Skocz do zawartości


instytucje kultury a Cit 8


wróć do serwisu Księgowość 47 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Ela

Gość_Ela
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2008 - 15:11

Prowadzę ksiegowosć ośrodka kultury na pełnej ksiegowości , po raz pierwszy od kilku lat dostałam upomnienie z urzędu skarbowego o złozenie cit 8 za 2007 rok i tak naprawde nie bardzo wiem jak go zrobić tzn którą czenść wypełnić czy samą E W CIT 8 i wypełnić do tego musze napewno CIT 8/0 PROSZE O POMOC .

#2 Gość_zielona

Gość_zielona
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2008 - 10:41

A to dziwne, że upomnienie dostałaś po raz pierwszy. Jeżeli Twoje przychody są ze źródeł położonych w RP to wypełniasz poz. 27, 30, 31, 34. Jeżeli masz dochód to poz. 35 i 38, 40 i 43. W poz 44 i 51 wpisujesz "0". Pozycja 53- "19" i to tyle, jezeli oczywiscie masz działalnośc bez inwestycji zwolnionych, źródeł zagranicznych. Wypełniasz w całości pierwszą stronę i z ostatniej strony część L, i CIT-8/0. Powodzenia :-)

#3 Gość_nowa

Gość_nowa
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2008 - 15:40

Hej!też jestem nowa w te klocki.Przejęłam księgowość biblioteki gminnej od stycznia 2008 i też nie składałam żadnego cit-u za 2007.Moja biblioteka otrzymuje tylko dotację czy równiez musze coś składac do US, jeśli tak to jak często? proszę o pomoc

#4 Gość_schijdel

Gość_schijdel
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2009 - 15:13

a ja potrzebuje cit8 i cit0 dla OSP Osoby chetne do pomocy prosze o kontakt schijdel@poczta.onet.pl

#5 Gość_ZOFIA

Gość_ZOFIA
  • Goście

Napisano 10 luty 2009 - 11:54

Prowadzę pełną księgowość Muzeum które istnieje od lipca 2008r. czy wypełniam CIT 8 i CIT 8 0 jeżeli tak to jak? Co zakreślam w punkcie B3 w Cit 8.Czy jestem zwolniona z podatku? jeżeli tak to od kiedy będę go płacić? PROSZĘ O POMOC

#6 Gość_andzia

Gość_andzia
  • Goście

Napisano 28 luty 2009 - 20:49

widzę, że nie tylko ja mam problem z CIT 8. Prowadzę pełną księgowość w instytucji, otrzymuje dotacje podmiotowa z UM, czy muszę składać Cit 8? Również proszę o pomoc.

#7 Gość_Grzegorz

Gość_Grzegorz
  • Goście

Napisano 03 marzec 2009 - 17:53

A mi wyszedł dochód podatkowy wynoszacy ok 2 400 000 dotacje ma na poziomie ok. 2 100 000, więc do tej wysokości dochód jest zwolniony. Czy dobrze rozumię że reszta a więc 300 000 też podlega zwolnieniu na podstawie art. 17 ust.1 pkt 4?

#8 Gość_lidka

Gość_lidka
  • Goście

Napisano 06 marzec 2009 - 17:10

Jeśli chodzi o OSP to ich dochody są całkowicie zwolnione.

#9 Gość_Trysia

Gość_Trysia
  • Goście

Napisano 09 marzec 2009 - 23:25

Też właśnie jestem na etapie sporządzania cit 8 i cit 8/0. Z grubsza wiem o co w tym wsyztskim chodzi, ale tak mnie zastanawia jedno. W cit 8/0 wykazuje dotacje, które otrzymalam od jednostki samorządu terytorialnego w pozycji 8 czy w pozycji 12??

#10 Gość_Ania

Gość_Ania
  • Goście

Napisano 11 marzec 2009 - 14:46

Dotacja w poz. 12 CIT-8/O. Jeśli wynik finansowy to zysk przeznaczony na cele statutowe - wykazujemy w poz. 9 CIT-8/O.

#11 Gość_Ania

Gość_Ania
  • Goście

Napisano 11 marzec 2009 - 16:03

Błędnie napisałam, że chodzi o wynik finansowy. W poz. 9 CIT-8/O wykazujemy różnicę pozostałą po pomniejszeniu dochodu podatkowego o dotację wykazaną w poz. 12 CIT-8/O. Teraz powinno być dobrze:)

#12 Gość_Jola

Gość_Jola
  • Goście

Napisano 13 marzec 2009 - 10:23

Czy do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki sfinansowane z dotacji od organizatora, a jak potraktować wydatki sfinansowane z odsetek jakie urosły od środków zgromadzonych na r-ku bankowym . Proszę o pomoc

#13 Gość_Doris

Gość_Doris
  • Goście

Napisano 17 marzec 2009 - 11:18

Czy przychody z dział gosp (najem) tez wykazuje jako zwolnione w CIO O w poz 9? Oczywiście tez sa przekazane na cele statutowe zgodnie z art 17 ust 1 pkt 4...Czy dobrz mysle - wszystkie przychody SIKów sa zwolnione? Czyli suma przychodów w CIT O jest równa sumą w CIT 8?

#14 Gość_Agnieszka

Gość_Agnieszka
  • Goście

Napisano 17 marzec 2009 - 15:18

Doris z tego co ja wiem na ten temat (ale to to kropla w morzu) to zwolnione są dochody otrzymywane na cele statutowe. Wszystkie inne przychody traktowane są jak przychód z działalności. Wynajem nie jest twoją działalnością statutową więc nie jest zwolniona z podatku.

#15 Gość_Agnieszka

Gość_Agnieszka
  • Goście

Napisano 17 marzec 2009 - 15:23

Ja robię to tak. w przychodach wpisuję wszystkie otrzymane przychody (oczywiście dotacje i odsetki od lokat bankowych też). W kosztach wszystkie koszty (te podatkowe. Otrzymuję dochód, który pomniejszam o Dochody wolne od podatku np. dotacje na cele statutowe i dopiero to co otrzymam podlega opodatkowaniu. Proszę wszystkie "dobre kobiety" o ewentualną korektę moich "wypocin". Pozdrawiam

#16 Gość_Agnieszka

Gość_Agnieszka
  • Goście

Napisano 17 marzec 2009 - 15:35

Doris z tego co ja wiem na ten temat (ale to to kropla w morzu) to zwolnione są dochody otrzymywane na cele statutowe. Wszystkie inne przychody traktowane są jak przychód z działalności. Wynajem nie jest twoją działalnością statutową więc nie jest zwolniona z podatku.

#17 Gość_Agnieszka

Gość_Agnieszka
  • Goście

Napisano 17 marzec 2009 - 16:20

Mogę podzielić się swoją wiedzą na temat wypełniania CIT-8. Może dla niektórych z Was będzie to oczywiste ale może niektórym jeszcze coś pomoże:część B.3 - instytucje kultury mogą korzystać ze zwolnienia dotyczącego składania miesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych jeśli złożyli w Urzędzie Skarbowym takie oświadczenie.Mój Urząd Skarbowy wymaga złożenia takiego oświadczenia tylko raz.część D.1 - wpisuje się uzyskane przychody (zgodnie z ustawą)część D.2 - koszty do poszczególnych przychodów (oczywiście też podatkowe)Uwaga! Przychody i koszty podatkowe mogą być różne od tych wykazanych w bilansie i rachunku zysków i strat - wtedy trzeba załączyć do CIT-8 pisemne wyjaśnienie różnic.część D.3 - wykazujemy stratę lub dochódJeśli mamy dochód to w poz. 40 wpisujemy dochody wolne (przeniesione z załącznika CIT-8/O. Dotacje od organizatora w poz. 8 tego załącznika. Ale wykazujemy je tylko do kwoty dochodu z poz.38 CIT-8)Reszta CIT-u nie powinna być problematyczna.Do Cit-8 i załączników dołączmy bilans i rachunek zysków i strat. To wszystko do 31 marca do Urzędu Skarbowego. A po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych przez organ nadzorujący - uchwałę o zatwierdzeniu do Urzędu Skarbowego.To tyle co mogę pomóc.

#18 Gość_Jola

Gość_Jola
  • Goście

Napisano 17 marzec 2009 - 16:29

A czy do kosztów uzyskania przychodów zalicza sie wydatki sfinansowane z dotacji podmiotowej, a co w sytuacji kiedy wydatek jest w danym roku (np. prenumerata) a koszt w nowym roku - czy ten wydatek zalicza sie do kosztów uzyskania przychodów w CIT8, czy dopiero w nowym roku koszt?

#19 Gość_Agnieszka

Gość_Agnieszka
  • Goście

Napisano 18 marzec 2009 - 10:34

Jolu musisz nauczyć się rozróżniać koszty wg ustawy o rachunkowości (są to wszystkie koszty poniesione w związku z prowadzona działalnością bez względu na źródło finansowania) od kosztów podatkowych (określonych w ustawie o podatku od osób prawnych)a wydatki w instytucji kultury to nic innego jak uregulowane zobowiązania. A jeżeli pytasz o prenumeratę to wygląda to tak: Aby ponieść wydatek na prenumeratę to musisz otrzymać fakturę aby na jej podstawie zapłacić. Jeśli płacisz np. w 2008r. prenumeratę na rok 2009 to faktura:Wn-rozliczenia międzyokresowe kosztów Ma-zobowiązanie wobec dostawcy; zapłata za fakturę: Wn-zobowiązanie wobec dostawców Ma-bank lub kasa.Tym sposobem nie masz takiego wydatku w kosztach (w rachunku zysków i strat) a jedynie wykazujesz saldo rozliczeń międzyokresowych kosztów w bilansie, w tym przypadku w aktywach.

#20 Gość_Agnieszka

Gość_Agnieszka
  • Goście

Napisano 18 marzec 2009 - 10:37

No i oczywiście jak w roku 2009 będziesz otrzymywać zaprenumerowane tytuły to ich wartość będziesz odpisywać w koszty np. miesięcznie: Wn-koszty (401) Ma-rozliczenia międzyokresowe kosztów.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy