Skocz do zawartości

Dekretacja dowodów księgowych

wróć do serwisu Księgowość 40 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_paulina

Gość_paulina
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2010 - 20:49

Mam pytanie czy faktury wyciągi bankowe i inne dokumenty księgowe dekretujecie oprócz kont syntetycznych jeszcze kontami analitycznymi?

#2 Gość_ziuta

Gość_ziuta
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2010 - 21:33

oczywiście, że tak. na dokumentach należy wpisać cały szczegółowy dekret,tak jak jest wprowadzany do systemu (nawet jak konto ma 30 cyferek - trzeba je wszystkie wpisać)

#3 Gość_Anna

Gość_Anna
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2010 - 08:51

Nie zgadzam się uważam że na dowodach możesz wpisać np. 201- bez analityki a po wprowadzeniu wszystkich dokumentów robisz wydruk zapisów na kontach na koniec miesiąca, należy wprowadzić zapis w poltyce rachunkowości

#4 Gość_:)

Gość_:)
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2010 - 09:25

ziuta a gdzie jest to zapisane że przy dekretacji dokumentów należy podawać analitykę?zgadzam się z anną wystarczy syntetyka

#5 Gość_Agnieszka

Gość_Agnieszka
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2010 - 09:42

Mnie tez nic nie jest wiadomo o konieczności wpisywania analityki.Istnieje możliwość odstąpienia od ręcznego dekretowania dowodów księgowych w sytuacji, gdy jednostka używa programu komputerowego, pozwalającego na wydruk dekretu zawierającego informację o sposobie ujęcia każdego dokumentu w księgach rachunkowych oraz dane pozwalające na powiązanie wydruku dekretu z dowodem źródłowym. W przypadku rezygnacji z dekretacji ręcznej i zastąpienia jej komputerową dekretacją automatyczną, niezbędne jest trwałe połączenie wydruku dekretu z dokumentem stanowiącym dowód źródłowy (np. sklejenie lub zszycie).

#6 Gość_balbina

Gość_balbina
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2010 - 00:26

nigdzie nie spotkałam się aby dekretować dokumenty analitycznie a księgową jestem od 30 lat kontami syntetycznie wystarczy

#7 Gość_Myszka

Gość_Myszka
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2010 - 12:59

zupełnie wystarczy syntetyka

#8 Gość_jolka`

Gość_jolka`
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2010 - 10:32

a ja zaczynam prace w ksiegowosci, jest to zgk, i bank spółdzielczy nas obsługuje, co dzien jet duzo wpłat (za wode najem itp) i wyciag co dzien, jak to mam ugryzsc, od czego zacząć? czy dekretacja na wyciagu? jak sie za to zabrac? chciałabym dobrze zacząć a nie ma mi kto tego przekazac bo ten zakład to od 01-01-2010 powstał, pomocy :)

#9 Gość_karlik

Gość_karlik
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2010 - 12:25

jolka ja bym robiła wydruk pod wyciąg (z programu dekretkę)

#10 Gość_ziuta

Gość_ziuta
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2010 - 13:04

Jak jest wydruk z programu to dekret będzie miał wszystkie oznaczenia kont (równiez analitykę), ale jeżeli wydruku nie ma to na dowodzie powinien być cały dekret. A gdzie jest napisane że może być tylko syntetyka? ustawa o rachunkowości mówi o oznaczeniu kont. Konto które posiada analitykę jest właśnie przez tę analitykę dodatkowo oznaczone (uściślone). Przez dekretację całą czyli równiez z analityką juz na wstępie można wykryc błąd dekretacji bez konieczności zaglądania do programu komputerowego. Poza tym na dowodzie powinno byc to samo co w komputerze. Więc skoro w komputerze jest na koncie 201-01 to takie oznaczenie konta powinno byc na dowodzie. Takie jest moje zdanie i uważam, że słuszne. Dowody są prowadzone rzetelnie a zapisy w księgach są zgodne z zapisami na dowodach księgowych. Jeśli się mylę niech mi to ktoś solidnie wyjaśni.

#11 Gość_Agnieszka

Gość_Agnieszka
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2010 - 14:50

Ziuta piszesz tak "gdzie jest napisane że może być tylko syntetyka".To ja zapytam tak- a gdzie jest napisane że nie moze być?Poza tym nigdzie nie jest napisane to co ty piszesz "zapisy w księgach są zgodne z zapisami na dowodach księgowych"Nie "na dowodach" tylko zapisy w księgach mają odzwierciedlać rzeczywisty stan z dowodów.Ty stworzyłaś sobie własną interpretację.No i dobrze.Jak się ma taką skromną analitykę to mozna się bawić w zapisy "po całości"A u mnie analityka tak wyglada np. 400-34-75001-4550 400-34-75001-4558 400-34-75001-4559To tylko dekret jednej strony,dochodzi druga.A mam 6 rozdziałów budżetowych.Dalej twierdzisz że analitycznie się dekretuje?

#12 Gość_Krzychu

Gość_Krzychu
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2010 - 20:36

a u mnie ksieguje sie w systemie od razy ANALITYCZNIE, i bez sensu byłoby dekretowac syntetycznie 400/201 jak ja musze miec analityke rozbudowana na 17 znaków, które potem wskazuja skad ma isc wydatek , z jakiego działu i rozdziału Ico mi z dekretu syntet. skoro "walnąłbym" np. rozdział wg którego mam potem ksiegowany koszt????? wiec sam nie wiem, co jest mądre -jak pisac tocałosc, a jak nie pisac, to z systemu zrobic PK i powiazac pozycje ksiegowe jednsoznacznie , zeb nie było watpliwosci i jasne która pozycja dotyczy jakie operacji a tym samym dekretu. Chyba logicznie.

#13 Gość_mari123

Gość_mari123
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2010 - 20:59

W ustawie napisane jest, że dokument księgowy powinien zawierać sposob ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretację), czyli jak dla mnie z analityką. Sama syntetyka nie mówi nam gdzie jest on ujęty. To zasada rzetelności i sprawdzalności.

#14 Gość_PAULA

Gość_PAULA
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 15:22

W USTAWIE O RACHUKOWOŚCI NAPISANE JEST , ŻE MOZNA ODSTĄPIĆ OD DEKRETACJI NA MOCY ODREBNYCH PRZEPISOW I TECHNIK. cO KRYJE SIĘ W SŁOWACH ODRĘBNE PRZEPISY I TECHNIKI. cZY DEKRETACJA JEST KONIECZNA. a JESLI KTOS Z WAS NIE DEKRETUJE TO NA MOCY CZEGO, JAK MA TO OPISANE W POLITYCE RACHUNKOWOŚCI?

#15 Gość_$

Gość_$
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2010 - 17:35

Wydruk z dekretacji dokumentu zastąpi reczne pisanie

#16 Gość_Ks.

Gość_Ks.
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2010 - 10:08

20 kwietnia 2010 byłam na szkoleniu i każdy dokument powinien posiadać dekretację nie ważne czy jest to wydruk elektroniczny czy ręczny -jest tak w ustawie o rachunkowości i oczywiście musi być analityka.

#17 Gość_kot

Gość_kot
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2010 - 14:43

witam wszystkich, ma pytanie pracuję w placówce, która zapewnia obsługę finansową szkół. Główna księgowa twierdzi że wszytskie dok. które sporzadzamy mamy pieczetować pieczątką nagłówkową szkoły i dyrektora czy ma rację? Wg mnie nie to to my jako placówka sporzadzamy ten dokument. Co o tym sądzicie???

#18 Gość_ewa

Gość_ewa
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2010 - 14:43

Brak dekretacji jakie są skutki karne

#19 Gość_księg.

Gość_księg.
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2010 - 15:20

Oczywiście że musi być dekretacja i ja dekretuję tak: Wn 400/zależy od rodzaju201/ kontrahent jestem po kontroli i nic mi nie zarzucono w tym względzie.

#20 Gość_msz

Gość_msz
  • Goście

Napisano 13 październik 2010 - 18:56

jak księgujecie odpis na zfśs dla emerytów i rencistów ( nauczycieli oraz prac. admin. i obsługi)w rozdziale np. 80101 czy 80195

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych