Skocz do zawartości


wynagrodzenie chorobowe za pobyt w szpitalu

nagrodzenie chorobowe za poby

wróć do serwisu Kadry 56 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ona_1

Guest_ona_1
  • Goście

Napisano 14 maj 2013 - 19:41

Witam,w jaką stawkę przyjmujecie przy wyliczaniu wynagrodzenia chorobowego za pobyt w szpitalu (7 dni)?Osoba 25 lat, pierwsze zwolnienie lekarskie w roku kalendarzowym.Przy wyliczeniach stosujecie 70% czy 80%?

#2 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7967 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 maj 2013 - 20:17

70% nie dotyczy to okresu, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego określonego w art. 92 K.p. Za pierwsze 33 /14 dni niezdolności do pracy trwającej w roku kalendarzowym pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości nie niższej niż 80% podstawy wymiaru /chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu/. Zatem wynagrodzenie chorobowe wypłacane pracownikowi ze środków pracodawcy za okres pobytu w szpitalu przysługuje w wysokości co najmniej 80% podstawy wymiaru.

#3 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3625 postów

Napisano 14 maj 2013 - 20:17

80% bo pobyt w szpitalu przypada w trakcie wypłaty wynagrodzenia za chorobę, gdyby był w trakcie wypłaty zasiłku chorobowego to 70%

#4 Guest_ona_1

Guest_ona_1
  • Goście

Napisano 14 maj 2013 - 20:32

Dziękuję.
Sprawdziłam jeszcze w ustawach, zgadza się Dołączona grafika

Mam jeszcze jedno pytanie jeśli wynagrodzenia są wypłacane do ostatniego danego miesiąca. Do szpitala pracownik trafił 30 kwietnia, 09 maja przynosi zwolnienie lekarskie, jak to powinno byc prawidłowo w deklaracjach rozliczeniowych do ZUS?
Czy skoro tylko poinformował, że uda się do szpitala można naliczyć chorobowe za pobyt w szputalu? Jak ten problem rozwiązać?

#5 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7967 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 maj 2013 - 20:42

W kwietniu,żeby nie robić korekty w RSA wpisujesz 30 kwietnia 331 i kwotę zero.Natomiast naliczasz dopiero po otrzymaniu druku ZLA w terminie tak jak jest u Was w firmie przyjęte.W maju wpisujesz w RSA jeszcze raz 30 kwietnia 331 i wpisujesz kwotę.

#6 Guest_ona_1

Guest_ona_1
  • Goście

Napisano 14 maj 2013 - 20:46

Tak, tylko tu znowu pojawia się problem, umowa o prace kończy się z dniem 17 kwietnia (upływ czasu), natomiast zwolnienie lekraskie trwa do 28 czerwca. Czy to nie będzie mieszało w obliczeniach? Zastawnaim się czy korekta nie będzie lepsza?

#7 Guest_ona_1

Guest_ona_1
  • Goście

Napisano 14 maj 2013 - 20:47

przeprasam 17 maja miało być

#8 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7967 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 maj 2013 - 20:55

Nie będzie przeszkadzało, wyliczysz wynagrodzenie chorobowe za 18 dni , ekwiwalent za urlop,wypiszesz Z-3 do ZUS w celu kontynuowania wypłaty zasiłku chorobowego.Natomiast w RSA wykazujesz od 30.04.do 17.04 kod 331 ilość dni 18 oraz kwotę.

#9 Guest_ona_1

Guest_ona_1
  • Goście

Napisano 14 maj 2013 - 21:04

Dziękuję jeszcze raz Dołączona grafika

#10 Guest_Kat

Guest_Kat
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2013 - 09:56

Witam, a jak wyglada sprawa z zaświadczeniami ze szpitala? By naliczyc wynagrodzenie musi to być zaświadczenie wydane na druku ZLA,  czy moze to byc cos innego? Nie mialam wczesniej takiego przypadku, więc się ucze Dołączona grafika z góry dzieki za pomoc



#11 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3625 postów

Napisano 24 czerwiec 2013 - 10:04

Za zwolnienie lekarskie możesz zapłacić tylko jeżeli posiadasz prawidłowo wypełniony druk ZUS ZLA, samo zaświadczenie jest tylko usprawiedliwieniem nieobecności. Gdy osoba przebywa dłużej w szpitalu to lekarz na wniosek chorego wystawia zwolnienie co 2 tygodnie



#12 Guest_Ewe

Guest_Ewe
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2013 - 21:41

witam moj chlopak bedzie mial operacje przegrody nosowej pracuje na 1/4 etatu czy naleza mu sie jakies pieniadze za  l4?



#13 Glusia

Glusia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 796 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 18 lipiec 2013 - 06:30

Skoro pracuje na podstawie umowy o pracę to oczywiście należy mu się świadczenie za czas choroby (wynagrodzenie albo zasiłek w zależności, ile w tym roku chorował)



#14 Guest_aniołek

Guest_aniołek
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2013 - 18:46

Mam pytanie, prqcownik tymczasowy

Szpital. Np. Pracownik przyniósł zaśw. Lekarskie od 10 do 20.07. jest to pierwsza jego choroba tylko w tym jest 4 dni szpital. A zatr. Jest od 1.04.2013 i nadal pracuje.

Rozumiem, że od 10 do 14.07 płacę 70% szpital bo ZUA ZLA L-4 mam pisane 4 dni pobyt w szpitalu a 15.07 do 20.07 80% wynagrodzenia za choroby 80% tylko jakie kody mają szpital czy 331 i wynagrodzenie choroby 70% czy inaczej?

 

 

 



#15 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7967 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 sierpień 2013 - 18:56

Pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie chorobowe za 33 lub 14 dni w roku kalendarzowym.Pracownik nie chorował jeszcze w tym roku w związku z tym wypłacasz pracownikowi wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy zasiłku chorobowego.Wynagrodzenia chorobowego nie obniżamy do 70% za dni,które spędził pracownik w szpitalu.Za pobyt w szpitalu naliczamy pracownikowi 70% dopiero wtedy,gdy pracownikowi przysługuje już zasiłek chorobowy.



#16 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2013 - 07:59

Mam pracownice,która juz drugi raz w tym roku miała zabieg w szpitalu. Na poczatku roku sprawa była prosta, bo 80% wynagrodzenia chorobowego w tym za pobyt w szpitalu.

 

Teraz ponownie przez 3 dni pobyt w szpitalu - 3 dni,zwolnienie ogolnie narazie na 7 dni będzie na ok 2 miesiące.

 

W OPTIMIe nie mam opcji zwolnie chorobowe ZUS 70% - kiedyś takie były - teraz po aktualizacji mam tylko 80% i 100%. Mam też zwolnienie chorobowe ZUS INNE,które jest właściwe??



#17 Guest_inezka

Guest_inezka
  • Goście

Napisano 22 październik 2013 - 18:05

Mam pytanie, mąż ma działalność gospodarczą, rozchorował się i trafił na tydzień do szpitala, czy coś mu się należy z tytułu opłacania składek chorobowych ???



#18 Ane

Ane

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 październik 2013 - 18:06

tak, ma prawo do zasiłku chorobowego w związku z wystawionym zwolnieniem lekarskim , o ile podlega pod chorobowe minimum 90 dni.



#19 Guest_inezka

Guest_inezka
  • Goście

Napisano 22 październik 2013 - 18:12

Mąż był w zusie i powiedzieli mu że niby dopiero po 33dniach by coś mu się nalezało. Gdy sam prowadzi działalnośc gospodarcza to tak to wygląda, jakoś nie chce mi sie wierzyc... wiadomo że jakby miał pracodawce to on by mu wypłacił, a w przypadku gdy sam prowadzi działalność to kto mu wypłaci? jestem taka ciemna z tego... z góry dziękuję i prfzepraszam za zawracanie głowy:)



#20 Ane

Ane

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 październik 2013 - 18:17

zus coś pokręcił, u męża ważne jest aby miał odpowiedni okres podlegania pod ubez chorobowe (90 dni) i ma płatne zwol lekarskie od 1go dnia - zasiłek płatny z ZUS, musi przesłać do ZUSu zwol lekarskie + Z-3a.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych