Skocz do zawartości


ULGA PRORODZINNA NA DOROSŁE NIEPEŁNOSPRAWNE DZIECKO


wróć do serwisu Księgowość 113 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_NIEDOINFORMOWANA

Gość_NIEDOINFORMOWANA
  • Goście

Napisano 06 luty 2008 - 11:52

Czy należy się ulga na dorosłe dziecko pobierające rentę rodzinną i zasiłek pielegnacyjny? Proszę o odp. i z góry dziękuję

#2 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 07 luty 2008 - 05:12

Tak należy się i nie dolicza się renty i zasiku pielęgnacyjnego do dochodów dziecka gdyby pracowało i osiągało dochody z pozostałych żródeł w kwocie przekraczającej w 2007 roku 3015 zł.Jeżeli nie uzyskał takiej kwoty to się należy cała ulga tj:1.145,08,jeżeli zarobił by mniej niż 3015zł to ulga się należy np: 3013,-

#3 Gość_Andrzej

Gość_Andrzej
  • Goście

Napisano 25 luty 2008 - 18:39

a co w przypadku pobierania zasiłku pielęgnacyjnego i renty socjalnej przez dorosłe dziecko. Renta socjalna jest opodatkowana jest ona opodatkowanai przekracza 4000 zł rocznie. Wlicza się ją do dochodu dziecka czy nie?

#4 Gość_malajola

Gość_malajola
  • Goście

Napisano 25 luty 2008 - 23:12

Art. 6 ust. 41) dzieci małoletnie,2) dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisamiotrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,3) dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisacho systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym,jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiemdochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej orazdochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatkuArt. 27f.1. Od podatku dochodowego, obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego okwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć roczniekwotę, obliczoną zgodnie z ust. 2, jeżeli w roku podatkowym wychowywał własnelub przysposobione dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4.Jak wynika z wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jedynym kryterium jest orzeczenie o niepełnosprawności i fakt, że dziecko (nawet dorosłe) ma przyznany zasiłek pielęgnacyjny.

#5 Gość_Andrzej

Gość_Andrzej
  • Goście

Napisano 26 luty 2008 - 00:37

malajola, dzięki, zajrzałem do tekstu ustawy który przytoczyłaś i wszystko jasne. Niestety niektórzy komentatorzy np. becikowe.com i gazeta prawna przytoczyli art6.ust4 w taki sposób że zapis o dochodach można było odnieść do wszystkich dzieci wymienionyxh w punktach 1-3 a nie tylko do wymienionych w p.3

#6 Gość_malajola

Gość_malajola
  • Goście

Napisano 28 luty 2008 - 20:52

A słówko "lub", "i", "oraz" lub ich brak stanowi o sensie zdania.

#7 Gość_Andrzej

Gość_Andrzej
  • Goście

Napisano 28 luty 2008 - 23:38

Zeby tylko słówka, zobacz jak wyglądał zapis na becikowe.com czy byłoby słówko "jeżeli" jak w ustawie czy "oraz" jak niefrasobliwie napisano, po przestawieniu kolejności wymieniania dzieci uprawnionych z 1-2-3 na 1-3-2zupełnie zafałszowano treść Art.6 ust.4Ulga przysługuje na każde dziecko, które spełnia poniższe warunki: jest małoletnie, czyli nie ukończyło 18 roku życia, przed ukończeniem 25 lat jeśli uczy się lub studiuje, bez względu na wiek, jeśli odrębnymi przepisami otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny, oraz w roku podatkowym 2007 dzieci te nie uzyskały dochodów za wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodami nie powodującymi obowiązku uiszczenia podatku (tj. w 2007 r. są to dochody w wysokości do 3.015 zł). Należy pamiętać że istnieje katalog dochodów nie objętych obowiązkiem podatkowym.

#8 Gość_ewa

Gość_ewa
  • Goście

Napisano 25 marzec 2008 - 19:53

czyli przysługuje taka ulga na dorosłe niepełnosprawne dziecko, które ma przyznane rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny?

#9 Gość_Andrzej

Gość_Andrzej
  • Goście

Napisano 26 marzec 2008 - 20:03

Tak, na każde dorosłe niepełnosprawne dziecko które ma przyznane zasiłek pielęgnacyjny. patrz: malajola, poniedziałek 25 luty 2008,

#10 Gość_tonim

Gość_tonim
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2008 - 18:35

GAZETA PODATKOWACzy mogę odliczyć ulgę na dziecko, które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny, jeżeli dziecko ma 28 lat i uzyskało w 2007 r. dochód w wysokości 4.000 zł?Tak. W przypadku wychowywania dzieci, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny, ulga prorodzinna przysługuje bez względu na ich wiek. Na nabycie prawa do niej nie ma również wpływu poziom dochodów uzyskanych w roku podatkowym przez takie dziecko. Jeżeli zatem Czytelnik uzyskał w 2007 r. dochody opodatkowane według skali podatkowej, może ją odliczyć w rocznym zeznaniu.

#11 Gość_bomi51

Gość_bomi51
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2009 - 13:17

czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej na syna,który jest już osobą pełnoletnią,pobiera zasiłek pielęgnacyjny oraz rentę a także osiąga dochody,zamieszkuje ze mną.

#12 Gość_Jadwiga

Gość_Jadwiga
  • Goście

Napisano 05 luty 2009 - 17:11

Czy mogę odliczyć ulgę prorodzinną na dziecko, które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny, ma 23 lata, nie pracuje, lecz pobierał przez cały 2008r. rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy w wysokości 460 zł (miesięcznie brutto).

#13 Gość_agata

Gość_agata
  • Goście

Napisano 06 luty 2009 - 08:57

proszę napisać, czy w takim razie przysługuje ulga prorodzinna na dorosłego syna, który mieszka w domu pomocy społecznej, jest tam zameldowany, kilka razy w roku zabieram go do domu na dłuższy czas- święta, wakacje ferie, w sumie pół roku jest w domu, pół roku w stałym miejscu zamieszkania. ????

#14 Gość_iza

Gość_iza
  • Goście

Napisano 06 luty 2009 - 22:31

czy można odliczyć ulgę prorodzinną na dorosłe dziecko,które otrzymuje rentę tzw,,uczniowską" a nie otrzymuje zasiłku pielęgnacyjnego.

#15 Gość_jadzia

Gość_jadzia
  • Goście

Napisano 12 luty 2009 - 18:09

czy moge odliczyc ulge prorodzinna na dorosle niepelnosprawne dziecko ktore ma 29lat pobiera zasilek pilegnacyjny i rente socjalna, zamieszkuje z nami.

#16 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 23 luty 2009 - 12:20

czy moge odliczyc ulge prorodzinna na dorosle niepelnosprawne dziecko ktore ma 34lat pobiera zasilek pilegnacyjny i rente socjalna,ma własne dziecko zamieszkuje z nami.

#17 Gość_jolka

Gość_jolka
  • Goście

Napisano 25 luty 2009 - 10:55

Dzień dobry. Czy mogę odliczyć ulgę prorodzinna na 27 letniego syna niepełnosprawnego, który w 2008r. otrzymywał rentę socjalną podwyższoną o kwotę renty rodzinnej po ojcu (ok 950 zł) oraz zasiłek pielęgnacyjny. Urząd Skarbowy odpowiedział mi, że nie mogę odliczyć tej ulgi, gdyż syn w 2008r.przekroczył w łącznej wysokości pobieranych świadczeń kwotę 9.120 zł. Proszę o pomoc. Co mogę zrobić. Jeśli mogę jednak rozliczyć ulgę prorodzinną proszę o pomoc na jakim formularzu oraz jakie załączniki są niezędne. Pozdrawiam

#18 Gość_aneta

Gość_aneta
  • Goście

Napisano 25 luty 2009 - 22:19

czy można odliczyć ulgę na dziecko dorosłe niepełnosprawne, mieszkające samodzielnie, pracujące. Rente socjalna ma zawieszona, pobiera tylko zasiłek pielęgnacyjny.

#19 Gość_ania 26

Gość_ania 26
  • Goście

Napisano 15 marzec 2009 - 10:15

DZIĘDOBRY CZY MOGĘ ODLICZYĆ SOBIE ULGĘ PRORODZINNĄ JEŚLI MOJA CÓRKA MA RENTE SOCJALNĄ, ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY I DORABIA SOBIE DO RENTY ROCZNIE JEST TO OK. 8000 TYŚ.

#20 Gość_Mirosław

Gość_Mirosław
  • Goście

Napisano 23 marzec 2009 - 13:14

Czy mogę odliczyć ulgę prorodzinną jeśli mój niepełnosprawny syn w wieku 26l. ma pobierał renstę socjalną, zasiłek pielęgnacyjny i dorabiał? Czy dochów syna w takim razie jest ważny? Bardzo proszę o pewną odpowiedź.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy