Skocz do zawartości


księgowanie książek


wróć do serwisu Księgowość 36 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_początkująca księgowa biblioteki

Gość_początkująca księgowa biblioteki
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2011 - 21:58

Witam, w bibliotece publicznej książki księgujecie na koncie zespołu 4, np. 402-zużycie materiałów czy tworzycie np. 423 - zakup książek, a może na koncie w środkach trwałych???

#2 Gość_zojka

Gość_zojka
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2011 - 22:24

Według mnie konto na którym nalezy ujmować zakup książek to 014. Jeśli zaś masz na myśli książki nie przeznaczone do wypozyczenia to konto 4.

#3 Gość_do początkująca księgowa biblioteki

Gość_do początkująca księgowa biblioteki
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2011 - 09:06

jeśli chociaż powstała ci taka myśl,że na koncie środków trwałych mozna księgować książki to radzę ci zacząć od solidnej edukacji,zapoznania się z Komentarzem(jakimkolwiek) do planu kont jednostek budżetowych........albo zmianę pracy!

#4 Gość_IZA

Gość_IZA
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2011 - 09:37

Ale co was interesuje ze ktoś się nie zna . Ważne ze pyta , chce się nauczyć. Może praca spadła z nieba i tylko powinien się cieszyć. Pyta na forum to juz dobrze a nie księguje byle jak. Jak nie chcesz pomóc - do koleżanki wyżej to sie nie odzywaj . Ja niestety nie pomogę w tym temacie poczatkująca.

#5 Gość_mk

Gość_mk
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2011 - 13:00

ksiązki na konto 014, a umorzenie na 4 i 072

#6 Gość_do mk

Gość_do mk
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2011 - 13:11

TO ŻEŚ AMERYKĘ ODKRYŁ!

#7 Gość_do IZA

Gość_do IZA
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2011 - 13:38

a ty co ?? morały spadłaś prawić? jak nie masz nic do powiedzenia w temacie to idź nawracać pod kosciół

#8 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2011 - 13:50

To fakt... życzliwych coraz mniej, za to obrodziło w trollach internetowych."... We wzorcowym planie kont dla jednostek budżetowych określono, że na koncie 014 " Zbiory biblioteczne " ewidencjonuje się stan oraz zwiększenia i zmniejszenia zbiorów bibliotecznych według cen ich nabycia. W opisie do konta 014 wskazano ponadto, że ewidencja analityczna powinna umożliwić ustalenie stanu poszczególnych zbiorów bibliotecznych, z dalszym podziałem określonym w odrębnych przepisach.Szczegółowe zasady i sposób ewidencjonowania materiałów bibliotecznych są określone w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (dalej: rozporządzenie w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych).Jednak, zgodnie z § 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ewidencjonowania materiałów bibliotecznych, do prowadzenia ewidencji materiałów bibliotecznych w sposób wskazany w tym rozporządzeniu zobowiązane są biblioteki wchodzące w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. Do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej wchodzą biblioteki publiczne (tj. Biblioteka Narodowa, biblioteki jednostek samorządu terytorialnego) oraz inne biblioteki na podstawie decyzji właściwego ministra do spraw kultury i dziedzictwa narodowego (art. 27 ust. 2 i 3 ustawy o bibliotekach)..."

#9 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2011 - 13:54

Poczytaj , może Ci się przyda :))link do strony:://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/oswiata/artykuly/401307,funkcjonowanie_bibliotek_szkolnych_w_pytaniach_i_odpowiedziach.html

#10 Gość_Kaja

Gość_Kaja
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2011 - 15:45

no to jeszcze ja - odnosnie ksiegowania książek w bibliotece (przeznaczonych do wypożyczania a nie np. na nagrody książkowe). Po 1 oczywiście zależy co zapisałaś w Polityce Rachunkowości - moja propozycja jest taka 401/2 (utworzone tylko dla książek żeby ulatwiś sobie pracę później). Robię więc dwa ksiegowania:401/2 na 072014 na 130.A ponieważ mam 2 biblioteki to jeszcze 014 i 072 podzieliłam sobie na te dwie jednostki. jest jasno i czytenie. pozdrawiam i głowa do .... pracy. ;-))))

#11 Gość_zojka

Gość_zojka
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2011 - 19:04

Kaju, dziwne to Twoje księgowanie.

#12 Gość_gabi

Gość_gabi
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2011 - 20:44

a co to za księgowanie 401/2 na 072 014 na 130? jak już to prawidłowo :faktura 014/201 oraz 401/072zapłata faktury 201/130

#13 Gość_Kaja

Gość_Kaja
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2011 - 13:46

w polityce rachunkowości rozbiłam sobie konto 401 na dwa (401/1 gdzie mam zużycie materiałów i energii oprócz zakupu ksiazek, i 401/2 tu mam tylko zakup ksiazek) - to są strony Wn kont oczywiście. Po stronie MA mam konto 072 "Umorzeni ś.t. ...oraz zbiorów bibliotecznych". Przy zbiorach biblitecznych musi byc ksiegowanie na kontach 014 i 072. Przychód zbiorów bibliotecznych w korespondencji z umorzeniem.Jeśli ci pasuje i masz to dopowiednio zapisane w polityce rachunowosci to robisz:401 (jak chcesz bez wyróznika) /072 - przecież je umarzasz jednorazowo w pełneij wysokosci w miesiacu wydania do uzywania?i drugie ksiegowanie 014/201 lub 101 lub 130 - w zależności co dzieję się z fakturą (kiedy i jak ja płacisz)Moim zdaniem tak jest OK, i tak robie

#14 Gość_Kaja

Gość_Kaja
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2011 - 14:56

Gabi - to co ja robię to dokładnie to co napisałaś Ty :-) z tą tylko róznicą ze ja rzadko którą fakturę puszczam przez 201 bo staram sie płacić z dniu otrzymania i wtedy robie od razu przez 130, a konto 401 po prostu sobie rozbiłam żeby mi było łatwiej do sprawozdań których robie sporo.

#15 Gość_gabi

Gość_gabi
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2011 - 15:08

Kaja upraszczanie zapisów, poprzez księgowanie faktury i zapłaty za fakturę od razu na konta zespołu 4 i 130 , nie pozwala na kontrolę zobowiązań jednostki, ponieważ pomijając konto 201, nie można stwierdzić, czy dane zobowiązanie zostało w ogóle uregulowane albo czy zostało uregulowane w terminie. Również zgodnie z art. 20 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości podstawą dokonania zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe, stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej. Zapis w księgach rachunkowych musi być adekwatny do treści ekonomicznej operacji opisanej na dokumencie. Faktura stwierdza dokonanie zakupu oraz powstanie zobowiązania. Nie można na podstawie faktury zaksięgować wydatku (płatności), ponieważ z faktury nie wynika, że płatność nastąpiła. Dowodem księgowym na podstawie którego można zaewidencjonować zapłatę jest dowód kasowy, jeżeli zobowiązanie zostało uregulowane gotówką lub wyciąg bankowy, jeżeli zobowiązanie regulowane jest przelewem.więc jednym słowem twoje księgowanie jest złe

#16 Gość_gabi

Gość_gabi
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2011 - 15:10

a co do rozbicia konta 401 to analitycznie mozesz sobie rozbijać jak chcesz

#17 Gość_Kaja

Gość_Kaja
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2011 - 16:52

Gabi - to co ja robię to dokładnie to co napisałaś Ty :-) z tą tylko róznicą ze ja rzadko którą fakturę puszczam przez 201 bo staram sie płacić z dniu otrzymania i wtedy robie od razu przez 130, a konto 401 po prostu sobie rozbiłam żeby mi było łatwiej do sprawozdań których robie sporo.

#18 Gość_gabi

Gość_gabi
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2011 - 19:06

kurcze Kaja motorek ci się włączył? ile razy jeszcze to samo pisać bedziesz

#19 Gość_Kaja

Gość_Kaja
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2011 - 12:22

mam zapis że jeśli płacę fakturę w miesiacu otrzymania i podpinam od razu z przelewem w dokumentach, pomijam konto 201 - jak do tej pory żadna kontrola zewnętrzna mi tego nie zarzuciła. Oczywiście jesli mam sytuację gdzie faktura zostaje mi na kolejny miesiąc to daje przez 201 - ale to w praktyce zdarza mi sie bardzo rzadko.

#20 Gość_gabi

Gość_gabi
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2011 - 12:59

Kaja rób jak chcesz ja napisałam ci jak należy robić, jak do tej pory kontrole ci tego nie zarzuciły to ci się upiekło ""art.4 2) prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych,ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym. - na podstawie dowodów księgowych (faktury,wyciągi itp)Art. 20 2. Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzającedokonanie operacji gospodarczej, zwane dalej "dowodami źródłowymi":1) zewnętrzne obce - otrzymane od kontrahentów,"- Ty FV nie księgujesz, robisz dekret z WB - niniejszym nie masz zaksiegowanej FV jako dokumentu. "Art. 23.2. Zapis księgowy powinien zawierać co najmniej:1) datę dokonania operacji gospodarczej,2) określenie rodzaju i numer identyfikacyjny dowodu księgowego stanowiącego podstawę zapisu oraz jego datę, jeżeli różni się ona od daty dokonania operacji" - zwróć uwagę "oraz jego datę, jeżeli różni się ona od daty dokonania operacji" - zawsze płacisz tego samego dnia, którego otrzymałas FV? Bo zaksiegowana FV powinna miec swoja datę wystawienia. Dla mnie nie ksiegowanie FV jako dokumentu, a zaksięgowanie w sposób uproszczony jednocześnie zakupu i zapłaty w przypadku płatności przelewem to błąd.masz tu jeszcze art.Uproszczenia ... - Rachunkowość Budżetowa | wydanie internetowerb.infor.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=89081na temat twoich uproszczeń



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy