie do pomyslenia ,dzieci slabo uczace sie dostaja asystentow ,ktorzy im pomagaja ,ja musze wracac z ciezkim bolem glowy ,bo tak chcial maz ,wybralam rodzine ale boje sie wracac do tego komunistycznego kraju szykan i upodlenia

#12 Guest_kate

Guest_kate
  • Goście

Napisano 21 luty 2011 - 22:45

Ja mam podobny problem. Moja corka ma 17 lat i powinna chodzic do I klasy Liceum. Jest jeden problem. W kazdej szkole mowia ze zostanie w tej samej klasie, bo nie zaliczy j.polskiego i histori. Mowia ze jedyna opcja jest szkola prywatna z wykladowym angielskim. Paranoja. A jesli chodzi o zapisy do szkoly to mam sprawdzona wiadomosc, dotyczy ona mlodszej corki. Do szkol przyjmowane sa dzieci zgodne z rocznikiem.

#13 Guest_hungdairwin

Guest_hungdairwin
  • Goście

Napisano 01 maj 2011 - 14:29

Hi I am new here. I am sorry if this is not the right place for this post but I was hoping some one here on samorzad.infor.pl would be able to help me access bebo from work as it it’s block. Any assistance would be greatly appreciated

#14 Guest_Sylvia

Guest_Sylvia
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2011 - 16:05

Mam podobny problem, chce wrocic do Polski, mam dwoch synow w wieku 13 i 15 lat.W Polsce skonczyli starszy 3-klase, mlodszy tylko 1-klase. Tu chodza do szkoly 5 lat, wiec starszy jest w 10-klasie a mlodszy w 7-klasie( urodzony pod koniec wrzesnia, wiec rok do tylu). niewiem jak wygladala by ich edukacja w Polsce i do jakiej klasy poszliby.Jesli ktos moze mi pomoc prosze o rade.

#15 Guest_Weronika

Guest_Weronika
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2011 - 00:57

Mam 16 lat, czyli powinnam uczęszczać do 1 liceum (bądź też technikum etc) w Polsce. W Londynie jestem 2 lata czyli od 9 klasy tutaj, a 2 gimnazjum w PL, chciałabym wyjechać do Polski po skończeniu Secondary School, ponieważ ten rok jest moim ostanim. Nie mam pojęcia jak to jest czy w Polsce wliczają nasze GCSE, dla mnie nie ma najmniejszego problemu gdybym musiała cofnąć się jeden rok, tzn moi rówieśnicy chodziliby do 2 klasy, a ja do 1 liceum, chodzi tylko o to czy jakiekolwiek Liceum chciałoby mnie przyjąć i czy nie musiałabym pisać jakiś testów. Jeżeli ktoś wie coś na ten temat proszę pomóżcie. Z góry dziękuje.

#16 Guest_Myrtanek

Guest_Myrtanek
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2011 - 14:55

Witam. Mam problem i uprzejmię proszę o odpowiedź. Mam Siedemnaście lat i dwa lata temu wyjechałem z Polski tu do wielkiej Brytanii. Problem jest następujący. Czyli opuściłem Gimnazjum bez skończenia trzeciej klasy i zacząłem edukację tutaj. Teraz postanowiłem wracać do Polski, i iść do Technikum bądź Liceum. Tu w Anglii nie robiłem kilkunastu przedmiotów i mam braki jeśli chodzi o edukację w Polsce. Tu miałem jedynie kilka przedmiotów. Czy jak wrócę, będę musiał skończyć tą trzecią klasę gimnazjum, czy będę mógł iśc do Liceum/Technikum i robić jakieś dodatkowe zajęcia aby nadrobić stracony materiał. Z góry dziękuję za odpowiedź.

#17 Guest_Laurarealkvap

Guest_Laurarealkvap
  • Goście

Napisano 12 październik 2011 - 14:52

The XXX Stream

#18 Guest_Patrycja

Guest_Patrycja
  • Goście

Napisano 30 październik 2011 - 07:33

Witam mam 14 lat, w polowie roku szkolnego 2012/2013 w anglii chcę wrócić do Polski. Będę miała ukończone 16 lat. Tylko boję się tego kuratora i tych egzaminów. W polsce teraz bym chodziła do 2 gimnazjum. A tutaj w angli chodzę Do 10-tej klasy. Czyli jak wtedy wróce do polski to powinnam byc w polowie 3 klasy gimnazjum. Czy bym powtarzala rok lub zaczynala od 1-szej. Jak to jest prosze o odpowiedz. i z gory dziekuje

#19 Guest_jackob

Guest_jackob
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2014 - 14:38

Witam,mam 17 lat,w kwietniu skończę 18. Wyjechałem do Francji po ukończeniu 4-tej klasy w Polsce. We Francji uczęszczam do Bac Pro Menuiserie, polskiego odpowiednika Technikum Stolarskiego. We Francji jednak technikum trwa 3 lata co w Polsce jednak do technikum chodzi się 4 lata. Chciałbym się dowiedzieć czy jeśli wrócił bym do Polski po ukończeniu tamtejszej 2 klasy technikum. Chciałbym się także dowiedzieć czy w Polsce mógłbym zdać maturę weekendowo lub wieczorowo.Z góry dziękuję za pomoc.

#20 Guest_Lilly

Guest_Lilly
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2014 - 20:28

Odpowiedź już padła w #7. W Polsce obowiązuje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 20 lutego 2004 w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych. 

Zgodnie z zapisem § 19 ust. 1 pkt 3 - dyrektor może przyjąć ucznia do konkretnej klasy nie na podstawie rocznika - jak to pisano gdzieś powyżej, ani na zasadzie "widzimisię". Rodzic wracający do Polski MA OBOWIĄZEK dostarczyć zaświadczenie lub świadectwa wydane przez szkołę za granicą informującą o sumie lat nauki szkolnej odbytej tam.

Np. wraca rodzina z chłopcem, który gdzieś - np. w Holandii - uczęszczał do szkoły przez 3,5 roku, zatem dyrektor w Polsce uznaje mu 3 pełne lata edukacji i może przyjąć go do klasy 4 szkoły podstawowej. Oczywiście, pozostaje jeszcze kwestia zaliczenia tzw. różnic programowych. 

Wszystko w rozporządzeniu jest opisane - tylko CZYTAĆ!!!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych