Skocz do zawartości

Jak rozliczać składki?

wróć do serwisu Księgowość 34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Stowarzyszenie

Gość_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2008 - 16:45

Czy jeśli jako stowarzyszenie pobieramy co miesiąc składki członkowskie to musimy posiadać konto bankowe czy wystarczy że będziemy prowadzić KASĘ i wsytawiać KP a później gdy coś kupujemy KW? Na jakich kontach później rozliczać pobranie składki?

#2 Gość_gonia

Gość_gonia
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2008 - 17:18

Obowiązkowo - konto bankowe. Wpłaca się wszystko. Nie ma możliwości z bieżących wpływów dokonywać zakupów. Raport kasowy str. Wn to wpływ str. Ma wpłata do banku. I dopiero po pobraniu tej kwoty z banku możesz dokonać zakupu.

#3 Gość_Stowarzyszenie

Gość_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2008 - 17:21

Nasze stowarzyszenie działa od połowy listopada. Zbieraliśmy składki "do ręki" które już częściowo się rozeszły na zakup sprzętu sportowego itp. Prowadzimy w zeszycie ewidencję członków gdzie wszystkie składki odnotowujemy. To jak to teraz rozegrać?

#4 Gość_Stowarzyszenie

Gość_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2008 - 17:23

Trochę to dziwne, albo ja nie do końca to rozumiem. Jaki jest sens wpłacania pieniędzy do banku skoro od razu muszę je wypłacić żeby coś kupić??

#5 Gość_Stowarzyszenie

Gość_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2008 - 17:41

Kierowałam się tym zapisem:W większości organizacji pozarządowych jest prowadzona kasa czyli, że dokonywane są płatności w gotówce. Ze względów bezpieczeństwa sugerujemy jednak korzystać z kasy w przypadku mniejszych kwot (np. do 1.000zł), a pozostałe płatności w miarę możliwości dokonywać za pośrednictwem banku.W tym dziale macie Państwo do dyspozycji kilka narzędzi, które powinny ułatwić Wam pracę związaną z prowadzeniem kasy.Generalną zasadą jest to, aby wszystkie operacje gotówkowe miały potwierdzenie w oryginalnych dokumentach. I tak dla wpłat do kasy wystawiamy druk KP (kasa przyjmie), dla wypłat druk KW (kasa wyda). Druki te wypełniamy i podpisujemy czytelnie imieniem i nazwiskiem (zwłaszcza dotyczy to osób z zewnątrz). KP i KW są drukami ścisłego zarachowania - oznacza to, że powinny być ponumerowane.Jeśli wypłacamy gotówkę na podstawie faktury, rachunku lub innego rozliczenia, nie ma konieczności wystawiania KW do każdej z tych operacji, ale na dokumencie musi być potwierdzenie otrzymania gotówki w wysokości figurującej na dokumencie.

#6 Gość_gonia

Gość_gonia
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2008 - 18:38

Ustawa o finansach publicznych i ustawa o rachunkowości obowiązuje też stowarzyszenia,takie wpłaty i wypłaty z banku mogą wydawać Ci się dziwne, ale księgowi są do realizacji tych dziwnych ustawowych zadań. Zalecam ze szczerego serca dostosowanie się do przepisów bo zbierane składki "od ręki" nie mają prawa rozejść się na żaden zakup bez wpłaty ich do banku. Często za niewiedzę mimo uczciwości płacimy słoną karę.

#7 Gość_Stowarzyszenie

Gość_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2008 - 18:50

Niestety nie stac nas na księgową dlatego sami chcemy poprowadzić księgowość. W sumie w tej chwili zaczynam od zera. Nie mam nawet jeszcze polityki rachunkowości ani planu kont.

#8 Gość_Stowarzyszenie

Gość_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2008 - 18:57

Dodam, że nie prowadzimy działalności gospodarczej. Nie wierzę że jest to aż tak trudne żeby trzeba było płacić za to kilkaset złotych skoro można te pieniądze przeznaczyć na coś innego a w naszym przypadku na pomoc dzieciom z biednych rodzin.

#9 Gość_FFPEC

Gość_FFPEC
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2008 - 21:59

Najlepiej zapoznaj się z ustawą prawo o stowarzyszeniach i w Inforze jest w zakładce Rachunkowość dział Rachunkowość Organizacji Non-Profit. Jest tam trochę artykułów dot prowadzenia rachunkowości w stowarzyszeniu, o sprawozdawczości można się wspomóc życzę powodzenia

#10 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2008 - 22:49

moim zdaniem stowarzyszenie nie ma obowiązku wpłacania otrzymanej gotówki do banku na swój rachunek, tym bardziej że prawie natychmiast potrzebuje tych pieniędzy na drobne zakupy do prowadzonej działalności

#11 Gość_Stowarzyszenie

Gość_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2008 - 23:50

Znalazłam jeszcze coś takiego: PROWADZENIE KASYOrganizacja prowadząca samodzielnie kasę (dokonuje obrotu gotówkowego, tzn. reguluje zobowiązania gotówką i przyjmuje wpłaty gotówkowe) jest zobowiązana do przygotowania Raportu Kasowego, który składa się z zestawienia uporządkowanych (np. wg daty) i ponumerowanych faktur i rachunków zapłaconych gotówką z kasy oraz dowodów wpłat do kasy (np. poświadczenie z banku czy dokument KP - Kasa Przyjmie), podsumowanych i z zaznaczonym stanem kasy na początek i na koniec danego okresu - najczęściej miesiąca. Wszystkie dokumenty stwierdzające wypływ gotówki z kasy powinny posiadać czytelny podpis osoby otrzymującej tę gotówkę. Przynajmniej raz do roku powinno przeprowadzać się kontrolę stanu kasy, potwierdzając to protokołemDlatego też mi się wydaje że można prowadzić tylko kasę. Zwłaszcza że wszystkie składki przeznaczamy na działalność statutową i nie będziemy mieć dochodu.W związku z powyższym podstawowe pytanie.Rozumiem, że każdej osobie, która wpłaca składkę muszę wystawić KP?

#12 Gość_Stowarzyszenie

Gość_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2008 - 00:18

Mam jeszcze kilka innych pytań:1) Czy opracowując plan kont mogę po prostu powyrzucać te konta, które nam się na pewno nie przydadzą? Np. "Kasa zagranicznych środków pieniężnych" czy "Kredyty bankowe"? Czy to nie przeszkadza że po wyrzuceniu takich kont nie będzie zachowana kolejność w numeracji kont?2) Czy opracowaną politykę rachunkowości trzeba gdzieś zgłosić czy jest to tylko dla zarządu? Czytałam że musi być uchwała o przyjętej polityce rachunkowości i musi ją podpisać zarząd ale nie wiem czy to trzeba gdzieś wysłać.3) Czytałam, że stowarzyszenia mogą robić sprawozdania raz w roku. Czy trzeba prosić jakąś instytucję o zgodę lub jej to zgłosić?4) Co miesiąc sporządza sie raport kasowy a raz w roku inwentaryzacje kasy? Czy trzeba to gdzieś zgłosić/przesłać czy jest to tylko dla nas?5) Nie będziemy prowadzić księgowości za pomocą programu komputerowego. Rozumiem, że księgę handlową i całą resztę można po prostu gdzieś kupić? 6) I jak na razie ostatnie pytanie. Składki są pobierane zawsze 2 razy w tygodniu (za każdym razem płaci ktoś inny). Czy trzeba to na bieżąco w "kasę" wpisywać (to jest jakaś odrębna "książka"?) i na konta? Czy sumuje się to raz w miesiącu i wtedy wszystko księguje?

#13 Gość_mandziola

Gość_mandziola
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2008 - 10:53

Jezu, Gonia - czy Ty sprawdziłas to o czym piszesz z taka pewnością? prowadziłas kiedys ksiegowosc stowarzyszenia? Droga autorko watku stowarzyszenie jak najbardziej może przyjmowac składki do kasy i nie ma obowiązku wpłacania ich do banku, a nastepnie wypłacania z niego, żeby zapłacic za prowadzenie bieżącej działalności - i ustawa o rachunkowości ani tego nie zabrania a juz tym bardziej ustawa o finansach publicznych, która w zasadzie nie dotyczy stowarzyszeń (chyba, że sa finansowane bezposrednio z budżetu). Dobrze jest mieć jednak rachunek bankowy, bo zawsze mozna go podac na wizytówkach dla informacji ewentualnych darczyńców.Co do Twoich pytań://www.barka.org.pl/poradnik%20ngo/ksiegowosc.html#8

#14 Gość_Stowarzyszenie

Gość_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2008 - 17:03

Już przeczytałam wszystko pod tym linkiem wcześniej ale nie ma tam odpowiedzi na moje pytania niestety B)Jeszcze bym chciała się dowiedzieć jak to jest z dekretacją. Trzeba mieć specjalną pieczątkę czy można ją czymś zastąpić? I jeśli jako dowód zakupu mam paragon to jego biorę jako dowód księgowy i dekretuję?

#15 Gość_mandziola

Gość_mandziola
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2008 - 22:36

1)Mozesz. Oczywiście oprócz tych podstawowych:)2)Nie trzeba. jest dla Ciebie żebys wiedziała czym się kierujesz i jakie masz zasady rachunkowosci i... dla kontroli;)3) Jesli pod hasłem sprawozdania masz na mysli bilans RZiS i informację dodatkowa - to tak.Każda jednostka objęta wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego (a więc praktycznie wszystkie formy prawne oprócz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i spółek cywilnych osób fizycznych) jest zobowiązana składać w sądzie rejestrowym sprawozdanie. poczytaj tu ://ksiegowosc.infor.pl/rachunkowosc/sprawozdawczosc/78292,Obowiazek-skladania-sprawozdania-finansowego-do-KRS.html4)Raport kasowy co miesiąc - jesli tak zapiszesz w polityce, ale teoretycznie operacje powinnas rejestrowac co dzień (lub kiedy wystapia - na biezaco), inwentaryzacja kasy jesli tak zapiszesz to raz na rok.5. Mozna, nazywa się to "amerykanka", ale odradzam. Jest tyle programów, które za darmo albo praktycznie za darmo mozna ściągnąć z sieci, że na prawdę szkoda czasu. (mp. left hand o ile dobrze pamietam)6. Teoretycznie B) powinno się na bieżąco, ale...B)))Co do dekretacji - jesli prowadzisz w programie komp. to możesz wydruki dekretów podpinac pod dokumenty. Jesli nie - dekretujesz ręcznie. W przypadku ręcznej dekretacji pieczątka się przydaje, bo oszczędza pracy (a musisz wpisac wszystkie konta, które dekretujesz).

#16 Gość_mandziola

Gość_mandziola
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2008 - 22:56

"Dodam, że nie prowadzimy działalności gospodarczej. Nie wierzę że jest to aż tak trudne żeby trzeba było płacić za to kilkaset złotych skoro można te pieniądze przeznaczyć na coś innego a w naszym przypadku na pomoc dzieciom z biednych rodzin". Nie chciałabym Ci psuc dobrego humoru, ale jednak jest to trudne:)Jesli nie prowdzicie dg polecam to: ://www.e-marketing.pl/ksiazki.php?pid=605

#17 Gość_mandziola

Gość_mandziola
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2008 - 22:57

A to za darmo chociaz nieco nie aktualne - ale w meritum zorientujes sie o co ://www.ngo.pl/files/biblioteka.ngo.pl/public/serie/3w/zarzadzanie_finansami_01.09.2004.pdf

#18 Gość_Stowarzyszenie

Gość_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2008 - 23:40

No wreszcie jakieś konkretne odpowiedzi B) Sprawa się komplikuje (albo i nie) bo my nie jesteśmy wpisani do KRS i nie mamy takiego obowiązku.

#19 Gość_mandziola

Gość_mandziola
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2008 - 00:14

No własnie nie pamietam tego... bo my prowadzimy dg. Więc wpis do KRS był na poczatku...://www.powiat-lubin.pl/page.php?id=66zapoznaj się z tym.

#20 Gość_Stowarzyszenie

Gość_Stowarzyszenie
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2008 - 16:39

Też znalazłam jedną bardzo przydatną książkę, ale ta od Ciebie też jest super. Powiedz mi jeszcze mandziola czy jak wystawiam KW np za zakup pieczątek to muszę do tego KW załączyć paragon?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy